Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

5.1.2005  Výše POOB?   TamTam

Byl návrh na POOB ve výši .Na základě rozhodnutí vlády dojde k výraznému zlepšení finanční situace rodin se zdravotně postiženými dětmi - příspěvek při péči o jedno zdravotně postižené dítě se zvýší ze současných 3 712 Kč na 5 220 Kč.
Takže to asi neprošlo???Byl jsem na uřadě a prý se to zvedlo o 60kč,hmmm hold paráda!
Kolik to tedy je přesně?
odpovídá Kateřina Dušková z ČAPSu

V systému příspěvků o osobu blízkou se skutečně zatím nic nemění. K drobnému navýšení příspěvku došlo pouze z důvodu zvýšení životního minima k 1. 1. 2005.
...

30.12.2004  Dotaz k péči o babičku   Adéla Neubauerová

Vážená paní doktorko,
obracím se na Vás s kvůli babičce. Babička (84 let) si v srpnu zlomila nohu, 3 měsíce pobyla v nemocnici takřka bez rehabilitace na ošetřovatelských lůžkách, nyní je pacientkou léčebny v Košumberku (kde je velmi spokojená). Chodí s chodítkem, berle minimálně, potřebuje pomoc při koupání i oblékání. Vzhledem k tomu, že její dcery se o ni nemohou starat (kvůli svému zdravotnímu stavu), a babička nemůže sama obývat svůj dům, ptám se tedy, jak dále postupovat? Podat žádost o uimístění do DD? Zajistit ošetřovatelku?
Obávám se však dlouhé čekací lhůty do DD.
Předem děkuji za odpověď.
Bylo by vhodné probrat situaci se sociální pracovnicí v léčebně. Není jasné, kde a v jakých podmínkách babička bydlí, zda v regionu je možno zajistit pečovatelskou službu - ta disponuje tím, co zmiňujete. V tom vám sociální pracovnice může pomoci. Nejsou zanedbatelné sousedské vztahy babičky a místní kontakty. A taky, co si o situaci myslí a co by chtěla babička sama. více >>>
...

29.12.2004  komunikace   Malek

Pecuji o maminku 84 let.V posledni dobe
spatne komunikuje a neposloucha.Co muze bit
pricinou?
Příčin může být řada, od nedoslýchavosti maminky přes interní a neurologické choroby až po problematickou komunikaci mezi vámi dvěma. Bylo by vhodné obrátit se s maminčiným souhlasem na jejího praktického lékaře.
...

28.12.2004  prosím o radu   Petr

Kamarádka má zánět mozkových blan-
chtěl bych jí nějak pomoci,ale vůbec nic o té nemoci vcelku nevím.Prosím o zaslání informace.Děkuji
Je otázkou, jakého původu zánět je. Obecné rozvahy, především komplikace by vás mohly děsit. Nemoc může mít lehký průběh zcela bez následků až po velmi vážný průběh, dokonce může končit smrtí. Bylo by vhodné probrat stav s ošetřujícím lékařem o konkrétním stavu vaší kamarádky. Pokud jsou možné návštěvy, neboť i samotná návštěva je pomoc, tak leccos poznáte i sám.
...

13.12.2004  Alzheimerova choroba   Marková Irena

Vážená paní doktorko, můj otec (65let), trpí alzheimerovou chorobou, je to tak 3 roky co se o něho stará moje matka, resp. jeho manželka. Ta, s postupně zhoršujícím stavem otce, který jí začal v poslední dobe fyzicky napadat, přestává zvládat psychicky starost o otce. Mám přirozeně strach o matku, protože útokům otce se těžko ubrání, mohla byste mně poradit, kam se obrátit, zda je nějaká možnost otce někam umístit, nebo jak by se dal tato situace vyřešit. Předem děkuji za odpověd.
Vážená paní Marková, podívejte se především do Příručky pečovatele, v níž je uvedena i tato problematika. A velmi podrobně vztahy mezi postiženou osobou a pečujícím, obdobně i v příručce Pocity pečujících. Včetně i kam se obrátit a jaké možnosti pomoci se nabízejí. více >>>
...

8.12.2004  Péče o osobu + mateřská   Ahoj

Dobrý den,
máme postižené dítě a manželka pobírá péči o osobu blízkou nebo jinou.Já jsem normáně zaměstnán u firmy jako zaměsnanec.
Čekáme další dítě a chtěl jsem se zeptat jestli můžu pobírat já mateřskou a být normálně dále zaměstnán u firmy a manželka dále pobírat péči o osobu blízkou.

A na jaké dávky ještě máme nárok?
Otec dítěte může jít na mateřskou (rodičovskou) dovolenou, ale bude pobírat pouze rodičovský příspěvek. Hlavní problém však nastane s velmi nízkým příjmem rodiny, proto bude nejlepší, když se obrátíte na sociální odbor vyplácející příspěvek na péči o osobu blízkou.

Odpovídá Kateřina Dušková (Česká asociace pečovatelské služby)
...

6.12.2004  Praděda   Jana

Dobrý den,
starám se o pradědu a vse bylo dosud v poradku, ale od konce zari nechce chodit na malou na WC a dela po byte louzicky. Byl prohlednut doktorem a ten rekl, ze je deda zdravy, ze je jenom moc stary (pres 94).Na velkou si
dojde, ale cura na ruzna mista v byte. Kdyz objevim misto, kam se vycural, najde si dalsi den jine misto. Zkousim to po dobrem i po zlem ale vůbec nic nepomaha, vzdy slibi, ze uz to neudela. Pak treba tri dny vydrzi chodit na WC a pak se zase 10 dni za sebou vycura nekde po byte,tam kde si mysli, ze na to neprijdu.Chci se zeptat zda se jedna jen o lenost dojit si na WC, nebo jestli to je priznak neceho jineho. Zkusila jsem mu i dat nocnik do pokoje, ale stejne se vycural na koberec.
Moc dekuju za radu. Jana
Vašeho pradědečka by měl vidět urolog, ze všech profesí má k problematice nejblíže a farmakologicky dokáže v některých případech pomoci. A je jeden z odborníků, který předepisuje plenky na jedno použití. Je otázkou, zda váš pradědeček cítí potřebu, či vnímá pocit plného měchýře a vlastní akt močení, i to může být v pozadí problému. více >>>
...

28.11.2004  Starost o matku   Helena Beránková

Mám maminku, která špatně vidí, jinak je v pořádku, je jí 77 roků a zrak se jí zhoršil před 5 lety. Od té doby rezignovala na život. Nemohu jí donutit vůbec k ničemu, nemá o nic zájem, celý den jen sedí nebo leží, přitom by jistě zvládla alespoň umýt si nádobí nebo ohřát si jídlo. Ani tyto základní činnosti nemá zájem dělat.
Donutit ji jít na procházku je nadlidský výkon. Jsem z toho zoufalá, mám psychické problémy, protože se starám o svou rodinu a chodím do práce.
Děkuji
Zkuste probrat situaci jednak s praktickým lékařem/kou vaší maminky, má i návštěvní službu, mohla by zvážit problematiku deprese, včetně léčby. Dále s unii slabozrakých nebo Tyfloservisem, nebo obojí. Nevím, odkud pišete, kde žijete, kontakt na Tyfloservis najdete v odkazech, určitě vám najdou ve vašem regionu adresu pobočky. více >>>
...

25.11.2004  tyrani dospele osoby ?   victor

Ozenil jsem se se svobodnou matkou, ktera mela dcerou. Tato dcera mne nikdy neprijala ani jako partnera, natoz "tatu". Od mala jsem dceri prebaloval pliny, nyni v jejich 17ti letech jsem ji za arogantni chovani udelil vychovny pohlavek. S vedomim matky na mne podaly trestni oznameni pro "tyrani sverene osoby". Je nejaky rozumny navvod, jak z toho ven, aby netrpelo spoustu dalsich lidi okolo ?
Výchovný pohlavek daný v 17 letech nevlastní dceři neni skutečně štastným řešením, obzlášť když vztahy byly mezi vámi již dříve složité. Dcera skutečně může situaci takto vnímat a k arogentnímu chování může mít nejrůznější důvody, které jistě na policii vysvětlí. Je otázkou, kdo při této kauze bude trpět, koho vnimate jako spousty dalsich lidi okolo. více >>>
...

22.11.2004  Péče o osobu blízkou   Alena

Již druhým rokem pečuji o svoji matku , která je po mozkové mrtvici zcela odkázána na pomoc druhých. Jelikož splácím stavební úvěr ,začíná být pro mne neúnosné dál zůstávat s matkou doma jenom na státním příspěvku. Čekací doba do domova důchodců je velmi dlouhá a pro moji matku bude pobyt tam velká psychycká zátěž. Přemýšlela jsem o tom , že bych si k ni domů do péče přibrala ještě dvě podobně postižené osoby a tím si nějaké peníze přivydělala. Chtěla bych vědět, zda je toto u nás legálně možné , kam se můžu obrátit o pomoc , zda jde pouze o živnost nebo také způsobem charitativní činnosti. Nejsem zdravotní sestra, mám sice zdravotní školu , ale obor zdravotní laborant.
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem Alena
Vzhledem charakteru otázky odpovídá Kateřina Dušková z ČAPS, Praha - Řepy Tento postup skutečně zatím zákon neupravuje. Dle Zákona č. 100/1988 Sb., §80 a násl. může žadatel o příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu pečovat o několik lidí, výše příspěvku je však stejná, jako kdyby pečoval jen o dva (2,75 násobek částky na osobní potřeby jednotlivce - 2190,-). více >>>
...

9.11.2004  dítě s autismem   Jaroslava Smolová

Dobrý den. Jsem učitelkou ve speciální škole pro mentálně postižené děti. Dochází k nám dívenka, u které je diagnostikován syndrom autismu. Dívka nemluví. Zhruba před třemi lety začala odmítat boty, nějakou dobu chodila pouze v bačkůrkách. Nyní už odmítá i ty. Zatím se nám nepodařilo ani ve spolupráci s psycholožkou či spec. pedag. centrem najít příčinu, odbourat snad nějaký psychický blok. Matka zkouší i kineziologii, zatím bezvýskedně.Asi před měsícem doma zakopla, musela být ošetřena na chirurgii. Měla podvrtnutý kotník, lékař doporučil měsíc bez školní docházky. Dívka doma ležela s fixovanou nohou a teď odmítá vstát, na nohu se postavit, pouze leze po čtyřech a zcela jí to vyhovuje. Rodina si neví rady. Nastává problém se školní docházkou, dívku nelze ani dostat z panelákového bytu do auta, protože je těžká, vzetí do náruče se brání, zvládne ji pouze otec, který však musí odjíždět ráno brzy do zaměstnání. Prosím, nebyla by pro nás nějaká rada? Co zkusit? Pomohl by pobyt v nějaké léčebně pod dohledem odborníků?
Nevím, kde je vaše škola, ale rozhodně musíte mít kontakt s pedopsychiatry. Rovněž rodiče určitě spolupracují s dětskou psychiatrickou ambulanci, vždyť díky ní byla dívenka doporučena do vaší školy. Kromě profesionalů je řada svépomocných skupin - rodin věnujících se problematice s kontakty právě na profesionály. více >>>
...

5.11.2004  Mohu si někde vypůjčit kysl. přístroj pro dědečka domů?   Libor

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Dědeček je po operaci a je téměř nemohoucí. Jelikož má od mládí jen jednu plíci, tak při jeho věku 84 let a současném zdravotním stavu, si musí občas vzít kyslík, aby se prodýchal, takže je nynií v nemocnici. Chtěl bych si ho vzít na ošetřování domů, ale nikde mi nejsou schopni říci, kde a zda vůbec si lze půjčit kyslíkový přístroj. Jsem ochoten za něj i zaplatit, ale chtěl bych to co nejdříve, protože v nemocnici to pro dědečka není úplně ono, doma by mu bylo lépe. Děkuji předem mockrát za odpověď.
Není jasné, kde je váš dědeček hospitalizován. Dohovořte se v nemocnici s ošetřujícím zdravotnickým personálem, neboť vaše řešení je pro všechny strany vhodné, především pak se sociální pracovnicí, která by vám mohla být nápomocná. více >>>
...

2.11.2004  Balbutik   fialajan

Jsem balbutikem a mám problém najít si vhodnou práci.Hledal jsem na internetu protál,který by se zabýval tímto problémem,ale hlavně kde by byla nabídka pracovních míst pro lidi s tímto postížením.Jsem z Prahy.
Náš portál není přímo takto profilován, zkuste se podívat na kontakty v odkazech. Nepovažuji ale za vhodné hledat cestu nabidek pracovnich mist s timto postiženim, vždyť je řada míst, kde nemusíte celou pracovní dobu vůbec promluvit. Pak je otázkou, zda vůbec mluvit o postižení.
...

29.10.2004  Nevidoucí babička   Honza

Pomáhám své nevidoucí babičce. Nemá moc peněz a tak taky dohlížím, jak a v čem by mohla ušetřit. Hodně poslouchá rádio, napadlo mě, musí platit rozhlasové poplatky?
Nápad je dobrý, vaše babička může být osvobozena od placení rozhlasových poplatků - pokud se jedná o osobu s úplnou nebo praktickou slepotou i když je částka velmi nízká (37 Kč/měs). Podívejte se na www.rozhlasovepoplatky.cz
...

26.10.2004  Alzheimerova choroba   Jarmila

Vážená paní doktorko, chtěla bych vyřešit rodinný problém s naší babičkou. Je jí 81 let, před rokem a půl jí zemřel manžel a její zdravotní stav se zhoršil. Žila sama v rodinném domku, začaly se u ní projevovat příznaky zapomnětlivosti, stále něco hledala a nechtěla být doma sama. Často sama navštěvovala svoji vnučku žijící v blízkosti. V březnu jí její syn umístil v psychiatrické léčebně na oddělení, kde se "léčí" lidé s Alzheimerovou chorobou. Ráda bych babičce pomohla, často ji navštěvuji a pozoruji její zhoršující se zdravotní stav. Od lékařského personálu, až na výjimky, se nedozvím téměř nic. Babička vyžaduje celodenní péči, existuje nějaké zařízení, kde by babička mohla v klidu a důstojně dožít? Na svoji péči může přispívat svým důchodem. Upřednostňovala bych zařízení v blízkosti Plzně. Děkuji
Se svým požadavkem se budete se muset obrátit na sociální odbor vašeho obecního úřadu, jak postupovat je i v naši Přiručce pečovatele, leccos lze najít v Odkazech.
...
« | 1 | .. | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: