Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


z maminky se stal energetický upír

17.11.19 | Jana
Je mi 70 roků a starám se o svoji 97.letou mamiku. Ta pocházela s předválečného rodinného podniku, kde byla služka, kuchařka, zahradník a pomocník ,tzv.pantáta..Maminka byla téměř celý život v domácnosti, domácí práce za ni vykonávala její matka, moje babička, která se starala i o mne.Otec rodinu finančně zajišťoval.maminka byla údajně celý život slabá a nemocná, i když nikdy v nemocnici nebyla a do svých 66 let běhala jak srnka-denně do města, do kostela, na procázky...
Bydlí ve starém poschodovém domě z roku 1890, na který se nesmělo žádnými opravami sáhnout, neb to byl její majetek.
Když před loni skončila poprve v životě v nemocnici, protože nepila ,chtěla jsem ten téměř už neobyvatelný a vzhleem vypadávajícím oknám i nebezpečný dům prodat a mamince koupit byt v paneláku, kde jsem bydlela. Neexistovalo.
Musela jsem naopak prodat svůj byt, vzít si ve svém věku půjčku skoro milion a půl (tu budou splácet ještěi vnuci), dům opravit a udělat si tam pro sebe byt z půdy, protože maminka svůj stometrový byt odmítla rozdělit na dva menší pro nás obě.
Po návratu z nemocnice zůstala s plenami, na které si tam zvyjla, včetně toho, že leží v posteli. Pleny od stolice jsou poházeny různě po bytě (případně je "suší" na plynovém topení) a jak po sobě tak pokálená chytá, je stolice i na záclonách a všude jinde,včetně neskutečného nepořádku, když po nocích vstane a hospodaří".
Nevyětratelný zápach po celém bytě...Už nemám psychckou a ni fyzickou sílu to denně čistit a marně dávat dopořádku.-jsem pro ni služka, kuchařka, zahradník a pantáta v jedné osobě.Nejhorší ale je, že kdykoli tam přijdu, maminka pookřeje, ale mě se udělá nedefinovatelně zle- mžitky před očima, na omdlení, nebo naopak cítím srdeční slabost.Doslova se vypotácím na chodbu, kde sedím na schodech, protože nevyjdu ani to patro ke mně do bytu.
Prosila jsem několikrát maminku, že už nemůžu (nemám sourozence, kteří by mě vystřídali, mí synové mají každý několik malých dětí, a ani v našem městě nebydlí.)Maminka odmítá jít byť jen na čas do jakéhkoli zařízení. Je svéprávná a proti její vůli ji nikam nevezmou.Já už mám závažné zdravotní problémy hlavně psychosomatického rázu, kdykoli jdu od ní, tak jsem jak zombí.Pokud se zhroutím , kam s matkou., když na ústavy je čekací doba?
Stále od známých slyším , jak je moje povinnost postarat se o maminku, o úctě a toleranci ke stáří, ale kdoto zezažil, neumí si tu marnost a vypětí psychiky i těla představit, -Co a jak s tím ? Má někdo radu?
Jana
Reagovat na tento příspěvek

Vaše údaje
Jméno *
Email
Příspěvek do diskuze
Text příspěvku *
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: