Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Bezohlednost a sobectvi

30.1.19 | Hanka
Naprosto Danielu chápu, kdo nezažil, nepochopí.Moje 75-letá matka žije sama ve svém velkém bytě.Je zatim naprosto schopná se o sebe starat, ale nechce.Jsem jediná dcera, jsem již 30 let těžká diabetička s mnohými zdravotními komplikacemi, na což matka vůbec nepohlíží a zcela bezohledně mě zneužívá.Já se o sebe starám sama, musím chodit do zaměstnání, vzhledem ke své nemoci musím být pod pravidelným lékařským dohledem.Matka má domácnost naprosto zanedbanou, nechce se ji dělat ani ty nejlehčí domácí práce, nemá žádné přátele, s nikým se nestýká, všechny pomlouvá, život tráví před tv mnoho hodin denně.Já jí pravidelně nakupuji, vařím, peru, žehlím, vše zařizuji.Matka ani není schopná sjet z prvního patra výtahem a vynést si odpadkový koš.O její osobní hygieně ani nemluvím.Nerespektuje moji práci, volá mě x-krát denně: mám chuť na..., přivez.Kup mi noviny, nezapomeň mi kontrolovat schránku(!), přivez mi baterii do budíku, vyměň sáček ve vysavači, žárovku, kape mi kohoutek, sežeň nějakého instalatéra, atd.Řekla jsem jí, že už mě zneužívá, že všechny ty drobné věci si může zařizovat sama a ty velké, které já už nezvládnu ( mytí oken ), že dnes existují služby-jenže na to matka reaguje slovy, že nechce, aby jí někdo cizí chodil do bytě.Jsem zoufalá, svěřila jsem se své lékařce, která mi natvrdo řekla, že své matce život prodlužuji a sama si ho zkracuji a že se takto zcela zničím..., jsem zoufalá, často brečím, špatně spím, odnáším to zdravotně.
Reagovat na tento příspěvek

 

30.1.19 | Ivana
Paní Hanko,nezlobte se,ale trochu si zato můžete sama,věřím,že chcete aby máma byla v čistotě,ale zkuste aspoń 4dny nepřijít,uvydíte co se bude dít,bude vám volat,ale vydržte to,pokud docházíte denně,omeste návštěvy na 2dny v týdnu.Takové problémy jsemvměla se synáčkem,nechtělovse mu dělat,tak byl 10dní na dlažbě a teď řádně pracuje a doufám,že mu to vydrží.Přeji hodně trpělivosti Iva

1.4.19 | milena
Pozor,vím o čem mluvíte a má rada je..sežente matce pečovatelku třeba na 2hod denně od po do pá. Vy za matkou jdete o víkendu také na 2h.Matka musí pocítit to,že její doba kdy vše řídila skončila a nyní jste to vy kdo to převzal a nenechte se citově vydírat.

10.8.19 | Iva
Milá Hanko, to je mi moc líto, v čem žijete. Musí to být strašné. Zažili jsme podobné zneužívání a vydírání ze strany mamky s poruchou osobnosti. Ono je strašně lehké radit, že se nemáte nechat zneužívat, máte říct NE, ale nikdo nechce, aby jeho maminka - jeho na celém světě jediná maminka - žila jako bezdomovec, osamělá, ve špíně, bez jídla apod. My jsme zkusili "říct NE" a mamka jakoby naschvál to zanedbávání sebe a domácnosti ještě zhoršila - když my jsme odmítli k ní chodit mýt nádobí a vynášet koše, ona to neudělala, výsledkem byl strašný zápach i mimo byt a kuchyň plná červů. Když my jsme odmítli mamku živit, platit jí dál energie, ona to nezačala dělat a energie byly odpojeny. Dělala nám to jakoby naschvál, aby ukázala, jak jsme se o ni nepostarali.. Pokud uděláte to, co my, a výsledek bude stejný, jediné řešení je omezení svéprávnosti a zaplacení pečovatelské služby z jejího důchodu. Jestli ale vaše maminka není vyloženě duševně nemocná a jenom to zkouší a využívá vás, pak to může fungovat - řeknete jí, že to a to už dělat nebudete, v ty a ty dny budete nedostupná a věnovat se sobě - a maminka se podle toho zařídí, obstará se sama nebo využije někoho jiného.

23.8.19 | Fos
Milá Hanko, jak já Vám rozumím!!!! Mám něco podobného - matku na krku - sobeckou a bezohlednou. Ona mne sice přivedla na svět, ale svých rodičovských práv se vzdala. Utápěla se v alkoholu, nepracovala, byla i v kriminále. Všichni na ni kašlou, nikdo jí nepomůže, nemá přátele, hygienu zanedbává, dělá dluhy apod. Já jediná - byť opomíjená - se starám, dávám ze svého, vařím, uklízím, nakupuji, peru, zařizuju, žehlím její průsery, platím její dluhy, aby neskončila na ulici. Mám nervy v háji, rozpadá se mi rodina a ona? Ani slovo vděku, ani žádné uznání, psychicky mě deptá ....Také již nemohu spát, mám zdravotní problémy a přitom do práce chodit musím, protože účty se mi samy nezaplatí. Tak nezbývá, než se navzájem podpořit ... Takže Hanko - snad se nám to nějakým způsobem jednou vrátí :)

 
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: