Hledaná slova - paměť

Vyhledávané klíčové slovo: paměť

Dobrý den.
Je prosím nějaké omezení délky ošetřování člena rodiny?
Vím, že se proplácí asi 8 dní 60-ti procenty ale nevím, jak je to dál. Budu si brát ležící inkontinentní maminku z LDN domů a nevím samozřejmě, jak dlouhou péči bude potřebovat.Doteď jsem pracovala a chtěla bych se případně do práce vrátit/ jsem rok v důchodovém věku/. Mám smlouvu na dobu neurčitou a celkem vstřícného zaměstnavatele.
Ale nemohu mít asi očr řádově roky nebo ano?
Děkuji, Olga
Dobry den, mam babicku . Bude ji 80 let , a vubec se o sebe nedokaze postarat , zije v neporadku , uz si sama nedokaze moc uvarit . Casto nam rika ze nekde spadla . Zahrada je zarostla a neudrzovana . Kdyz tam s rodinou prijedem uklizime 5 hodin jenom kuchyn a za 14 dni to ma zase . Tohle vsechno je od doby kdy zemrel deda . Byl nemocnej a lezici . Chapu ze se o nikoho nema starat . Nabizeli jsmeji ze ji pomuzem se odstehovat k nam nebo do blizkeho bytu nebo ze ji budeme platit soukromy domov duchodcu ktery by ji vyhovoval v okoli naseho domu - navstevuji tam krouzek nic nezabira . Poradte mi prosim , mam strach i o jeji zdravotni stav . Prijeli jsme jednou a museli volat zachranku . Co mame delat ? Ma to nejake reseni ? Jake koliv ? Jinak jsme zkouseli ji nejak zamestnan ma psa , ale nevenci ho a dve kocky take chodi na universitu tretiho veku , ale nevidime zmenu . Moc vam Dekuji a omlouvam se za pravopisne chyby
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás dotazem ohledně mého 11letého synovce.Můj synovec trpí poruchou paměti.Takže ve škole je to katastrofa.Nedokáže ze sebe dostat normální větu, mluví zvláštně, koktavě hodně u toho přemýšlí asi jak to říct, nevím. Nyní je tuším ve 4 třídě a bohužel bude muset propadnout, protože už to nezvládá vůbec. Něco mu v učení jde, ale druhý den jako kdyby to viděl poprvé v životě.Moje sestra to neřeší, ví že má nějakou poruchu, navštěvují občas na doporučení školy psychologa, ale to je vše. Vím, že se tenkrát synovec narodil s velkým hematomem na hlavě, měl bouli k jedné straně, údajně zapříčiněná tím, že ho ze sestry dostávali týden pomocí tablet až po 7 dnech úspěšně.Doktor jí tenkrát řekl, že má bouli hematom na hlavě z důvodu jak narážel na hrdlo. Tak si říkáme, že to bude pravděbodně tím. Boule mu během měsíce zmizela a vstřebala se. Nyní se chci zeptat, jestli by neměl navštívit neurologa, nikdy na vyšetření hlavy nebyl a já si říkám, že je to špatně. Není možné že mu tam nějaký hematom zůstal nebo tak? Sestra je toho názoru, že jí neurolog neřekne nic jiného než co ví, že má poruchy paměti. Můžete mi prosím poradit, jestli by toto vyšetření s ním měla podstoupit? Moc děkuji za Vaší odpověď.

[Publikace] Matky po e-mailu – Šiklová Jiřina
Matky po e-mailu
Obyvatelstvo stárne a stárne, do penze odcházejí silné populační poválečné ročníky, ale současně ještě žijí jejich rodiče. Automaticky se předpokládá, že svým rodičům budou věnovat péči jejich dcery. Linie matka-dcera, dcera jako pečovatelka o stárnoucí a staré rodiče, je v této společnosti považována za samozřejmost. Tyto ženy nejen že nemají často znalosti nutné pro pečovatelky o staré lidi, ale jsou pod velkým tlakem psychickým. Jejich práce není oceněna ani ostatními členy rodiny, protože si myslí, že je to jejich povinnost, obávají se postěžovat si, aby je ostatní neodsoudili, že nejsou dobré dcery. Knížka formou dopisů mezi dvěma ženami přibližně ve věku 60-65 let přibližuje traumata, s nimiž se ženy bojí vůbec někomu svěřit proto, aby je ostatní neodsoudili. Obě tyto ženy odešly do penze, myslí si, že teď se budou věnovat svým zájmům, případně svým dcerám s vnoučaty, a pak se starají o svoje matky. Napřed se nechtějí přiznat k potížím a tenzím, které to v nich vyvolává. Idealizují si tuto péči i svůj vztah k matkám. Pak se v e-mailech, reflexích denních problémů a denní bezmocnosti trochu jedna druhé svěří. Postupně se uvolní a občas si i postěžují. Obě ženy se přiznávají i ke svému vzteku na nemocné matky, k tomu, jak je tato péče svazuje, jak mají občas i zlost na své umírající příbuzné a pak si to zase vyčítají a sebe obviňují. Texty-dopisy jsou občas proloženy volně napsanými odbornými radami, citáty z odborné literatury, běžně dostupné, nebo sdělením, že existují poradny pro tyto pečovatele a jak funguji a že přiznat se, že již nemohou pokračovat v této náročné práci a mají nárok na odpočinek (respitní péči) a uznání od ostatních členů rodiny, je docela normální. Do textů jsou zakomponovány i úvahy o vztahu matka-dcera např. z hlediska freudiánského, myšlenky, zda opravdu je jen žena určena k pečování o druhé, úvahy o smrti a paliativní péči, hospicích a etickém aspektu "dání" rodičů do sociálních ústavů.

Vydavatel Kalich, 2009
ISBN:9788070171240
[Publikace] Základy zdravotnické psychologie – Laura Janáčková
Základy zdravotnické psychologie
Zkušená psycholožka zabývající se ve své praxi především psychologickou problematikou spojenou se somatickými chorobami (onkologickými, chirurgickými a gynekologickými pacienty) – zaměřila na základní oblasti aplikované zdravotnické psychologie: na vztahy mezi pacienty, lékaři a sestrami, základní charakteristiky komunikace mezi lékaři a pacienty (včetně možných cest řešení možných kontroverzí). Autorka se rovněž věnuje tématu bolesti, utrpení a smrti. Na vhodně volených kazuistikách ilustruje jednotlivé fáze vyrovnávání se s infaustní diagnózou a umírání. V závěrečné části pak uvádí některé nácvikové metody zaměřené na relaxaci, na možnosti zmírnění stresu a nalezení vnitřní rovnováhy. Knihu vhodně doplňují dvě kapitoly dalších autorů – o možnostech pastorační péče u nemocných (Čermáková) a o syndromu vyhoření u pracovníků pomáhajících profesí (Honzák).

Vydalo nakladatelství Triton, 2008
ISBN 978-80-7387-179-6
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová
Umřít doma. Příručka pro laické pečující
Zdravotní i psychosociální informace pro pomoc v náročné životní situaci

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Moderní psychologie pro právníky – Ludmila Čírtková
Moderní psychologie pro právníky
Pro současnou forenzní psychologii je charakteristický deliktově specifický přístup. Místo obecných, univerzálních výpovědí o pachatelích, zločinech a jejich obětech se již několik let prosazuje studium a výzkum konkrétních okruhů kriminality. A právě proto se doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., zaměřila ve své nové knize mimo jiné i na nové poznatky a otevřené otázky kolem domácího násilí a stalkingu (nebezpečného pronásledování). Všímá si mnohočetných vrahů či týrání zvířat, přináší současné názory forenzní psychologie k těmto jevům a podává jejich psychologickou interpretaci. Věnuje se zejména vybraným skupinám sociálněpatologických jevů nebo deliktů.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2207-8
[Publikace] Medicína v kontextu západního myšlení – Lydie Fialová, Petr Kouba, Martin Špaček, editoři
Medicína v kontextu západního myšlení
Již z letmého pohledu na dějiny lékařství je zřejmé, že jde o velmi různorodou a mnohoznačnou tradici. Lze hovořit o medicíně ve smyslu vědění nebo vědy, ve smyslu péče o trpící a nemocné, o medicíně jako instituci, o medicíně jako profesi. Medicína svým bezprostředním vztahem k životu a smrti, zdraví, nemoci a utrpení však zároveň představuje i jedinečný pohled do kulturních dějin evropského myšlení. Proměňující se obraz člověka, jak byl nahlížen v jednotlivých obdobích, se zřetelně odráží právě v medicíně: provázanost života a smrti, vědomí vlastní zranitelnosti a konečnosti i tušení něčeho, co tuto konečnost přesahuje, provází lékařskou tradici ve všech jejích podobách. Úkolem této knihy je zachytit a vystihnout právě onu rozmanitost a mnohoznačnost.

Vydavatel:Galén, 2008
ISBN:9788072625130

[Publikace] Oběti a jejich vrazi – Stanislav Motl
Oběti a jejich vrazi
Kniha Oběti a jejich vrazi s podtitulem O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům navazuje na publikaci Nacisté pod ochranou (2001), v níž se autor zabýval případy nepotrestaných nacistických zločinců. Nové vydání knihy je podstatně obsáhlejší – ať už svým rozsahem, tak použitím objevených archivních dokumentů a fotografií, ale především objevnější. Stanislav Motl vypátral nové dokumenty a nové souvislosti. Základní otázka, kterou si klade, zůstává tatáž: Kdo tyto lidi po celé dlouhé poválečné období kryl a proč?

Nakladatel: Rybka Publishers, 2008
ISBN: 80-87067-89-4
[Publikace] Motivační prvky při práci se seniory – Dana Klevetová, Irena Dlabalová
Motivační prvky při práci se seniory
Autorky pracují již více než 20 let s osobami vyššího věku a díky své bohaté praxi mohly obohatit text vlastními kazuistikami. Kniha si klade za cíl najít různorodé motivace u jedinců s poruchami mobility, kognitivních funkcí a vhodné metody objevení skrytých vnitřních sil, které jsou nezbytné k udržení kvality života. Velká pozornost je věnována umění profesionální komunikace se seniory. Autorky rozebírají komunikační zlozvyky a zaměřují se také na techniky a příklady rozhovorů s osobami s demencí, poruchou zraku a sluchu. Autorky připomněly i význam rodiny z historického i moderního pohledu a její vliv na život a péči o seniora.V příloze nabídly řadu testů, které zlepšují hodnocení stávající situace seniora a umožňují lépe sestavit individuální plán péče nebo nasměrovat její zaměření.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2169-9 |


[Publikace] Alzheimerova nemoc – Patricia R. Callone, Connie Kudlacek, Barbara C. Vasiloff, Jananaan Manternach, Roger A. Brumback
Alzheimerova nemoc
Příručka je doslova nabitá praktickými tipy jak zvládat péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí a udržet jejich kvalitu života co nejdéle. Publikace je určena všem pečovatelům o tyto nemocné z řad rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Čtenář bude po přečtení knihy vědět, které funkce si pacient uchovává i s postupující nemocí, jaké léky a další choroby ovlivňují průběh nemoci, jak je možné upravit prostředí, ve kterém pacient žije, aby byly denní životní úkony pro něj jednodušší. Příručka poradí pečovatelům na jaké právnické a finanční záležitosti se zaměřit i jaké jsou možnosti sociální a společenské podpory. Velmi cenné jsou rady jak se vyrovnat se změnami osobnosti a chování pacienta.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2320-4
[Publikace] Praktická supervize – Zuzana Havrdová, Martin Hajný et al.
Praktická supervize
Kniha je určena všem zájemcům o profesionální supervizi chápanou jako formu podpory kvalitní práce v sociálních a zdravotnických službách či ve školství. Autoři zde propojili teoretické poznatky se zkušenostmi a ukázkami z praxe. Kniha tak může sloužit jako příručka pro začínající supervizory, ale konkrétními příběhy a ukázkami dosažených změn zaujme i každého, kdo se zajímá o zlepšení své práce s využitím supervize. Některé kapitoly si mohou s užitkem přečíst vedoucí pracovníci, kteří již se supervizí pracují nebo ji chtějí teprve zavést. Na našem knižním trhu jde o ojedinělou, komplexně pojatou odbornou publikaci k tématu profesionální supervize, která vyrůstá z českého prostředí.

Vydavatel:Galén, 2008
ISBN:9788072625321

[Publikace] Základní psychosomatická péče – Wolfgang Tress; Johannes Krusse; Jürgen Ott
Základní psychosomatická péče
Zhruba u čtvrtiny až třetiny všech obtíží, kvůli kterým lidé vyhledají lékařskou pomoc, sehrávají rozhodující roli psychosociální či psychosomatické příčiny. Z této skutečnosti vyplývá nutnost základní psychosomatické péče o pacienta. Kniha Základy psychosomatické medicíny představuje jak přehledný studijní text, tak i užitečné vodítko nejen pro praktikující lékaře, ale i pro psychology a psychoterapeuty. Text zohledňuje didaktická hlediska a uvádí do základů vedení rozhovoru mezi lékařem a pacientem s ohledem na specifika zdravotních problémů (např. pasivně agresivní pacient, úzkostně závislý pacient), představuje psychosomatické aspekty asi 30 speciálních onemocnění (od bolestí hlavy až po asthma bronchiale), předkládá názorné kazuistiky a vysvětluje základní psychoterapeutické postupy. Autor se také zamýšlí nad užitečností kombinace medikamentózní léčby s psychoterapií.

Vydavatel: Portál, rok vydání: 2008
ISBN: 978-80-7367-309-3



[Publikace] 100+1 otázek a odpovědí o krevním tlaku – Eliška Sovová
100+1 otázek a odpovědí o krevním tlaku
Je známým faktem, že kardiovaskulární onemocnění patří na první místo v příčinách úmrtí ve vyspělém světě. Vysoký krevní tlak je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů těchto onemocnění. Jak ale těmto rizikovým faktorům předejít? Co můžeme pro své zdraví udělat a jak jednat, pokud již byl vysoký krevní tlak zjištěn? Další z řady 100+1 otázek a odpovědí se věnuje právě tomuto palčivému tématu: autorka čtivou a srozumitelnou formou odpovídá na všechny otázky, které s krevním tlakem souvisejí, od základních informací až po možnosti prevence či nejnovější poznatky v léčbě. Velká část je věnována praktickým doporučením správného měření krevního tlaku v domácím prostředí.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2281-8
[Publikace] Oběť, kat a zachránce ve vztazích a komunikaci – Christel Petitcollin
Oběť, kat a zachránce ve vztazích a komunikaci
Autorka, která je psychoterapeutka, v knize vysvětluje základní pojmy psychologických her Erika Berna, amerického psychiatra, zakladatele transakční analýzy. Na základě svých poznatků dává rady, jak řešit opakující se problémy ve vztazích – v rodině i s okolím.

Vydalo nakladatelství Portál, 2008
ISBN: 978-80-7367-362-8
[Publikace] Trestní právo a zdravotnictví – Dagmar Císařová
Trestní právo a zdravotnictví
okruh problémů, které autorský kolektiv v kapitolách knihy řeší, může mít i daleko více zájemců než profesionály, protože s velkou pravděpodobností se může s některým z nich setkat každý náš občan: darování krve a jiných tkání, transplantace, resuscitační a intenzivní péče, medicínský experiment na člověku, euthanasie, přínosy genet! iky a využití jejích výsledků v praxi, právní povaha lidského těla, drogová závislost, substituční metody prokreace a další.Publikace vychází v průběhu měsíce května.

Nakladatelství: Lexis Nexis 2008, druhé, upravené a doplněné vydání
ISBN: 80-86199-75-4

[Publikace] Zbavit se minulosti – Benoît Rancourt
Zbavit se minulosti
U každého z nás, ať svobodného, nebo žijícího v partnerském vztahu, rodiče, nebo bezdětného, ať jsme jakéhokoli věku, se projevuje nevědomý mechanismus, který nás vede k jednání, na něž má vliv prožitá bolestná zkušenost z dětství nebo z dávné doby, kterou si ani neuvědomujeme. Mluví se pak o „scénářích“, návratných schématech nebo o nutkání k opakování. V reakci na přítomné události nás tento „opakovací mechanismus“ nutí k prožívání našich starých zranění. Autor nás pomocí příkladů, cvičení a podnětů k postupné práci na sobě vede k tomu, jak se osvobodit od starých emočních zranění, jak odstranit nevědomé mechanismy a zdravě prožívat přítomnost.
B. Rancourt je psycholog a psychoterapeut, autor dalších knih s psychologickou a rádcovskou tematikou.

Vydalo nakladatelství Portál, 2008
ISBN: 978-80-7367-363-5

[Publikace] Estrogenní deficit – Tomáš Fait, Marta Šnajderová a kolektiv
Estrogenní deficit
Kniha se komplexně zabývá významem estrogenu pro organismus ženy v průběhu celého jejího života. Podrobně probírá patologické stavy primárních i sekundárních hypoestrinismů. Na jejich zevrubný teoretický popis navazuje rozbor účinku estrogenů v dané nozologické jednotce a závěr každé kapitoly je věnován klinickému užití estrogenů v jednotlivých oblastech, přínosům, rizikům a alternativám.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2008
ISBN 978-80-7345-128-8
[Publikace] Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče – Firthová Pam, Luffová Gill, Oliviere David
Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče
Současná medicína považuje za svůj nejdůležitější cíl zdraví pacienta, jeho vyléčení. Odvrácenou stranu tohoto úsilí bohužel nezřídka představuje opomíjení situace těch, kteří se již k naději na vyléčení upínat nemohou a kteří čelí faktu smrti. Jejich potřebám, mnohdy zásadně odlišných od potřeb "běžných" pacientů, se věnuje paliativní péče. Právě v rámci tohoto typu péče je zřejmé, že v centru pozornosti nestojí jen samotný pacient, ale i jeho blízcí a všichni, pro něž smrt pacienta znamená ztrátu a jejichž život se jeho smrtí změní. Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé.

Nakladatelství: Společnost pro odbornou literaturu, 2008
ISBN: 978-80-87029-21-3

[Publikace] Výkladový ošetřovatelský slovník – Kolektiv autorů
Výkladový ošetřovatelský slovník
Překlad publikace Oxford Dictionary of Nursing je určen nejen všem sestrám a studentům ošetřovatelství, ale také dalším nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Kniha obsahuje přes 10 000 hesel z klinických i teoretických oblastí ošetřovatelství a medicíny. Text je doplněn obrázky a přehlednými tabulkami. Vychází s podporou ČAS a MZ ČR.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2240-5
[Publikace] Paliativní medicína pro praxi – Ondřej Sláma, Ladislav Kabelka, Jiří Vorlíček et al.
Paliativní medicína pro praxi
Paliativní medicína si klade ambiciózní cíl: udržet dobrou kvalitu života i v situaci pokročilého nevyléčitelného onemocnění. Snaží se především mírnit bolest a další tělesné symptomy. Dobrá kvalita života však znamená více, než že »pacient nemá nesnesitelné bolesti, nezvrací a má pravidelnou stolici«. Klíčově důležité je také rozpoznání a saturace potřeb v oblasti psychické, sociální a duchovní.
Kniha přináší praktické návody k řešení nejčastějších tělesných a psychických projevů pokročilých stadií onkologických i neonkologických nemocí a další, na praxi orientované informace o komunikačních, etických, právních, psychosociálních a spirituálních aspektech paliativní péče. Je určena všem zdravotníkům, kteří ve své praxi přicházejí s nevyléčitelně nemocnými do kontaktu.

Vydalo nakladatelství Galén, 2007
ISBN:9788072625055

Pro období prosinec 2006 až květen 2007 byla veřejným ochráncem práv vybrána pro provádění systematických návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory, tedy podle původní právní úpravy domovy důchodců, popřípadě domovy – penziony pro důchodce, a domovy pro seniory.Skupina pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv navštívila dvacet sedm těchto zařízení. U sociálních zařízení pro seniory může mít špatné zacházení nejen podobu porušování základních práv, jako je např. právo na osobní svobodu či právo na soukromí, ale také podobu nekvalitně poskytovaných služeb, projevující se např. nedostatečným respektováním sociální autonomie a práva na spolurozhodování o vlastním životě, zneužíváním závislosti na péči nebo jejím prohlubováním.
[Publikace] Jak lépe žít se zdravotními problémy –  Arthur J. Barsky, Emily C. Deans
Jak lépe žít se zdravotními problémy
Trpíte přetrvávajícími bolestmi nebo jinými zdravotními chronickými obtížemi, jako jsou vyčerpání a únava, mírné bolesti zad, artritida, poruchy trávení, nespavost nebo migrény? Uvědomujete si, že vaše obtíže do jisté míry souvisejí s vaším rodinným nebo pracovním životem? Donutily vás obtíže vzdát se oblíbených aktivit? Máte pocit, že symptomy nemocí určují váš způsob života? Autoři na základě dvacetileté klinické praxe a vědeckých výzkumů předkládají šestitýdenní ozdravný program ke zmírnění symptomů chronických onemocnění, který zahrnuje řadu názorných příkladů, technik a cvičení. Kniha je určena lidem, kteří trpí chronickými zdravotními obtížemi.

Vydalo nakladatelství Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-298-0
[Publikace] Terapie afázie – Jana Marková, Zsolf Cséfalvay, Milena Košťálová, Marta Egryová
Terapie afázie
Afázie je ztráta schopnosti mluvit a rozumět mluvené řeči po ložiskovém poškození mozku. Kniha přináší přehled teoretických koncepcí afázie (proč a jak vzniká, jak se projevuje), přehled metodik hodnocení (diagnostika afázie) a především terapeutické postupy, které lze efektivně uplatnit v každodenní praxi. Hlavní náplní je podrobný popis v ČR doposud nepublikovaných terapeutických postupů způsobem, který umožňuje, aby je terapeuti (logopedi, psychologové, lékaři) mohli použít v praxi. Terapeutická část práce má charakter "terapeutického manuálu". Kromě popisu terapie obsahuje i případové studie pacientů s afázií. Důležitá je i část věnovaná skupinové terapii afázií - tato terapie je u nás málo známá a málo využívaná. Knihu ocení logopedi, psychologové, lékaři, rehabilitační pracovníci i rodinní příslušníci pacientů s afázií.

Nakladatel: Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-316-1
[Publikace] Kognitivní poruchy a demence – Irena Rektorová
Kognitivní poruchy a demence
Text zachycující nejnovější poznatky klinické a výzkumné problematiky kognitivních poruch

Vydalo nakladatelství Triton, 2007
ISBN: 978-80-7387-017-1
[Publikace] Bezpečná mobilita ve stáří – Jří Štikar, Jiří Hoskovec, Jana Šmolíková
Bezpečná mobilita ve stáří
Publikace je věnována postavení seniorů v dopravě, jejich bezpečnosti a mobilitě. Zaměřuje se na tři fáze staršího věku: rané stáří od začátku penzijního věku do 75 let, střední stáří od 75 let do 85 let a vysoké stáří od 85 let výše. Postavení seniorů v dopravě se detailně analyzuje se zřetelem k chodcům i řidičům. Práce přináší množství zajímavých poznatků z mezinárodní literatury i z vlastních výzkumů autorů. Text je doplněn konkrétními příklady nehod a ukázkami metod k udržování a zlepšování duševní i tělesné kondice. Kniha je vhodná pro vysokoškolskou výuku a cenným způsobem poslouží odborníkům i širší veřejnosti.

Vydalo nakladatelství Karolinum, 2007
ISBN 978-80-246-1339-0
[Publikace] Mozek – Jack Challoner
Mozek
Po staletí jsme fascinováni otázkou, proč se chováme tak, jak se chováme. Mozek je nejkomplexnější ze všech orgánů - a nejtajemnější. V knize nás autor seznamuje se současnými úžasnými objevy. Například zkoumá, jak hodnotíme riziko. Proč je někteří lidé vyhledávají, zatímco jiní se mu snaží vyhnout? Seznámíme se s výsledky pokusu s horolezci na Everestu, jak se náš mozek adaptuje na nízkou koncentraci kyslíku. Jak to působí na naši schopnost zpracovávat myšlenky, zapamatovávat si fakta nebo třeba i počítat? Jiní lékaři se pokoušejí pochopit, co z nás dělá sociální živočichy, a to tak, že zkoumají podmínky ovlivňující sympatie pacientů vůči jiným. Prastará otázka - přirozenost versus výchova - se vrací, v dnešní době aplikována na inteligenci. Profesor Ramachandran se ve dvou kapitolách, jednak o fantomových údech, jednak o anomáliích lidského mozku, zabývá úvahami, zda každý z nás vnímáme svět jinak.

Nakladatel: Triton, 2007
ISBN: 978-80-7254-986-3
[Publikace] Problematické situace v péči o seniory – Martina Venglářová
Problematické situace v péči o seniory
Publikace je určena všem zdravotnickým a sociálním pracovníkům, kteří pečují o seniory v nemocnicích a dalších zařízeních ústavní péče i v domácí péči. Zaměřuje se na prevenci problematických situací v péči o seniory, nabízí možnosti prevence, zvládání náročných situací a vyhodnocení incidentů jako možnost preventivního působení. Autoři, kteří mají velké zkušenosti s pacienty s problémových chováním, nabízí kromě teoretických poznatků i praktické příklady řešení jednotlivých situací. Publikace umožní pracovníkům zlepšit péči o seniory, včasně odhalit oblasti problémů a působit na ně. Omezí se výskyt konfliktů i případů napadení personálu či jiných osob pacientem.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2170-5
[Publikace] Demence – Vladimír Pidrman
Demence
Knížka se zabývá neurobiochemií, patologií a neuropatologií demence a uvádí terapeutické postupy léčby kognitivní poruch, poruch chování a změn aktivit denního života. A to vše jak z pohledu farmakologického, tak i behaviorálního. Nezapomíná ani na výživu - často opomíjenou problematiku dementních nemocných. Vymezuje roli pečovatele. Publikace je doplněna zajímavými kazuistikami a je určena zejména nejširší lékařské veřejnosti a studentům medicíny.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1490-5

[Publikace] Psychologie vděčnosti a nevděčnosti – Jaro Křivohlavý
Psychologie vděčnosti a nevděčnosti
Unikátní titul známého českého psychologa dává čtenářům nahlédnout do tajů mezilidských vztahů. Pozitivně laděná publikace se dívá na člověka a jeho vztahy s okolím z pohledu celkového zaměření osobnosti na kontinuu protikladů vděčnosti a nevděčnosti, kde se tato slova vůbec nemusí týkat pouze materiálních darů.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1838-5
[Publikace] Praktický slovník medicíny – Martin Vokurka, Jan Hugo a kol.
Praktický slovník medicíny
Osmé, dále rozšířené vydání úspěšného lékařského výkladového slovníku pro širokou veřejnost obsahuje více než 11.000 hesel a nově navíc rozsáhlou přílohu normálních laboratorních hodnot. Srozumitelný a přehledný výklad doplněný příklady a ilustracemi umožňuje snadno porozumět tomu, co lékař říká a píše, tj. lékařským zprávám, nálezům apod. Čtenář také získá jistotu, jak odborné pojmy vyslovit a jak je používat.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2007
ISBN: 978-80-7345-123-3
[Publikace] Ošetřovatelství v intenzivní péči – Gabriela Kapounová
Ošetřovatelství v intenzivní péči
Publikace je určena všem sestrám, které pracují v prostředí intenzivní péče i těm, které se starají o akutně nemocné pacienty na ostatních ošetřovatelských jednotkách. Kniha je zdrojem cenných informací i pro studenty a vyučující v oborech všeobecná sestra a zdravotnický asistent. Kromě úvodních kapitol, které popisují péči o pacienta při příjmu na oddělení intenzivní péče, překladu na jiné oddělení či propuštění do domácího ošetřování.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1830-9
[Publikace] Etika v ošetřovatelství – Jana Kutnohorská
Etika v ošetřovatelství
V současné době jediná učebnice etiky, která je svým zaměřením určena pouze studentům ošetřovatelství a zdravotním sestrám. Etika zdravotní sestry má řadu odlišností od etiky lékaře, které vyplývají z jejího poslání, kompetencí a měnícího se postavení ve zdravotnickém týmu. Po prostudování knihy se sestry budou lépe orientovat v problematice ošetřovatelské etiky, budou umět pojmenovat etická dilemata, argumentovat o nich a hledat možná východiska. Kniha jim poskytne vodítko k rozhodování a správnému jednání v nesnadných situacích.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2069-2
[Publikace] Úvod do komunitního ošetřovatelství – Darja Jarošová
Úvod do komunitního ošetřovatelství
V publikaci předkládá autorka čtenářům základní východiska a principy komunitní péče, zabývá se komunitě orientovaným ošetřovatelským procesem u vybraných populačních skupin a členů komunity. Seznamuje s vybranými komunitními službami a institucemi včetně služeb domácí péče. Předkládá odborné veřejnosti možnost efektivní aplikace principů veřejného zdraví vedoucích k podpoře zdraví populace v podmínkách komunitní péče.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2150-7
[Publikace] Neurogenní poruchy komunikace u dospělých – Karel Neubauer a kol.
Neurogenní poruchy řečové komunikace představují závažnou problematiku, která zasahuje do řady oborů (klinická logopedie, neurologie, neuropsychologie, psycholingvistika ad.). Publikace zkušeného odborníka shrnuje poznatky týkající se péče o osoby se získanými poruchami schopnosti komunikovat na základě postižení centrální nervové soustavy. Zabývá se etiologií, symptomatologií, diagnostikou a terapií. Jsou zde uvedena praktická doporučení pro úspěšnou komunikaci s osobami s dysartrií, dysfázií, demencí, poruchou sluchu atd.

Nakladatel: Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-159-4
[Publikace] Mentální mapování – Tony Buzan
Mentální mapování
Svými MIND MAPS (myšlenkovými mapami) zavedl Tony Buzan revoluční systém tvorby poznámek, který může pomoci rozvoji v řadě oblastí života. Praktická příručka ukazuje, jak tento nástroj používat a jak ho využít k rozvoji kreativity, k hledání řešení každodenních problémů, ke stanovování cílů, k sebemotivaci a k motivaci druhých a k tréninku a zlepšení paměti. Kniha osloví zájemce o vlastní osobnostní rozvoj, o rozvoj kreativity, o trénink a zlepšení paměti, o zkvalitnění života. T. Buzan je světově uznávanou autoritou na poli výzkumu mozku a učení. Jeho technika Mind Maps nabízí cestu k lepšímu učení a porozumění souvislostem dané látky.

Nakladatel: Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-200-3
[Publikace] Schizofrenie a její léčba – Eva Češková
Schizofrenie a její léčba
Druhé rozšířené vydání úspěšné publikace se zabývá schizofrenií, onemocněním, které je laickou veřejností považováno za katastrofické, a na které podobně nahlíží i řada lékařů somatických oborů. Situace se však již poněkud změnila, pokrok byl učiněn hlavně v léčbě schizofrenie, nadějné jsou i nové pomocné metody (zobrazování mozku, psychoendokrinologické parametry). Nemocní se v počáteční fázi onemocnění obrací nejčastěji na lékaře prvního kontaktu.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2007
ISBN: 978-80-7345-114-1
[Publikace] Diferenciální diagnostika prvního kontaktu – R. Douglas Collins
Diferenciální diagnostika prvního kontaktu
Dvojbarevná kniha obsahuje abecedně řazený přehled všech základních oblastí, kde je zapotřebí uplatnit diferenciální diagnostiku a tak umožňuje začínajícím internistům a praktickým lékařům rychle stanovit přesnou diagnózu. Text, který propojuje poslední odborné diagnostické postupy a příznaky pacienta, je doplněn více než 250 dvoubarevnými obrázky a 62 tabulkami. Kniha je velmi zajímavá pro čtenáře i svým osobitým didaktickým přístupem. Publikace je překladem třetího, zcela přepracovaného a doplněného vydání.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-0897-3

[Publikace] Zdravotnická psychologie – E. Zacharová, M. Hermanová, J. Šrámková
Zdravotnická psychologie
V teoretické části seznamuje čtenáře s problematikou psychologie nemocných. Zabývá se psychickými stavy v rámci diagnosticko terapeutické činnosti, při poskytování psychické pomoci nemocným v průběhu léčby a při vyrovnávání se s chronickými stavy nemoci. Učebnice poskytuje teoretické znalosti základních psychologických postupů při komunikaci s pacienty s různým druhem a stupněm poškození zdraví. Kniha pomůže studentům a sestrám zvládat náročné situace v péči o individuální potřeby nemocných, handicapovaných a umírajících. Autoři berou v úvahu také důležitost péče o duševní stav zdravotnických pracovníků. V druhé části učebnice si formou praktických cvičení studenti mohou procvičovat řešení a zvládání různých problémových situací. Naučí se řešit situace s nimiž se budou setkávat v osobním a pracovním životě. Kniha je určena také sestrám, které chtějí získat nejnovější poznatky z oboru. Kniha je doplněna interaktivním CD s praktickými úkoly a pracovními listy.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2068-5
[Publikace] Vývojová psychologie II. – Marie Vágnerová
Vývojová psychologie II.
Publikace je vysokoškolskou učebnicí určenou pro studující psychologie a příbuzných oborů. Je zaměřena na porozumění podstatné části lidského života, dospělosti a stáří. Klade důraz na pochopení souvislostí různých vývojově podmíněných proměn a na stěžejní mezilidské vztahy, které jsou pro život dospělého určující. Tyto proměny lze sledovat jak prostřednictvím změn jednotlivých psychických funkcí, zejména kognitivních a emotivně-regulačních, tak prostřednictvím proměny podoby základních sociálních rolí dospělosti: profesní, partnerské a rodičovské. Stárnutí a stáří je interpretováno jako komplexní proces, který má svou složku somatickou, psychickou i sociální. Proměna psychických funkcí je vždy individuálně specifická a je do určité míry dána již předchozím průběhem života. Psychický vývoj je koncipován jako cyklus na sebe navazujících proměn.

Nakladatel: Karolinum, 2007
ISBN: 978-80-246-1318-5

Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: