Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

6.11.2020  Nemůže se probrat z umělého spanku   Alena

Dobrý den,
Můj tatínek dostal zápal plic, pneumokoka a protože na to nepřišel vcas , dostal se do nemocnice , až když se mu extrémně špatně dýchalo. Dali mu umělou plicní ventilaci a umělý spánek. Do toho nám sdělili , ze má slabé srdce, nález na jícnu. Vše se začalo zlepšovat a najednou mu začala špatně fungovat střeva - má nepruchodnost.
Od včerejška se ho snaží probudit z umělého spánku a prý to pořad nejde, ze je tam nespis nějaký neurologický problém po resuscitaci.
Chtěla bych se zeptat, jak dlouho muže trvat, než se pacient probere a jestli se máme obávat nejhoršího. Stává se to často, ze se pacient neprobudi hned? Popřípadě muže se stát ze si nás napr. nebude pamatovat? Je mu jen 65 let..
Děkuji za upřímnou odpověď..
Je mně moc líto, ale ve vašem případě nemá naše teoretizování příliš praktický význam. Otázky je třeba klást zdravotníkům na místě. Znají celý jeho vývoj a mají zkušenosti s uvedenými stavy. TT
Stránky pečující už koncem ledna 2019 skončily.
...

1.11.2020  Umístění maminky   Věra Zedníčková

Maminka má 72 let, bydlí v Havířově , maminka když zkolabovala ,byla odvezena na geriatrie,po 5dnech na LDN,zde mohla být pouze 3měsíce, nyní je na respiktni péči,zase tři měsíce o Domov důchodců máme zažádáno,ale není místo.Maminka má demencí,je ležák na plinkach, že si sama nesedne, potřebuje zvláštní režim 24hodin.Já bohužel chodím do práce,o maminku se starat nemohu , už jsem zoufalá, pořád řešit kde maminku opět umístit a pro její zdravotní stav stále přesouvání ,taky nesvědčí.Možná mi poradíte,jak z této zoufalé situace ven a na koho se obrátit.Moc děkuji Zedníčková
Stránky pečující už koncem ledna 2019 skončily.
Zkuste konzultovat sociální pracovnici na vašem ÚP, jak by se dala situace řešit. TT
...

26.10.2020  opatrovné   Jiří Smetana

Dobrý den, jsem s babičkou která je po mozkové mrtvici doma na 3 měsíčním ošetřovaném které končí 19.11.2020. Chtěl bych s ní zůstat doma dál na opatrovném kde jí byl připsán druhý stupeň invalidity. Jak je to prosím se zaměstnavatelem bude platit sociální a zdravotní pojištění? Je na to nějaký formulář? Děkuji.
Stránky pečující už koncem ledna 2019 skončily.
dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání
...

12.10.2020  Otec   Radoslav Studeník

může FN Olomouc provést zbavení svéprávnosti po chirurg.zákroku...operace v celk.anest. mého otce svéprávnosti, dle mě z čistého alibismu protože se po operaci břicha probudil jako delirující pacient...a přijel zcela normálním stavu odpovídající věku...78...zcela při smyslech a FIT...???mají strach z žaloby???za zanedbání či špatně provedené anestézie???
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

29.9.2020  péče o osobu blízkou   Dvořáková

85 let přítel po operaci kyč.kloubu, nyní rehabilituje v Jevíčku, pak asi lázně a pak asi ta péče a pomoc doma
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání
...

29.9.2020  Demence a alzheimerova choroba   Eva

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká rapidního zhoršení lehkého stavu demence. Mému otci byla před 5 lety diagnostikována lehká forma demence. Kromě toho, že se někdy nesoustředil a občas něco málo zapomněl, neměl prakticky žádné větší potíže. Až teď během pár dní došlo k tomu, že se sám ani neposadí, nemůže mluvit a má výrazně vypouklé oči. Proto bych se chtěla zeptat, jestli je možné, že může tak rychle dojít k takovému výraznému zhoršení stavu?
Děkuji Vám za odpověď. Hezký den. Eva S.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

24.9.2020  Opatrovani osoby blizke   Renata Batikova

Dobry den.tchan bude propusten z nemocnice z cirozou jater a bohuzel uz je zmateny a nemuze byt bez osetrovatelky.muzu se o nej starat a vyridit si orispevek na peci
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání
...

2.9.2020  Péče o osobu blízkou   klusova.nelly@gmail.com

Mohu pečovat o matku přítele
Samozřejmě. Jen upozorňuji, že aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! TT
...

23.8.2020  nevyplacení příspěvku na péči   Karel Musil

Nahlásil jsem nástup do nemocnice mojí 98 leté matky která pobírá příspěvek na péči pozdě,ohlašovací povinnost je 8 dní,jako sankci mi tento příspěvek chtějí vzít, mohu se tomu nějak bránit,děkuji Musil.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!! TT
...

18.7.2020  Prosba o radu   Věra Obrtlíková

Dobrý den, ráda bych se zeptala, pokud se rozhoduji zrušit pracovní poměr a pečovat doma o 90letého otce, od kdy je možné toto uskutečnit, když dosud jsme nežádali o příspěvek na péči a tudíž dosud nemáme žádné rozhodnutí o stupni závislosti. Toto zřejmě trvá nějakou dobu, ale péče o otce začíná být nutná každým dnem.
Děkuji za odpověď.
Věra Obrtlíková
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

16.7.2020  Co dělat s maminkou,která nechce spolupracovat,neudělá nic co jí lékař doporuci   Martina Beranová

Maminka,je jí 80 let,si před 2mesici zlomila nohu.Uz předtím se pohybovala velmi špatně.Venku jen na invalidní voziku.Pecuji o ní celé 2mesice doma sama.Co tragicky zemřel před 9 lety mladší bráška jsme spolu.Posledni měsíc je to horší a horší.Maminka začala mít ještě problémy s vyprazdňováním,bolí jí konečník,5,6krat za den jí musím umývat.Lekar doporučil stále nesedet,ale ona si nedá poradit a stále sedí.Zacala být také vulgární,někdy i zla.Plete si i pojmy,cas,.Jsem na pokraji sil.Jak se zachovat?
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

10.7.2020  Samota   Miluše

Maminka, 77 let, sobestacna. Je tri roky vdova, trapi ji samota a chce, abych se k ni nastehovala.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

2.7.2020  krček   anna šůchová

Je mně 80roků,mám únavovou zlomeninu krčku.Je to již 3měsíce a ptám se zda je anděje na zhojení.Beru vápnik denně jedno sypké balení.Teď mám 14.dnů chodítko,ale bolest mo nemizí.Jsem po operaci srdce a tak se bojím eventuelně nějakého zákroku při narkoze.Děkuji.
Realistickou odpověď vám poskytne ošetřující lékař, s ním je třeba vše probrat. Ode mě by se jednalo o věštění.... Tošnerová
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

24.6.2020  Dotaz na mou nemohouci maminku   Hana Lipinová

Dobry den. Nasla jsem tyto stranky, tak se chci zeptat na par otazek. Mam u sebe doma maminku (85 let). Jeste pred par mesici to slo, ale nyni se jeji stav hodne zhorsil. Skoro neji, na vse rezignuje, o nic se nezajima, skoro uz jen spi. Jedine, ze si dojde na toaletu, ale uz se stalo, ze z ni nemohla vstat. Take uz se parkrat stalo, ze se pomocila do postele. Do vany ji bohuzel nezvladnu dostat, tak ji myji zinkou, a specialni pěnou. Ale to narika, a odmita to. Natekaji ji nohy. Leky ji podavam. Problem je v tom, ze pracuji 12 hodin denne, a ona je tu sama. Kdyz jsem doma, ma veskerou peci, ale bojim se, ze to takhle nepujde dal zvladat. Pani doktorka ma nyni dovolenou, tak hned v pondeli ji budu volat, jestli by se nemohla prijit na maminku podivat, a jestli muze nejak poradit co dal. Ale jelikoz jsem zde mohla napsat mou situaci, ptam i zde, jak se v teto situaci zachovat. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Lipinova
Počkáte do pondělí, kdy budete kontaktovat OL. TT
Upozorňuji, že aktualizace poradny koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Máme červen 2020.
...

10.6.2020  co dělat s matkou, těžkou notorickou alkoholičkou 86 letou   Iva Kuncmanová

Jsem invalida, už 6 let téměř jen na vozíku (přejdu občas pár metrů na berlích), mám ZTP/P a manžel je mou osobou pečující, bydlíme v bytě 1+kk zvláštního určení...matka ovdověla před pár dny, je těžká notorická alkoholička, je jí 86 let a již nyní pobyty na záchtné stanici v HK převyšují téměř částku jejího starobního důchodu. Prosila jsem ještě za života jejího invalidního manžela o pomoc - lékaře ve FU na různých odděleních, psychiatra, lékaře na záchytce, její lékařku, policii...prostě všude jsem prosila o pomoc telefonem...bohužel mi všude odpověděli, že její vysvobození bude její smrt...k lékaři odmítá chodit, jí jen suché rohlíky - manžel jí tam obden nosí jídlo na dva dny a někdo ho ani nesní, léky nebere (a měla by brát), žije v podmínkách absolutně nedůstojných...dokud žil její manžel, mohl by to řešit alespoň nějakou pomocí s úklidem - což neudělal. Jsme z toho s manželem po dvou měsících hospitalizace matčina manžela a teď po jeho úmrtí (pohřeb zařižujeme my, matka odmítá vycházet z domu - ačkoliv pro alkohol si v naší nepřítomnosti chodí naproti do obchodu a do hospody, kde jí i přes naše prosby nalévají, dokud neupadne na zem)...odmítá fakt, že je alkoholička (desítky zpráv od lékařů), jen křičí, že nic neví, že se o ní musím starat..máme velké problémy a není nikdo, kdo by poradil...nemohu matku nechat zemřít hlady a bez léků (neuropatii, štítná žláza, srdce) a já se starat nemohu, naopak sama potřebuji pomoc...poradíte kam se obrátit? Děkuji

Zkuste se domluvit s praktickým lékařem ohledně umístění do Domova se zvláštním režimem. TT
Upozorňuji, že aktualizace poradny koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 178 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: