Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


babička

30.1.2004 | Bara

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu s následujícím problémem. Moje matka se léta stará o svoji matku (tedy mou babičku), které je nyní přes 90 let. Doposud i s pomocí ošetřovatelky, která přicházela na cca 2 hodin denně bylo možné péči v rodině nějak zvládat. V současné době se ale stav babičky natolik zhoršil, že již neopouští lůžko ani se sama neposadí, ani takřka nejí. Fakticky netrpí žádnou závažnou nemocí (má pouze mnoho let cukrovku a silnou artrózu), jedná se patrně pouze o projevy jejího stáří a celkové rezignace k životu. Problém je, že moje matka již fyzicky nezvládá s babičkou, byť babička není nijak silné postavy, jakkoliv na posteli hýbat, tj. je problém s hygienou apod. K tomu babička mámu i v noci opakovaně budí voláním (aniž by často jakoukoliv pomoc skutečně potřebovala, čistě z potřeby vidět zájem o svojí osobu). Výsledkem je máma, která je již téměř důchodového věku, je již celkově fyzicky (i psychicky) vyčerpaná. Z toho, jak se snaží s babičkou hýbat, si stěžuje ne silné bolesti zad i v břiše – podle mne není možné aby, se nadále o babičku sama daným způsobem starala, aniž by sama neměla trvalé zdravotní následky. Bohužel zároveň v nejbližší době, ošetřovatelka, která aspoň někdy docházela, odjíždí do ciziny, a vzhledem k tomu, že rodiče bydlí na malé obci se špatným spojením, není možné za ní zajistit náhradu. Praktický lékař odmítá nařídit převoz babičky do nemocnice s tím, že není vlastně nemocná, na odboru sociální péče jsou schopni zajistit jen dovoz obědů – ošetřovatelku žádnou (i tu dosavadní jsme sehnali soukromě), a byli schopni pouze poradit, ať si podáme žádost o přijetí babičky do LDN a domova důchodců, ale že čekací doba je tak 3 roky. Bohužel není ani možné, aby péči o babičku převzal někdo z jiných rodinných příslušníků. Můžete mi prosím poradit, jak se dá taková situace řešit? Je možné, aby jak lékař tak sociální pracovnice Vám fakticky odmítli v takové situaci jakkoliv pomoci? Za Vaši podvěď předem děkuji, Bára

Báro, nevím, kde bydlíte, jak u vás funguje pečovatelská služba. Obecně disponuje samozřejmě i jinými službami než rozvoz obědů., především při pomoci s hygienou - mytím. Ale nejdřív si sama zodpovězte otázku, co si sami představuje, o jakou službu byste žádali, co očekáváte. Seznamy sociálních zařízení, ať už terénních či ústavních jsou na odkazech, MPSV. LDN je zařízení zdravotnické, vyjádření dává zdravotnické pracoviště. Nahlédněte do Přiručky pečovatele, v niž je podrobný rozpis, jak žádat a co je potřeba.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: