Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

6.7.2019  dovoz k lékaři   Veselá

Existuje na mělnicku pomoc při dopravě k lékaři?
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna skončila!!! TT
...

1.7.2019  Operace krčku 89 lete maminky   Marta

Možnost odborne rehabilitace,častečná chůze.Prosím má možnost od pojištovny chtít pomoc s lečbou.Chtěla by jen trochu se pohybovat.lekaři v nemocnici měli nazor po operaci ano rehabilitovat,po 3 tydnech nezájem ,propustili,žadne info.Chci ji dopřat ještě par let ,aniž by musela ležet.Co proto mohu udělat,skusit.Děkují za odpověd.
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila!!! TT
Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání.
...

24.6.2019  Pece o otce   Dagmar

Dobry den chci se zeptat muj tatinek je lezak a chtela bych si ho vzit domu jelikoz chce domu ale bohuzel ma matka a my sourozenci nesouhlasi co mam delat?
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila!!! Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání.
...

20.6.2019  Terénní pečovatelská služba   Tereza Kmochová

Dobrý den, radi bychom založili terénní pečovatelskou službu. V současné době je v našem okolí pečovatelských služeb nedostatek. Rádi bychom věděli, co je vše potřeba. Jsou nějaké nároky na vzdělání poskytovatele nebo zřizovatele? Lze to udělat i pouze jako volnou činost a pouze lidem vypomáhat v domácnosti? Nebo je to činnost vázaná a tím pádem jsou kritéria jaká? Moc děkujeme za pomoc.
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila!!! Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání.
...

4.6.2019  ZTP obou manželů vestarobním důchodu.   Šárka

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda paní ve starobním důchodu pobírající péči na sebe zda může ještě poskytovat péči svému manželovy když ona sama chodí o berlích a jako pečovatele má prý charitu.Pán i paní jsou ve starobním důchodu(oba ZTP),nyní žijí v paneláku s pečovatelskou službou,po půl roce se paní rozhodla vrátit do rod.domku,kde žije v odděleném vchodě syn s rodinou.Dotaz:Kdo a jak je povinný se o oba starat když péči na paní má charita a paní má péči na manžela.Kdo. a jak je poviný se starat když pán má problém s rovnováhou,je schopen se ztratit nebo si nepamatuje zda měl léky a vezme si co je po ruce prože paní nechce pochopit že léky má před pánem schovávat a dávat jen podle lředpisu.Rod.dům není bezbarierový.Pán se z paneláku s pečovatelskou službou vrátit nechce a manželka ho nutí.Děkuji Š.S.
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila
...

2.6.2019  narušená psychika pečujícího   olga Krmelova

Dobry den,prosím o radu,jak se vypořádat s tím,že jsem musela dát téměř stoletého tatínka do domova pro seniory.Starala jsem se o něho od smrti maminky 25 let,dojížděla jsem 300 km,ted poslední roky,co jsem v duchodu jsem byla u tatínka stále,ale bohužel jsem po těžké operaci srdce a mám stále potíže,tak po dlouhém váhání a rozmyšlení jsem se rozhodla umístit tatínka do domova pro seniory,protože už jsem to přestala zvládat.Bohužel mám ale stále vyčitky svědomí,tatínek je tam týden a velmi špatně to snáší a já velmi trpím prosím o radu ,jak se má s touto situací vypořadat.jsem na tatínka sama.Děkuji
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila
...

29.5.2019  Nespokojenost se službami od člena rodiny   Michaela Zapletalová

Dobrý den. Babička 86 let, má třetí stupeň závislosti a pobírá příspěvek na péči. Já, vnučka, 41 let, syn v mé péči 5 let. Nastěhovala jsem se k ní, abych se o ní mohla starat. Babička mě psychicky depta, neustále slovně ponižuje a je nespokojená s tím, jak se o ní starám. Moje stanovisko je takové, že dělám, co je v mých silách a jsem na pokraji sil. Pracuji pro ni, jen za střechu nad hlavou a jídlo pro mě a syna. Žijeme v domku a vše je na mě. Úklid celého domu, praní a žehlení, nakupování, vyřizování u lékaře a na úřadech, péče o její hygienu a zahrada. K tomu samozřejmě dítě. Nemám při své celodenní práci žádné postoje, neustále jsem ve stresu a dívám se na hodiny abych někde něco nezpozdila. Ona má své časy, kdy vstává a kdy vyžaduje jídlo a léky. Babička má cukrovku, takže musí mít pravidelný režim. Přesto, že má vždy vše připravené, že dbam na dodržování 100% úklidu, na kterém trvá a byla na něj zvyklá (mytí oken a praní záclon co 14 dní,nikde nesmí ležet volné věci, nádobí se musí okamžitě mýt apod), je nespokojená s mými službami. Navíc ji vadí, že se odpoledne věnují synovi. Vyzvedávám syna až v 16h že školky. Ona tvrdí, že už je velký a že se o sebe postará sám. Ona prý potřebuje soustavou péči. Dle jejich slov jen vařím a nic nedělám a ona je prý neustále sama a nikdo se s ní nebaví. Přitom si povídáme u snídaně, po ranním příchodu ze školky hrajeme karty a pijeme Kafe, případně si povídáme až do půl jedenácté, kdy jdu vařit. Pak spí a já zase uklízím až do půl třetí, kdy vstává. Dám jí svačinu a trávím s ní čas do doby, než jdu pro malého. Od šesti večera ona už má svůj program u TV. Kvůli ní jsem přestala chodit do práce a manželství mám na rozpadnuti. Přestávám to psychicky zvládat a sem tam si musím dát panáka, když mě obviňuje a za zády pomlouvá rodině. Byla jsem se se situací svěřit sociální pracovníci Úřadu práce. Ta mi řekla, že s tím nejde nic dělat. A já jsem zoufalá. Mam právo se od ní odstehovat? Chtěla bych dal chodit pomáhat bez nároku na peníze jen jako vnučka, s tím, že bych přišla, jak malého odvedu do školky, uklidit koupelnu, záchod, vyprat, vyžehlit, vysát, uvařit a umýt nádobí a jak půjdu pro malého, tak se tam už nevracet a volné víkendy, abych se mohla věnovat dítěti a ne ji, když ji stejně není nic dobré. O péči cizí osobou nechce ani slyšet. Širší rodina je při mě. Její syn se starat nebude, je invalidní a mě nenávidí. Moje matka se starat nebude, protože se s babičkou nesnese. Mám právo bydlet mimo její domácnost a chodit k ní jen na 6h denně? Když je syn nemocný, mám nárok být s ním doma a jí zanechat v krátkodobé péči jejího syna? Děkuji a omlouvám se za litaniji.
Samozřejmě máte právo bydlet mimo domácnost vaší babičky, ale nastěhovala jste se k ní společně se synkem do jejího domku, s tím, že jí budete pomáhat. Vše je na vás, což podrobně líčíte. Nepíšete o příspěvku na péči a jeho výši, zdůrazňujete, že byste chtěla bych dal chodit pomáhat bez nároku na peníze jen jako vnučka na 6 hodin denně. více >>>
...

21.5.2019  Vztahy v rodině   Pavlína Teichmannová

Dobrý den, pečují o svého manžela po operaci meningeomu v oblasti pr. Spánkového laloku. Manžel má diagnostikovanou org. poruchu osobnosti s demencí. Jedna z mých dcer, protože s ním nežije nechápe jaké změny v chování to přineslo. Manžel o mě mluví špatně, urážlivě ale oni se zeťem mu to věří, upřednostňují ho, chtějí mu pomáhat řešit problémy které se mnou má dokonce přes známé a vráží tím klín mezi nás. Prosím poradila byste mi prosím nějakou knihu kde by byly popsány a vysvětleny takové případy? Děkuji Pavla
Podívejte se např. na internetu na ORGANICKÉ DUŠEVNÍ PORUCHY VČETNĚ SYMPTOMATICKÝCH (F00–F09), ale obávám se, že tyto informace změnu nepřinesou. Uvažte, zda vaše dcera je u svého otce chce slyšet, jak popisujete jeho verbální projev hodnotí jako realitu a možnost, že je ovlivněn poruchou osobnosti, si jednoduše nepřipouští. Tošnerová upozorńuji více >>>
...

16.5.2019  péče o nemohoucí manželovu maminku   Jaroslava Pěknicova

Dobrý den.v pondělí 13.5 jsme přivezli maminku k nám domů,je ležící na plenách,tento týden jsem si vzala dovolenou ale nevím jak pokračovat dále.Děkuji,přeji hezký den.Jar.Pěknicová
Dohovořte se s ošetřujícím lékařem vaší tchýně. Tošnerová

Upozorňuji, že aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila, což se týká pochopitelně i poradny.
...

14.5.2019  dlouhodobá péče   Dana

Již více jak rok pečuji o ležící maminku a nemám nikoho na vystřídání,je možnost umístit nemocného,abych si mohla pár dní odpočinout.
Zkuste se poradit s praktickým lékařem. Vzhledem k tomu, že není jasné, kde bydlíte, nelze očekávat podrobnější rady. Tošnerová
...

6.5.2019  příspěvek na péči a vyživovací povinnost   Nika

Dobrý den,
pakliže se starám o babičku a dostávám příspěvek na péči o osobu blízkou (babičku mám doma), můžu uplatnit i vyživovací povinnost vůči ní, či nikoliv ?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Bude vhodnější se všemi papíry situaci probrat na zdravotně sociálním odboru. Tošnerová
Podívejte se i na http://www.rodinausoudu.cz/vyzivovaci-povinnost-a-jeji-druhy
...

29.4.2019  Duševně nemocná   Lucie Vobořilová

Dobrý večer,moje máma nikdy nebyla úplné v pořádku ale byla schopna fungovat.Už je to asi 6let co máma přestala pracovat z psychického stavu musela jsem jí zařídit částečný důchod .Příjde mi jak je furt doma tak se jí duševní stav zhoršuje a já nevím jak dál postupovat aby to pak nebyl průser.Sama si nepřizná že neni psychicky zdravá. Mám jí ráda ale zároveň mám o ní strach protože je to s ní těžké.Poradíte mi prosímZkuste se poradit s jejím ošetřujícím lékařem ohledně kontaktů s denním centrem. Má kamarádky? Či se podívat na internet, jaké možnosti se v místě nabízejí. (Tošnerová)
...

23.4.2019  Prispevek na péči   Dagmar Simurdova

Je možné pri smíšené demenci požádat o zvyseni příspěvku zhorseny zdr.stav
Když ve lékařské zprávě bude popsán změněný zdravotní stav ve smyslu trvalého zhoršení.... TTošnerová
...

17.4.2019  Návštěva obvodního lékaře u nechodícího pacienta   Bohumila

Dobrý den,
Pečujeme o 88 letou maminku, která už chodí jen s pomocí a potřebuje 24 hodinovou péči.
Chci se zeptat, jestli máme právo v oprávněných případech (vysoký krevní tlak) požádat obvodního lékaře o jeho návštěvu, nebo jestli jsme povinni ji i přes její špatný zdravotní stav, ji k lékaři přivézt, nebo musíme volat rychlou lékařskou pomoc, i když to za zcela akutní nepovažujeme.
Je "povinnost" obvodního lékaře takového pacienta navštívit, nebo je to jen jeho dobrá vůle?
Děkuji a přeji hezký den.
Bohumila
Záleží na zhodnocení stavu obvodním lékařem, který stav vaší maminky zná. Problémem může být úzkostnější rodina a klidnější lékař. Krátkodobý výkyv tlaku není indikací k návštěvě. Tošnerová
...

12.4.2019  co vše mohu dokládat na proplacení pro osobu bezmocnou   Květa

Dobrý den ,pro dlouhodobý nepříznivý stav byla mojí mamince přiznána dávka 4 stupně bezmocnosti, maminka není vyloženě ležák ale pomoc druhé osoby celodenně částečně potřebuje já mám zaměstnání a proto využíváme služeb pečovatelské služby(dopoledne) jinak se v péči střidáme se sestrou.Částka za pečovatelku je ale nižší než příspěvek proto se ptám na co vše se vztahuje?Inkontinenční pomůcky nepoužíváme.Mohu si do toho započítat cesty a čas strávený u lékařů nákupy pro její potřebu starost o její hygienu apod.a jak mám tyto úkony nacenit ikyž je mi to proti mysli protože je jinak vykonáváme s láskou k mamince protože už je sama nezvládne a potřebuje je.Děkuji za odpověď.
Bude vhodnější problém probrat se sociální pracovnicí, k níž náležíte. Tošnerová
...
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 173 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: