Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

12.10.2022  Amputace nohy   Josef Ilčík

Manželka (71 let) je po amputaci pravé nohy (nad kolenem) po infekci plynatou snětí.
Před týdnem byla propuštěna do domácí péče. Je po dlouhodobé hospitalizaci velmi slabá.
Poraďte prosím, jaké máme možnosti zajistit pomůcky, jaké máme možnosti požádat případně o sociální dávky.
O pacientku se starám já (důchodce, 74 let) dopoledne a dcera (49 let) odpoledne a večer po práci.
Děkuji za odpověď.
Josef Ilčík
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

30.9.2022  peče o rodiče   dzurnakj@seznam.cz

Je povinnost potomků pečovat o postiženou matku 77 let?
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

12.9.2022  Změna opatrovníka   Jan Pořízka

Matka manželky je trvale umístěna v alzheimer centru a před půl rokem byla jako opatrovník stanovena její sestra.Nevíme z jakého důvodu právě ona přestože před odchodem do domova důchodců jsme se o oba její rodiče starali převážně my.Nyní jsme zjistili že výplatu důchodu si nechává posílat na svoji poštovní adresu přestože celé roky ji byl důchod posílán na účet.Máme obavy aby nedocházelo k spronevěře a bylo z čeho platit poplatky za pobyt v domově.Jakým způsobem je možné změnit opatrovníka.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!!
...

4.9.2022  ZTP/P   Jana Prchalová

Dobrý den, mám od června 2021 v péči matku po úrazu. Nyní jí byl přiznán průkaz ZTP/P. Je ležák a starám se o ní 24/7. Jaké výhody mám s tímto průkazem JÁ, která od ní nemůže na déle, než 2 hodiny a všude jí vozí na kolečkovém křesle?
Díky JP
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!
...

8.8.2022  Částečné sbavení svéprávnosti   Petr Hora

Dobrý den, mám matku ve věku 78 let a cca před 2 roky začala obviňovat otce (80 let) z nevěry a neustále vymýšlí nové a nové způsoby jak otec chodí za údajnou paní a co všechno plánují aby jí dostali z domu. Podotýkám, že bydlí oba v mém domě a nechal jsem jim každému vyhotovit ověřené potvrzení, že v mém domě jsou na dobu do kdy oni sami budou chtít. Neustále přichází s tím, že jí někdo něco bere. Ať už jsou to věci dení potřeby či dekorační nebo i peníze a její oblečení či šperky. Není s ní rozumná řeč a nenechá se přesvědčit. Přišla i s tím, že jsme jí nějakým způsobem odcizili peněžní prostředky z vkladních knížek a bankovního účtu. Neustále vytahuje věci staré spojené s výčitkami a křikem, že otec byl vždycky nevěrník a zloděj, že měla celý život jen bídu, hlad a pak najednou příjde s tím, že si během té doby našetřila více než 600.000 Kč o které jsme ji následně nějakým způsobem připravili. Podotýkám, že matka je již cca 20 (možná více) v invalidním důchodu. Nemá to řešení. Hádky se jen stupňují. Všechny okolo má za zloděje a hlupáky ale nedokáže nikomu vysvětlit kde k oněm penězům přišla ani kde je měla uložené. Žádný doklad ani bankovní výpis. Posílal jsem ji už i na Polici aby nás nahlásila jako pachatele trestného činu krádeže aby se to začalo řešit. Jsem z té situace bezradný jelikož jsem si myslel, že když si rodiče vezmu na stáří k sobě tak si můžeme navzájem pomáhat a být si oporou. Já jsem svobodný a bezdětný a tak mi to přišlo v této době a v jejich věku jako správné řešení. Dnes si začínám myslet, že jsem udělal strašnou chybu a měl jsem se zachovat jako sobec a nechat je samotné aby mě nezatěžovali takovými problémy. Je nějaká možnost jak dosáhnout toho aby ji prohlédl odborný lékař. Ona sama to samozřejmě striktně odmítá i když jsem ochoten tam jít s ní a absolvovat stejné vyšetření. Nikdy jsem nechtěl aby moji rodiče skončili v nějakém ústavu ale situace k tomu směřuje jelikož otci to také nedělá dobře když se dovídá, že celých 58 let manželství bylo pro ni jen utrpení a život plný strastí.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
Nedobrovolné vyšetření maminky lze uskutečnit v případě v případě "nebezpečna sobě nebo okolí", což by bylo vhodné vhodné probrat s jejím praktickým lékařem, který ji zná. TT
...

5.8.2022  Změna péče o osobu blízkou   Tomáš

Dobrý den, potřeboval bych poradit,moje tchýně má 3stupen ,nini o ni pečuje moje bývalá manželka ale žijeme spolu, chtěla by jít do práce a že bych o ní pečoval já mám ozz ,ale nějaká pracovnice ji řekla ať to nedělá že je to složité a že by to šlo přes soud a že by jí dali spět 1stupen, tak bychom rádi věděli jestli je to tak nebo jinak předem moc děkuji za odpověď Kocourek
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

18.7.2022  Péče o nemohoucí rodiče   Jana P.

Dobrý den, žiji ve společné domácnosti se starými a nemocnými rodiči. Protože můj otec ztrácí pohyblivost a zřejmě brzy přestane chodit, budu muset opustit zaměstnání, abych mohla o něho pečovat. Protože mám ale ještě nějaké finanční závazky, bojím se i vzhledem ke všeobecnému zdražování, abych situaci zvládla finančně. Mám nárok na nějaký příspěvek od státu na pečování? Nebo jen příspěvek, který budou pobírat rodiče? Děkuji za odpověď.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...

14.7.2022  celodenní péče   Hana Křížová

Dobrý den, co znamená celodenní péče .
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

1.7.2022  Rehabilitační zařízení   Renáta Pitelová

Dobrý den, můžete mi prosím doporučit rehabilitační zařízení v české republice, které je schopno zrehanilitovat starého člověka po pobytu v nemocnici. Dříve samostatný, dojde si nakoupit, k lékaři. Nyní ležák. Dědeček by chtěl znovu chodit a chce někam do lázní, třeba na měsíc, kde ho znovu rozchodí.
Děkuji za odpověď
Budete muset kontaktovat svého spádového praktického lékaře, co je reálné. Rehabilitace je vhodná v místě bydliště, samozřejmě včetně nácviku chůze. TT
...

30.6.2022  Pece o maminku   Katerina

Dobry den, muj dotaz se tyka moji maminky. Je ji 80 let, ma cely zivot problemy s pateri a take se pres dvacet let leci na deprese. Posledni dobou se jeji mentalni stav velmi zhorsil a vysetreni na CT ukazalo vyrazny ubytek mozkove tkane. Maminka nemuze chodit, posadit se muze jen s pomoci a nekdy je potreba ji i krmit. Maminka zije ve spolecne domacnosti s mym otcem. Ten se o ni peclive stara, ale vzhledem k jeho veku uz peci sam nezvlada. Ja ziji mimo CR a diky covidu nemam ani moznost momentalne rodice navstivit. Potrebovali bychom poradit kde najit vhodne zarizeni v Praze kam by bylo mozne maminku umistit. Predm dekuji za radu. K.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

24.6.2022  Přeložení tatínka blíže k rodině   Forstová Petra

Dobrý den,
můj tatínek bydlel v seniorském bytě bez služeb, v současné době utrpěl cévní mozkovou příhodu a je zatím umístěn v nemocnici s následným přeložením na rehabilitační oddělení. Bohužel toto zařízení stejně jako nemocnice jsou od našeho bydliště vzdáleny 2 hod autem vlakem 4 hod. Zdravotní sestra předemnou zmínila možnost podání si žádosti o přeložení tatínka blíže k našemu bydlišti. Já však vůbec nikdy takovou situaci neřešila a vůbec nevím jakým způsobem se žádá. Budu vděčná za jakoukoliv pomoc.
S pozdravem
Forstová
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

15.6.2022  Příspěvek na koupelnu   Eliška Kopecká

Dobrý den, můj manžel je invalida 3 stupně. Máme doma vanu a potřebuji požádat o příspěvek na rekonstrukci, manžel už nezvládá koupání. Včera ve vaně upadl a čekal 3 hodiny než jsem přijela z práce a pomohla mu z vany. Kde mohu požádat o příspěvek na sprchový kout. Dekuji Kopecká.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

8.6.2022  Péče o vážně nemocného člověka   Nina Šimanová

Dobrý den, prosím poraďte mi, kam se mám obrátit o pomoc pro tetu, která potřebuje každodenní péči. Je vážně nemocná. Má rakovinu a nemoc, která zabíjí nervovou soustavu. Potřebovala by pečovatelku, která by ji pomohla přes den (vařit, uklidit, popřípadě vstát z postele). Děkuji
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

30.5.2022  Péče o manželku   Ing. František Jelínek

Jsem důchodce 79- manželka také, má alzheimer, musím ji všde doprovázet, vařit, nakupovat a pod. Mohu žádat o nějaký příspěvek na péči? Děkuji. Jelínek
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
...

5.4.2022  pečovani   Gabriela

Mám tatínka 72 let a bydlí se synem 48 let ,který ještě před 3 měsíci byl těžký alkoholik,nyní abstinuje a chtěl by do opatrovnictví otce,který huře chodí,ale nenavštěvuje žádneho lékaře,prý se otec dočetl že muže lékař přijít za ním aby stanovil diagnozu,.Já si myslím že v takovém případě opatrovnictví nedostane,ale jen jsem se chtěla zeptat,děkuji za odpověd
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!!
...
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 180 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: