Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Zbavení svéprávnosti

7.4.09 | Katka
Dobrý večer,
chtěla bych poprosit o radu. Moje babička se dostala do velmi špatného zdravotního stavu. Její syn( můj strýc) jí chce nechat zbavit svéprávnosti a chce se stát jejím opatrovníkem. Moje maminka(babičky dcera), zemřela již před dvanácti lety, tudíž já s mojí sestrou se máme stát společně s naším strýcem dědici po babičce. Se strýcem nemáme zrovna nejlepší vztahy, proto se chci zeptat, zda se máme něčeho obávat?( Jen chci podotknout,že na nás babička již přepsala malou část domu,když se řešila pozůstalost po dědečkovi). Může strýc nakládat s jejím majetkem podle svého ještě za jejího života? Já bych rozhodně nechtěla nic uspěchat, stále doufám, že babičky stav by se mohl ještě zlepšit. Mockrát děkuji za odpověď.Katka
Reagovat na tento příspěvek

 

9.4.09 | Blanka
Určitě se nemusíte ničeho obávat,hlavně se snažte být v kontaktu se svojí babičkou.Určitě ji máte rády a nezáleží na tom zda vycházíte se strýcem.Poraďte se s právníkem,co můžete pro svoji babičku udělat v její prospěch.Hodně trpělivosti a štěstí ve vašem konání přeje Blanka.

9.4.09 | Verča
Zbavení svéprávnosti není tak lehké. Díky Bohu občas. Jestli Ti jde o majetek nedovol mu to. Ano v podstatě s majetkem by mohl nakládat...Jde-li Ti o babičku nemusíte jí zbavit svéprávnosti. Jednoduše se o ni starejte!

30.4.09 | Petr
POkud babička trpí nějakou formou demence, tak to zbavení svéprávnosti bude bohužel dosti na místě, pokud však je na tom špatně pouze ze zdravotní stránky (artritida apod.) tak to na zbevení svéprávnosti není. I kdyby ke zbavení došlo, strýc nesmí s majetkem nakládat, jako by byl jeho, je stále její, špatné nakládání (prodej majetku apod.)řešit přes policii a případně soud. Důležité je být často v kontaktu s babičkou, pokud je po rozumové stránbce na tom dobře, lze mnohé vyřídit pouze notářsky ověřenou plnou mocí.

7.5.09 | Hana
Babička, pokud se nemůže podepsat, může mít např.náhradního příjemce důchodu- to povoluje MÚ na základě vyjádření lékaře. Zbavení svéprávnosti je docela zbytečné, dokonce nebývá použito ani u hodně senilních lidí. Naopak opatrovník dnes musí leccos dokazovat, může třeba i nákup za větší částku (nábytek)řešit přes soud.

16.10.09 | Terka
Ano, obavy jsou na místě. Pokud jí chce zbavit svéprávnosti pro její špatný duševní stav (Alzheimr, demence) je úplně snadné babičce dát podepsat darovací listiny před svědkem-ona to jistě udělá-třeba z vděčnosti, nebo proto, že se momentálně nebude orientovat. Takže zbavování není vůbec nutné.Zažila jsem v rodině.

 
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: