Hledaná slova - terénní sociální služby

Vyhledávané klíčové slovo: terénní sociální služby

Dobrý den, před časem jsme začali pečovat o maminku 72let. Po návratu z nemocnice se (bez zejvných příčin) její stav zhoršil na tolik, že se o sebe sama nepostará - sama nezvládne jít na záchod, musíme jí připravovat jídlo, umývat atd. Proběhlo šetření posudkovu pracovnicí sociální péče - zhodnocení stupně bezmocnocti. Podle ní je maminka překvalivě zdravá a soběstačná. Zpráva jako by byla psaná na jinou osobu - se skutečností se téměř v ničem neshoduje. Lélařská zpráva a první šetření sociálních pracovnic potvrzují její stav - bezmocnost. Téměř to vypadá jako by posudková pracovnice sociální správy dostala úkol maminku jakkoliv "papírově" uzdravit. Můžeme si někde stěžovat na nekompetentnost/zaujtost této pracovnice, případně její kompetentnost zpochybnit? Můžeme se odvolat a případně na koho a jakým způsobem? Můžeme si eventuelně vyžádat posudek nový, jinou pracovnicí třeba z jiného - nadřízeného úřadu?
Děkuji moc za radu.
[Poradna] co dál?
Dobrý den, nastal nám problém. Maminka se dosud starala o 70. seniora, který trpí stařeckou demencí a má pohybové omezení po operaci kotníku. Dne 22.12.2014 náhle začal stále padat a tak jsme zavolali sanitku, která ho odvezla do nemocnice, kde doposud leží na neurologii. I doma měl plínky, ale na stolici chodil na záchod. Nyní nechodí, nechce v nemocnici moc jíst a chce jít domů. Ddnes by ho měli prpustit, pokud bude mít dobré krevní výsledky. Ředí mu krev, už 2x měl embolii. Nevíme co dál, když ho pustí domů. Maminka váží 50 kg a sama ho nezvedne, on sám i v nemocnici nechce spolupracovat a doma už vůbec nebude chtít. Nevíme zda ho umístit někam, ale on sám nechce. Museli by jsme půjčit postel polohovací a asi vozík, ale stejně si na něj asi sám nesedne. Jak dál v této situaci?Děkuji Petra
Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadující trvalou péči
Autorka ve své knize předkládá koncept PCA (Person Centered Approach) – na osobu zaměřený přístup. Aplikuje jej pro všechny, kteří ve své profesi přichází do kontaktu s lidmi v sociálních službách poskytovaných klientům s mentálním postižením (a seniorům), zejména pro lidi v přímé péči, ale i pro opatrovníky, klíčové pracovníky atd. Jedná se o styl každodenní nemanipulativní práce, o podporu „zaměřenou na člověka“. Kniha je vhodná jako studijní text v rámci akreditovaných výcvikových kurzů pro klíčové pracovníky v souladu s novým zákonem o sociální péči.
Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Marlis Pörtner je curyšská psycholožka a psychoterapeutka, má mnohaletou zkušenost v práci s klienty s mentálním postižením.

Vydavatel: Portál, 2009
ISBN: 978-80-7367-582-0
[Publikace] Matky po e-mailu – Šiklová Jiřina
Matky po e-mailu
Obyvatelstvo stárne a stárne, do penze odcházejí silné populační poválečné ročníky, ale současně ještě žijí jejich rodiče. Automaticky se předpokládá, že svým rodičům budou věnovat péči jejich dcery. Linie matka-dcera, dcera jako pečovatelka o stárnoucí a staré rodiče, je v této společnosti považována za samozřejmost. Tyto ženy nejen že nemají často znalosti nutné pro pečovatelky o staré lidi, ale jsou pod velkým tlakem psychickým. Jejich práce není oceněna ani ostatními členy rodiny, protože si myslí, že je to jejich povinnost, obávají se postěžovat si, aby je ostatní neodsoudili, že nejsou dobré dcery. Knížka formou dopisů mezi dvěma ženami přibližně ve věku 60-65 let přibližuje traumata, s nimiž se ženy bojí vůbec někomu svěřit proto, aby je ostatní neodsoudili. Obě tyto ženy odešly do penze, myslí si, že teď se budou věnovat svým zájmům, případně svým dcerám s vnoučaty, a pak se starají o svoje matky. Napřed se nechtějí přiznat k potížím a tenzím, které to v nich vyvolává. Idealizují si tuto péči i svůj vztah k matkám. Pak se v e-mailech, reflexích denních problémů a denní bezmocnosti trochu jedna druhé svěří. Postupně se uvolní a občas si i postěžují. Obě ženy se přiznávají i ke svému vzteku na nemocné matky, k tomu, jak je tato péče svazuje, jak mají občas i zlost na své umírající příbuzné a pak si to zase vyčítají a sebe obviňují. Texty-dopisy jsou občas proloženy volně napsanými odbornými radami, citáty z odborné literatury, běžně dostupné, nebo sdělením, že existují poradny pro tyto pečovatele a jak funguji a že přiznat se, že již nemohou pokračovat v této náročné práci a mají nárok na odpočinek (respitní péči) a uznání od ostatních členů rodiny, je docela normální. Do textů jsou zakomponovány i úvahy o vztahu matka-dcera např. z hlediska freudiánského, myšlenky, zda opravdu je jen žena určena k pečování o druhé, úvahy o smrti a paliativní péči, hospicích a etickém aspektu "dání" rodičů do sociálních ústavů.

Vydavatel Kalich, 2009
ISBN:9788070171240
[Publikace] Životní bilance ve stáří – ed. Milena Černá
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové vydal publikaci, která obsahuje příspěvky z konference u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Jednotlivé příspěvky se zabývají např. návodem, jak pořídit závěť, paliativní péčí, etikou v profesi zdravotnických pracovníků, zásadami pro provoz mobilního hospice a duchovní podporou klientů v terminálním období lidského života.
http://www.vdv.cz/o-nadaci/nase-publikace/

Vydal Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, 2009
Publikace je k dostání v sídle nadace
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová
Umřít doma. Příručka pro laické pečující
Zdravotní i psychosociální informace pro pomoc v náročné životní situaci

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Moderní psychologie pro právníky – Ludmila Čírtková
Moderní psychologie pro právníky
Pro současnou forenzní psychologii je charakteristický deliktově specifický přístup. Místo obecných, univerzálních výpovědí o pachatelích, zločinech a jejich obětech se již několik let prosazuje studium a výzkum konkrétních okruhů kriminality. A právě proto se doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., zaměřila ve své nové knize mimo jiné i na nové poznatky a otevřené otázky kolem domácího násilí a stalkingu (nebezpečného pronásledování). Všímá si mnohočetných vrahů či týrání zvířat, přináší současné názory forenzní psychologie k těmto jevům a podává jejich psychologickou interpretaci. Věnuje se zejména vybraným skupinám sociálněpatologických jevů nebo deliktů.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2207-8
[Publikace] Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním – Gabriela Mahrová, Martina Venglářová
Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním
Kniha je určena odborníkům pracujícím v pomáhajících profesích a veřejnosti se zájmem o problematiku duševně nemocných. Úvod vymezuje základní pojmy a možnosti výskytu duševních onemocnění. Publikace je rozdělena do dvou částí. V obecné části je základní soubor informací z psychoterapie, psychiatrie, sociální práce. Dále pak kapitoly o možnostech, nástrojích a plánování v sociální práci, agendě sociálního pracovníka, poli jeho působnosti. Důležitý je individuální a skupinový přístup v sociální práci, práci multidisciplinárního týmu, vzdělávání a supervizi. Ve speciální části je popsán systém služeb o duševně nemocné, ambulantní práce, ústavní hospitalizace a následná péče. Kniha také naučí čtenáře pracovat s dětmi a mládeží s duševní nemocí, závislými, seniory, nepřizpůsobivými občany. Poskytne principy socioterapie a komunitní psychiatrie.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2138-5
[Publikace] Alzheimerova nemoc – Patricia R. Callone, Connie Kudlacek, Barbara C. Vasiloff, Jananaan Manternach, Roger A. Brumback
Alzheimerova nemoc
Příručka je doslova nabitá praktickými tipy jak zvládat péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí a udržet jejich kvalitu života co nejdéle. Publikace je určena všem pečovatelům o tyto nemocné z řad rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Čtenář bude po přečtení knihy vědět, které funkce si pacient uchovává i s postupující nemocí, jaké léky a další choroby ovlivňují průběh nemoci, jak je možné upravit prostředí, ve kterém pacient žije, aby byly denní životní úkony pro něj jednodušší. Příručka poradí pečovatelům na jaké právnické a finanční záležitosti se zaměřit i jaké jsou možnosti sociální a společenské podpory. Velmi cenné jsou rady jak se vyrovnat se změnami osobnosti a chování pacienta.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2320-4
[Publikace] Sociální psychologie – Jozef Výrost, Ivan Slaměník
Sociální psychologie
Druhé, rozšířené vydání úspěšné publikace Sociální psychologie přináší informace o základech, vývoji i nejnovějších objevech v oboru. Autoři srozumitelnou a přehlednou formou vymezují předmět sociální psychologie, pojednávají mimo jiné o sociálním chování, o sociální inteligenci, komunikaci i sociálních skupinách. Kniha je určena nejen studentům psychologie, sociologie, andragogiky a ostatních humanitních oborů a odborné veřejnosti z řad psychologů a souvisejících profesí, ale i laickým čtenářům, kteří touží lépe porozumět tajům rychle se rozvíjejícího oboru.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-1428-8
[Publikace] Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče – Firthová Pam, Luffová Gill, Oliviere David
Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče
Současná medicína považuje za svůj nejdůležitější cíl zdraví pacienta, jeho vyléčení. Odvrácenou stranu tohoto úsilí bohužel nezřídka představuje opomíjení situace těch, kteří se již k naději na vyléčení upínat nemohou a kteří čelí faktu smrti. Jejich potřebám, mnohdy zásadně odlišných od potřeb "běžných" pacientů, se věnuje paliativní péče. Právě v rámci tohoto typu péče je zřejmé, že v centru pozornosti nestojí jen samotný pacient, ale i jeho blízcí a všichni, pro něž smrt pacienta znamená ztrátu a jejichž život se jeho smrtí změní. Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé.

Nakladatelství: Společnost pro odbornou literaturu, 2008
ISBN: 978-80-87029-21-3

[Publikace] Paliativní medicína pro praxi – Ondřej Sláma, Ladislav Kabelka, Jiří Vorlíček et al.
Paliativní medicína pro praxi
Paliativní medicína si klade ambiciózní cíl: udržet dobrou kvalitu života i v situaci pokročilého nevyléčitelného onemocnění. Snaží se především mírnit bolest a další tělesné symptomy. Dobrá kvalita života však znamená více, než že »pacient nemá nesnesitelné bolesti, nezvrací a má pravidelnou stolici«. Klíčově důležité je také rozpoznání a saturace potřeb v oblasti psychické, sociální a duchovní.
Kniha přináší praktické návody k řešení nejčastějších tělesných a psychických projevů pokročilých stadií onkologických i neonkologických nemocí a další, na praxi orientované informace o komunikačních, etických, právních, psychosociálních a spirituálních aspektech paliativní péče. Je určena všem zdravotníkům, kteří ve své praxi přicházejí s nevyléčitelně nemocnými do kontaktu.

Vydalo nakladatelství Galén, 2007
ISBN:9788072625055

Pro období prosinec 2006 až květen 2007 byla veřejným ochráncem práv vybrána pro provádění systematických návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory, tedy podle původní právní úpravy domovy důchodců, popřípadě domovy – penziony pro důchodce, a domovy pro seniory.Skupina pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv navštívila dvacet sedm těchto zařízení. U sociálních zařízení pro seniory může mít špatné zacházení nejen podobu porušování základních práv, jako je např. právo na osobní svobodu či právo na soukromí, ale také podobu nekvalitně poskytovaných služeb, projevující se např. nedostatečným respektováním sociální autonomie a práva na spolurozhodování o vlastním životě, zneužíváním závislosti na péči nebo jejím prohlubováním.
[Publikace] Problematické situace v péči o seniory – Martina Venglářová
Problematické situace v péči o seniory
Publikace je určena všem zdravotnickým a sociálním pracovníkům, kteří pečují o seniory v nemocnicích a dalších zařízeních ústavní péče i v domácí péči. Zaměřuje se na prevenci problematických situací v péči o seniory, nabízí možnosti prevence, zvládání náročných situací a vyhodnocení incidentů jako možnost preventivního působení. Autoři, kteří mají velké zkušenosti s pacienty s problémových chováním, nabízí kromě teoretických poznatků i praktické příklady řešení jednotlivých situací. Publikace umožní pracovníkům zlepšit péči o seniory, včasně odhalit oblasti problémů a působit na ně. Omezí se výskyt konfliktů i případů napadení personálu či jiných osob pacientem.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2170-5
[Publikace] Autonomie ve stáří – Dana Sýkorová
Autonomie ve stáří
Kniha se věnuje aktuálnímu tématu populačního a individuálního stárnutí, ke kterému přistupuje z užšího pohledu autonomie seniorů. Uchování autonomie ve stáří je v publikaci zachyceno i z „opačné strany“ − prostřednictvím střední generace, jejíž vlastní autonomie je s nezávislostí generace nejstarší více či méně spjata. Kniha podává rozsáhlý přehled teoretické literatury vážící se k tématu stárnutí, stáří a autonomie, který je doplněn konkrétními výsledky empirických výzkumů. Mnohostranně pojednává rovněž o mezigeneračních vztazích a okolnostech směny pomoci a podpory v příbuzenstvu.
Kniha je určena odborné veřejnost, osloví i čtenáře z praxe, kterých se téma stárnutí a stáří v jejich práci „jakkoli“ dotýká.

Vydalo nakladatelství SLON, 2007
ISBN: 978-80-86429-62-5
První, obecně zaměřený díl učebního textu, který se věnuje problematice sociálního zabezpečení. Podává přehled o subsystémech sociálního zabezpečení, vysvětluje základní pojmy a výchozí strategie. Z obsahu: sociální stát a sociální politika, mezinárodní úmluvy v sociální oblasti, sociální politika v ČR, organizace a řízení sociálního zabezpečení, lékařská posudková služba, základní aktivity sociálního státu, tj. minimální příjem (životní a existenční minimum, minimální mzda), důchodové a nemocenské pojištění, úraz a nemoci z povolání, péče o zdraví, sociální zabezpečení v nezaměstnanosti, státní sociální podpora, dítě v sociálním zabezpečení a sociální zabezpečení v Evropské unii. Všechny dostupné informace i právní předpisy jsou platné k dubnu roku 2007.

Nakladatel: Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2007 (třetí reedice)
ISBN 978-80-246-1393-2

[Publikace] Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích – Jiří Tošner, Olga Sozanská
Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích
Dobře fungující dobrovolná pomoc je velkým přínosem pro nejrůznější typy sociálních, zdravotních, školských a výchovných, ekologických i kulturních organizací.
V současnosti lze získat zkušenosti se sociálními asistenty pro postižené žáky, studenty i dospělé, existují dobrovolné programy pro rizikové děti a mladistvé, dobrovolníci začínají pronikat do nemocnic, domovů důchodců apod. Práce s nimi se stává součástí studia sociálních oborů a jejich význam do budoucna poroste. Kniha se věnuje metodologii práce s dobrovolníky, její organizace, plánování, řízení a supervize.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006 (2. vydání)
ISBN: 80-7367-178-6
[Publikace] Možné podoby terapie Alzheimerovy choroby – Marie Vaculová
Jedná se závěrečnou bakalářskou práci z Univerzity Palackého v Olomouci, Filosofické fakulty, Katedry sociologie a andragogiky, oboru sociální práce z roku 2006. Bylo by škoda, vzhledem k tomu, že práce se věnuje především dennímu stacionáři, (autorka zde pracovala jako dobrovolnice několik let a specifika zařízení jsou ji známa) aby se stala "šuplíkovou". Doufejme, že řady denních stacionářů budou, v souvislosti s nově platným zákonem, samozřejmostí.
Kontakt: knihovna@suchaloz.cz

[Publikace] Pomoc pacientům při zvládání rakoviny – Arthut M. Nezu, Stephany H. Friedmanová, Shirley Faddisová, Peter S. Houts, Christine Maguth Nezuová
Pomoc pacientům při zvládání rakoviny
Lékaři Arthur a Christine Nezuovi a jejich spoluautoři zachytili psychologickou podstatu pomoci pacientům s rakovinou – základní potřebu pacienty nejen podporovat, ale také je učit dovednostem, jak zvládat život s rakovinou, se kterými je jen málo lidí obeznámeno natolik, aby mohli devastující a život ohrožující nemoci úspěšně čelit. Autoři představují jasnou koncepci a princip terapie zaměřené na řešení problémů a uvádějí konkrétní kroky, které je třeba učinit při řešení problematických situací, jež pacienti s rakovinou prožívají od počátečního stanovení diagnózy choroby až po skutečný život s rakovinou, adaptaci na ni a na její léčbu.

Vydala: Společnost pro odbornou literaturu, rok vydání 2006
ISBN: 80-7364-000-7
Příručka určená zejména zdravotnickým pracovníkům, kteří pečují o osoby v seniorském věku, seznamuje v šesti tématických okruzích se základní problematikou stáří. Informuje o stáří z pohledu vývojové psychologie, o hlavních medicínských problémech u starých lidí, popisuje psychoterapeutický přístup k seniorům a zásady komunikace se starým člověkem a s pacientem dementním, nepomíjí ani téma smrti a umírání z psychologického hlediska.

Vydalo NCO NZO, rok vydání 2006

[Publikace] Metody a řízení sociální práce – Oldřich Matoušek a kol.
Metody a řízení sociální práce
Jádrem publikace jsou informace o klasických i nových metodách sociální práce. Podrobně jsou probrány různé formy případové práce (poradenství, krizová intervence, mediace), práce se skupinou (skupinová práce, streetwork), práce s dětmi a s rodinou i makrometody (analýza sociálních potřeb obce a regionu, systémové projekty). Pozornost je věnována i otázkám řízení, supervize a hodnocení sociální práce, etickým aspektům výkonu povolání a riziku vyhoření sociálních pracovníků. Učebnice navazuje na publikaci Základy sociální práce (O. Matoušek a kol., Portál 2001).

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7178-548-2
[Publikace] Změny jednání seniorů – Vladimír Pidrman, Eduard Kolibáš
Změny jednání seniorů
Publikace je určená především praktickým lékařům a použitelná i pro blízké osoby postižených s rozvíjející se demencí, může rozhodujícím způsobem přispět k ulehčení osudu postižených osob. Autoři jasně a přehledně probírají všechny aspekty včasné a co nejranější diagnózy nastupující demence, její farmakologické a behaviorální léčby a všech četných opatření, která mohou zlepšit kvalitu života postižených a co nejvíce prodloužit jejich setrvání v obvyklém životním prostředí a vztazích, a zároveň ulehčují zátěž pečujících osob.

Vydalo nakladatelství Galén, rok vydání 2005
ISBN:807262363X
[Publikace] Multikulturní ošetřovatelství II. – Lenka Špirudová a kolektiv
Multikulturní ošetřovatelství II.
Dvoudílná kniha seznámí čtenáře s teoriemi, koncepty a východisky kulturně shodné péče a naučí je stanovit potřeby, plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou a zdravotní péči o pacienty odlišných etnik a kultur. První díl je zaměřen zejména na teoretická a metodická východiska a problematiku struktury kulturně shodné péče v České republice. Tento druhý díl obsahuje praktické návody jak postupovat při péči o cizince i náměty pro výuku této problematiky na školách.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1213-X
[Publikace] Základy ošetřování nemocných – Kolektiv autorů
Základy ošetřování nemocných
Učební text určený pro posluchače 1. lékařské fakulty UK v Praze přináší základní poznatky z oblasti ošetřovatelské péče o nemocné v lůžkových zařízeních. Po úvodních kapitolách věnovaných pojetí ošetřovatelství a potřebám nemocného člověka je popsán provoz lůžkového zdravotnického zařízení, sledování a hodnocení biologických funkcí, základní ošetřovatelská péče a ošetřovatelské výkony a zásady odběru biologického materiálu k laboratornímu vyšetření. V závěru publikace jsou popsána specifika péče o staré, dlouhodobě nemocné, nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty.

Vydavatel:Univerzita Karlova v Praze, rok vydání 2005
ISBN:8024608456
[Publikace] Základy ošetřování nemocných – Kolektiv autorů
Základy ošetřování nemocných
Učební text určený pro posluchače 1. lékařské fakulty UK v Praze přináší základní poznatky z oblasti ošetřovatelské péče o nemocné v lůžkových zařízeních. Po úvodních kapitolách věnovaných pojetí ošetřovatelství a potřebám nemocného člověka je popsán provoz lůžkového zdravotnického zařízení, sledování a hodnocení biologických funkcí, základní ošetřovatelská péče a ošetřovatelské výkony a zásady odběru biologického materiálu k laboratornímu vyšetření.
V závěru publikace jsou popsána specifika péče o staré, dlouhodobě nemocné, nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty.

Vydavatel:Univerzita Karlova v Praze, rok vydání 2005
ISBN:8024608456
[Publikace] Sociologie medicíny a zdravotnictví – Sylva Bártlová
Sociologie medicíny a zdravotnictví
Kniha poskytuje základy sociologického chápání zdravotnických problémů. Autorka se zabývá sociálními důsledky nemoci, chronických i duševních stavů, problematikou umírání a smrti. Nemalou pozornost věnuje také sociologickým aspektům pacienta, podává přehled zdraví poškozujícího chování v období adolescence a dospělosti s praktickými závěry pro prevenci.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005, 6. přepr. a doplněné vydání
ISBN 80-247-1179-6
Soudně lékařská a medicínsko-právní problematika v praxi
Kniha poskytuje základní poznatky ve zdravotnicky velmi důležitém oboru a spolu s ním úzce spjaté legislativní a medicínsko-právní problematice.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-0931-7
Zákon o rodině - komentář a předpisy souvisící - 7. aktualizované vydání podle stavu k 1. 3. 2005
Kniha je nepostradatelnou pomůckou pro soudce, advokáty, sociální pracovníky a další odborníky, kteří přicházejí s rodinněprávní problematikou do styku, ale odpovědi na své otázky v ní najdou i zájemci z řad široké veřejnosti.

Vydalo nakladatelství Linde, rok vydání 2005
ISBN: 80-7201-517-7
[Publikace] Třetí cesta a její kritici – Anthony Giddens
Třetí cesta a její kritici
Kniha reaguje na polemické názory, které Giddens rozpoutal svou předchozí knihou Třetí cesta (Mf 2002), ve které hledá alternativní politickou cestu ke stávajícím sociálním modelům, která by adekvátněji reagovala na takové jevy, jakými jsou kupříkladu vzrůstající kriminalita, nezaměstnanost, ekologické problémy, postavení mužů a žen a pod.

Vydala Mf/ Myšlenky, rok vydání 2005
ISBN: 80-204-1208-5


[Publikace] Sociální práce v praxi – Oldřich Matoušek, Jana Koláčková, Pavla Kodymová
Sociální práce v praxi
V knize čtenář nalezne základní informace o nejrůznějších skupinách, s nimiž se sociální pracovník ve své praxi setkává, a o metodách práce s nimi. Zahrnuty jsou zneužívané, týrané a zanedbávané děti a jejich rodiny; rodiny s jedním rodičem, v rozvodu a mnohoproblémové; nezaměstnaní; bezdomovci; uprchlíci; duševně nemocní; lidé s mentálním nebo tělesným postižením; ženy, které se prostituují; riziková mládež; pachatelé trestné činnosti a práce v rámci probační a mediační služby; staří lidé a umírající. Výklad je ilustrován případovými studiemi, text je doplněn praktickými informacemi, kontaktními adresami apod.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2005
ISBN: 80-7367-002-X

Klub ŽAP má především snahu o zlepšení kvality života žen. Úsilím je přispět ke zdokonalení péče o nádorově nemocné. Informovat je, jak se s onemocněním vyrovnat a pohodlně žít. Navazovat spolupráci s podobnými iniciativami a to jak u nás v ČR, tak i v zahraničí. Klub ŽAP se snaží napomáhat svým členkám při řešení celé řady osobních problémů, záležitosti týkající se poskytováním protetických pomůcek, pomoc při odstraňování otoků horních končetin, které jsou u žen po ablaci častým jevem.

[Publikace] Čeští senioři včera, dnes a zítra – Lenka Vohralíková, Ladislav Rabušic
Cílem práce je poskytnout souhrnnou deskriptivní informaci o životě českých seniorů, nabídnout v jediné práci komplexní obraz životní situace starších občanů v naší společnosti a přispět tak k lepšímu poznání životních podmínek, postojů, problémů i radostí příslušníků starší generace. Určitou inspirací nám pro takto zvolené téma byly podobné pokusy o souhrnné texty o seniorech zahraniční provenience.

Praha, VÚPSV - Výzkumné centrum Brno 2004
výzkumná zpráva je v pdf fulltextu http://www.vupsv.cz/ publikace
Magisterská diplomová práce, Masarykova univerzita v Brně
Fakulta sociálních studií, katedra sociologie, 2005
Vzhledem k tomu, že práce je méně sociologická a více se věnuje problémům geriatricko sociálním, stává se vhodnou pro naše čtenáře.


[Publikace] Nebojte se nevidomých – Miroslav Michálek
Nebojte se nevidomých
Tématem brožury je několik kroků na cestě od stavu "nevidomému nepomohu, neboť nevím jak", přes stav "pomáhám na vlastní pěst a podle svého, ať nevidící chce nebo ne" k situaci "pomáhám nevidomým spolu s jinými v dohodnutých mezích a s potřebnými dovednostmi"

Vydalo sdružení pro podporu nevidomých Okamžik, rok vydání 2004
ISBN 80-903247-3-8

Odkazy na široké spetrum zdravotnich částečně i sociálních služeb v ČR.

[Publikace] Špatné zacházení se seniory a násilí v rodině – Tamara Tošnerová
Špatné zacházení se seniory a násilí v rodině
Příručka seznamuje a vysvětluje čtenářům co je míněno špatným zacházením se staršími občany, jak postupovat při podezření na tento jev. Jak se k problematice staví evropské státy, jaké právní možnosti nabízí ČR a na koho se obrátit.
[Publikace] Psychopatologie pro pomáhající profese – M. Vágnerová
Psychopatologie pro pomáhající profese
Všem, kdo pracují s lidmi a chtějí lépe rozumět jejich psychickým problémům, je určen zevrubný, ale přehledný učební text představující neobvykle široký okruh otázek. Úvod seznamuje se základními pojmy psychopatologie, s pojetím normy a příčinami vzniku odchylek v oblasti psychiky, jejich diagnostice a terapii. Druhá část je věnována složitému vztahu mezi tělesným onemocněním a psychikou člověka, a psychologii handicapu. Třetí část podává přehled hlavních typů duševních onemocnění a poruch chování. Závěr knihy přináší originální přehled poznatků o dopadech negativních sociálních jevů na psychiku člověka: o problematice dysfunkce rodin, o sociokulturním handicapu, o nezaměstnanosti a bezdomovectví i psychologických aspektech kriminality a pobytu ve vězení. Rozšířené a přepracované vydání.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-80
Zdarma Vám budeme e-mailem zasílat E-mail noviny obsahující legislativní změny, články na aktuální témata, servis dotazů a odpovědí a spoustu dalších informací.

V Informačním centru sociální pomoci - Kontakt, Palackého náměstí, ve vestibulu podchodu metra, lze zakoupit (46 Kč) nový Adresář poskytovatelů sociálních služeb, hl. města Praha 2004.
pracovní doba Kontaktu od září:
po, stř.: 10- 18 hodin
čtv.: 10-16 hodin
pá: 12-16 hodin
tel. 222 563 704
222 646 151

[Publikace] Ekonomie sociálních služeb – Ladislav Průša
Ekonomie sociálních služeb
Kniha je určena širokému okruhu čtenářů - poskytuje jak nezbytné makroekonomické charakteristiky týkající se sociálních služeb, které zajímají především představitele jednotlivých krajů a obcí, tak i vybrané údaje charakterizující náklady jednotlivých služeb a jejich strukturu, které zajímají především management jednotlivých organizací a poskytovatele jednotlivých služeb.

Vydalo nakladatelství ASPI Publishing, rok vydání 2004
ISBN 80-86395-69-3

Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: