Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Sociální problémy

Sociální marketing

Bačuvčík Radim, Harantová Lenka
Kniha poskytuje ucelený přehled a vysvětlení základních pojmů z oblasti sociálního marketingu. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány také příbuzným komunikačním aktivitám, jako je politický či náboženský marketing, etickým aspektům sociálního marketingu, zákonné regulaci a samoregulaci. Další kapitoly se zabývají historií sociálního marketingu v ČR i ve světě či novými trendy v marketingu. Publikace obsahuje také široký přehled případových studiích sociálních marketingových kampaní na různá témata. Je určena pracovníkům z oblasti jak komerčního, tak i sociálního marketingu, vysokoškolským studentům či marketingovým nadšencům. Oba autoři se dlouhodobě věnují problematice sociálního marketingu a přednáší výše zmíněná témata na univerzitní půdě.

Vydavatel: VeRBuM, 2016

Senioři a spiritualita

Mgr. V. Suchomelová, Th.D.
Senioři a spiritualita
Spiritualita patří k životu každého člověka, přestože její vyjádření odráží jedinečnost konkrétní osobnosti a jejího životního příběhu. Současný trend aktivního stáří vede ke společenské podpoře co nejdelší fyzické a psychické vitality, zatímco péče o duchovní rozvoj a potřeby je považována za jaksi okrajovou, privátní záležitost, případně za oblast v kompetenci církví. Stěžejní výzvy a úkoly stáří přitom leží zejména v duchovní oblasti. Vzbuzují otázky o smyslu a přijetí života, odpuštění, zpracování utrpení a zla či životě za branami pozemského času. Kniha se věnuje právě těmto tématům. V přehledové části vymezuje dobré stáří ve smyslu „well-being“ s důrazem na jeho spirituální dimenzi, věnuje se otázkám zla a utrpení v životní bilanci a charakterizuje specifika spirituality a spirituálních potřeb starších lidí. Druhá, výzkumná část zachycuje dynamiku vývoje religiozity či spirituality dvou desítek jihočeských seniorů starších sedmdesáti pěti let a nabízí možnou typologii jejich stěžejních spirituálních potřeb: potřeby důstojnosti, smyslu a kontinuity životního příběhu, naděje, víry a lásky. Závěrečná část přináší návrhy opatření pro pastorační, sociální a geragogickou praxi. Ač se kniha řadí k odborným publikacím, osloví nejen odborníky, ale zejména ty, kteří se seniory pracují či o ně pečují ať už v rámci rodiny či instituce, a také ty, kteří jsou sami v seniorském věku.

2016

Migrace

Vladimír Günter , Šárka Ošťádalová , Věra Honusková
Migrace
Publikace nabízí pohled na historický vývoj migrací spjatých především s evropským prostorem i na jejich proměnu v posledních dvaceti letech.

Z jakých úhlů se na ně odborníci dívají? K jakým výsledkům došli? Jak probíhá adaptace migrantů v novém prostředí? Které migrace se dotkly v 2. polovině 20. a na počátku 21. století České republiky a proč o nich česká veřejnost mnoho neví? Nakolik komunikační technologie, dopravní možnosti, elektronické bankovnictví a další výdobytky moderní společnosti změnily charakter migrací? A jaké jsou právní nástroje, které jsou kostrou stávající legislativy o mezinárodní ochraně? Nejen na tyto zásadní otázky se pokouší tato kniha odpovědět.
Široké a komplikované téma migrací publikace samozřejmě nevyčerpává, ukazuje ale různost pohledů na tento fenomén v životě lidské společnosti, přičemž pohled odborníků konfrontuje s otázkami, které přináší aktuální současnost.

Historie a současnost PANT 2016, edice Moderní dějiny

T. G. Masaryk a židovství

Miloš Pojar
T. G. Masaryk a židovství
Kniha poskytuje souhrnný pohled na vztah Tomáše Masaryka k Židům a židovské otázce v českém i evropském kontextu a také na poměr významných židovských osobností k Československu a k Masarykovi zvláště. Pokouší se zachytit vývoj a proměny Masarykových názorů na Židy a židovství od raného mládí a popsat klíčové události, které utvářely Masarykovy postoje. Práce je rozdělena do deseti kapitol, sledujících Masarykovo mládí a studia ve Vídni, jeho působení do první světové války (včetně hilsneriády), Masarykův postoj k marxismu a jeho názory na řešení sociální otázky, jeho vztah ke křesťanství a judaismu. Zvláštní pozornost je věnována postavení Židů v českých zemích od dob josefínských reforem a poměru T. G. Masaryka k sionistickému hnutí, stejně jako k českožidovskému hnutí a problému asimilace vůbec. Závěrečné kapitoly se věnují situaci Židů v první republice, prezidentově cestě do Palestiny v roce 1927 a v přehledu také zájmu T. G. Masaryka o některé významné židovské osobnosti, jakož i názory těchto učenců a politiků na Masaryka a jeho působení v průběhu několika desetiletí.

Nakladatel: Academia, 2016

Kultura narcismu - Americký život ve věku snižujících se očekávání

Christopher Lasch
Kultura narcismu - Americký život ve věku snižujících se očekávání
Kulturní historik Christopher Lasch (1932–1994) z Univerzity v Rochesteru zkoumá kořeny a důsledky normalizace patologického narcismu v americké kultuře 20. století na základě psychologické, kulturní, umělecké a historické syntézy. Používá v ní dosud převážně úzce klinický pojem, aby diagnostikoval patologii, která se, jak se mu jeví, rozšířila do všech oblastí života Američanů. Podle jeho definice (převzaté z Freuda) narcista, jehož pohání potlačená zlost a nenávist k sobě samému, uniká do velkolepého sebepojetí neboli obrazu o sobě, přičemž ostatní lidi využívá jako nástroje k uspokojení, i když zároveň touží po jejich lásce a uznání. Ozvěny takových vlastností vidí Lasch ve fascinaci osudem a slávou celebrit, ve strachu ze soutěživosti, v neschopnosti potlačovat nedůvěru, v mělkosti a krátkodobosti osobních vztahů a v hrůze ze smrti. Podle Lasche Amerika zplodila po 2. světové válce typ osobnosti, který klinickým definicím „patologického narcismu“ plně odpovídá.

Nakladatel: Triton, 2016

Za humny je válka

Jefim Fištejn
Za humny je válka
Zkušený spisovatel a publicista Jefim Fištejn nabízí v knize Za humny je válka mozaiku pohledů na naši civilizaci i na svět islámu, na zřídla napětí i na krutost válečníků, na ty, co se umějí bránit, i na ty, co téměř bezmocně upadli do tenat osudu. Hrozí naší unavené Evropě, že ji nakonec rozloží rychle se množící muslimský cizopasník, který do zdejších zemí nepatří, byť se do nich hrne, a navíc dokáže být agresívní?
V sousedním Německu mění už potíže s imigrací politickou scénu a ve Švédsku už známé město Malmö pomalu přestává být švédské. Z Evropy se v obavách z muslimského příboje stěhují zástupy Židů do Izraele, do státu, který se nedá. Byť se v jeho blízkosti rozhořela válka, kde nakonec všichni jako by bojovali proti všem. A na jedné straně je tu v našich očích doslova hrůzný Islámský stát, na druhé vcelku spořádaná arabská monarchie v Jordánsku, kde královna Rania nenosí hidžáb a ráda si natáhne modré džíny...
Nad Evropou, která prostě není s to vstřebat další a další houfy uprchlíků, se dnes už vznášejí otazníky. Začíná snad v téhle době konec naší civilizace? Přijde s ním něco nového? A může to bolet? Na tyto otázky vám Fištejnova knížka neodpoví. Ale budete jim díky ní rozumět.

Nakladatel: Daranus, 2016

Slovník sociálního zabezpečení

MPSZ
e výkladový slovník

http://slovnik.mpsv.cz/

Chalífa a Západ - O kořenech terorismu a pokrytectví Západu

Cardini Franco
Chalífa a Západ - O kořenech terorismu a pokrytectví Západu
Italský historik Franco Cardini, známý i českým čtenářům (ve Vyšehradu vyšla jeho monografie o svatém Františkovi z Assisi) se v řadě svých textů publikovaných na blogu zamýšlí nad nejpalčivějšími problémy dneška, jako je vzestup Islámského státu a jeho vůdce, který se prohlásil novým chalífou, hlavou všech muslimů. Odborník na středověké dějiny a na dějiny islámu hledá hlubší souvislosti vzestupu Islámského státu a nachází je jak ve vlastních dějinách islámského světa, tak v pokrytectví a chybné politice Západu, které vzestup nejradikálnějších forem islamismu mnohdy podporovaly. V úvahách, které mají formu deníkových zápisů, můžeme sledovat historikovo myšlení, které propojuje aktuální události a jejich kořeny v historii velmi vzdálené i novější. Věnuje se například místu, které v historické zkušenosti a imaginaci muslimského světa zaujímá Palestina a Jeruzalém, a jak vzestup islámského radikalismu souvisí s izraelsko-palestinským konfliktem. Kniha Franka Cardiniho je bohatým zdrojem podnětů k hlubšímu přemýšlení o souvislostech toho, co celý svět každý den s hrůzou sleduje v médiích.

Nakladatel: Vyšehrad, 2016

Sociální psychologie

David Myers
Sociální psychologie
Obrazová učebnice patří k zásadním univerzitním publikacím ve světě, často bývá označována dokonce za jedničku ve svém oboru. Má poutavou formu – je plná ilustrací, fotografií, příběhů populárních celebrit nebo známých okamžiků v dějinách lidstva. Navíc jde o téma aktuální, autor fundovaně rozebírá společenské jevy, jako jsou strach před migranty a případná nenávist k nim, rasismus, podléhání davu, manipulace ad. Poradí, jak takové situace co nejlépe zvládat k vlastnímu prospěchu společnosti. Kniha je svou srozumitelností vhodná od studentů např. až po starosty, politiky či lidi veřejně činné.

Nakladatelství: EDIKA, 2016

Komunitní plánování sociálních služeb v současné teorii a praxi

Pilát, Miroslav
Komunitní plánování sociálních služeb v současné teorii a praxi
Monografie si klade za cíl představit komunitní plánování sociálních služeb v České republice jako dynamicky se rozvíjející nástroj zajišťování dostupnosti sociálních služeb a plánování jejich rozvoje na určitém území tak, aby odpovídaly místním specifikům i potřebám občanů. Jedná se o moderní, v zahraničí používanou manažerskou metodu, která je v České republice využívána i v oblasti sociální ekonomiky. Na úrovni krajů je dnes zpracování střednědobého plánu sociálních služeb (komunitního plánu) povinné. Přestože na úrovni obcí je tato činnost zákonem stanovena fakultativně, teorie i praxe v oblasti plánování sociálních služeb ukazuje, že nejefektivnějším nástrojem k zjišťování potřeb uživatelů a potřebnosti sociálních služeb je právě metoda komunitního plánování, k níž se řada obcí či jejich dobrovolných svazků hlásí.

Nakladatel: Portál, 2015

Psychologie lži

Lenka Mynaříková
Psychologie lži
Publikace nahlíží problematiku lhaní v sociálním, filozofickém, ekonomickém a neuropsychologickém kontextu. Především však zpracovává lhaní jako sociální fenomén vystupující v situacích vyžadujících odborné psychologické působení - například v psychoterapii, forenzní a školněpsychologické praxi.
Autorka seznamuje čtenáře s jevem lži z hlediska typologie, motivů, frekvence lhaní, ale i z hlediska vývojových, genderových i kulturních souvislostí. Ukazuje, jak se komplexní povaha lhaní projevuje v řeči, v chování i v prožívání. Závěrečná kapitola je věnována pozoruhodným situacím, ve kterých jsou lži ve skutečnosti důsledkem sugestibility, falešných vzpomínek či poruch osobnosti.

Nakladatel: Grada, 2015

Stigmatizace a sebestigmatizace u psychických poruch

Ocisková Marie, Praško Ján
Stigmatizace a sebestigmatizace u psychických poruch
Pacienti trpící psychickými poruchami se denně potýkají nejen s příznaky své nemoci, ale také s diskriminací, která souvisí se stigmatizujícími postoji a s chováním společnosti. Monografie je věnována důležitému psychosociálnímu aspektu utrpení těchto osob.

nakladatelství Grada, 2015

Sociální péče 1. díl - Učebnice pro obor sociální činnost

Anna Arnoldová
Sociální péče 1. díl - Učebnice pro obor sociální činnost
První komplexní publikace k tématu v tomto rozsahu u nás

Nakladatel: Grada, 2015

Mimo řadu - Anatomie úspěchu

Malcolm Gladwell
Mimo řadu - Anatomie úspěchu
Nejsilnější stránkou autora mnoha bestsellerů Malcolma Gladwella je podívat se na věci zcela jinak, než je obvyklé. V knížce Mimo řadu svým nenapodobitelným „lehkým perem“, díky němuž si získal zástupy čtenářů po celém světě, píše o úspěchu. Ovšem jako vždy po svém. Zamýšlí se například nad tím, proč někteří lidé v životě uspějí, proslaví se a zbohatnou, zatímco jiní, třeba stejně inteligentní, snaživí a pracovití, nikoli.

Nakladatel: BizBooks, 2015

Sociální patologie - Závažné sociálně patologické jevy, příčiny, prevence, možnosti řešení

Fischer Slavomil, Škoda Jiří
Sociální patologie - Závažné sociálně patologické jevy, příčiny, prevence, možnosti řešení
Druhé vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální poznatky teorie a praxe. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Samostatná kapitola je věnována novému fenoménu – nelátkovým závislostem. Pozornost je upřena zejména na možnosti, jak tyto negativní jevy řešit.

Nakladatel: Grada, 2014

Tváří v tvář utrpení

Gilbert, Guy
Tváří v tvář utrpení
Jak se postavit utrpení, jak mu čelit ve světě, který je stále tvrdší, v němž je tolik lidí izolováno? Jak ho snášet v každodenním životě? Guy Gilbert se snaží doprovázet každého, kdo se s utrpením setkává. Rozvíjí reflexe nad různými druhy lidských životních bolestí – samotou, chudobou, nemocí, handicapem, ale i nad rodičovským trápením, zabývá se i útrapami v lásce, ztrátou drahé bytosti, stářím, odchodem ze života. Za svého více než padesátiletého kněžského i výchovného působení už viděl mnoho bolestí; říká, že jeho práce s mladými v nouzi přináší každodenní střety s utrpením. Nabízí proto své názory a rady, protkané krátkými příběhy ze života v typickém „gilbertovském“ živém podání, a poskytuje opěrné body v různých životních situacích. Jeho slova, vyjadřující pochopení pro lidské problémy, míří ke všem generacím – lidem středního věku, seniorům i mladým lidem.
Guy Gilbert je známý francouzský vychovatel delikventní mládeže a katolický kněz.

Nakladatel: Portál, 2014
ISBN: 978-80-262-0606-4

Historie české sociální práce v letech 1918-1948

Pavla Kodymová
Historie české sociální práce v letech 1918-1948
Monografie představuje ucelenou a v našich poměrech zatím ojedinělou studii, která se zabývá etablováním sociální práce v české části nově vzniklého samostatného státu. Text se věnuje ustanovování oboru od doby před rozpadem Rakouska-Uherska, přes první republiku a hospodářskou krizi, historický exkurz pokračuje obdobím válečné okupace našeho území Německem až po únorový převrat v roce 1948. Titul představuje sociální práci ve všech jejích rozměrech, postihuje samotnou organizaci a oborové vzdělávání, metodologii i teorii sociální práce, ale především její praktický výkon jednotlivými sociálními pracovnicemi – v období, kterým se práce zabývá, se jednalo o dominantně ženskou profesi se všemi konsekvencemi, které z toho vyplývaly. Monografie poodkrývá společenské i politické souvislosti, ve kterých se obor sociální práce formoval, neboť sociální práce po celou dobu svého vývoje představovala výrazný potenciál ke kultivaci společnosti.

Vydavatelství: Karolinum, 2014
ISBN: 978-80-246-2256-9

Sociální gerontologie

Čevela Rostislav, Čeledová Libuše, Kalvach Zdeněk, Holčík Jan, Kubů Pavel
Sociální gerontologie
Publikace volně navazuje na monografii Sociální gerontologie – úvod do problematiky a přináší jak nové, tak navazující informace ze sociální gerontologie pro praktické lékaře, lékaře v dlouhodobé péči, ale i pro další zdravotnické a sociální pracovníky pracující se seniory, stejně jako pro celou občanskou veřejnost.

Nakladatelství Grada, 2014
ISBN 978-80-247-4544-2

Autonomie v kontextu zdravotního postižení

Lenka Krhutová
Publikace přináší sociálně vědní pohled na téma autonomie v kontextu zdravotního postižení. Vychází v tištěné a elektronické podobě a je distribuována do univerzitních knihoven veřejných vysokých škol a na Krajské rady osob se zdravotním postižením. Jejím cílem je představit různé možnosti přístupů k pojetí zdravotního postižení a k pojetí autonomie. Primárně směřuje do oblasti teorie a praxe sociální práce, může přispět k doplnění poznatků i dalších oborů.
První část představuje dva stěžejní koncepty – zdravotní postižení a autonomii – ve světle různorodých teoretických a empirických přístupů. Zaměřuje se na aspekty autonomie ve vztahu k tělesnosti a fyzické závislosti „postiženého“ těla, na kulturní, jazykové, mediální a politické konotace autonomie v kontextu zdravotního postižení, na reflexi osobní autonomie z pohledu lidí s postižením a na souvislosti stěžejních témat s teorií a praxí sociální práce.
Druhá část knihy pojednává o úloze a významu specifického vysokoškolského výzkumu v České republice a o obecných a specifických problémech metodologie v oblasti výzkumů témat zdravotního postižení. Stěžejní kapitolou druhé části je zpráva o realizaci výzkumného projektu.

Kniha vychází ve dvou verzích – v tištěné a elektronické podobě.
Publikace je distribuována do univerzitních knihoven veřejných vysokých škol a na Krajské rady osob se zdravotním postižením.
http://dokumenty.osu.cz/fss/kas/krhutova/info_autonomie_zdp.pdf

Statistická ročenka trhu práce v České republice 2013

kol. MPSV
Výchozími dokumenty pro stanovení zaměření realizace aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) v roce 2013 jsou strategie „Evropa 2020“ a na ní navazující strategie „Národní program reforem České republiky“ určující následující cíle České republiky v oblasti zaměstnanosti do roku 2020
Úřad práce ČR při realizaci APZ respektoval cíle politiky zaměstnanosti zadané Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Pro rok 2013 MPSV stanovilo, aby nástroji a opatřeními APZ Úřad práce ČR podporoval zejména uchazeče o zaměstnání, kteří jsou evidováni déle než 5 měsíců; uchazeče o zaměstnání, kterým je kvůli jejich zdravotnímu stavu, věku (absolventi bez praxe, mladí do 25 let a osoby nad 55 let) či péči o dítě věnována při zprostředkování práce zvýšená péče, či uchazeče o zaměstnání, u nichž existuje důvodný předpoklad dlouhodobého setrvání v evidenci Úřadu práce ČR, a dále uchazeče o zaměstnání, jimž je
potřeba věnovat zvýšenou péči z jiného důvodu bránícího jejich vstupu na volný trh práce (např. ohrožení sociálním vyloučením z důvodu setrvávání v dlouhodobé nezaměstnanosti).

Ministerstvo práce a sociálních věcí – Odbor trhu práce, 2014
ISBN: 978-80-7421-073-0
Neprodejné!
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: