Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Kompenzační pomůcky

18.1.2004 | Dana Brno

Potřeboval bych poradit.Staráme se o manželovu matku, které je 80 let,těžce se pohybuje, z bytu nevychází, zadýchává se i při cestě na WC.Velkým problémem je však hygiena. Pominu to,že tvrdí,že se samozřejmě umývat nemusí,ale nemohu ji dostat do sprchového koutu ( asi ve výšce vany).Sama mám problémy s páteří.Vím jaké pomůcky bychom potřebovali,ale předepisuje je jen neurolog,rehabilitační nebo ortoped,babička odmítá k lékaři jít a do bytu ho též nechce pustit,je jiná možnost, jak tyto pomůcky získat na pojišťovnu? Doporučení od obvodního lékaře nestačí,odborník ji chce vidět. Děkuji.

Vaše žádost je zcela oprávněná a neřešitelná, dokonce se obávám, že by babička odmítla i hospitalizaci na uvedených pracovištích, kde by pomůcky během pobytu napsaly. Bohužel uvedený postup předepisování pomůcek nemá daleko k špatného zacházení se seniory ze strany pojišťoven. Byla by reálná pomoc s hygienou ve spolupráci s pečovatelskou službou, která ji má v náplni práce?
Po konzultaci s revizním lékařem nacházíme řešení. Praktický lékař vaši tchýni zná, jistě ji píše léky a má i návštěvní službu. Lze domluvit návštěvu tak, aby někdo z rodiny byl přítomen a po dohodě s revizním lékařem s poznámkou "výjimka z preskripčního omezení" by mohl pomůcku napsat. Praktický lékař má možnost iniciovat i návštěvu specialisty v rodině, opět v době, kdy bude někdo z vás přítomen, ovšem jedná se o mimopracovní dobu.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: