Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

8.2.2005  organický psychosyndrom a péče   Bohumila Miškovská

Můj otec (69 let) pečuje o matku, jeho manželku, která prodělala krvácení do moyku (prasklá výdut), operaci dvou dalších výdutí a trvalý odvod mozkomíšního moku. Po všech těchto událostech, má těžce poškozený mozek a má diagnozu: organïcký psychosyndrom. Což se projevuje jejím velkým neklidem, strachem, pořád chce navštěvovat lékaře, brát další a další léky, navíc nemůže komunikovat - nemluví, často pláče. Můj otec podle mého péči (ani ya pomoci mě a bratra) nezvládá, jednak v komunikaci s maminkou (často se na ní zlobí, nadává atd.) Existuje pro něho nějaké školení, jak má s matkou komunikovat, jednat?
Děkuji
Z vašeho dotazu není jasné, odkud jste. Tatínek, jak se zdá, zatím nepřijal fakt maminčiny nemoci, jejího postižení a jedná s ní jako zdravou. Proto samotné školení komunikace nepomůže. Stává se to i v případech matek vůči dospělým postiženým dětem, se snahou "vychovávat", případně i trestat. Skutečně na prvním místě je u táty emocionální přijetí choroby maminky. více >>>
...

7.2.2005  Proleženiny   Milan Šotka

Vážená p.doktorko,
Maminka ,stáří 55 let je po operaci páteře,ledviny(byl odstraněn rakovinový nádor),a akutního zánětu slepého střeva upoutána již 3/4 roku a již min.1/2 roku bojují lékaři s vysokým stupněm proleženin a dekubitů,dnes již takřka denně dostává transfuze krve.Věříme že lékaři v Kutné Hoře dělají možné i nemožné,ale přesto se nehodláme smířit s tímto stavem,tak hledáme pomoc např. u Vás.
Za případnou radu či odkaz na nějakého specialistu předem děkuji
Šotka Milan
Z vašeho dotazu neni jasné, kde vlastně maminku máte, zřejmě je nadále hospitalizovaná. Nedřív by bylo vhodné probrat stav kolem tvoby dekubitů maminky s ošetřujícím personálem t.j. s lékařem i sestrami. Některé velmi vážné stavy jsou vzhledem k zhoršenému krevnímu oběhu spojené s tvorbou proleženin, skutečně mohou vznikat i během dne i v mladším věku. více >>>
...

7.2.2005  Pomoc při umístění osoby s demencí   Ivana

Pracuji na úseku pečovatelské služby a v zařízení DPS máme klientku, která trpí alzheimerovou chorobou. Snažíme se jmenovanou umístit do nějakého ústavního zařízení, ale bezvýsledně. Ve všech zařízeních na jmenované chtějí za l den pobytu poplatech 350,-Kč, nebo je tříletá čekací doba.Klientka je již v takovém stavu, který neodpovídá pečovatelské službě.Syna má alkoholika a jiné příbuzné nemá.Důchod činí kolem 7 500 kč. Za jajoukoliv informaci děkujeme.
Uvedená sazba se týká za den pobytu v soukromých zařízeních. Kontaktujte státní zařízení - bylo by vhodné informovat se o domovech důchodců vzdálenějšími, mimo velká města, kde není delší čekací lhůta, jak jsou na tom s místy a zda mají stanici takto profilovanou. Platba je nižší, cena např. 6000 Kč /měsíc rozhodně neodpovídá celodenní komplexní péči se stravou a ubytováním.
...

2.2.2005  Příspěvek na bezmocnost   Marie

Mám tchána, je mu 77 roků, má 3 roky po operaci prostaty, rok má zavedený katetr. Je schizofrenik. V poslední době se u něho začíná projevovat demence. Má problémy s hygienou.
Je v tomto případě nárok na příspěvek "pro bezmocnost"?
To záležení na posouzení, obraťte se na sociální odbor obecného úřadu v místě bydliště tchána.
...

31.1.2005  Příspěvek pro tatínka, trvale pečujícího o maminku   Alena Vokounová

Moje maminka leží po mozkové mrtvici již třetím rokem, ochrnutá na levou polovinu těla.
Stav je bohužel trvalý a maminka je celodenně odkázaná jen na péči druhé osoby. Stará se o ni tatínek, kterému je 78 let. Chtěla jsem se zeptat, zda tatínek má nárok alespoň na částečný příspěvek o péči postižené osoby /maminka má přiznán ZTP/P/, i když pobírá starobní důchod?
V odkazech je řada adres, kde je možno bližší informace zjistit, respektive cesty pomoci. Protože moje odpověď je lakonická, ne.
...

28.1.2005  Následná péče   Jana

Děda prodělal mozkovou mrtvici a ochrnul na levou ruku. V nemocnici se o něj příkladně starali,po 10 dnech pobytu tam postiženou rukou sám hýbal a i sám cvičil na lůžku ale málo jedl. Pak byl převezen do nemocnice následné péče (protože domů jít nemohl,bydlí v horské oblasti,kam by se v zimě pečovatelky těžko dostávaly). V nemocnici mě ujišťovali, že tam se dědovi dostane jen té nejlepší péče. Bohužel tam s ním nikdo nerehabilituje,nekrmí ho, dali mu sondu do žaludku, přivazují ho na 24 hodin denně k posteli. Zkoušela jsem se s ošetřujícím personálem domluvit, ale nedovolí mi dědu odvázat ani po dobu návštěv a nedovolí mi dát mu najíst, přestože děda volá, že má hlad. Zkoušela jsem se domluvit i s ošetřujícím lékařem, ten mi tvrdí, že děda s personálem odmítá spolupracovat, že se všemu brání. Ale děda sám chce cvičit,když za ním přijdu na návštěvu žádá po mě abych s ním cvičila,pokouší se posadit.Nemohu dosáhnout nápravy. A postupně se přidávají komplikace ze špatné péče. Infekce v ústech,zánět očních spojivek,infekce močových cest,proleženiny, ochrnutí i té zdravé části těla.(z toho že se sám vůbec nemůže pohnout). Už je tam 15 dní a jeho stav se horší. Včera jsem byla na návštěvě a děda ležel úplně mokrý a propocený v posteli a s ucpanou cévkou na močení. Měl horečku a přestože jsem žádala sestru o ošetření, odpověděla, že cévku mu může vyměnit až doktor druhý den ráno.Co mám dělat,abych dosáhla přiměřené péče pro dědu? Aby ho polohovali,myli,převlékali,čistili ústa,dávali mu napít? Chodíme za dědou každý den,střídáme se celá rodina a jsme úplně bezmocní vůči zvůli nemocničního personálu. Děkuji za radu
Obraz, který popisujete by byl obrazem dehumanizované mediciny, což i může být. Ale bez pohledu druhe strany a bez vysvětleni důvodu například kurtovaní vašeho dědečka (nevíme, kde je) těžko se vyjadřovat. Jednalo by se o omezení osobní svobody a porušování základních lidských práv. Oznamte konkrétní situaci zřizovateli onoho zařízení, konzultujte s právníkem Českého helsinkého výboru JUDr. více >>>
...

20.1.2005  Ztráta partnera   Denisa Přikrylová

Dobrý den. Opustil mě a mého 7-mi letého syna přítel, se kterým jsme žili přes 2 roky. Zhroutil se mi svět. Nejsem schopna reálně uvažovat, stále žiji v nadějích. Poradíte prosím?
Velmi málo víme o vašem životě, jak se vztah vyvíjel, co znamenal pro vašeho syna. Doporučovala bych navštěvu rodinné poradny, té nejbližší, kterou máte po ruce. Lépe byste si vyjasnila, co jste od vztahu očekávala a jakým dalším pohledem se můžete na současnou situaci dívat. Možná se vůbec nejedná o zhroucení světa, ale naopak start. více >>>
...

5.1.2005  Výše POOB?   TamTam

Byl návrh na POOB ve výši .Na základě rozhodnutí vlády dojde k výraznému zlepšení finanční situace rodin se zdravotně postiženými dětmi - příspěvek při péči o jedno zdravotně postižené dítě se zvýší ze současných 3 712 Kč na 5 220 Kč.
Takže to asi neprošlo???Byl jsem na uřadě a prý se to zvedlo o 60kč,hmmm hold paráda!
Kolik to tedy je přesně?
odpovídá Kateřina Dušková z ČAPSu

V systému příspěvků o osobu blízkou se skutečně zatím nic nemění. K drobnému navýšení příspěvku došlo pouze z důvodu zvýšení životního minima k 1. 1. 2005.
...

30.12.2004  Dotaz k péči o babičku   Adéla Neubauerová

Vážená paní doktorko,
obracím se na Vás s kvůli babičce. Babička (84 let) si v srpnu zlomila nohu, 3 měsíce pobyla v nemocnici takřka bez rehabilitace na ošetřovatelských lůžkách, nyní je pacientkou léčebny v Košumberku (kde je velmi spokojená). Chodí s chodítkem, berle minimálně, potřebuje pomoc při koupání i oblékání. Vzhledem k tomu, že její dcery se o ni nemohou starat (kvůli svému zdravotnímu stavu), a babička nemůže sama obývat svůj dům, ptám se tedy, jak dále postupovat? Podat žádost o uimístění do DD? Zajistit ošetřovatelku?
Obávám se však dlouhé čekací lhůty do DD.
Předem děkuji za odpověď.
Bylo by vhodné probrat situaci se sociální pracovnicí v léčebně. Není jasné, kde a v jakých podmínkách babička bydlí, zda v regionu je možno zajistit pečovatelskou službu - ta disponuje tím, co zmiňujete. V tom vám sociální pracovnice může pomoci. Nejsou zanedbatelné sousedské vztahy babičky a místní kontakty. A taky, co si o situaci myslí a co by chtěla babička sama. více >>>
...

29.12.2004  komunikace   Malek

Pecuji o maminku 84 let.V posledni dobe
spatne komunikuje a neposloucha.Co muze bit
pricinou?
Příčin může být řada, od nedoslýchavosti maminky přes interní a neurologické choroby až po problematickou komunikaci mezi vámi dvěma. Bylo by vhodné obrátit se s maminčiným souhlasem na jejího praktického lékaře.
...

28.12.2004  prosím o radu   Petr

Kamarádka má zánět mozkových blan-
chtěl bych jí nějak pomoci,ale vůbec nic o té nemoci vcelku nevím.Prosím o zaslání informace.Děkuji
Je otázkou, jakého původu zánět je. Obecné rozvahy, především komplikace by vás mohly děsit. Nemoc může mít lehký průběh zcela bez následků až po velmi vážný průběh, dokonce může končit smrtí. Bylo by vhodné probrat stav s ošetřujícím lékařem o konkrétním stavu vaší kamarádky. Pokud jsou možné návštěvy, neboť i samotná návštěva je pomoc, tak leccos poznáte i sám.
...

13.12.2004  Alzheimerova choroba   Marková Irena

Vážená paní doktorko, můj otec (65let), trpí alzheimerovou chorobou, je to tak 3 roky co se o něho stará moje matka, resp. jeho manželka. Ta, s postupně zhoršujícím stavem otce, který jí začal v poslední dobe fyzicky napadat, přestává zvládat psychicky starost o otce. Mám přirozeně strach o matku, protože útokům otce se těžko ubrání, mohla byste mně poradit, kam se obrátit, zda je nějaká možnost otce někam umístit, nebo jak by se dal tato situace vyřešit. Předem děkuji za odpověd.
Vážená paní Marková, podívejte se především do Příručky pečovatele, v níž je uvedena i tato problematika. A velmi podrobně vztahy mezi postiženou osobou a pečujícím, obdobně i v příručce Pocity pečujících. Včetně i kam se obrátit a jaké možnosti pomoci se nabízejí. více >>>
...

8.12.2004  Péče o osobu + mateřská   Ahoj

Dobrý den,
máme postižené dítě a manželka pobírá péči o osobu blízkou nebo jinou.Já jsem normáně zaměstnán u firmy jako zaměsnanec.
Čekáme další dítě a chtěl jsem se zeptat jestli můžu pobírat já mateřskou a být normálně dále zaměstnán u firmy a manželka dále pobírat péči o osobu blízkou.

A na jaké dávky ještě máme nárok?
Otec dítěte může jít na mateřskou (rodičovskou) dovolenou, ale bude pobírat pouze rodičovský příspěvek. Hlavní problém však nastane s velmi nízkým příjmem rodiny, proto bude nejlepší, když se obrátíte na sociální odbor vyplácející příspěvek na péči o osobu blízkou.

Odpovídá Kateřina Dušková (Česká asociace pečovatelské služby)
...

6.12.2004  Praděda   Jana

Dobrý den,
starám se o pradědu a vse bylo dosud v poradku, ale od konce zari nechce chodit na malou na WC a dela po byte louzicky. Byl prohlednut doktorem a ten rekl, ze je deda zdravy, ze je jenom moc stary (pres 94).Na velkou si
dojde, ale cura na ruzna mista v byte. Kdyz objevim misto, kam se vycural, najde si dalsi den jine misto. Zkousim to po dobrem i po zlem ale vůbec nic nepomaha, vzdy slibi, ze uz to neudela. Pak treba tri dny vydrzi chodit na WC a pak se zase 10 dni za sebou vycura nekde po byte,tam kde si mysli, ze na to neprijdu.Chci se zeptat zda se jedna jen o lenost dojit si na WC, nebo jestli to je priznak neceho jineho. Zkusila jsem mu i dat nocnik do pokoje, ale stejne se vycural na koberec.
Moc dekuju za radu. Jana
Vašeho pradědečka by měl vidět urolog, ze všech profesí má k problematice nejblíže a farmakologicky dokáže v některých případech pomoci. A je jeden z odborníků, který předepisuje plenky na jedno použití. Je otázkou, zda váš pradědeček cítí potřebu, či vnímá pocit plného měchýře a vlastní akt močení, i to může být v pozadí problému. více >>>
...

28.11.2004  Starost o matku   Helena Beránková

Mám maminku, která špatně vidí, jinak je v pořádku, je jí 77 roků a zrak se jí zhoršil před 5 lety. Od té doby rezignovala na život. Nemohu jí donutit vůbec k ničemu, nemá o nic zájem, celý den jen sedí nebo leží, přitom by jistě zvládla alespoň umýt si nádobí nebo ohřát si jídlo. Ani tyto základní činnosti nemá zájem dělat.
Donutit ji jít na procházku je nadlidský výkon. Jsem z toho zoufalá, mám psychické problémy, protože se starám o svou rodinu a chodím do práce.
Děkuji
Zkuste probrat situaci jednak s praktickým lékařem/kou vaší maminky, má i návštěvní službu, mohla by zvážit problematiku deprese, včetně léčby. Dále s unii slabozrakých nebo Tyfloservisem, nebo obojí. Nevím, odkud pišete, kde žijete, kontakt na Tyfloservis najdete v odkazech, určitě vám najdou ve vašem regionu adresu pobočky. více >>>
...
« | 1 | .. | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | .. | 171 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: