Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Částečné sbavení svéprávnosti

8.8.2022 | Petr Hora

Dobrý den, mám matku ve věku 78 let a cca před 2 roky začala obviňovat otce (80 let) z nevěry a neustále vymýšlí nové a nové způsoby jak otec chodí za údajnou paní a co všechno plánují aby jí dostali z domu. Podotýkám, že bydlí oba v mém domě a nechal jsem jim každému vyhotovit ověřené potvrzení, že v mém domě jsou na dobu do kdy oni sami budou chtít. Neustále přichází s tím, že jí někdo něco bere. Ať už jsou to věci dení potřeby či dekorační nebo i peníze a její oblečení či šperky. Není s ní rozumná řeč a nenechá se přesvědčit. Přišla i s tím, že jsme jí nějakým způsobem odcizili peněžní prostředky z vkladních knížek a bankovního účtu. Neustále vytahuje věci staré spojené s výčitkami a křikem, že otec byl vždycky nevěrník a zloděj, že měla celý život jen bídu, hlad a pak najednou příjde s tím, že si během té doby našetřila více než 600.000 Kč o které jsme ji následně nějakým způsobem připravili. Podotýkám, že matka je již cca 20 (možná více) v invalidním důchodu. Nemá to řešení. Hádky se jen stupňují. Všechny okolo má za zloděje a hlupáky ale nedokáže nikomu vysvětlit kde k oněm penězům přišla ani kde je měla uložené. Žádný doklad ani bankovní výpis. Posílal jsem ji už i na Polici aby nás nahlásila jako pachatele trestného činu krádeže aby se to začalo řešit. Jsem z té situace bezradný jelikož jsem si myslel, že když si rodiče vezmu na stáří k sobě tak si můžeme navzájem pomáhat a být si oporou. Já jsem svobodný a bezdětný a tak mi to přišlo v této době a v jejich věku jako správné řešení. Dnes si začínám myslet, že jsem udělal strašnou chybu a měl jsem se zachovat jako sobec a nechat je samotné aby mě nezatěžovali takovými problémy. Je nějaká možnost jak dosáhnout toho aby ji prohlédl odborný lékař. Ona sama to samozřejmě striktně odmítá i když jsem ochoten tam jít s ní a absolvovat stejné vyšetření. Nikdy jsem nechtěl aby moji rodiče skončili v nějakém ústavu ale situace k tomu směřuje jelikož otci to také nedělá dobře když se dovídá, že celých 58 let manželství bylo pro ni jen utrpení a život plný strastí.

Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna už v roce 2019 skončila!!! Týká se i poradny!!! TT
Nedobrovolné vyšetření maminky lze uskutečnit v případě v případě "nebezpečna sobě nebo okolí", což by bylo vhodné vhodné probrat s jejím praktickým lékařem, který ji zná. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: