Hledaná slova - odlehčovací (respitní) péče

Vyhledávané klíčové slovo: odlehčovací (respitní) péče

[Poradna] co dál?
Dobrý den, nastal nám problém. Maminka se dosud starala o 70. seniora, který trpí stařeckou demencí a má pohybové omezení po operaci kotníku. Dne 22.12.2014 náhle začal stále padat a tak jsme zavolali sanitku, která ho odvezla do nemocnice, kde doposud leží na neurologii. I doma měl plínky, ale na stolici chodil na záchod. Nyní nechodí, nechce v nemocnici moc jíst a chce jít domů. Ddnes by ho měli prpustit, pokud bude mít dobré krevní výsledky. Ředí mu krev, už 2x měl embolii. Nevíme co dál, když ho pustí domů. Maminka váží 50 kg a sama ho nezvedne, on sám i v nemocnici nechce spolupracovat a doma už vůbec nebude chtít. Nevíme zda ho umístit někam, ale on sám nechce. Museli by jsme půjčit postel polohovací a asi vozík, ale stejně si na něj asi sám nesedne. Jak dál v této situaci?Děkuji Petra
Dobrý den.
Je prosím nějaké omezení délky ošetřování člena rodiny?
Vím, že se proplácí asi 8 dní 60-ti procenty ale nevím, jak je to dál. Budu si brát ležící inkontinentní maminku z LDN domů a nevím samozřejmě, jak dlouhou péči bude potřebovat.Doteď jsem pracovala a chtěla bych se případně do práce vrátit/ jsem rok v důchodovém věku/. Mám smlouvu na dobu neurčitou a celkem vstřícného zaměstnavatele.
Ale nemohu mít asi očr řádově roky nebo ano?
Děkuji, Olga
Dobry den, mam babicku . Bude ji 80 let , a vubec se o sebe nedokaze postarat , zije v neporadku , uz si sama nedokaze moc uvarit . Casto nam rika ze nekde spadla . Zahrada je zarostla a neudrzovana . Kdyz tam s rodinou prijedem uklizime 5 hodin jenom kuchyn a za 14 dni to ma zase . Tohle vsechno je od doby kdy zemrel deda . Byl nemocnej a lezici . Chapu ze se o nikoho nema starat . Nabizeli jsmeji ze ji pomuzem se odstehovat k nam nebo do blizkeho bytu nebo ze ji budeme platit soukromy domov duchodcu ktery by ji vyhovoval v okoli naseho domu - navstevuji tam krouzek nic nezabira . Poradte mi prosim , mam strach i o jeji zdravotni stav . Prijeli jsme jednou a museli volat zachranku . Co mame delat ? Ma to nejake reseni ? Jake koliv ? Jinak jsme zkouseli ji nejak zamestnan ma psa , ale nevenci ho a dve kocky take chodi na universitu tretiho veku , ale nevidime zmenu . Moc vam Dekuji a omlouvam se za pravopisne chyby
[Publikace] Matky po e-mailu – Šiklová Jiřina
Matky po e-mailu
Obyvatelstvo stárne a stárne, do penze odcházejí silné populační poválečné ročníky, ale současně ještě žijí jejich rodiče. Automaticky se předpokládá, že svým rodičům budou věnovat péči jejich dcery. Linie matka-dcera, dcera jako pečovatelka o stárnoucí a staré rodiče, je v této společnosti považována za samozřejmost. Tyto ženy nejen že nemají často znalosti nutné pro pečovatelky o staré lidi, ale jsou pod velkým tlakem psychickým. Jejich práce není oceněna ani ostatními členy rodiny, protože si myslí, že je to jejich povinnost, obávají se postěžovat si, aby je ostatní neodsoudili, že nejsou dobré dcery. Knížka formou dopisů mezi dvěma ženami přibližně ve věku 60-65 let přibližuje traumata, s nimiž se ženy bojí vůbec někomu svěřit proto, aby je ostatní neodsoudili. Obě tyto ženy odešly do penze, myslí si, že teď se budou věnovat svým zájmům, případně svým dcerám s vnoučaty, a pak se starají o svoje matky. Napřed se nechtějí přiznat k potížím a tenzím, které to v nich vyvolává. Idealizují si tuto péči i svůj vztah k matkám. Pak se v e-mailech, reflexích denních problémů a denní bezmocnosti trochu jedna druhé svěří. Postupně se uvolní a občas si i postěžují. Obě ženy se přiznávají i ke svému vzteku na nemocné matky, k tomu, jak je tato péče svazuje, jak mají občas i zlost na své umírající příbuzné a pak si to zase vyčítají a sebe obviňují. Texty-dopisy jsou občas proloženy volně napsanými odbornými radami, citáty z odborné literatury, běžně dostupné, nebo sdělením, že existují poradny pro tyto pečovatele a jak funguji a že přiznat se, že již nemohou pokračovat v této náročné práci a mají nárok na odpočinek (respitní péči) a uznání od ostatních členů rodiny, je docela normální. Do textů jsou zakomponovány i úvahy o vztahu matka-dcera např. z hlediska freudiánského, myšlenky, zda opravdu je jen žena určena k pečování o druhé, úvahy o smrti a paliativní péči, hospicích a etickém aspektu "dání" rodičů do sociálních ústavů.

Vydavatel Kalich, 2009
ISBN:9788070171240
[Publikace] Životní bilance ve stáří – ed. Milena Černá
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové vydal publikaci, která obsahuje příspěvky z konference u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Jednotlivé příspěvky se zabývají např. návodem, jak pořídit závěť, paliativní péčí, etikou v profesi zdravotnických pracovníků, zásadami pro provoz mobilního hospice a duchovní podporou klientů v terminálním období lidského života.
http://www.vdv.cz/o-nadaci/nase-publikace/

Vydal Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, 2009
Publikace je k dostání v sídle nadace
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová
Umřít doma. Příručka pro laické pečující
Zdravotní i psychosociální informace pro pomoc v náročné životní situaci

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním – Gabriela Mahrová, Martina Venglářová
Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním
Kniha je určena odborníkům pracujícím v pomáhajících profesích a veřejnosti se zájmem o problematiku duševně nemocných. Úvod vymezuje základní pojmy a možnosti výskytu duševních onemocnění. Publikace je rozdělena do dvou částí. V obecné části je základní soubor informací z psychoterapie, psychiatrie, sociální práce. Dále pak kapitoly o možnostech, nástrojích a plánování v sociální práci, agendě sociálního pracovníka, poli jeho působnosti. Důležitý je individuální a skupinový přístup v sociální práci, práci multidisciplinárního týmu, vzdělávání a supervizi. Ve speciální části je popsán systém služeb o duševně nemocné, ambulantní práce, ústavní hospitalizace a následná péče. Kniha také naučí čtenáře pracovat s dětmi a mládeží s duševní nemocí, závislými, seniory, nepřizpůsobivými občany. Poskytne principy socioterapie a komunitní psychiatrie.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2138-5
[Publikace] Motivační prvky při práci se seniory – Dana Klevetová, Irena Dlabalová
Motivační prvky při práci se seniory
Autorky pracují již více než 20 let s osobami vyššího věku a díky své bohaté praxi mohly obohatit text vlastními kazuistikami. Kniha si klade za cíl najít různorodé motivace u jedinců s poruchami mobility, kognitivních funkcí a vhodné metody objevení skrytých vnitřních sil, které jsou nezbytné k udržení kvality života. Velká pozornost je věnována umění profesionální komunikace se seniory. Autorky rozebírají komunikační zlozvyky a zaměřují se také na techniky a příklady rozhovorů s osobami s demencí, poruchou zraku a sluchu. Autorky připomněly i význam rodiny z historického i moderního pohledu a její vliv na život a péči o seniora.V příloze nabídly řadu testů, které zlepšují hodnocení stávající situace seniora a umožňují lépe sestavit individuální plán péče nebo nasměrovat její zaměření.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2169-9 |


[Publikace] Alzheimerova nemoc – Patricia R. Callone, Connie Kudlacek, Barbara C. Vasiloff, Jananaan Manternach, Roger A. Brumback
Alzheimerova nemoc
Příručka je doslova nabitá praktickými tipy jak zvládat péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí a udržet jejich kvalitu života co nejdéle. Publikace je určena všem pečovatelům o tyto nemocné z řad rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Čtenář bude po přečtení knihy vědět, které funkce si pacient uchovává i s postupující nemocí, jaké léky a další choroby ovlivňují průběh nemoci, jak je možné upravit prostředí, ve kterém pacient žije, aby byly denní životní úkony pro něj jednodušší. Příručka poradí pečovatelům na jaké právnické a finanční záležitosti se zaměřit i jaké jsou možnosti sociální a společenské podpory. Velmi cenné jsou rady jak se vyrovnat se změnami osobnosti a chování pacienta.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2320-4
[Publikace] Poradenství pro pozůstalé – Naděžda Špatenková
Poradenství pro pozůstalé
Co říci někomu, kdo právě ztratil milovaného člověka? Jak poradit matce, které zemřelo dítě? Co radit lidem, kteří při tragickém neštěstí přišli o někoho ze svých blízkých? Fráze plné planých útěch mohou spíš uškodit, než pomoci. Jak ale opravdu pomoci? Právě těmito a dalšími otázkami se zabývá publikace Poradenství pro pozůstalé Autorka čtenářům předkládá nejen informace o tom, co vlastně zármutek obnáší a jak zpravidla truchlení probíhá, ale také se do hloubky zabývá úlohou poradce v této obtížné životní situaci. Jakkoli je kniha určena především psychologům či psychoterapeutům, přináší důležité informace i pro laiky, kteří by chtěli truchlícímu pomoci.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-1740-1
[Publikace] Poradenství pro smrtelně nemocné a pozůstalé – Colin Murray Parkes, Marilyn Relfová, Ann Couldricková
Poradenství pro smrtelně nemocné a pozůstalé
Trojice autorů, kteří zásadním způsobem přispěli k rozvoji současného britského systému poradenství pro pozůstalé, zde fundovaně, avšak srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s psychologickými a sociálními procesy, které doprovázejí umírání i zármutek, i se zásadami a průběhem poradenského procesu v takto náročných životních etapách.
Obecné pasáže knihy jsou doplněny a ilustrovány řadou příkladů z praxe a případových studií, které pokrývají mnoho oblastí terminální péče i péče o pozůstalé – kniha se věnuje problémům spojeným s rakovinou, AIDS, se sebevraždami i vraždami a tragickými nehodami.

Nakladatel: Barrister & Principal, 2008
ISBN: 978-80-87029-23-7
[Publikace] Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče – Firthová Pam, Luffová Gill, Oliviere David
Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče
Současná medicína považuje za svůj nejdůležitější cíl zdraví pacienta, jeho vyléčení. Odvrácenou stranu tohoto úsilí bohužel nezřídka představuje opomíjení situace těch, kteří se již k naději na vyléčení upínat nemohou a kteří čelí faktu smrti. Jejich potřebám, mnohdy zásadně odlišných od potřeb "běžných" pacientů, se věnuje paliativní péče. Právě v rámci tohoto typu péče je zřejmé, že v centru pozornosti nestojí jen samotný pacient, ale i jeho blízcí a všichni, pro něž smrt pacienta znamená ztrátu a jejichž život se jeho smrtí změní. Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé.

Nakladatelství: Společnost pro odbornou literaturu, 2008
ISBN: 978-80-87029-21-3

[Publikace] Paliativní medicína pro praxi – Ondřej Sláma, Ladislav Kabelka, Jiří Vorlíček et al.
Paliativní medicína pro praxi
Paliativní medicína si klade ambiciózní cíl: udržet dobrou kvalitu života i v situaci pokročilého nevyléčitelného onemocnění. Snaží se především mírnit bolest a další tělesné symptomy. Dobrá kvalita života však znamená více, než že »pacient nemá nesnesitelné bolesti, nezvrací a má pravidelnou stolici«. Klíčově důležité je také rozpoznání a saturace potřeb v oblasti psychické, sociální a duchovní.
Kniha přináší praktické návody k řešení nejčastějších tělesných a psychických projevů pokročilých stadií onkologických i neonkologických nemocí a další, na praxi orientované informace o komunikačních, etických, právních, psychosociálních a spirituálních aspektech paliativní péče. Je určena všem zdravotníkům, kteří ve své praxi přicházejí s nevyléčitelně nemocnými do kontaktu.

Vydalo nakladatelství Galén, 2007
ISBN:9788072625055

Pro období prosinec 2006 až květen 2007 byla veřejným ochráncem práv vybrána pro provádění systematických návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory, tedy podle původní právní úpravy domovy důchodců, popřípadě domovy – penziony pro důchodce, a domovy pro seniory.Skupina pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv navštívila dvacet sedm těchto zařízení. U sociálních zařízení pro seniory může mít špatné zacházení nejen podobu porušování základních práv, jako je např. právo na osobní svobodu či právo na soukromí, ale také podobu nekvalitně poskytovaných služeb, projevující se např. nedostatečným respektováním sociální autonomie a práva na spolurozhodování o vlastním životě, zneužíváním závislosti na péči nebo jejím prohlubováním.
[Publikace] Autonomie ve stáří – Dana Sýkorová
Autonomie ve stáří
Kniha se věnuje aktuálnímu tématu populačního a individuálního stárnutí, ke kterému přistupuje z užšího pohledu autonomie seniorů. Uchování autonomie ve stáří je v publikaci zachyceno i z „opačné strany“ − prostřednictvím střední generace, jejíž vlastní autonomie je s nezávislostí generace nejstarší více či méně spjata. Kniha podává rozsáhlý přehled teoretické literatury vážící se k tématu stárnutí, stáří a autonomie, který je doplněn konkrétními výsledky empirických výzkumů. Mnohostranně pojednává rovněž o mezigeneračních vztazích a okolnostech směny pomoci a podpory v příbuzenstvu.
Kniha je určena odborné veřejnost, osloví i čtenáře z praxe, kterých se téma stárnutí a stáří v jejich práci „jakkoli“ dotýká.

Vydalo nakladatelství SLON, 2007
ISBN: 978-80-86429-62-5
[Publikace] Etika v ošetřovatelství – Jana Kutnohorská
Etika v ošetřovatelství
V současné době jediná učebnice etiky, která je svým zaměřením určena pouze studentům ošetřovatelství a zdravotním sestrám. Etika zdravotní sestry má řadu odlišností od etiky lékaře, které vyplývají z jejího poslání, kompetencí a měnícího se postavení ve zdravotnickém týmu. Po prostudování knihy se sestry budou lépe orientovat v problematice ošetřovatelské etiky, budou umět pojmenovat etická dilemata, argumentovat o nich a hledat možná východiska. Kniha jim poskytne vodítko k rozhodování a správnému jednání v nesnadných situacích.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2069-2
První, obecně zaměřený díl učebního textu, který se věnuje problematice sociálního zabezpečení. Podává přehled o subsystémech sociálního zabezpečení, vysvětluje základní pojmy a výchozí strategie. Z obsahu: sociální stát a sociální politika, mezinárodní úmluvy v sociální oblasti, sociální politika v ČR, organizace a řízení sociálního zabezpečení, lékařská posudková služba, základní aktivity sociálního státu, tj. minimální příjem (životní a existenční minimum, minimální mzda), důchodové a nemocenské pojištění, úraz a nemoci z povolání, péče o zdraví, sociální zabezpečení v nezaměstnanosti, státní sociální podpora, dítě v sociálním zabezpečení a sociální zabezpečení v Evropské unii. Všechny dostupné informace i právní předpisy jsou platné k dubnu roku 2007.

Nakladatel: Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2007 (třetí reedice)
ISBN 978-80-246-1393-2

[Publikace] Úvod do komunitního ošetřovatelství – Darja Jarošová
Úvod do komunitního ošetřovatelství
V publikaci předkládá autorka čtenářům základní východiska a principy komunitní péče, zabývá se komunitě orientovaným ošetřovatelským procesem u vybraných populačních skupin a členů komunity. Seznamuje s vybranými komunitními službami a institucemi včetně služeb domácí péče. Předkládá odborné veřejnosti možnost efektivní aplikace principů veřejného zdraví vedoucích k podpoře zdraví populace v podmínkách komunitní péče.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2150-7
[Publikace] Vše o léčbě bolesti – Kolektiv autorů
Vše o léčbě bolesti
Kniha, která vychází ve spolupráci s Českou asociací sester, obsahuje vše, co potřebuje každá sestra vědět o léčbě bolesti. Po jejím prostudování bude čtenář znát hlavní teorie mechanizmu vzniku a šíření bolesti a nejčastější překážky její úspěšné léčby. Naučí se používat jednotlivé hodnotící škály a rozeznávat neverbální projevy bolesti, bude znát léky proti bolesti od NSAID, opiodiů a adjuvantních analgetik, přes lokální anestetika až po analgezii řízenou pacientem. Publikace obsahuje také nefarmakologické možnosti léčby bolesti. Autoři zařadili i poznatky specifické pro léčbu bolesti u dětí, seniorů a pacientů a s lékovou závislostí. Praktické návody pomohou zlepšit péči o pacienty s bolestí.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN: 80-247-1720-4
[Publikace] Psychologie smysluplnosti existence – Jaro Křivohlavý
Psychologie smysluplnosti existence
Na českém trhu bezkonkurenční kniha zpracovává v současné době velmi diskutované téma otázky smysluplnosti existence člověka. Autor předkládá tuto knihu všem, kterým není lhostejný smysl našich aktivit, snaží se nabízet odpovědi na gruntovní otázky života, které se vynoří u každého z nás ve chvílích nechtěných životních zastavení (těžká nemoc, životní krize, rozpad manželství, ztráta zaměstnání atd.). V úvodu této publikace autor, který se více než 60 let věnuje intenzivnímu studiu a práci v oblasti psychologie, jasně ozřejmuje účel této knihy snahu pomoci všem v takovémto zastavení se v kolotoči života a nastíněním toho, jak může moderní psychologie v tomto směru zkvalitnit náš život.

Vydalo nakladatelství Grada, 2006
ISBN: 80-247-1370-5


[Publikace] Pomoc pacientům při zvládání rakoviny – Arthut M. Nezu, Stephany H. Friedmanová, Shirley Faddisová, Peter S. Houts, Christine Maguth Nezuová
Pomoc pacientům při zvládání rakoviny
Lékaři Arthur a Christine Nezuovi a jejich spoluautoři zachytili psychologickou podstatu pomoci pacientům s rakovinou – základní potřebu pacienty nejen podporovat, ale také je učit dovednostem, jak zvládat život s rakovinou, se kterými je jen málo lidí obeznámeno natolik, aby mohli devastující a život ohrožující nemoci úspěšně čelit. Autoři představují jasnou koncepci a princip terapie zaměřené na řešení problémů a uvádějí konkrétní kroky, které je třeba učinit při řešení problematických situací, jež pacienti s rakovinou prožívají od počátečního stanovení diagnózy choroby až po skutečný život s rakovinou, adaptaci na ni a na její léčbu.

Vydala: Společnost pro odbornou literaturu, rok vydání 2006
ISBN: 80-7364-000-7
[Publikace] Metody a řízení sociální práce – Oldřich Matoušek a kol.
Metody a řízení sociální práce
Jádrem publikace jsou informace o klasických i nových metodách sociální práce. Podrobně jsou probrány různé formy případové práce (poradenství, krizová intervence, mediace), práce se skupinou (skupinová práce, streetwork), práce s dětmi a s rodinou i makrometody (analýza sociálních potřeb obce a regionu, systémové projekty). Pozornost je věnována i otázkám řízení, supervize a hodnocení sociální práce, etickým aspektům výkonu povolání a riziku vyhoření sociálních pracovníků. Učebnice navazuje na publikaci Základy sociální práce (O. Matoušek a kol., Portál 2001).

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7178-548-2
[Publikace] Modely ošetřovatelství v kostce – Slavomíra Pavlíková
Modely ošetřovatelství v kostce
Základní učebnice v oboru je určená zejména studentům ošetřovatelství na vyšších odborných školách a v bakalářských a magisterských programech vysokých škol i jejich pedagogům. Kniha obsahuje všechny položky, které se v osnovách teorie ošetřovatelství běžně vyskytují. Studenti se seznámí se základními filozofickými směry a na ně navazujícími ošetřovatelskými modely, které se běžně vyučují. Biografické údaje o autorkách jednotlivých modelů a názorné grafy umožňují lepší pochopení textu. Kniha je výbornou pomůckou jak pro studenty tak pro učitele ošetřovatelství, jde o souvislý a vyčerpávající text, o který se mohou opřít.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1211-3
[Publikace] Poslední dary – Maggie Callananova,Patricia Kelleyova
Poslední dary
Jak porozumět zvláštnímu vnímání a potřebám umírajících
Síla příběhů lidí odcházejících ze života, jež v této knize předkládají zdravotní sestry Maggie Callananová a Patricia Kelleyová, které se dlouhá léta věnují práci v hospicu, tkví v jejich bezprostřednosti a samozřejmosti, s níž autorky k tomuto tématu přistupují. Vždyť poslední chvíle čekají na každého a nikdo se této společné zkušenosti nemůže vyhnout. Avšak i tyto okamžiky mohou být naplněny vzácnou zkušeností a mimořádným poutem mezi blízkými, jimž odcházející člověk předává poslední dary. Smířením, pochopením, projevením citu, který potlačovali, vyjasněním bolestných nedorozumění. A právě tyto rozhovory posledních chvil, ať už padnou skutečná slova, či dojde jen na gesta a pohyby očí, bývají klíčovými chvílemi pochopení a dorozumění. Autorky rovněž zaznamenávají někdy těžko srozumitelné chování a výroky umírajících, kteří tím chtějí sdělit zcela ojedinělou zkušenost na přechodu mezi dvěma světy.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad, rok vydání 2005
ISBN 80-7021-819-3
[Publikace] Základy ošetřování nemocných – Kolektiv autorů
Základy ošetřování nemocných
Učební text určený pro posluchače 1. lékařské fakulty UK v Praze přináší základní poznatky z oblasti ošetřovatelské péče o nemocné v lůžkových zařízeních. Po úvodních kapitolách věnovaných pojetí ošetřovatelství a potřebám nemocného člověka je popsán provoz lůžkového zdravotnického zařízení, sledování a hodnocení biologických funkcí, základní ošetřovatelská péče a ošetřovatelské výkony a zásady odběru biologického materiálu k laboratornímu vyšetření.
V závěru publikace jsou popsána specifika péče o staré, dlouhodobě nemocné, nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty.

Vydavatel:Univerzita Karlova v Praze, rok vydání 2005
ISBN:8024608456
[Publikace] Zdravotnická etika od A do Z – Marta Munzarová
Zdravotnická etika od A do Z
Čtenáři se seznámí s etickými dilematy dnešního zdravotnictví, jejichž porozumění jim pomůže při zodpovědném a etickém rozhodování v otázkách, které se dotýkají bytostných fenoménů života (i smrti) osob, o které pečují. Kniha vychází z doporučení Světové lékařské asociace, Mezinárodní rady sester a dalších organizací. Připomenuty jsou i některé dokumenty Rady Evropy.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1024-2
[Publikace] Základy ošetřovatelství pro studující lékařských fakult 1. díl – Marie Šamánková, Martina Hušková, Karel Matoušovic
První díl se zabývá současným ošetřovatelstvím, prvním kontaktem zdravotníka s pacientem, komunikací, potřebami v ošetřovatelství, bolestí v ošetřovatelství, domácí péčí, asistenční službou, paliativní, hospicovou a respitní péčí v České republice a dobrovolnictvím v nemocnicích.

Skripta jsou zajímavá nejen pro zdravotni sestry, jsou zajímavým přehledem problematiky pro pečující v péči o dlouhodobě nemocné. (TT)

Vydalo nakladatelství Karolinum, rok vydání 2005
ISBN 80-246-0477-9

Dovolujeme si Vás pozvat na benefiční koncert ve prospěch Cesty domů,
ZASTAVENÍ NA CESTĚ
5. května 2005 v 19:00 hodin
v kostele Svatého Tomáše na Malé Straně.
V podání pěveckého sboru San Salvatore (Susegana - Itálie) zazní duchovní skladby ze 14. až 20. století.

Vstupné je dobrovolné. Výtěžek bude věnován na podporu zlepšení péče o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich rodiny v ČR.

Pomuzete umirajicim a jejich rodinam, které se o ne doma staraji.
Dekujeme!
Hospicove obcanske sdruzeni Cesta domu
Bubenská 3, 170 00 Praha 7
http://www.cestadomu.cz
Klub ŽAP má především snahu o zlepšení kvality života žen. Úsilím je přispět ke zdokonalení péče o nádorově nemocné. Informovat je, jak se s onemocněním vyrovnat a pohodlně žít. Navazovat spolupráci s podobnými iniciativami a to jak u nás v ČR, tak i v zahraničí. Klub ŽAP se snaží napomáhat svým členkám při řešení celé řady osobních problémů, záležitosti týkající se poskytováním protetických pomůcek, pomoc při odstraňování otoků horních končetin, které jsou u žen po ablaci častým jevem.

[Publikace] Preterapie – Van Werde Prouty
Preterapie
Navázání a udržení kontaktu s obtížně komunikujícími klienty
Preterapie je metoda, která pomáhá při komunikaci s klienty, jejichž schopnost navázat nebo udržet psychický kontakt je narušena (důvodem narušení může být tělesné či psychické onemocnění či zranění). Metoda vychází z Rogersova přístupu zaměřeného na klienta. Je založena na principu zrcadlení a napomáhá pacientům navázat kontakt s realitou, se sebou samými i s ostatními.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2005
ISBN 80-7178-949-6

[Publikace] Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích – Jiří Tošner
Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích
Praktický průvodce programem Dobrovolníci v nemocnicích", který vydalo Dobrovolnické centrum FN Motol a Hestia - NDC je určen především pro zdravotnická, ale také pro sociálně zdravotnická zařízení, která spolupracují, nebo jsou motivována spolupracovat s dobrovolníky. Manuál je doplněn CD s fotografiemi z dobrovolnického programu ve FN Motol a řadou vzorů dokumentace potřebné k realizaci programu.

Manuál si můžete vyzvednout osobně v kanceláři Hestia - Národní dobrovonické centrum, Na Poříčí 12, Praha 1.


Magisterská diplomová práce, Masarykova univerzita v Brně
Fakulta sociálních studií, katedra sociologie, 2005
Vzhledem k tomu, že práce je méně sociologická a více se věnuje problémům geriatricko sociálním, stává se vhodnou pro naše čtenáře.


[Publikace] Etika pro pomáhající profese – Jiří Jankovský
Etika pro pomáhající profese
Předkládaná kniha si ovšem nečiní nárok na úspěšné nalézání odpovědí na složité otázky lidské existence, ale podobá se spíše hledání nejrůznějších souvislostí a vztahů. Nechce být ani jen pouhým shrnutím základních etických pojmů a principů, i když se jich v jednotlivých kapitolách dovolává. Cílem knihy je tak především snaha upozornit čtenáře na mnohé etické problémy související s vlastním výkonem pomáhajících profesí. Nabízí mu jednak náměty k zamyšlení a snaží se jej přimět k dalšímu studiu naznačených etických otázek a problémů.

Vydalo nakladatelství Triton, rok vydání 2003
ISBN:8072543296

I když je knižka dva roky na pultech, objevila jsem ji až teď. Vzhledem k tématu zaslouží si, byť pozdě, uveřejnění. TT

[Publikace] Psychopatologie pro pomáhající profese – M. Vágnerová
Psychopatologie pro pomáhající profese
Všem, kdo pracují s lidmi a chtějí lépe rozumět jejich psychickým problémům, je určen zevrubný, ale přehledný učební text představující neobvykle široký okruh otázek. Úvod seznamuje se základními pojmy psychopatologie, s pojetím normy a příčinami vzniku odchylek v oblasti psychiky, jejich diagnostice a terapii. Druhá část je věnována složitému vztahu mezi tělesným onemocněním a psychikou člověka, a psychologii handicapu. Třetí část podává přehled hlavních typů duševních onemocnění a poruch chování. Závěr knihy přináší originální přehled poznatků o dopadech negativních sociálních jevů na psychiku člověka: o problematice dysfunkce rodin, o sociokulturním handicapu, o nezaměstnanosti a bezdomovectví i psychologických aspektech kriminality a pobytu ve vězení. Rozšířené a přepracované vydání.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-80
[Publikace] Psychoonkologie – V.Tschuschke
Psychoonkologie
Psychologické aspekty vzniku a zvládnutí rakoviny
Psychoonkologie se zabývá lidmi, kteří jsou postiženi rakovinou. Netýká se ovšem jen pacientů, ale také jejich rodinných příslušníků a zároveň lékařů a sester na onkologických klinikách. Psychoonkologie je nový interdisciplinární obor, který je z odborného pohledu průsečíkem onkologie, imunologie, endokrinologie, psychologie a sociologie. Jedním z hlavních cílů tohoto vědního oboru je zjistit, v jakých oblastech lze pacientům pomoci při překonávání potíží spojených s onemocněním. Jde při tom o všechny duševní faktory, které s rakovinným onemocněním mohou souviset, a především o ty, které mohou napomoci zdárnému překonání choroby.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-826-0

[Publikace] Tibetské umění správného života – Christopher Hansard
Tibetské umění správného života
Tibetská medicína přinesla jeden z nejpozoruhodnějších a nejhlubších systémů přístupu k člověku, jaké kdy vznikly. Tibetské umění správného života pak je knihou, jejíž vydání se zaslouženě velkým ohlasem doslova obletěla celý svět a nyní se konečně dostává do rukou i českému čtenáři. Její autor je zdravotníkem s evropským biomedicínským vzděláním a zároveň nejrenomovanějším západním praktikem v oblasti užití tibetské medicíny. Ta se liší od evropské nejen technikami, ale zejména velice moudrým, hluboce spirituálním přístupem k člověku a životu.

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský, rok vydání 2004
ISBN 80-7306-132-5


[Publikace] Krize. Psychologický a sociologický fenomén. – Naděžda Špatenková a kolektiv
Krize. Psychologický a sociologický fenomén.
Krize je psychologický, ale i sociologický fenomén, v monografii zkušeného autorského týmu je proto věnována pozornost nejen krizi jedince, ale také krizi rodiny a společnosti. Publikace navazuje na úspěšný titul Krizová intervence pro praxi, objasňuje teoretická východiska krize a krizové intervence.

vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0888-4
[Publikace] Krizová intervence pro praxi – Naděžda Špatenková a kolektiv
Krizová intervence pro praxi
Co je to krize? Co prožívají lidé v krizi? Co ovlivňuje průběh a intenzitu krize? Kdo může pomoci lidem v krizi? A hlavně jak je možné lidem v krizové situaci pomoci? To jsou základní otázky, na které se snaží odpovědět publikace zkušeného autorského týmu. Autoři se zaměřují především na krizi pramenící ze ztráty a identifikují jednotlivé kroky krizové intervence, které je třeba sledovat při provázení klienta jeho náročnou životní situací. Kniha je určena pracovníkům takzvaných pomáhajících profesí. Odborný text doprovází množství příkladů, příběhů a kazuistik.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0586-9

Centrum sociální pomoci KONTAKT má novou adresu: Jungmannova 29 (přízemní pasáž Škodova paláce) 110 00 Praha 1

Centrum sociálních služeb Praha
KONTAKT informace * publikace * poradenství
Jungmannova 35/29, 110 00 Praha 1
tel.: 236 005 328
sms linka pro neslyšící 731 056 708

Informační linka k sociálním službách 739 824 749 Provoz: Po 10-14 hod.,Čt 10-14 hod.
Informační internetový servis: iis@mcssp.cz (odpověď do 5 pracovních dnů)
e-mail: kontakt@mcssp.cz
www.mcssp.cz

Otevírací doba pro veřejnost:
Po, St 8.30 - 17.00 hod., Čt 8.30-16.00 hodin, Pá 8.30-13.00 hod.

Nové služby: SMS linka pro neslyšící, Informační linka k sociálním službám a Informační internetový servis (podrobnosti na www.mcssp.cz).
V aktuální nabídce KONTAKTU je k dispozici také nový adresář „Mateřství, rodičovství, náhradní rodinná péče - Informace, kontakty, sociálně zdravotní služby“ a aktualizované verze „V Praze doma bez domova 2007“.

Pomoc pro rodiny, které se rozhodly pečovat o své umírající blízké doma. Domácí hospic Cesta domů se snaží o to, aby těžce nemocný člen rodiny mohl zůstat v důvěrně známém prostředí domova, netrpěl zbytečně bolestmi a konec života mohl prožít uprostřed svých blízkých.
Poskytuje bezplatně dlouhodobou a všestrannou podporu pečující rodině, zprostředkuje důležité kontakty a informace související s péčí o umírající, pomáhá rodině zvážit možnosti domácí péče o jejího blízkého, zaškolí členy rodiny v ošetřování nemocného, je nablízku, dostaví-li se nejistota, osamělost či vyčerpání, pomáhá kvalifikovaně zvládat bolest a další průvodní jevy těžkých onemocnění, pomáhá rodině zvládnout stres kolem smrti a doprovází pozůstalé v období po ní, kdy jsou smutní a stýská se jim.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: