Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

25.5.2005  Organický psychosyndrom   Marcela Palásková

Můj druh (63) prodělal před 3 lety těžkou autohavárii s polytraumatem - kontuze plic, pneumothorax, st. p. drenáži a UPV, kontuze mozku - st. p. neurochirurg. evakuaci a revizi pro pneumocephalus, hygroma subduralis, organický poúrazový psychosyndrom. Je plně soběstačný, všechny nejdůležitější mozkové funkce zůstaly u něj zachovány, ale povahově se stal téměř nesnesitelným. Je velmi konfliktní, agitovaný a v klidu se s ním nedá naprosto o ničem hovořit, natož se na něčem konkrétním dohodnout. Vůbec si nevím rady, jak dál, cítím se nesmírně unavena jeho neustálými slovními výpady vůči mojí osobě, urážkami, ponižováním apod. Kladu si otázku, zda vina není i na mě, že nedokážu vhodně reagovat a jednat s člověkem s tímto zdravotním postižením a jestli snad svým chováním, o kterém mám pocit, že je zcela normální, svého druha nevědomky nepopouzím rovnou proti sobě. Sama též nejsem zdravá, je mi 55 roků a již 30 roků se léčím s průduškovým astmatem a 2. rokem s diabetem. Stále ještě pracuji, ale doma bych velmi potřebovala klid, který nemám. Můj druh myslím také touží po klidu, ale jak mě vidí, vzplane okamžitě hněvem, nadává mi, křičí na mě atd. Mě se v tomto ovzduší nelásky velmi špatně daří, moje dechové potíže se i při masivní léčbě stále zhoršují, cukrovku se též nedaří vhodně kompenzovat. Prosím, poraďte mi, vede-li z tohoto začarovaného kruhu nějaká rozumná cesta. Bydlíme na vesnici poblíž Znojma, já pracuji v Brně, kde mám syna, u něhož 2-3x v týdnu přespím, abych nemusela denně dojíždět do práce.
Za odpověď předem moc děkuji.
Myslím, že velmi výstižně popisujete diagnózu "Poruchy osobnosti a poruchy chování vyvolané onemocněním, poškozením nebo dysfunkcí mozku". Těžko si můžete klást za vinu, že pouze svým jednáním popuzujete. Je otázkou, zda své neshody vůči okolí vnímá, či jak jak je chápe, vůči komu reaguje nesnesitelně kromě vás, s kým je v kontaktu. více >>>
...

25.5.2005  vyrustek?   petra krivankova

Ziji jiz 7 let v americe..zhruba pred 3 lety jsem si nasla malou kulicku mezi krkem a ramenem...Kulicka se doposud nezvetsuje ale nyni se mi udelala mala hrcka u tepny pod uchem na me prave strane..Byla jsem u doktora, ktery me poslal na specialni rentgen celeho krku. Vysledky jeste nejsou znami, ale rada bych slysela prosim Vas nazor, bojim se, ze to muze byt rakovina. Je mi 25 let. Prosi mohla by jste mi odpovedet co nejdrive? mnohokrat Vam dekuji.....
Jistě uznáte, že otázka nesouvisi s problematikou naší poradny. Navíc těžko na dálku dávat pravděpobnostní odpovědi. Do konce tydne budete znát věrohodnější výsledek rtg vyšetření.
...

16.5.2005  Výzkum   Klára Volejníková

Vážená MUDr. Tošnerová,
protože na těchto webových stránkách nemohu najít jiné spojení s Vámi než toto, píši Vám do této rubriky poradny.

Budu moc ráda, když mě zkontaktujete e-mailem, v příloze bych Vám zaslala dotazník.

Jsem studentka sociální práce na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a píši diplomovou práci: „Internetové poradenství v České republice“.

Součástí diplomové práce je výzkum internetových linek důvěry a poraden poskytující psychosociální služby přes internet, které mají jako jednu ze svých hlavních a nebo jen vedlejší činností. Jedná se o analýzu jejich webových stránek a dále pak o dotazníkové šetření jednotlivých postupů různých pracovišť internetového poradenství. A vytváření Adresáře poskytovatelů sociálních služeb elektronickou formou.

Protože nemohu osobně navštívit každé pracoviště a protože své služby poskytujete přes internet, rozhodla jsem se vás oslovit elektronickou formou.

Věřím, že mi vyjdete vstříc.

Po zpracování výzkumu Vám v případě vašeho zájmu sdělím jeho výsledky a zašlu aktuální adresář internetových poraden a linek důvěry s informací, na kterou problematiku se jaká poradna konkrétně zaměřuje.

A dále pak vám mohu nabídnout zveřejnění vaší poradny na webových stránkách LD Pardubice a webu o.s. JOB.

Předem děkuji za spolupráci.

V Praze, dne 16. května 2005


Klára Volejníková

e-mail: klara.borovice@seznam.cz

Podívejte se dobře na lištu, tam je kontakt a jak po promáčknutí uvidíte, vše je řešitelné. Protože bez kontaktu by mohly naše stránky těžko fungovat. TT
...

15.5.2005  Péče o nespokojenou babičku II   Jana Tykalová

Dobrý den,

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Pořád musím přemýšlet, kde je ta hranice, kdy se ještě lze o bezmocného seniora starat v domácí péči a kdy je to už sebedestruktivní sebeobětování.

Na péči o babičku jsme byli vybaveni celkem perfektně, bydlíme v bezbariérovém domku, babička měla elektricky ovládanou postel, postupně jsme si našli různé fígle, jak si práci ulehčit.

Skolila mě viróza, možná tak prudký průběh zavinilo celkové vyčerpání. Sešla se rodinná rada a babičkou jsme probírali důvody jejího negativního chování. Vyšlo najevo, že se samozřejmostí očekává od všech, nejen ode mě, za všech okolností 100% péči a pozornost. To znamená, že naším zájmem nebude nic jiného než ona. Našla si i u mě okamžiky, když jsem byla ještě zdravá, že jsem pracovala v době, kdy nespala, na počítači, místo, abych si s ní povídala
Babička o vše žádala rozkazovacím způsobem a neděkovala.
V bibli se píše, že Ježíš řekl: „ Cokoliv uděláš pro toho nejmenšího, jako bys pro mě udělal.“ Promítala jsem si tohle rčení do své nechuti pro babičku už cokoliv udělat a najednou mi bylo jasné, že ta její panská nadutost není to „být tím nejmenším“.
Chybí tam pokora. Zajímalo by mě, jak by k takovému člověku přistupovala Matka Tereza.

Z vaší odpovědi vyplývá, že už před rozhodnutím si vzít bezmocného seniora do péče je možné posoudit, zda to není rizikové. Možná pro nás pro všechny, z toho plyne poučení, nestát se pro případ, že by byl někdo ochoten se o nás jako bezmocné seniory jednou starat zbytečně rizikovým.

Na druhou stranu je možná chyba se nepokusit se udělat pro bezmocné rodiče vše, co je možné, protože do ústavu je můžeme dát vždycky. Jen je potřeba být bdělí i ke svým vlastním pocitům.

Ještě jednou Vám za všechno moc děkuji a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci. Jana

Nemusí se jednat jen o bezmocného seniora, problém je obecnější. Záleží kromě objektivních možností - například dosažitelné spektrum terénních služeb, které je v ČR dispozici, míře postižení, dále individálních schopnostech pečujícího, také na vztazích, jak se v průběhu let vyvíjely. více >>>
...

13.5.2005  Péče o nespokojenou babičku   Jana Tykalová

Dobrý den,

Nejprve bych Vám chtěla poděkovat, že vůbec existujete. Je to pro mě velká úleva, že jsem Vás objevila.

Před třemi měsíci jsme si vzali k nám 82letou nechodící babičku – maminku manžela. Je silně obézní, váží metrák. Věnovala jsem jí celodenní péči a babička vypadala šťastně a já z ní měla radost. Zmizely jí plísně, exémy, otoky a jiné zdravotní problémy. Každému říkala, že by se o ni nikdo nestaral tak dobře, jako já. Péče o ni je však velmi vyčerpávající. Chodí k nám několikrát týdně pečovatelka, která s babičkou cvičí. Dál k nám chodí švagrová, babičky dcera, která je čerstvě v důchodu a je rovněž obézní. Babičku ochotně pohlídá, polábosí s ní, nosí jí potají spoustu sladkostí, ale péči o ni se snaží vyhnout, říká, že na to není a navíc ani babička od ní ošetřovat nechce, protože podle ní dělá všechno špatně.
Cítila jsem se pořád víc a víc vyčerpaná, cvičila jsem dvakrát denně, abych vydržela se zády. V pondělí jsem dostala vysoké horečky a ke 39°C jsem měla tři dny. Manžel byl zrovna na cestách. Bylo mi zle, že jsem si neuvařila ani čaj, ale babičku jsem v nejnutnějším obsloužila. Švagrová přišla dvakrát udělat oběd a potřetí i když jsem ji prosila, nepřišla.
Babičce v podstatě nic nechybělo, protože jsem jí přebalila, posadila na vozík, na kterém se mohla pohybovat po bytě, mohla si brát cokoliv z ledničky. Pouze jsem jí nenamasírovala nohy, nenačesala, neustlala postel. Omlouvala jsem se jí, že mi je zle, začala na mě křičet, že jsem to chytla od chlapce naší dcery, že celý den nic nedělám, jen tu půlhodinku ráno a večer, nafoukla se a celou dobu se mnou nemluvila.
Ve čtvrtek přijel manžel, ošklivá byla bezdůvodně i na něj. Švagrová babičce pohrozila, že půjde do ústavu. Po tom babička trochu zkrotla.

Jenže já teď pociťuji k babičce takový odpor, že se přistihuji, že bych si přála babičku do ústavu opravdu dát.
Vím, že to není asi vhodné obhajovat to tím, jaká ona byla sama. Na svou tchýni se ani jednou nešla podívat do domova důchodců. Vždycky prohlašovala, že nikdy syny nechtěla, ale co mohla dělat, když se jí narodili, že až brečela vzteky. Že všechny chlapy do jednoho shodit z Mariánské skály. Druhý syn s ní nemluví. Můj manžel je skvělý člověk a takhle mluvila i před ním.
Sama vzpomíná, že když hlídala švagrové holčičky, že celé čtyři hodiny u ní řvaly, ale že to vydržela. Když jsem viděla, jak se k nim bezcitně chová, tak jsem od ní hlídání nikdy nežádala a děti o ni nestály.
Můj manžel jako malé dítě málem umřel, protože ho nechala samotného v postýlce a jela přes celé město ke švadleně a doma zatím spadly hadry na plotnu.
Teď je bezmocná a já nemám už chuť ani sílu se o ni starat.

Možná bych se mohla nějak vcítit do toho, co prožívá. Možno by se ji dalo nějak pochopit. Nebo já nevím. Prosím Vás o radu. Jana TykalováJá jsem zase ráda, že mají pro vás význam naše stránky, to pochopitelně potěší. Když pročítám váš dopis, vidím podobnosti s dopisem předchozím. Pro vaši rodinu byla babička svým přístupem riziková celou dobu, tak jako v předchozím případě. I rozhodnutí vzít si jí k sobě domů bylo rizikové. více >>>
...

12.5.2005  Nerozumné jednání ve stáří-pokračování   Helena Mezibranská

Děkuji za odpověď. Co se stalo před sedmi lety. Před sedmi lety právě přestala chodit do práce (pomáhala ve školce). Zda taková nebyla již dříve. K tomu mohu jen napsat, že jako malou holku mě oba moji rodiče, včetně babičky (její matky) často bili. Havně pro to, že jsem se neučila podle jejich přadstav. Otec mě řezal rákoskou, matka mě fackovala, babička mě tloukla vařečkou přes ruce a musela jsem za každou hloupost klečet v rohu na hrachu, nebo na strouhátku na křen až jsem měla kolena krvavá. Matka mě jednou zfackovala za špatnou známku tak, že jsem dostala histerický záchvat a křičela tak, že přiběhli sousedi co se to u nás dějě. Matka i babička mě neustále nadávali do blbců, pitomců, po kom můžu být tak hloupá, že po nich ne a že se budu muset jít učit a ne jít někam na školu. Co já jsem probrečela nocí, kdy jsem prosila Pána Boha, aby mě buď zbavil života, nebo mě dovolil se učit dobře, abych jim udělala radost a oni na mě nebyli tak zlí. Teprve mnohem později jsem se dozvěděla, že se všichni tři hádali mezi sebou a na mně si pak vylévali zlost. Jsem přesvědčena, že platit tehdy dnešní zákony, tak je zavřeli všechny tři za týrání svěřené osoby. Když hodně přeskočím, tak jsem se vdala, měla dvě děti, ale muž začal pít a tak jsem od něj odešla k matce. Děti už byly samostatné. Už jsem se domnívala, že si na své neradostné mládí ani nevspomenu, ale jakmile začala matka nadávat, i když to nebylo přímo mně, hned se mi všechno vrátilo a já začala na ni být alergická a raději jsem odešla do druhého pokoje. To však bylo zase špatně, protože mně hned vyčetla, že nesmí nic říct a podobně. Mnohokrát jsem jí žádala a prosila, ať to nedělá, ale vždy jen mávla rukou, že ona je už stará a že na ní nezáleží. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale musí to ze mě ven. Tak nevím, co mi na to odpovíte. Mezibranská.
Váš příběh je smutný, bylo a je pro velmi složité osamostatnit se, stát se nezávislou. Bohužel soužití s vaší maminkou bylo rizikové od začátku, nestranný pozorovatel by vám nedoporučoval vedení společné domácnosti. Obávám se, že vaše maminka netrpí trvalou duševní chorobou, ale jeji povahované rysy jsou značně problematické, spiše by se dalo hovořit o asociálnosti.
...

12.5.2005  Nerozumné jednání ve stáří   Mezibranská Helena

Dobrý den. Začala jsem mít potíže se svou matkou (81 let), se kterou žiji ve společné domácnosti. Žiji u ní, v jejím bytě s jejím souhlasem, mám tam trvalé bydliště. Potíže začaly asi před šeti, sedmi lety, kdy matka začala být na své okolí zlá, všem nadávala, posmívala se a ponižovala. Začala být bezohledná i ke mně - ve dvě hodiny v noci si začala pouštět nahlas televizi, tím mě budila a já jsem nebyla dostatečně odpočinutá do své náročné práce (vstávám před pátou hodinou). Když jsem se ozvala a žádala ji, aby s tím přestala, tak měla jedinou odpověď: Když se ti to nelíbí, tak se odstěhuj. Jednou, když to už bylo třetí noc po sobě, jsem to psychicky nevydržela a o ticho jsem ji požádala důrazně. Nemohu si dovolit ztratit zaměstnání, protože dělám ručitele na půjčky svým dvěma dětem. Od té doby byl klid až do minulého týdne. Písemně mi oznámila, že se mám do dvou měsíců odstěhovat. Že se o ni nemám starat, že hodlá byt prodat a koupit si za peníze místo v domově důchodců a že vztahy mezi mnou a mými dětmi (jejími vnoučaty!) ji nezajímají. Tím ovšem připraví svou rodinu o byt. To, že má spory se mnou a že by nebyla ochotna svůj byt přenechat mně bych chápala, ale že o něj chce připravit i svá vnoučata, která jí nic neudělala, to mě zaráží. Domnívám se, že to s jejím myšlením už nebude docela v pořádku. Chci se tedy zeptat, zda (abych zachránila byt pro rodinu) mohu na svou matku podat žalobu na omezení způsobilosti k právním úkonům, čímž by se svým bytem nemohla naložit tak, jak má v úmyslu. Vůbec žádnou radost mi to nedělá, ale rozumná řeč s ní není a jak to vidím, tak je rozhodnuta to, čím vyhrožuje, udělat.
Děkuji za radu. Mezibranská.
Zkuste se zamyslet věcně, (aniž byste zvažovala, že přijdete o byt) co způsobilo změnu jednání před 7 lety. Jedná se skutečně o dramatickou změnu chování, maminka nikdy podobné rysy neměla? Jaké byly vztahy mezi vámi, viděl by i nestranný pozorovatel situaci podobně jako vy? Samo o sobě, že rodič po nesvárech nechce převést byt na potomka, ještě nesvědčí o duševní chorobě, dokonce někdy naopak. více >>>
...

11.5.2005  Spolubydlící   Mirka

Maminka žije ve společné domácnosti s paní v důchodu,která je věcným břemenem na nemovitosti.Bohužel spolubydlící není schopna se sama o sebe postarat-doprovod k lékaři,má vadu řeči a není jí rozumnět.Matka jí i vaří,platí veškeré výdaje za dům bez jakéhokoli příspěvku od spolubydlící.Tímto vznikají samozřejmně časté rozepře,dotyčná odmítá jakkoli přispívat.Navíc odmítá dodržovat základní hygienické návyky-již 3měsíce je osipaná vyráškou a odmítá jít k lékaři,čímž nás ohrožuje.Můžete mi poradit jak postupovat k vyřešení této situace?
Není mně jasné, jak se vaše maminka dostala do společné domácnosti s výsledkem, který popisujete. Vyrážka, kterou je osypaná paní, s níž je spojeno věcné břemeno, ještě nemusí být infekční, odmítání návštěvy lékaře ještě nemusí okolí ohrožovat, může se jednat o ekzém. Ale pokud není domluva ohledně finančního příspěvku za užívání prostor, pokud není upravena jinak, např. více >>>
...

11.5.2005  péče po operaci   kropáčková

chtěla bych vědět, do jak dlouhé doby po operaci (páteře) Jednalo se o fixaci 2 obratlů (které byli tříštivě zlomené při autonehodě) má pacient nárok na lázenskou léčbu. (do půl, nebo do 1 roku)? Popřípadě děkuji za odkaz, kde bych si tuto informaci mohla najít.
Problematika spadá do péče specialisty ortopeda, obraťte se něj.
...

9.5.2005  k zákonu o příspěvku pro pečující o osoby blízké   Z. Nováková

Dobrý den, podle odpovědi na předešlou otázku na totéž téma jsem zkoušela najít Hutařovo právní minimum. Nejsem si jistá, jestli jsem hledala správně, ale na adrese http://www.handicaphelp.cz/index.php3?a=4&b=2&c=1 už je zřejmě něco jiného, je tam upozornění, že doména je na prodej a vypadá zecla komerčně. Můžete mi poradit, jestli jsem hledala špatně, nebo kde právní minimum najít?
Hledám radu v konkrétním případě, kdy invalidní důchodce ve věku 78 let pečuje o svoji zcela nemohoucí stejně starou manželku.
Děkuji předem. Nováková
Vzhledem k tomu, že v mezidobí vyšlo aktualizované nové vydání, Sociálně právní minimum pro zdravotně postižené Jan Hutař, prodává se v centrech pro zdravotně postižené za 70 Kč. /uvedeno na našich stránkach v publikace/právo /nemělo by starší vydání on line podstatný význam. více >>>
...

6.5.2005  PÉČE O NEMOHOUCÍ OSOBU   Zdeněk Hadrava

Dobrý den, měl bych na Vás jeden dotaz. Můj známý, který pobírá částečný invalidní důchod ve výši 4.800,-Kč se stará o svoji nemohoucí maminku, které je 83 let. Maminka má důchod a na bezmocnost dostává 944,- Kč. Můj známý někde slyšel, že jestliže se stará o rodiče, které nebo který dovršil 80-ti let, tak by měl mít nárok na příspěvek, jehož výše ba měla být kolem 3.500,- Kč. Byl bych rád, kdybyste mi na tento dotaz mohli odpovědět a pokud by na tento přípěvek nárok měl, tak jestli může zažádat i zpětně. Za jakoukoli odpověď předem děkuji.S pozdravem Zdeněk Hadrava
Podívejte se blíže na Příspěvek na osobu blízkou, jak ji máme uvedenou v novinkách. Podrobný rozklad je v Hutařově Právním minimu - je on line.
...

3.5.2005  Přemístění pacienta do jiného zdravotního zařízení   Klíma

Babičku (92 let) přemístili do jiného léčebného zařízení mimo město. Zhruba týden před touto událostí jsme byli informováni, že k tomuto kroku dojde ke konci týdne - po doléčení žaludečních potíží. Za babičkou jsme dojížděli denně. Jaké bylo naše překvapení, když jsme přijeli na návštěvu a v nemocnici nám sdělili, že došlo k jejímu přemístění. Chtěl bych se zeptat, zda je to naprosto normální postup, kdy rodina není o tomto kroku informována, přestože kontakt na rodinu mají? Prosím o sdělení, zda nebyly porušeny nějaké právní předpisy.
Děkuji.
Rodina má být informovaná, ale jak čtu váš text, babičku přeložili dříve, než jste očekávali. Věděli jste, že přeložena bude a s překladem jste zřejmě souhlasili jak vy, tak babička. Těžko hovořit o porušení právního předpisu, jen forma nebyla adekvátní. Nebyla dodržena základní pravidla slušného chování.
...

3.5.2005  Zrak   David

Poslední zhruba půlrok pozoruju neustále se zhrošující jev, kdy po jídle nebo při sportu se mi o dost zhorší zrak. Zejména pravé oko na které pak skoro nevidím. Chci se zeptat zda jde o nějakou známou věc a jakého specialistu mám vyhledat. Je mi 27 a mam 5,5 dioptrie a moc nesportuju.
Díky za odpověď.
Proč problém neproberete se svým očním lékařem? Naše poradna je profilovana jiným směrem.
...

26.4.2005  Závaznost pracovní rekomandace   Josef Novák, Choceň

Zajímalo by mě, zda je pro zaměstnavatele závazná pracovní rekomandace od okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kde je napsáno, které práce nejsem schopen vykonávat. Zaměstnavatel mě odmítá přeřadit na jinou práci. OSSZ jsem byl uznán částečně invalidním. Děkuji za Vaši případnou odpověď.
Jedná se o pracovně právní problém, který s péčí o stárnoucí populaci nesouvisí, ani s problematikou stáří. No budiž, pobíráte DIČ. Je otázkou, co máte určeno v náplni své práce, zda je totožné s pracemi, které máte vyjmenované, že je nejste schopen vykonávat. Situaci každý může vidět po svém. Pak je otázkou, zda máte k dispozici odbory, či při nedohodě se obrátite na soud.
...

26.4.2005  Mateřská do sedmy let věku dítěte   Lenka

Za nedlouho mi končí čtyř leté mateřská jelikož je syn stále nemocný bylo mi porazeno zažádat si o prodlouženou mateřskou.Učinila jsem tak ale nevím jaké výhody či nevýhody mne čekají?A je pravda že po uplynutí sedmi let nemám nárok na peníze s úřadu práce?Děkuji Vulganová
Naše poradna je určena pro péči o stárnoucí populaci. V odkazech je řada kontaktů, adres, kam se můžete obrátit.
...
« | 1 | .. | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | .. | 171 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: