Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

8.8.2023  Parkinson   Hana Brzozowska

Dobrý den,manžel ma diagnostikován parkinsona ,vzdycky to byl zly vztekly člověk ale ted se to stupnuje ma i zly pohled a je schopny na me vztahnou rukua podle něj co udělám je špatně ,když řve celý se třepe dají se při té nemoci brát nějaké zklidnující léky?
Bylo by vhodné domluvit se s ošetřujícím lékařem, uvedený dotaz položit jemu, neboť vašeho muže dobře zná. TT
Upozorňuji, že aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Včetně poradny.
...

8.6.2023  bytové družstvo   josef mihalko

V našem bytovém družstvu máme paní, která je přes rok v komatu. Nyní se do jejího bytu chce nastěhovat její dcera a začít provádět stavební úpravy. Jak máme správně postupovat. Představenstvo bytového družstva.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

21.5.2023  Chci opatrovníka   Dlouhá Andrea

Mohla bych si podat žádost o opatrovníka
Dotazy nejsou od roku 2019 zodpovídány, jejich vkládání nemá význam. Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

11.5.2023  umístění na LDN   Daniela Vaníčková

Nevím, jak začít...chtělo by to spíše telefonicky, přes písmenka to bude na dlouho. Jedná se o moji mamku 76 let, o umístění do najakého zdrav.zařízení LDN nebo něco v tom smyslu. V prosinci upadla a nalomila si 3 bederní obratla. Po 3 měs.hospitalizaci po špitálech jich vrátili domů. Bohužel nespolupracovala byla pasivní ve všech směrech negativní. Nemá o nic zájem nic ji nebaví. Odmítá jídlo ona která vážila přes 80kg má stěží 59kg. Pije pouze vodu. Několikrát denně padá.Má jí nastarosti mlj taťka, který má 80 roků a problémy se zady.několikrát denně padá, on ji zvedá a už to nedává fyzicky ani psychicky. Včera spadla na radiátor a rozrazila si hlavu,krve jako když zabiješ prase. Tatka chtěl volat sanitku ona scény a řvaní že nikam nepojede že zůstává doma. je úplně mimo zesláblá, léky si jí jak ona chce. mluvila jsem i s její obvodní lékařkou, ale mamka striktně odmítá spolupracovat, jakákoliv vyšetření a o umístění někam absolutně neexistuje. už nemůžeme ani já, ani můj manžel ani tatka.nevímeco dělat.sousedi jsou taky v šoku protože pomáhají tatkovi ji zvedat atd. posledně málem podpálila barák když chtěla péct maso.šel plyn bez ohně.sousedi mají strach, pořád samé bouchání jak padá na zem.......kam se obrátit. co dělat????? napiště mi popř.telefon a já vám zavolám není v tom problém. Děkuji mnohokrát už jsme zoufalí, vyčerpaní po všech stranách
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

16.3.2023  ucty   lidka

chtela by se zeptat zda musim vykazovt ucty o nakupeni zbozi nebo jinych veci na urad socialni pece dekuji
Dotazy nejsou od roku 2019 zodpovídány, jejich vkládání nemá význam. Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

7.3.2023  maminku do peče   Vlastimil pyško

Manžel si chce vzít maminku do péče.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

6.1.2023  Péče o seniora   Irena Kent

Dobrý den, mamince je 77 let a bohužel již má problém s chůzí, mobilitou všeobecně, zvládnutím domácnosti. Bez pomoci druhého se už neobejde. Zajímá mne, jak a kde mám nahlásit, že celodenně o ni pečuji (z hlediska vyloučené/náhradní doby)
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

5.1.2023  podepisovat za manžela   Marcela Matějková

mám těžce nemocného manžela,který se sám už nepodepíše,jak mám postupovat,abych mohla podepisovat za něho.děkuji,Matějková
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

2.12.2022  Finanční příspěvek   Blanka

Dobrý den, má opatrovnice (dcera) 92leté maminky nárok na finanční částku? Maminka pobírá dávky 440,- a 880,-Kč, děkuji za odpověď
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila
...

27.10.2022  Důchod a péče   Eva

Dobrý den. Moje mamka pečovala o tchýni a když si zařizuje důchod musí doložit veškeré rozhodnutí o péči a musí to nabýt právní moci. Aby se jí to počítalo do důchodu. Vyřídíme vše na úřadu práce? Nebo kam se obrátit?
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

12.10.2022  Amputace nohy   Josef Ilčík

Manželka (71 let) je po amputaci pravé nohy (nad kolenem) po infekci plynatou snětí.
Před týdnem byla propuštěna do domácí péče. Je po dlouhodobé hospitalizaci velmi slabá.
Poraďte prosím, jaké máme možnosti zajistit pomůcky, jaké máme možnosti požádat případně o sociální dávky.
O pacientku se starám já (důchodce, 74 let) dopoledne a dcera (49 let) odpoledne a večer po práci.
Děkuji za odpověď.
Josef Ilčík
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

30.9.2022  peče o rodiče   dzurnakj@seznam.cz

Je povinnost potomků pečovat o postiženou matku 77 let?
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

12.9.2022  Změna opatrovníka   Jan Pořízka

Matka manželky je trvale umístěna v alzheimer centru a před půl rokem byla jako opatrovník stanovena její sestra.Nevíme z jakého důvodu právě ona přestože před odchodem do domova důchodců jsme se o oba její rodiče starali převážně my.Nyní jsme zjistili že výplatu důchodu si nechává posílat na svoji poštovní adresu přestože celé roky ji byl důchod posílán na účet.Máme obavy aby nedocházelo k spronevěře a bylo z čeho platit poplatky za pobyt v domově.Jakým způsobem je možné změnit opatrovníka.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

4.9.2022  ZTP/P   Jana Prchalová

Dobrý den, mám od června 2021 v péči matku po úrazu. Nyní jí byl přiznán průkaz ZTP/P. Je ležák a starám se o ní 24/7. Jaké výhody mám s tímto průkazem JÁ, která od ní nemůže na déle, než 2 hodiny a všude jí vozí na kolečkovém křesle?
Díky JP
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!
...

8.8.2022  Částečné sbavení svéprávnosti   Petr Hora

Dobrý den, mám matku ve věku 78 let a cca před 2 roky začala obviňovat otce (80 let) z nevěry a neustále vymýšlí nové a nové způsoby jak otec chodí za údajnou paní a co všechno plánují aby jí dostali z domu. Podotýkám, že bydlí oba v mém domě a nechal jsem jim každému vyhotovit ověřené potvrzení, že v mém domě jsou na dobu do kdy oni sami budou chtít. Neustále přichází s tím, že jí někdo něco bere. Ať už jsou to věci dení potřeby či dekorační nebo i peníze a její oblečení či šperky. Není s ní rozumná řeč a nenechá se přesvědčit. Přišla i s tím, že jsme jí nějakým způsobem odcizili peněžní prostředky z vkladních knížek a bankovního účtu. Neustále vytahuje věci staré spojené s výčitkami a křikem, že otec byl vždycky nevěrník a zloděj, že měla celý život jen bídu, hlad a pak najednou příjde s tím, že si během té doby našetřila více než 600.000 Kč o které jsme ji následně nějakým způsobem připravili. Podotýkám, že matka je již cca 20 (možná více) v invalidním důchodu. Nemá to řešení. Hádky se jen stupňují. Všechny okolo má za zloděje a hlupáky ale nedokáže nikomu vysvětlit kde k oněm penězům přišla ani kde je měla uložené. Žádný doklad ani bankovní výpis. Posílal jsem ji už i na Polici aby nás nahlásila jako pachatele trestného činu krádeže aby se to začalo řešit. Jsem z té situace bezradný jelikož jsem si myslel, že když si rodiče vezmu na stáří k sobě tak si můžeme navzájem pomáhat a být si oporou. Já jsem svobodný a bezdětný a tak mi to přišlo v této době a v jejich věku jako správné řešení. Dnes si začínám myslet, že jsem udělal strašnou chybu a měl jsem se zachovat jako sobec a nechat je samotné aby mě nezatěžovali takovými problémy. Je nějaká možnost jak dosáhnout toho aby ji prohlédl odborný lékař. Ona sama to samozřejmě striktně odmítá i když jsem ochoten tam jít s ní a absolvovat stejné vyšetření. Nikdy jsem nechtěl aby moji rodiče skončili v nějakém ústavu ale situace k tomu směřuje jelikož otci to také nedělá dobře když se dovídá, že celých 58 let manželství bylo pro ni jen utrpení a život plný strastí.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
Nedobrovolné vyšetření maminky lze uskutečnit v případě v případě "nebezpečna sobě nebo okolí", což by bylo vhodné vhodné probrat s jejím praktickým lékařem, který ji zná. TT
...
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 179 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: