Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Všechny publikace

Jak jsme vařili a jedli

Klára Cingrošová, Klára Dvořáková
Interaktivní aktivizační kniha pro seniory a všechny, kteří o ně pečují. Kniha navazuje na Knížku pro vzpomínání a procvičování paměti a Vlastivědnou knížku pro vzpomínání a procvičování paměti a opět propojuje procvičování paměti s reminiscencí. Tématem je tentokrát jídlo, vaření a stolování. Struktura je obdobná jako u předchozích „vzpomínacích“ knih: každé téma začíná přípravou a přivítáním, následuje kvíz, procvičování paměti s obrázkem, vzpomínání, opakování, diskuse a tipy na další práci. Nechybí ani interaktivní dvoustrana pro seniory se specifickými potřebami. Samozřejmostí jsou správné odpovědi na kvízové otázky a nejrůznější doplňující informace.

Portál, 2018

Lži o masu

Grimm Hans-Ulrich
Lži o masu
Maso je bohaté na bílkoviny, minerály a další důležité látky, které naše tělo potřebuje. Totéž platí pro mléko, vejce a ryby. Ale příliš mnoho masa je nekvalitního a znehodnoceného jeho výrobou. Rakovina, Alzheimerova choroba nebo diabetes – to jsou jen některé nemoci, které mohou být vyvolány konzumací masa.Důvodem k nadměrné spotřebě masa je jeho nízká cena. A to není ten hlavní problém. Tím hlavním je, že většina masných výrobků pochází z průmyslové výroby. Chov zvířat je ovlivňován chemicky obohaceným krmivem a farmaceutickým průmyslem, což přispívá k rychlejšímu růstu zvířat.Hans-Ulrich Grimm odsuzuje tyto praktiky výrobců masa, které používají k dosažení maximálního zisku a nikomu nevadí, že se k nám dostává nekvalitní a zdravotně závadné maso.

NAKLADATEL Omega, 2017

Zítra je bohužel taky den

Tobi Katze
Zítra je bohužel taky den
Můžeme se nemoci, jakou je deprese, smát a žertovat o ní? Většina lidí by pravděpodobně odpověděla, že ne, jiní by zase tvrdili, že deprese přece není žádná opravdová nemoc. A pak je tu Tobi Katze, který přesně v duchu motto „smích je nejlepší medicína“ píše už delší dobu o své nemoci blog, pro který je typická dávka humoru a cynismu, aniž by však vážnou tematiku nějak zesměšňoval. Ve své knize ovšem nechává svoje čtenáře na vlastní kůži prožívat i chvíle plné neporozumění, emocionálního chladu, ztráty, letargie a podobně. Lidé, kteří sami bojují nebo někdy bojovali s depresí, se v řadě situací poznají, jejich rodinným příslušníkům a přátelům zase kniha pomůže pochopit, jak se ve skutečnosti cítí. Knihu ocení čtenáři psychologické literatury, rodinní příslušníci lidí s depresí, ti, kteří bojují nebo někdy bojovali s depresí, a užitečná bude i pro pomáhající profesionály. Tobi Katze (1981) píše povídky, eseje, básně a scénáře. Více než deset let vystupuje v rámci velmi populárních poetry slamů

Nakladatelství Portál, 2018

Pecková: Dítě štěstěny

Lukáš Kuta
Pecková: Dítě štěstěny
Mezzosopranistka Dagmar Pecková je právem nepřehlédnutelnou osobností světové hudební scény. Do všeho jde s maximálním nasazením – ve svém profesním i v civilním životě. Co se leckdy jeví jako nesmlouvavá nekompromisnost, je zároveň její obrovskou předností – z pódií v jejím nezaměnitelném podání doslova čiší smršť emocí a pocit, že se právě teď dotýkáme podstaty umění. O tom, co to obnáší, „být částečkou geniální hudby“, o sólovém zpěvu jako toreadorství, o pozici klasické hudby v době vycizelovaných hudebních nahrávek, o velkém životním štěstí i o držkopádech je niterný a vzácně kompaktní knižní rozhovor Dagmar Peckové s houslistou, skladatelem a hudebním publicistou Lukášem Kutou. Stranou nezůstala ani ryze praktická stránka povolání operní zpěvačky – otázky nás zavedou do zákulisí vzniku opery, jak na hlasovou hygienu, jak skloubit rodinný život s profesním, jak vzít krizi jako životní výzvu a jak „uprostřed mnoha dobře míněných rad neztratit sebe“.
Co se nevejde do odpovědí, najdeme ve fotografiích doprovozených osobním komentářem Dagmar Peckové a také v osobním doslovu jedné ze zásadních osobností života Peckové – lékaře Williama Diddena. Kniha nabízí také dosud nejucelenější medailonek umělkyně z pera Jana Králíka.

Argo - 2018

Poslední dny Rabbit Hayesové

Anna McPartlinová
Poslední dny Rabbit Hayesové
Umírání přece není konec světa! Rabbit Hayesová patří mezi šťastlivce. Miluje svůj obyčejný život a neobyčejné lidi v něm: svou dceru Juliet, odvážnou za všech okolností, svou pestrou, svéráznou rodinu a jediného muže, který má v jejím obrovském srdci místo, Johnnyho Faye. Rabbit hýří báječnými nápady plnými hudby, lásky a životního elánu. Má plány pro celý svět — ale ten si pro ni připravil něco jiného: zhoubnou diagnózu. Rabbit se však nevzdává. Sebere veškerou svou lásku a vnitřní sílu a slíbí si, že nemoc překoná. Bude bojovat až do posledního dechu. Je přece Hayesová a bude žít, dokud nezemře.

Vydal: Host, 2018

Cesty zármutku

Julia Samuel
Cesty zármutku
Umírání je jedno z témat, které západní společnost úspěšně vytěsnila. Kultura zapudila myšlenku smrtelnosti, jako bychom měli žít věčně. Když pak někdo zemře, jsme překvapení. Co se to stalo? A co máme dělat? Britská psychoterapeutka Julia Samuelová už pětadvacet let pracuje s truchlícími. Pomáhá jim pochopit podstatu toho, co se stalo. Pomáhá jim smířit se s emocí, jejíž plnou sílu možná pociťují poprvé v životě, a tou je smutek. Samuelová pozůstalé, a teď i své čtenáře, učí, jak se zármutkem a vlastním strachem pracovat. Skrze příběhy konkrétních lidí ukazuje, že smutek je nevyhnutelnou součástí života a že nemusí jen bolet, ale může také pomáhat.
Host - 2018 Vyjde 2.5.2018
ISBN: 978-80-7577-466-8

99 her pro trénink mozku u seniorů

Rosemarie Portmann
99 her pro trénink mozku u seniorů
Lidé si rádi hrají v každém věku. A právě v seniorském období může znovuobjevování vlastních hravých a kreativních možností dosáhnout zcela nových kvalit. Schopnosti a vlohy, které v každodenním životě přicházejí zkrátka či s postupujícím věkem ochabují, lze totiž při hře zažívat a rozvíjet zcela novým způsobem. Společné herní aktivity nerozvíjejí pouze tělo a ducha, ale vnášejí do života i radost a vyrovnanost. Kniha předkládá 99 herních nápadů, určených pro skupiny seniorů, které lze realizovat snadno a bez složitých příprav. Témata sahají od seznamovacích her přes logické hádanky a cvičení na koncentraci až po hry podporující tělesnou zdatnost a pohyblivost.

Portál, 2018

Umění přežít

Laurence Gonzales
Umění přežít
Deset let od svého prvního vydání přispěl bestseller Laurence Gonzalese nejen k záchraně mnoha lidí v těch nejodlehlejších pustinách, ale i k ozdravným změnám v životech bezpočtu běžných čtenářů. Kombinace dobrodružného vyprávění, vědeckých poznatků o přežití a praktických rad pomohla lidem – od nejvýznačnějších byznysmenů přes armádní důstojníky a pedagogy až po lékaře psychiatry – pochopit, jak účinněji zvládat stres, vyhodnocovat rizika a rozhodovat se pod tlakem.
Příběhy mnohdy až neuvěřitelné jsou rámovány zázračným přežitím autorova otce při letecké katastrofě na konci druhé světové války. Muž, který měl zahynout, ale nestalo se tak, stál u zrodu neskonalé touhy svého syna přijít na kloub otázce, na niž se jen těžko hledá odpověď – proč někdo přežije a někdo ne. V novém vydání Laurence Gonzales přibližuje v předmluvě, jak může kniha čtenářům pomoct překonávat i ty nejtěžší životní překážky. Jeho poutavé vyprávění jistě osloví, poučí a motivuje celou novou generaci čtenářů.

Nakladatelství JOTA, 2018

Jídlem proti Alzheimerově chorobě

Cinzia Cuneo
Jídlem proti Alzheimerově chorobě
Je možné zestárnout v dobré kondici a výrazně snížit riziko, že nás postihne Alzheimerova choroba? Odpověď zní ANO. Studie prokázaly, že je možné snížit riziko výskytu neurodegenerativních chorob o 30až 50% pouze změnou každodenních návyků, zejména stravování. To hraje při zpomalení úpadku kognitivních funkcí hlavní roli díky fytonutrientům, vitamínům a některým lipidům. Tato kniha vám umožní sestavit si jídelníček, díky němuž vás mozek zůstane dlouho mladý. A jako bonus si náramně pochutnáte.

CPress - 2018

Pan Herec Miroslav Donutil

Čermák Petr
Pan Herec Miroslav Donutil
Na jevišti stojí muž, který hraje, zpívá i tančí, směje se i rozesmívá až k slzám, ale také dokáže truchlit i rozesmutnět, a na druhé straně, v hledišti, si jeho výkon užívá, a dokonce se jím…

Srdečně vás zveme na autogramiádu divadelního a filmového herce Miroslava Donutila. Autogramiáda se uskuteční 18. ledna 2018 od 17 hodin v OC IGY České Budějovice. Přijďte si zakoupit knihu a nechat si ji podepsat.

Jan Tříska

Formáčková Marie
Jan Tříska
Byl Romeem i Lorenzacciem, byl Faustem i Radúzem, byl králem Learem i Igorem Hnízdem. Byl lecčíms, ale stále zůstával mužem a klukem s nestárnoucí duší a kouzlem, které se nedá naučit ani vypočítat. Lidé ho poslouchali, i když mlčel, a nezapomněli na něj, ani když odešel na spoustu let do světa na zkušenou. Ale to pohádkoví Honzové dělají a on přesně takovým pohádkovým Honzou byl… Biografie z pera Marie Formáčkové přibližuje životní peripetie renomovaného umělce, který vystudoval pražskou DAMU, stal se nejmladším členem činohry Národního divadla a uznávaným filmovým hercem. Životní i uměleckou dráhu mu však zkomplikovala složitá doba.

Nakladatel IKAR, 2017

Nenávidím tě, neopouštěj mě!

Kreisman, Jerold J.; Straus, Hal
Nenávidím tě, neopouštěj mě!
Pro člověka s hraniční poruchou osobnosti je život jako nekonečná horská dráha bez jasného cíle. Pro jeho blízké, ti kteří s ním žijí, milují ho nebo ho ohrožují, to může být stejně divoká, beznadějná a frustrující jízda. Změny nálad přicházejí náhle, jsou výbušné a srážejí hraniční osobnost z nebeských výšin radosti do hlubin deprese. V jeden okamžik plni hněvu, za okamžik klidní jako beránci, sami tápou, proč a kam je jejich vnitřní zápas žene. Neschopnost pochopit, co se v daný okamžik stalo, následně vyvolává hlubší sebenenávist a depresi.
A přesto, jak tvrdí autoři, existuje účinný přístup k léčbě a zvládání této poruchy, jejíž prognóza je při citlivém přístupu velmi nadějná. Na mnoha příkladech z terapeutické praxe líčí příběhy lidí s touto poruchou, její příznaky, předpokládané kořeny, výskyt a představují strukturovanou metodu komunikace s hraničními osobnostmi.

nakladatelství Portál, 2017

Trénink psychické odolnosti -- 50 cvičení pro jednotlivce i skupiny

Fabienne Berg
Trénink psychické odolnosti -- 50 cvičení pro jednotlivce i skupiny
Konceptu odolnosti je v současné psychologii věnována velká pozornost. Jednou z prvních otázek, kterou si výzkumníci kladli, byla: „Proč někteří lidé překonají těžkou minulost, aniž by je významněji poznamenala, a u jiných tomu tak není?“ I autorka předkládané knihy se přiznává k tomu, že prožila těžké dětství, což ji inspirovalo k tomu, aby se věnovala právě odolnosti a napsala tuto knihu, obsahující 50 cvičení. Ta jsou velmi rozmanitá, ale nejčastěji při nich čtenáři mají něco napsat, namalovat nebo si představit. Cvičení jsou uspořádána do osmi oblastí, které se v rámci konceptu odolnosti ukázaly jako klíčové: jde o práci s optimismem, přijetím, zodpovědností, orientací na řešení, schopností odpoutání či nového zaměření, zapojením do sociálních sítí a spiritualitou. Kniha je vhodná pro osoby, které chtějí překonat traumatické zážitky z minulosti, i pro ty, kdo si přejí zvládat krize, stres či prostě zvýšit vlastní vnitřní sílu. Lidé s ní mohou pracovat samostatně, ale právě tak ji využije psychologický a zdravotnický personál pro práci s individuálními klienty i skupinami. Fabienne Berg vystudovala sociální vědy s důrazem na vzdělávání dospělých. Žije v jižním Německu. Z vlastní zkušenosti ví, že chceme-li v životě umět překonat těžké chvíle, je důležité posilovat vlastní duševní odolnost. Zabývá se tělesnou terapií, relaxací, jógou, prací s imaginací či vnitřním dítětem.

Portál, 2017

Mozky pro armádu: Pozoruhodný svět vojenské vědy

Mary Roach
Mozky pro armádu: Pozoruhodný svět vojenské vědy
Jak to udělat, aby lidské bytosti i v extrémních podmínkách války zůstaly živé, bdělé, příčetné, zdravé a neprolezlé parazity? Tato pozoruhodná kniha seznamuje čtenáře se světem vojenské vědy a s vědci, kteří bojují proti jedněm z nejúkladnějších nepřátel dnešních vojáků – panice, vyčerpání, vedru nebo třeba hluku. V rámci zkoumání poškození sluchu a jeho vlivu na bojové schopnosti uskakuje autorka nepřátelské palbě po boku paintballového týmu amerických mariňáků. Vypravuje se do módního návrhářského studia armádní výzkumné základny v Naticku, aby se dozvěděla, proč zipy představují pro odstřelovače problém. Navštíví někdejší filmové studio, kde si budoucí medici cvičí ošetřování bojových ranění na hercích s amputovanými končetinami.
Odpovídá na otázky, které v žádné jiné knize věnované vojenství nenajdete: Proč se výzkumná agentura DARPA zajímá o kachny? V čem svatební šaty připomínají pyrotechnický oblek? Proč jsou pro námořníky nebezpečnější krevety než žraloci? Jak to udělat, aby lidské bytosti i v extrémních podmínkách války zůstaly živé, bdělé, příčetné, zdravé a neprolezlé parazity?
Tato pozoruhodná kniha seznamuje čtenáře se světem vojenské vědy a s vědci, kteří bojují proti jedněm z nejúkladnějších nepřátel dnešních vojáků – panice, vyčerpání, vedru nebo třeba hluku. V rámci zkoumání poškození sluchu a jeho vlivu na bojové schopnosti uskakuje autorka nepřátelské palbě po boku paintballového týmu amerických mariňáků. Vypravuje se do módního návrhářského studia armádní výzkumné základny v Naticku, aby se dozvěděla, proč zipy představují pro odstřelovače problém. Navštíví někdejší filmové studio, kde si budoucí medici cvičí ošetřování bojových ranění na hercích s amputovanými končetinami.

nakladatelství Práh, 2017

Léčebná soda

Nikolaj Illarionovič Danikov
Léčebná soda
Jedlou sodu známe všichni - jen málokdo ale ví, že soda má také řadu léčivých vlastností a pomáhá při mnohých onemocněních. Prevence rakoviny, odstranění závislosti na alkoholu a nikotinu, celková očista organismu, vybělení zubů – to je pouze malá ukázka toho, co dokážou přípravky obsahující sodu. Známý lékař N. I. Danikov odhaluje svým čtenářům fascinující svět na první pohled zcela obyčejné kuchyňské přísady – odhalte ho také!

Nakladatel:Esence, 2017

Lev v obýváku

Abigail Tucker
Lev v obýváku
Abigail Tuckerová, vědkyně a milovnice koček, se pustila do zkoumání soužití lidí a domácích koček a její čtivá a zábavná kniha je plná pozoruhodných faktů, která vybízejí k přemýšlení. Věděli jste, že všechna zdomácnělá zvířata se v průběhu věků měnila a ztrácela podobnost se svými volně žijícími příbuznými? Všechna – kromě koček. Britská modrá má úplně stejnou stavbu těla jako šavlozubý tygr. Věděli jste, že kočky jsou jako domácí mazlíčci mnohem oblíbenější v oblastech, kde nežijí žádné velké kočkovité šelmy, než v těch, kde vás pořád ještě může sežrat tygr? Že kočka je „hypermasožravec“, který člověku přímo konkuruje, pokud jde o potravu, takže je celkem pravděpodobné, že kočky se tak nějak domestikovaly samy? Věděli jste, jak je to ve skutečnosti se strašákem toxoplazmózy? A že uctívání koček ve starém Egyptě má hodně styčných bodů s dnešní mimořádnou oblibou kočičích obrázků na sociálních sítích?

Universum - 2017

Nastartujte mozek za 60 sekund

Michelle Schoffro-Cook
Nastartujte mozek za 60 sekund
Nemyslí vám to? Nic si z toho nedělejte – někdy to takhle máme všichni. Je to logické: náš mozek je v dnešní době vystaven takové zátěži, jakou si naši předkové nedovedli představit ani v nejhorších snech. Psychiatři bijí na poplach, že množství duševně nemocných stoupá geometrickou řadou – podle amerických odborníků už za osm let bude demence či Alzheimerova choroba zabíjet víc lidí, než rakovina a srdeční příhody dohromady.Výživoví poradci lomí rukama nad složením naší stravy, která už tak utrápený mozek ještě zatěžuje dalšími škodlivými látkami. A o stavu ovzduší, které nás obklopuje, raději pomlčet. Jak tedy náš nejdůležitější orgán ochránit a povzbudit ho? Kniha, kterou držíte v rukou přináší program, který vám umožní připravit vašemu mozku co nejpříznivější prostředí a – což je naprosto úžasné – musíte pro to obětovat pouhou minutu denně.

2017, BizBooks

Očima elity - Historie, jazyk a literatura

kol.
Očima elity - Historie, jazyk a literatura
svých oborech ti nejuznávanější, nejlepší z nejlepších. Takoví jsou protagonisté rozhovorové edice, již do knihkupectví zavedlo vydavatelství EMPRESA MEDIA. Knižní řada je věnována inspirativním osobnostem, ne uměle vytvořeným celebritkám. Aniž by rezignovala na populární formu podání, důsledně se soustředí na lidi, kteří vědí a umějí. První z dílů edice cílí na profese z oblasti filmu a divadla, druhý představuje lékaře a vědce. Třetí svazek rozhovorů je zaměřen na historiky, literáty, lingvisty a překladatele. Kniha je dílem předních českých publicistů soustředěných kolem měsíčníku INTERVIEW – magazínu pro lidi, kteří nezapomněli číst. Rozhovory Očima elity jsou určené čtenářům s chutí překračovat hranice svých světů a nahlížet do jiných.

Nakladatel: Mladý svět, 2017

Obézní planeta

Margaret Leitchová, David Lewis-Williams
Obézní planeta
Více než jedna miliarda lidí celého světa trpí nadváhou a přes 600 milionů lidí je obézních. Žijeme v obezogenním prostředí, ve kterém je snazší ztloustnout než zůstat štíhlým. Jak se to mohlo stát? Kdo za to může? Co s tím můžeme udělat? Dr. David Lewis a Dr. Margaret Leitchová se v knize Obézní planeta snaží odhalit důvody pandemie obezity zkoumáním jejích sociálních a psychologických aspektů. Využívají k tomu průkopnický způsob výzkumu, který klade důraz na chování různých korporací specializovaných na prodej potravin s vysokým obsahem cukrů, tuků a soli. Současně prezentují šokující důkazy o tom, že potraviny „rychlého“ občerstvení mají podobný neurologický efekt jako tvrdé drogy. Mají také za to, že problémem je i rozsah potravních pobídek a podnětů, které bez našeho vědomí stimulují touhu po jídle. Současně odhalují mýtus redukčních diet a přípravků na hubnutí s doporučením praktických a snadno implementovatelných strategií vedoucích ke snížení hmotnosti.

Naše vojsko - 2017

WC Pocket Revue

Boris Hybner
WC Pocket Revue
Život se stomií může potkat kohokoliv a jedním z předpokladů dalšího kvalitního života je pozitivní přístup ke světu, trocha nadsázky a hlavně humor, který pomáhá situaci zlehčit. Příběhy, které Boris Hybner, sám stomik, v knize vypráví a doprovází svými kresbami, vás přesvědčí o tom, že ani ve složitých životních situacích by se člověk neměl brát moc vážně.

Grada, 2016
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 139 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: