Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

14.5.2019  dlouhodobá péče   Dana

Již více jak rok pečuji o ležící maminku a nemám nikoho na vystřídání,je možnost umístit nemocného,abych si mohla pár dní odpočinout.
Zkuste se poradit s praktickým lékařem. Vzhledem k tomu, že není jasné, kde bydlíte, nelze očekávat podrobnější rady. Tošnerová
...

6.5.2019  příspěvek na péči a vyživovací povinnost   Nika

Dobrý den,
pakliže se starám o babičku a dostávám příspěvek na péči o osobu blízkou (babičku mám doma), můžu uplatnit i vyživovací povinnost vůči ní, či nikoliv ?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Bude vhodnější se všemi papíry situaci probrat na zdravotně sociálním odboru. Tošnerová
Podívejte se i na http://www.rodinausoudu.cz/vyzivovaci-povinnost-a-jeji-druhy
...

29.4.2019  Duševně nemocná   Lucie Vobořilová

Dobrý večer,moje máma nikdy nebyla úplné v pořádku ale byla schopna fungovat.Už je to asi 6let co máma přestala pracovat z psychického stavu musela jsem jí zařídit částečný důchod .Příjde mi jak je furt doma tak se jí duševní stav zhoršuje a já nevím jak dál postupovat aby to pak nebyl průser.Sama si nepřizná že neni psychicky zdravá. Mám jí ráda ale zároveň mám o ní strach protože je to s ní těžké.Poradíte mi prosímZkuste se poradit s jejím ošetřujícím lékařem ohledně kontaktů s denním centrem. Má kamarádky? Či se podívat na internet, jaké možnosti se v místě nabízejí. (Tošnerová)
...

23.4.2019  Prispevek na péči   Dagmar Simurdova

Je možné pri smíšené demenci požádat o zvyseni příspěvku zhorseny zdr.stav
Když ve lékařské zprávě bude popsán změněný zdravotní stav ve smyslu trvalého zhoršení.... TTošnerová
...

17.4.2019  Návštěva obvodního lékaře u nechodícího pacienta   Bohumila

Dobrý den,
Pečujeme o 88 letou maminku, která už chodí jen s pomocí a potřebuje 24 hodinovou péči.
Chci se zeptat, jestli máme právo v oprávněných případech (vysoký krevní tlak) požádat obvodního lékaře o jeho návštěvu, nebo jestli jsme povinni ji i přes její špatný zdravotní stav, ji k lékaři přivézt, nebo musíme volat rychlou lékařskou pomoc, i když to za zcela akutní nepovažujeme.
Je "povinnost" obvodního lékaře takového pacienta navštívit, nebo je to jen jeho dobrá vůle?
Děkuji a přeji hezký den.
Bohumila
Záleží na zhodnocení stavu obvodním lékařem, který stav vaší maminky zná. Problémem může být úzkostnější rodina a klidnější lékař. Krátkodobý výkyv tlaku není indikací k návštěvě. Tošnerová
...

12.4.2019  co vše mohu dokládat na proplacení pro osobu bezmocnou   Květa

Dobrý den ,pro dlouhodobý nepříznivý stav byla mojí mamince přiznána dávka 4 stupně bezmocnosti, maminka není vyloženě ležák ale pomoc druhé osoby celodenně částečně potřebuje já mám zaměstnání a proto využíváme služeb pečovatelské služby(dopoledne) jinak se v péči střidáme se sestrou.Částka za pečovatelku je ale nižší než příspěvek proto se ptám na co vše se vztahuje?Inkontinenční pomůcky nepoužíváme.Mohu si do toho započítat cesty a čas strávený u lékařů nákupy pro její potřebu starost o její hygienu apod.a jak mám tyto úkony nacenit ikyž je mi to proti mysli protože je jinak vykonáváme s láskou k mamince protože už je sama nezvládne a potřebuje je.Děkuji za odpověď.
Bude vhodnější problém probrat se sociální pracovnicí, k níž náležíte. Tošnerová
...

5.4.2019  Dobrá péče   Daniela Mačurová

Dobrý den, mojí mamince je 89 let. Má několik let Alzheimrovu chorobu a poslední dobou se zhoršují její příznaky.Venku během týdne 2 x upadla, Také spálila oběd, na což jí upozornili až sousedi. Ona to již necítí. Odmítá jakoukoli pomoc.Hodil by se někdo na doprovod ven, i doma a později umístění v domově. Ráda bych to vyřídila. Bydlí sama a i když za ní chodím skoro denně a voláme si přestává to být dostačující. Nikoho ale nesnese, po dlouhé době jsem jí přemluvila, že jí budou vozit obědy. Dopadlo to tak, že je sama po čase odhlásila a ještě víc se zatvrdila. Nechce,nic nechce. Nikoho nechce. Jak mám v takovém případě postupovat? Jak jí přesvědčit,že je to pro její dobro ? Samozřejmě odmítá pomoc v důsledku své nemoci a stáří. Co s tím? Moc prosím o odpověď. Předem děkuji za odpověď. D.Mačurová
Vaše chápání "dobra" není v souladu s jejím. Jak dopadla otázka obědů? Dokážete řešit vše proti její vůli pro její dobro? Máte dojem, že maminka může dát kvalifikovaný souhlas s umístěním kamkoliv? Jste ve velmi svízelné roli, veškeré vaše rozhodnutí bude provázeno výčitkami. Jen je potřeba si uvědomit, že maminka je nemocná a její rozhodování ovlivňuje demence. více >>>
...

1.4.2019  problém se stravováním+ hlasité nadýmání   Markéta Hanáková

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s problémem stravování 82 tchyně.
Myslím, že má pravděpodobně demenci v raném stádiu (manžel ji odmítá nechat vyšetřit), jinak zdravotně je na tom docela dobře.Bydlí si sama v bytě. Řekla bych, že je o ni docela dobře postaráno. 3x týdně dochází ošetřovatelka, jinak se střídají v péči její synové, já a naše děti. Tchyně má potíže s pamětí, což je logické v jejím věku. Je pohyblivá, sama dojde na WC, kouká na televizi, s dopomocí chodí na procházky atd. Neuklízí a v domácnosti se téměř o nic nepostará. Ošetřovatelka dohlédne, aby se alespoň 2x týdně umyla.
Jídlo ji vaříme, donášíme domů, chystáme na talíř do lednice, ale pokud u ní nikdo není během oběda, tak se nenají, jídlo si pro mě z neznámých důvodu neohřeje a nesní, i když má určitě hlad. Když se zeptáme, co jedla k obědu, tak vždy řekne to samé: maso a brambory. Toto klidně odpoví i kdyby jedla žemlovku. Když zjistíme, že se nenajedla, je třeba 17.00 hod, tak ji jídlo ohřejeme, a to ho bez problému sní. Jakmile to nikdo neudělá, raději je bez jídla, nebo jen tak něco uzobává. Není možné, aby u ní stále někdo byl a dohlížel.Jsme všichni zaměstnáni. Zvládla by toho víc, ale nechce se jí. Raději spí nebo se dívá na televizi. Nechává se obsluhovat, přitom by toho bylo víc, co by mohla udělat, ale asi se ji nechce a na vše rezignovala. Nechci se doma hádat, ale tím, že má vše nachystáno, tak se nesnaží nic dělat. Nevím jak ji vyburcovat z této letargie.
Dalším choulostivým problémem je, že si velice nahlas před námi ulevuje. I po více než 20 letech ji stále ale vykám, určitým způsobem je přede mnou vážná, ale jak ji mám respektovat, když je to tak velmi nepříjemné. V případě návštěvy se tak ale nechová, to se i učeše, vezme si protézu, převleče se z noční košile, trochu se namaluje. Pokud je tam naše rodina, tak to vůbec neřeší.

Děkuji za odpověď.
Zkuste se konkrétně zeptat, dotaz mně není jasný. Chcete změnit chování 82 l. mírně dementní tchýně? Tošnerová
...

21.3.2019  Hygiena   Václava

Je možné v Praze vykoupat mimo domov málo pohyblivého seniora? V bytě je vana, kam se sám nedostane a při své nadváze a omezené pohyblivosti to jeho manželka nezvládne. Děkuji za odpověď.
Dohovořte se s pečovatelskou službou v místě bydliště seniora. Tošnerová
...

18.3.2019  Péče o matku   Marie Lattenbergova

Zdravím, mám dotaz, moje maminka má 84 let, začala zapomínat, neznají se pokud ji nesedí u stolu, hygienu nezvládá, neoblece se bez pomoci, neopustí být jelikož špatně chodí a stále se jí motá hlava tedy nemá stabilní rovnováhu, měla zlomené obě nohy, na toaletu dojde, ale někdy se stane že je už pozdě. Chtěla jsem se zeptat zda můžu zadat pečovatelské příspěvek, jsme v jedné domácnosti, ale chodím do práce od 9.00-21.00 hod, tím pádem bych musela zůstat doma. Ptám se jak dál postupovat, do ldn ji nemůžu dát, neboť je velice na mě vázaná. Děkuji za odpověď Lattenbergova
Samozřejmě můžete požádat o příspěvek na péči a z něj platit pomoc. TT
...

18.3.2019  Léky, kotroly, léčba   Eva

Dobrý den, bydlím s maminkou ve společné domácnosti 35 let. Je jí 88 let. 2,3 roky změny chování a oklikou přes léčbu rakoviny prsu, VTK, cévní, urologie,atd. má kognitivní, paměťové potíže - "neví", že jsem její dcera. Časově, prostorově, logicky, organizačně, se velmi často neorientuje, "není schopna".Samoobslužnost zvládá, je plně mobilní. Jaká je moje možnost, povinnost, odpovědnost v oblasti "zdravotnických věcí"? Zajišťování, organizování, podávání léků, dodržování pokynů od lékaře, kontroly, vyšetření, informování doktorů, když sama to nezvládne, mne s pokyny více méně odmítá. "Boj" o sociální stav a emoce - matka a dcera, žena a žena, seniorka a (ne)pečovatelka, členka domácnosti-rodinní příslušníci. Jak na společenskou, tradiční a žádanou péči (a odpovědnost) a na druhé straně osobnost (nebo již rozpadlou osobnost) seniorky, ochotu "být staráno". Kam až sahají moje odpovědnost za zdrav. stav a pocit viny, že "jsem mohla a nepomohla", protože maminka moje pokyny, informace zpochyňuje, odmítá. A současně zdrav. stavy, problémy říká. A zase - nedokáže je popsat, intenzitu, frekvenci,... Nepracuji (osvč), jsem skoro 24 hodin s ní. Ale jsem vyčerpaná z "bezmocnosti". Děkuji za odpověď a radu. Eva
Zkuste rozdělit svou péči s profesionálkami, Tošnerová
...

13.3.2019  Jak zajistit, aby děda mohl zůstat doma   Hana

Dobrý den,
přes rok se staráme (hlavně můj otec a dědovo snacha, ostatní vypomáhají) o 90letého dědu. Děda trpí demencí. Všichni jezdíme k němu domu. Děda potřebuje plnou péči i v noci. Rodina postupně začíná být vyčerpaná. Byli jsme se informovat o možnostech v domově se zvláštním režimem, ale v podstatě nám nabídli pouze možnost umístění našeho dědy do jejich zařízení. Já bych si představovala nějakou pečovatelku pro dědu na plný úvazek, která by docházela k dědovi do jeho domu. Zatím jak pátrám po této službě, tak nic nenacházím, máte nějaký tip?
Děkuji.
S pozdravem H. Háájková
Zkuste inzerát. Tošnerová
...

12.3.2019  Pece o seniora s parkinsonem   Denisa

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak řešit problém s maminkou, která trpí parkinsonem. Po všech dobrych testech byla odsouhlasena operace na vložení elektrody do mozku, ale bohužel 3x odmítla nastoupit do nemocnice. Teď po 4 letech je ve stavu, kdy operace už nepřichází v úvahu. K tomu si při jednom pádu pretrhala vazy v kolenu a na operaci ji řekli že může čekat i rok. Sama nechodí, o berlich ji to nejde s vozíkem se taky nechce učit. Stavy už nám začínají pretustat přes hlavu jelikož máme dvě malinkate děti, které nemají klid ani v noci, kdy často řve a domáhá se léků, přesněji rivotrilu, který si začala nekontrolovatelne brát a než jsme zjistili, že si léky bere jak se jí zachce a dáváme ji je my je to ještě horší. Dobrovolně do domu s pečovatelskou službou nechce jít, ale trápíme se všichni. Hlavně děti nemají klid. Jak se prosím taková situace řeší? Při zachvatech vydává zvuky jako kdyby jsme ji tyrali a sousedi si už na nás ukazují prsty co ji to děláme. Záchvaty jsou celý den plus jednou v noci. Je nějaká šance ji dostat někde, kde má asistenci 24h denně i bez jejího souhlasu? Děkuji za odpověď
Nedobrovolné převzetí do ústavní péče je spojeno s "nebezpečná sobě a okolí". Dohovořte se s jejím praktickým lékařem, jak situaci hodnotí on, jak vidí zřejmě závislost na Rivotrilu , jak vidí nejbližší maminčinu budoucnost. Tošnerová
...

10.3.2019  ldn   jarmila

prosím jak dal když skončí ldn,a doma nemuže byt.ležák
Dohovořte se s pracovníky v LDN. TT
...

27.2.2019  Stud   Robert

Dobrý den, maminka se stará o svou maminku. Má 90 let, špatně se pohybuje ale psychicky je na tom dobře. Rádi bychom mamincr s péčí pomohli, ale babičce se občas stane, že neudrží stolici. V tu chvíli je potřeba ji prevleci a umýt a tady nastává ten problém, že babička se stydí a tak chce aby vždy byla maminka na blizku a udělala to právě ona. Snažil jsem se něco nalézt na internetu ale nepodařilo se mi to. Dá se nějak naučit, aby to mohl udělat třeba i muž? Děkuji
Zkuste záležitost s babičkou osobně probrat. Její přístup svědčí o setrvání v rovině lidské důstojnosti a hodnot. Ty jsou z jejího hlediska devalvovány. Hovor je třeba vést tímto směrem. TT
...
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 172 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: