Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Beletrie

Třináct komnat bez klíče

Zdeněk Pospíšil
Třináct komnat bez klíče
Třináct krátkých povídek s otevřeným koncem. Jednotlivé příběhy stylizovaně zachycují postupující věk a vytvářejí životní děj, který se může přihodit každému z nás. Naivita mládí postupně přechází ve zralost středního věku a moudrost stáří. Jak člověk dospívá, stává se zralým a někdy i "cyničtějším", což ovšem nemusí znamenat jen citovou vyprahlost, ale i jistý nadhled, který mu předchozí existence na tomto světě uděluje.

Nakladatel: Radix, 2010
ISBN: 978-80-86031-89-7

Dědečkové

Pavel Čech
Dědečkové
Tato knížka byla napsána na počest všech dědečků bývalých, současných i budoucích a v tomto ohledu je v rámci české literatury i českého komiksu unikátní. Autorem poetických a nápaditých komiksů je Pavel Čech – tajný člen Rychlých šípů, indián, rekordman v rozdělávání ohně třecími dřívky, bývalý hasič, otec dvou synů– a také malíř, spisovatel a jeden z nejvýraznějších domácích autorů komiksu. Dosavadní vrchol Čechovy tvorby představuje knížka Tajemství ostrova za prkennou ohradou (2009), za kterou v roce 2010 získal cenu Muriel, určenou nejlepšímu českému komiksovému albu.

Nakladatel: Albatros, 2011
ISBN: 978-80-00-02739-5

Stín někdejšího času

Luis Sepúlveda
Stín někdejšího času
Román, jenž získal cenu Premio Primavera de Novela 2009, je jakýmsi dobrodružně-nostalgickým ohlédnutím za naivními mladickými ideály, konfrontovanými s neutěšenou přítomností exulantů po návratu do rodné země. Zatím poslední knížka Luise Sepúlvedy je plná humorných a groteskních situací, ale i lehkého stesku člověka bilancujícího minulost na prahu stáří. Na pozadí příběhu pak vyvstávají otázky o ztrátě kořenů, naivních ideálech, osudu věčných prohrávačů dějin.

Nakladatel: Garamond, 2011
ISBN: 978-80-7407- 089-1

Kombinované techniky života

František Valouch
Kombinované techniky života
Autorovy deníky z let 2000-2008 mají kromě faktografické hodnoty i obrazný přesah, je v nich hojně využíváno nadsázky, ironie i anekdoty. Je to originální pokus o deník v jiném žánru. Knihu ilustroval Ludvík Kundera.

Nakladatel: UP OLOMOUC, 2010
ISBN: 978-80-244-2527-6

Chuť jablečných jadýrek

Hagenaová Katharina
Chuť jablečných jadýrek
Katharina Hagenaová vypráví o osudech tří generací žen v jedné rodině. Chuť jablečných jadérek je pohnutý román o vzpomínání a zapomínání, psaný s nádherným humorem i moudrostí. Po Berthině smrti zdědí Iris její dům. Ocitne se tak znovu po mnoha letech ve starém domě své babičky, kde si kdysi jako malá o letních prázdninách hrávala se svou sestřenicí. Prochází se pokoji a zahradou a ocitá se ve světě, který nepodléhá běhu času, ve světě, kde se červený rybíz přes noc mění v bílý a připravuje se z něj marmeláda slz, kde stromy kvetou dvakrát do roka, vesnice mizí a ženám od prstů srší jiskřičky. Ale dům je zanedbaný a zahrada zarostlá bodláčím. Iris se probírá vzpomínkami na věci dávno zapomenuté: Co opravdu dělal její dědeček, než odešel do války? Do koho byly zamilované Berthiny sestry? Kdo rád jedl jablka i s jadérky? Pak si vzpomene na sestřenici Rosemarii a na noc, kdy se jí stala ta nehoda. Co vlastně dělala Rosemarie na střeše skleníku? Chtěla snad Iris něco říci?

Vydavatel Host, 2010
ISBN 978-80-7294-398-2Zeptej se táty

Jan Balabán
Zeptej se táty
Ústřední událostí posledního románu Jana Balabána je umírání a smrt člověka, jeho vlastním vnitřním dějem je ovšem náročné hledání života. Neboť ten se ve své hloubce vždy musí teprve najít. Teprve znovu vynaleznout. Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z toho podivuhodného, přelévavého příběhu Jana Balabána, plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost. Všichni se v našem vezdejším ubývání snažíme zjistit něco o podstatě skutečnosti, nebo alespoň u něčeho podstatného chvíli být.

Vydavatel Host, 2010
ISBN 978-80-7294-379-1

V tichu

Darja Kocábová
V tichu
Pozoruhodná sbírka literárně ztvárněných úvah, výkladů i próz, jimiž prostupuje jako spojovací nit autorčina hluboce lidská osobnost spolu s odborností klinické psycholožky prověřené v nejtěžších podmínkách práce s psychotickými pacienty. Místy prozaickou, básnickou, místy výkladovou formou nahlíží k základům a smyslu lidské existence a otevřeně vydává počet z celoživotního úsilí psychoterapeutky, ale i partnerky evangelického faráře a matky dvou nadaných dětí, Michaela a Magdaleny. Svou ryzí účastí s lidmi a schopností poetického nadhledu umožňuje čtenáři, aby spolu s ní zakoušel očistu a naději. Kniha obsahuje patnáct esejů, doprovázených sedmnácti dokumentárními fotografiemi z autorčiny terapeutické praxe.

Nakladatel: Kalich, edice: Přemítání; 2010
ISBN: 978-80-7017-143-1

Buď se mnou

Andrew O´Hagan
Buď se mnou
Příběh faráře, jenž vzpomíná na ideály svého mládí, které jsou nenávratně pryč, zatímco se v jeho blízkosti začíná strhávat náboženská válka. Je to román o umění a politice, lásce, samotě, změnách a o tom, jaký život dnes lidé vedou. Kniha se objevila v širší nominaci na prestižní Bookerovu cenu v roce 2006.

Nakladatel: KNIHA ZLÍN, 2010
ISBN: 978-80-87162-18-7

Jaká matka, taková dcera - Slepičí polévka pro lidskou duši

Jack Canfield, Mark Victor Hansen
Jaká matka, taková dcera - Slepičí polévka pro lidskou duši
Tato kniha předkládá čtenářům to nejlepší, co na téma matka a dcera během patnáctileté existence série vyšlo.
tomto souboru najdete povídky:
O výjimečném poutu mezi matkou a dcerou. O nepochopitelné vzájemné podobnosti těch dvou. O vývoji vztahu rodič a dítě směrem k rovnocennému přátelství. O změnách role, kdy nejprve je pečovatelem rodič a v jeho stáří roli pečovatele převezme dítě. O vnitřní síle dcer, zděděné po matkách. O bezpodmínečné lásce mezi babičkou a vnučkou.

Nakladatel: Práh, 2010
ISBN: 978-80-7252-316-0,

VÁŽENÍ TRUCHLÍCÍ A OSTATNÍ HOSTÉ

Ladislav Muška
VÁŽENÍ TRUCHLÍCÍ A OSTATNÍ HOSTÉ
Ladislav Muška, spisovatel a hlavně operní zpěvák, byl na čas komunisty "odstaven" a mohl zpívat jen v krematoriu. I toto prostředí však vytvořilo půdu pro jeho tvorbu, i když - jak píše v úvodu - tato knížečka není jeho, jedná se o "kolektivně sesbírané perly" lidových řečníků na pohřbech, kteří se vznesli do někdy tak vzdálené vyjadřovací roviny, až v ní zabloudili. V takovém případě byly připraveny tužky a notové sešity, na jejichž čisté stránky výroky řečníků zapisovali – někdy všichni přítomní na kůru, aby se to stihlo.
Výroky jsou autentické, vznikaly a jistě dále vznikají ve chvílích nejpohnutějších a padají jako perly z úst amatérských, ale mnohdy i profesionálních řečníků. Každému se jistě již někdy přihodilo, že ve chvílích nejsmutnějších Vás někdo hláškou tohoto typu přinejmenším zaskočil. Ilustrace Petr Urban

Nakladatelství Levné knihy, 2010, vydání třetí
ISBN 978-80-73098-76-6

A byla láska v ghettu

Marek Edelman
A byla láska v ghettu
Varšava je okupovaná, lidé žijící v ghettu jsou vyháněni ze svých nuzných provizorních příbytků a často odchytáváni přímo na ulicích a posíláni do koncentračních táborů v Osvětimi či Treblince. Marek Edelman vzpomíná na konkrétní osoby, přátele a kolegy, s nimiž se v ghettu setkal, s nimiž spolupracoval a jimž pomáhal. Na pozadí tragických osudů, živoření, přežívání v nesnesitelné válečné bídě, strachu, ponižování a teroru se rozvíjejí příběhy lásky, mezi vším tím nelidským umíráním prosvítá síla lidského života, který s sebou stále nese naději. S předmluvou od Václava Havla.

Nakladatel: Volvox Globator, 2010
ISBN: 978-80-7207-780-9

Doktorka Kateřina - Svérázný pacient

Nicole Amrein
Doktorka Kateřina - Svérázný pacient
těžce nemocného pacienta visí na vlásku a každou další minutou šance na přežití klesá. Doktorka Kateřina přispěchá na sál a strne úžasem: pacientem je její otec! Úspěšná operace představuje jen první krok k uzdravení. Jak ovšem udržet na lůžku někoho, kdo je jako doktor zvyklý, že ostatní naopak poslouchají jeho rady, a kdo za sebe navíc nemá zástup ve vlastní ordinaci.

Nakladatel: Al Press, 2010
ISBN: 978-80-7362-814-7

Druhý dech

Lennie Maxxová
Jak prožít život po čtyřicítce? DRUHÝ DECH - kniha rozhovorů se známými českými a slovenskými osobnostmi / Jan Přeučil, Ondřej Neff, Jana Paulová, Doc. Jan Měšťák, Kamila Magálová, Božidara Turzonovová a další/ zavede čtenáře do světa, ve kterém zralý věk není žádným přízrakem obestřeným negativními pocity. Právě naopak. Představí život plný barev, aktivit, zajímavých a podnětných myšlenek . Tito inspirující lidé jsou živoucím důkazem, že pojem mládí, síly a originality s věkem nemizí.

Nakladatel: Strelecká Lenka, 2010
ISBN: 978-80-904159-0-4

Hodně smíchu a pár slz

Blanche Caffierová
Hodně smíchu a pár slz
Vzpomínky na Betty MacDonaldovou
Vzpomínky na společné zážitky, tak jak je zachytila její spolužačka a celoživotní přítelkyně, nepřinášejí ucelený životopis slavné spisovatelky. O to více nám však přibližují lidskou bytost z masa a kostí, jejíž vzácný dar přenést se přes životní trable s úsměvem, humorem a nadhledem nám všem tolik imponuje.

Nakladatel: LIKA KLUB, 2010
ISBN: 978-80-86069-55-5

Ty to zvládneš

Edie Kerouac-Parkerová
Ty to zvládneš
die se s Jackem Kerouakem seznámila jako osmnáctiletá roku 1940 na Kolumbijské univerzitě, kam oba chodili. Zamilovali se do sebe a našli si společný podnájem, kde bydleli spolu s Joan Adamsovou, budoucí manželkou Williama Burroughse. Ve své knize Kerouakova první manželka vzpomíná na léta, kdy s Jackem poznávala tehdy ještě neznámé newyorské umělce, jako např. Allena Ginsberga nebo právě Williama Burroughse, umělce, kteří se měli do historie zapsat jako „beat generation“.

Nakladatel: Volvox Globator, 2010
ISBN: 978-80-7207-781-6

Dobře naladěný pesimista

Matthias Nöllke
Dobře naladěný pesimista
Několik příběhů, nastiňujících odlišné chování a jednání optimistů, pesimistů a dobře naladěných pesimistů.

Nakladatel: Pavel Dobrovský - Beta
ISBN: 978-80-7306-428-0

Léto, kdy otec zemřel

Yudit Kiss
Léto, kdy otec zemřel
Autobiografický román Léto, kdy otec zemřel maďarské autorky Yudit Kiss pojednává o osudech středoevropské rodiny postižené politickými zvraty posledního století, zejména protižidovským pronásledováním před druhou světovou válkou a během ní.

Nakladatel: Dybbuk, 2010
ISBN: 978-80-7438-022-8

Ortodoxie

Gilbert Keith Chesterton
Ortodoxie
Jako detektiv pátrá Chesterton metodicky po příčině psychologicky udržitelné radosti ze života, která může vycházet jenom z určité víry, tak jako každý pesimismus vychází z nevíry. V novém, stručném a soudobém překladu zní autorova gigantická životní energie.

Nakladatel: Leda, 2010
ISBN: 978-80-7335-167-0

Balzamovač 1

Mitsukazu Mihara
Balzamovač 1
Balzamovač" je příběh o smrti, či spíše o tom, co lidé cítí, když odchází jejich blízká osoba. Smutek, žal, rozhořčení. Bolestně prožité skutečnosti lze jen těžce popsat. Balzamování tělesných pozůstatků poskytuje žijícím možnost se s nimi rozloučit a pomáhá jim zachovat co možná nejlepší vzpomínky na zemřelé.
Být balzamovačem znamená pro Mamiya Shinjuro víc než jen práci. Vděčnost rodinných příslušníků zemřelých a pocit vykonávání něčeho důležitého a pozitivního jsou kladnou stranou tohoto povolání. Je zde však i negativní aspekt, který vyplývá z každodenního přebývání se smrtí... V roce 2007 vznikl na základě komiksu "Balzamovač" televizní seriál, který odvysílala televizní stanice TV Tokyo.

Nakladatel: Hanami, 2010
ISBN: 978-83-60740-41-5

Chtěl jsem jí zazpívat

Jaromír Nohavica
Chtěl jsem jí zazpívat
Obsáhlý výbor z písňových textů Jaromíra Nohavici je koncipován jako kniha poezie určené ke čtení, nikoli jako dokumentárně pojatý soubor všech jeho písňových textů. Akcentuje texty vážnější a nadčasové a ukazuje tak jejich autora vůbec poprvé knižně jako významného současného českého básníka. Texty v knize zahrnuté vznikaly v rozpětí 38 let a v chronologickém řazení umožňují sledovat vývoj autorova psaní, jeho hlavních témat, proměn i návratných motivů. Zejména v poezii milostné a osobně konfesijní patří Jaromír Nohavica k našim nejvýznamnějším básníkům.

Nakladatel: Torst, 2010
ISBN: 978-80-7215-399-2
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 21 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: