Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Alzheimerova choroba a opatrovnitví

29.7.11 | Martina
Dobrý den,můžete mi prosím poskytnout radu?Moje teta o kterou jsem se starala měla v r.2005 diagnostikovanou tuto nemoc a já jsem se o ní starala.O tři roky později se objevil její bratr, bez jejího svolení se k ní prostě nastěhoval a když se její stav o rok později výrazně zhoršil, tak ji odvezl do banky a nechal ji podepsat převod veškerých celoživotních úspor na svůj účet.V té době teta nedokázala už počítat s jednoduchými čísly do deseti, nenapsala smyslupnou větu a měla narušen úsudek.Následně ji bratr (je mu 81 let) umístil do ústavu a užívá byt, který se platí z tetina důchodu.Z penez, které si nechal převést na svůj účet zatím platí pobyt v ústavu.Vloni jsem požádala o tetino zbavení způsobilosti k právním úkonům což se vyřešilo teprve nyní a chci požádat o opatrovnictví, ale mám strach, že její bratr může přestat platit ústav a já nemám na to prostředky.Pokud bych byla ustanovena jako opatrovník, mohla bych dočasně užívat tetin byt s tím, že bych platila služby s tím spojené a tím by se ušetřila část jejího důchodu, který by tak mohl hradit částečně její pobyt v ústavu? Chci podat na jejího bratra žalobu o navrácení jejího majetku, ale nevím jaký to bude mít výsledek.Děkuji za odpověď. Martina
Reagovat na tento příspěvek

 

17.8.11 | Ivana Hapková
Dobrý den,obávám se že neuspějěte.Tehdy teta nebyla zbavená právních úkonů,když byla z bratrem v bance,její majetek už bratr asi nemá podle mně a i kdyby měl,musela by jste dokazovat že v té době nebyla v takovém stavu,aby rozhodovala o právních úkonech a to asi přes lékaře,mejte se Hapková pečovatelka

17.10.11 | Dobra
Paní Martino, nemyslím si, že Vám bratr říká pravdu ohledně hrazení bytu a DD, když důchod může podepsat a převzít pouze ten, kterému je určen, pokud není zbavený svépravnosti. Také příspěvek na péči jde automaticky do DD a pobyt v DD se také většinou hradí z důchodu tohoto seniora. Pokud je to zařízení se zvláštním režimem, pravděpodobně ani na to celý důchod nestačí. Každý DD má svůj ceník služeb, tak si můžete snadno spočítat, kolik stojí pobyt, jídlo atd. Mám stejně nemocnou maminku a na radu lékařů jsem se orientačně podívala na netu na tato zařízení a platby v nich se pohybují od 11 do 16 000 Kč. Byla jsem se podívat i osobně v místě bydliště, chtěla jsem toto zařízení využít jen jako stacionář, ale samotné se mi nelíbilo prostředí, tak jsem i od této možnosti upustila. A také odmítám mamku umístit někam, kam bych musela dojíždět, když tady čtu reference na nemocniční péči, takže dokud budu zvládat, raději jí nechám ve svém prostředí a budeme se užívat navzájem.

 
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: