Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

24.2.2004  maminka   Alena Zlesáková

Mamince je 79 let. V roce 2002 jsme u Vás paní doktorko byly i s maminkou neboť jsme si nevěděly rady. Maminka je téměř hluchá, ale konzultace se týkala jiné věci. Maminka začínala mluvit s manželem, který již byl v té době 11 let po smrti. Tatínek ji podle ní terorizoval a nařizoval co má dělat. Někdy docházelo i k situacím, že mu dávala za okno peníze apod. Od Vás maminka dostala prášky, které ale po čase odmítla brát. Maminka bydlí ve stejné ulici jako já a tak jsme se společně se sestrou střídavě o ní staraly. Pak jsme jí nechaly 2 x denně kontrolovat pečovatelkou a dovážet obědy. Když jsme přišly z práce byla maminka střídavě u mne a nebo sestra přišla k ní. O víkendech jsme se střídaly. Během roku občas docházelo k situacím kdy mi např. maminka v noci volala, že jí tatínek hrozně polil a nemá kde spát, že ji otec vyhodil z bytu a stěhuje se ke mně a pod. V listopadu loňského roku to došlo tak daleko, že mi odpoledne když jsem přišla z práce volala jedna ze sousedek maminky, že maminka celý den jezdí výtahem a čeká návštěvu, je silně zmatená a nadělala pro hosty 50 toustů. S maminkou nebylo možné mluvit, stále chtěla někam odejít a nebylo možné ji uklidnit. Přijel lékař a odvezli ji s tím že došlo k deliriu. Během výkendu jsme se sestrou řešily otázku, kam maminku umístit a volaly jsme do několika zařízení. Volno ihned měli v Písku v prácheňském sanatoriu a maminku jsme tam převezly. Maminka samozřejmě po čase se ptala, kdy půjde domů. S péčí v sanatoriu i s jednáním personálu jsme velmi spokojeny. Pro nemocné se denně organizují různé akce a i jednání s pacienty je na velmi dobré úrovni. o čemž jsem se přesvědčila i ve chvíli, kdy jsem přijela nečekaně. Střídáme se všechny výkendy se sestrou a někdy přijedou i vnoučata s rodinami. Stav maminky je někdy lepší, někdy horší. A nyní bych se chtěla zeptat. Obě se sestrou máme výčitky, zda jsme tím mamince neublížily, abychom si to někdy nevyčítaly. Máme obě několik let do důchodu a není možné 24 hodin maminku hlídat. V období vánočních svátků jsme ji měly doma a obě jsme byly vyřízené. Nyní si sestra chce vzít maminku na týden domů, ale lékaři a sestry to nedoporučují. Chtěla bych se zeptat, zda si myslíte, že máme hledat jiné řešení (pečovatelku na 24 hodin) nebo nechat stávající řešení. Děkuji. A.Zlesáková
Rodinný příslušník po všech váháních má zvážit při úvahach o převzetí do péče na co mu síly stačí, nejenom finanční, ale především psychické. Lékaři i sestry sice nemusí doporučit pobyt, ale rozhodnutí je na rodině. Obávám se, že pocity viny jako hlavní motiv k převzetí do péče není šťastný nápad.
...

30.1.2004  babička   Bara

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu s následujícím problémem. Moje matka se léta stará o svoji matku (tedy mou babičku), které je nyní přes 90 let. Doposud i s pomocí ošetřovatelky, která přicházela na cca 2 hodin denně bylo možné péči v rodině nějak zvládat. V současné době se ale stav babičky natolik zhoršil, že již neopouští lůžko ani se sama neposadí, ani takřka nejí. Fakticky netrpí žádnou závažnou nemocí (má pouze mnoho let cukrovku a silnou artrózu), jedná se patrně pouze o projevy jejího stáří a celkové rezignace k životu. Problém je, že moje matka již fyzicky nezvládá s babičkou, byť babička není nijak silné postavy, jakkoliv na posteli hýbat, tj. je problém s hygienou apod. K tomu babička mámu i v noci opakovaně budí voláním (aniž by často jakoukoliv pomoc skutečně potřebovala, čistě z potřeby vidět zájem o svojí osobu). Výsledkem je máma, která je již téměř důchodového věku, je již celkově fyzicky (i psychicky) vyčerpaná. Z toho, jak se snaží s babičkou hýbat, si stěžuje ne silné bolesti zad i v břiše – podle mne není možné aby, se nadále o babičku sama daným způsobem starala, aniž by sama neměla trvalé zdravotní následky. Bohužel zároveň v nejbližší době, ošetřovatelka, která aspoň někdy docházela, odjíždí do ciziny, a vzhledem k tomu, že rodiče bydlí na malé obci se špatným spojením, není možné za ní zajistit náhradu. Praktický lékař odmítá nařídit převoz babičky do nemocnice s tím, že není vlastně nemocná, na odboru sociální péče jsou schopni zajistit jen dovoz obědů – ošetřovatelku žádnou (i tu dosavadní jsme sehnali soukromě), a byli schopni pouze poradit, ať si podáme žádost o přijetí babičky do LDN a domova důchodců, ale že čekací doba je tak 3 roky. Bohužel není ani možné, aby péči o babičku převzal někdo z jiných rodinných příslušníků. Můžete mi prosím poradit, jak se dá taková situace řešit? Je možné, aby jak lékař tak sociální pracovnice Vám fakticky odmítli v takové situaci jakkoliv pomoci? Za Vaši podvěď předem děkuji, Bára
Báro, nevím, kde bydlíte, jak u vás funguje pečovatelská služba. Obecně disponuje samozřejmě i jinými službami než rozvoz obědů., především při pomoci s hygienou - mytím. Ale nejdřív si sama zodpovězte otázku, co si sami představuje, o jakou službu byste žádali, co očekáváte. Seznamy sociálních zařízení, ať už terénních či ústavních jsou na odkazech, MPSV. více >>>
...

29.1.2004  Neřešitelná situace   Hana

Už nejde o otázku, jen o smutné konstatování. Maminka zemřela a já jsem doslova zruinovaná. Mamince bylo 86, byla psychicky na výši, dobře viděla i slyšela, paměť měla bezvadnou, mimořádnou inteligenci. Tím spíš si uvědomovala svoji bezmocnost. Umírala několik měsíců na generalitzovaný karcinom děložního hrdla, měla nefrostomii, metastázy na plicích, lymfedém DK...Jsem lékařka, proto mi také bylo všechno jasné. Maminka chtěla být doma, to ale nebylo možné, sama jsem to nemohla zvládnout ani ošetřovatelsky. Nevěděla jsem , co dříve, doma zneurotizovaný syn (12), v mém druhém domově naříkající maminka. Navíc už předtím pohybově omezená, po 2 frakturách krčku. Home Care se ukázala jako naprosto nefungující (Praha 1), diktovala si první poslední, nikdo nám nevyšel vstříc. Nefungovala ani Charita. S úsměvem čtu všechna ta doporučení, že se pečující musí cítit dobře, že má právo na odpočinek - u maminky jsem byla po pracovní době takřka neustále, ona to vyžadovala, do nekonečna jsem poslouchala její úvahy o nesmyslnosti lidské existence, o tom, že skončím taky tak a že mě už nic hezkého v živiotě nečeká, že budu už jenom čekat na smrt, že jsem už neměla mít dítě, nebylo úniku. Nikoho neobviňuji, snad jen mám zlost na všechny ty webové stránky Home Care, Charity a dalšíích organizací - vždyť praxe je úplně jiná. Kdyby existovala možnost získat k těžce nemocné paní spolehlivou pomoc, která by mě ne chviličku zastala, všechno mohlo vypadat jinak. Snila jsem o tom, abych třeba na dvě hodiny mohla odejít, trochu si srovnat myšlenky. Třeba bych tady dnes nemusela vegetovat s podlomeným zdravím. Psychicky mě podržel katolický kněz, kterému jsem kdykoliv mohla poslat mail. Praktickou pomoc mi v terminální fázi poskytlo moje pracoviště, ačkoliv není zařízeno na tak těžké pacienty. Maminka zemřela v září a já jsem tady dnes, v 50 letech, naprosto vyřízená, plná obav, jak a zda vůbec vychovám svoje dítě, když je ze mě i po 4 měsících troska se spoustou potíží.
Přála bych všem pečujícím, aby nalezli skutečnou podporu, praktickou i psychologickou, aby nedopadli tak, jako já. Mně už nikdo nepomůže, ale jiným ano!
Hana
Pani doktorko, zavolejte na naši ambulanci, pokusime se najít řešeni.
...

27.1.2004  křeslo   Voříšková

Prosím o informaci, kde sehnat odpočinkové křeslo (ušák), jaké bývalo v nemocnicích. Náš 90 letý dědeček potřebuje pohodlně sedět, někdy i v noci.
Můžete zkusit pozeptat se právě v nemocnicích, jestli nemaji nějaké odepsané, které byste si opravila. Jinak na inzerát.
...

27.1.2004  POMOC   Markéta

Dobrý den, jmenuji se Markéta. Moje maminka má už čtyři měsíce bolesti,pálení zad s projevem vyrážky. Při pocitu pálení se vyskytuje vyrážka po celém těle, ktrerá po pocitu pálení odezní. Někdy se vyskytne teplota 37,2°C, která také během půl hodiny odezní. Veškeré labo.výsledky negativní(pouze základní laboratoř). Z vyšetření provedeno pouze lumbální punkce a rentgen. Žádná analgetika nezabírají, pouze na krátký čas utlumí bolest, ale jinak pocit pálení neutlumí. Jsme už z toho všichni zoufalí a maminka ztrácí naději. Prosím pomozte nám!
Váš dotaz byl již zodpovězen v diskusi Evou, zkuste se vydat touto cestou.
...

19.1.2004  Signalizační zařízení pro staré lidi   Ilona Sochorová

Naše strará babička, která bydlí v sousedním bytě poslední dobou občas mívá problémy s upadnutím nebo se mdlobami. Leží pak doma na zemi několik hodin a němůže se dostat k telefonu i když pomoc je hned za zdí. Můžete mi prosím poradit nějaké bezdrátové signalizační zařízení, zvonek na krk či jednoduchou vysílačku pro tyto účely a staré lidi. Mobilní nebo bezdrátový telefon babička absolutně nezvládne. Děkuji velice.
Bohužel nevim, kde vaše babička bydlí, v Praze lze přes Život 90 zajistit signalizační zařízení, jinak bych doporučila sociální odbor v místě vašeho bydliště. Pro informaci, jedna se o propůjčení "krabičky s tlačítkem", které je nutno stisknout, to pak vytáčí telefonní číslo na centrálu. více >>>
...

18.1.2004  Kompenzační pomůcky   Dana Brno

Potřeboval bych poradit.Staráme se o manželovu matku, které je 80 let,těžce se pohybuje, z bytu nevychází, zadýchává se i při cestě na WC.Velkým problémem je však hygiena. Pominu to,že tvrdí,že se samozřejmě umývat nemusí,ale nemohu ji dostat do sprchového koutu ( asi ve výšce vany).Sama mám problémy s páteří.Vím jaké pomůcky bychom potřebovali,ale předepisuje je jen neurolog,rehabilitační nebo ortoped,babička odmítá k lékaři jít a do bytu ho též nechce pustit,je jiná možnost, jak tyto pomůcky získat na pojišťovnu? Doporučení od obvodního lékaře nestačí,odborník ji chce vidět. Děkuji.
Vaše žádost je zcela oprávněná a neřešitelná, dokonce se obávám, že by babička odmítla i hospitalizaci na uvedených pracovištích, kde by pomůcky během pobytu napsaly. Bohužel uvedený postup předepisování pomůcek nemá daleko k špatného zacházení se seniory ze strany pojišťoven. Byla by reálná pomoc s hygienou ve spolupráci s pečovatelskou službou, která ji má v náplni práce? více >>>
...

17.1.2004  leceni dekubitu   marie kropova

prosim mam dotaz-manzel je 80 let star a ma dekubit-najedne pate pry to ma az ke kosti, da se s tim jeste neco delat? dekuji za pomoc a radu.Marie Kropova
Zkuste se dohovořit s vaším praktickým lékařem a pomoci ze strany zdravotních sester formou Home care, kterou vám může předepsat. Vhodné by bylo kontaktovat i firmu Hartmann-Rico, mají programy zaměřené na léčbu ran. Přiručku o bércovych vředech z jejich stránek stáhnout http://www.hartmann-rico.cz/sluzby/, příručka "Praktické rady pro pacienty, Bércové vředy". více >>>
...

15.1.2004  Ještě jednou k předchozímu dotazu - péče o osobu blízkou   Karel

Děkuji za odpověď na předchozí dotaz a za doporučené odkazy. Možná jsem dotaz napsal trochu zmateně, proto se zeptám ještě jednou. Jedná se nám o to, zda po dobu, kdy by babička byla u nás (cca 3 týdny v roce) se švagrové příspěvek na péči přerušuje nebo ne. My bychom samozřejmě na tyto 3 týdny žádný další příspěvek nechtěli. Děkuji za odpověď.
Vzhledem ke specificitě problematiky musi se k ní vyjádřit ten, který se jí zabývá, abyste měl věrohodné informace. Zopakuji jen předchozí, kontaktujte pracovníky na telefonu Portálu veřejné správy České republiky či na Informační systém pro zdravotně postižené.
...

10.1.2004  Péče o osobu blízkou   Karel

Moje švagrová má v celodenní péči svou starou maminku a pobírá na ní příslušný příspěvek na péči o osobu blízkou. Několikrát za rok (4 x po jednom týdnu) bychom chtěli, aby byla maminka u nás (bydlíme v jiném městě) a abychom se o ni v této době starali my. Navíc si švagrová potřebuje čas od času odpočinout. Náš dotaz je, zda švagrová má po tuto dobu nárok na vyplácení příspěvku. Domníváme se, že i zde by mělo být právo na "placenou dovolenou" a odpočinek, protože celodenní péče o starou nemocnou osobu je náročná záležitost. Děkujeme za odpověď.
Budu vás směrovat na odkazy - na telefon Portálu veřejné správy České republiky či na Informační systém pro zdravotně postižené a v novinkách na Hutařovo sociálně právní minimum, či si jej přímo stáhnout (péče o osobu blízkou) z odkazů http://www.handicaphelp.cz/ Veškeré odbočky sdružení zdravotně postižených nějakou formou spolupracují s pracovníky poskytující sociálně právní poradenství. více >>>
...

28.12.2003  Příspěvek na provoz motorového vozidla   Olin

Jsem rozvedený ID se ZTP. Žiji s družkou,která má automobil. Stát po mně vyžaduje buď abych se proti své vůli oženil, nebo měljiž zletiléděti nebo byl bohatý...,jinak na mně nikdo neuplatní výše zmiňovaný příspěvek, i když mne dlepotřeby dopravuje!!! Je to jen diskriminace invalidů, nebo prohřešek proti mezinárodnímu právu, nebo neopodstatněná tvrdost zákona...?
K řešení uvedené problematiky přece jenom nejsem kompetentní. Shrnu-li vaši otázku, vy nemáte auto, družka ano a ta by otázku kolem příspěvku na provoz motorového vozidla, například, když vás veze k lékaři, měla konzultovat na odboru sociálních věcí.
...

26.12.2003  Literatura   Pavel Raček

Jsem studentem střední školy a zpracovávám seminární práci o na téma "Život seniorů v domovech důchodců". Byl bych moc rád, kdyby mi někdo poradil s literaturou k tomuto tématu. Nejvíce bych potreboval publikaci hodnotící (obecně) naše ústavní zařízení pro seniory a srovnávající je s péči domácí. za odpověď děkuji
Obávám se, že recentní, obecně hodnotící práce našeho ústavního zařízení nejsou k dispozici, srovnání s domácí péčí už vůbec ne. Vzniklé práce jsou vždy z určitého pohledu - dobrovolnici v ústavu, špatné zacházení, srovnání péče v několika ústavech atp. více >>>
...

13.11.2003  nárok na dávky   Veronika Olejníčková

začala jsem celodenně pečovat o moji starou maminku,zdravotně postiženou.
Mohu vědět jaký má já a maminka nárok na sociální dávky?
Finančním otázkám, sociálním dávkám se věnuje sociální odbor v místě vašeho trvalého bydliště. Na podrobnosti se můžete podívat do sociálních odkazů - MPSV, či zavolat na bezplatnou telefonní linku, podivat se do Sociálně právního minima.
...

2.11.2003  Potíže v koupelně   Milada

Bydlím se svou 77 letou babičkou, je duševně fit, ale má velkou potíže s klouby, chodí špatně o holi. Největším problémem je mytí, do vany se nedostane, když jí pomáhám u umyvadla, tak mám dojem, že tvarově taky není nejlepší. Jak by mělo vypadat, to vlastně nevím, v obchodě jsem nic takového neviděla. Fakt je, že jsem se neptala. Jak má vypadat záchod to trochu vím, občas jej vidím v supemarketech ve WC pro invalidy. Pak taky nevím z čeho bychom s babičkou případné předělání koupelny zaplatily, tedy z jejího důchodu a mého stipendia.

Máte pravdu, sanitární keramice pro tělesně postižené není v obchodech věnovaná větší pozornost, ale lze ji najít v katalozích. Vanu lze nahradit sprchovým koutem a lze k němu pořídit keramickou sprchovou vaničku, je protiskluzná. Umyvadla mohou mít vydutý tvar, jsou vhodná i pro tlouštíky, když k nim přistoupí, mohou mít pocit jako by do umyvadla vcházeli. více >>>
Více k tématu: kompenzační pomůcky
...

20.10.2003  poruchy chování ve stáří   Ondra

Rád bych se zeptal na možnost ovlivnění poruch chování ve stáří. Matka se stará o 85 letou babičku s Ca, téměř nechodící, ale jinak pohyblivou. Babička zcela jistě není dementní, přesto matce způsobuje značné starosti svým počínáním - manipuluje si s léky, odmítá se pohybovat, i když by mohla, vynucuje si pomoc v úkonech, které zvládne (krmení, umývání atd.), vydírá, je fixovaná na tělo, kvůli otlaku na palci dvě noci nespí atp. K psychiatrovi chodí, ale Lexaurin situace zřejmě nezvládá. Existuje pro obě - matku i babičku - nějaká pomoc?
Ondřej
Jak vyplývá ze všech našich přiruček, je potřeba, aby pečující mohl pomáhat, byl psychicky na tom dobře. K tomu, aby byl fit, přispívá rozdělení práce i s ostatními členy rodiny a pomoc profesionální. Rysy tvrdošíjnosti u vaší babičky patří k zátěžovým situacím pro pečující a obávám se, že pouze podání Lexaurinu situaci nevyřeší. více >>>
...
« | 1 | .. | 177 | 178 | 179 | 180 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: