Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Agresivní demence

Dobrý den, máme s manželkou problém s babičkou, která má pokročilou stařeckou demenci a dle doktorky by měla být na lůžkovém oddělení na psychiatrické léčebně v Bohnicích. Je agresivní pokud jde o peníze nechce platit nájem pokaždé ho ztratí roztrhá a mi většinu nebo vůbec nic nenajdeme, s krze ní jsem si musel nabrat půjčky a ted jsme v dluzích. Již druhý měsíc čekáme na vyjádření sociálky ohledně přízpěvků na ni a vyjádření soudu ohledně zbavení svéprávnosti. Nedodržuje ani hygienu nechce aby jsme ji umyli začne se rozčilovat že nás vyhodí že jsme zasraný šmejdi atd...byt je psaný na ni to je další problém. Che také utíkat z bytu musím ji zamykat pouští plyn a vodu jednou i podpálila kuchyň. Kdyby alespoň ležela tak by byl klid ale neustále něco zlého vyvádí jednou utekla k sousedům a ty si poté stěžovali že jsme ji pustili. Zítra bere důchod a kdoví jestli nebude chtít manželce ublížit když bude chtít na nájem já musím být v práci. Poraďte prosím co s tím dělat, jak se k ní zachovat neboť úřady nikam nepospíchají, asi raději čekají až umře sama aby měli o jeden případ méně.

S pozdravem Fraňkovi
Reagovat na tento příspěvek

 

12.6.12 | Jarmila
a co by se stalo kdyby jste ten nájem zatáhli Vy? Přece bydlíte u ní tak musíte počítat že bude někdy potřebovat pomoc. Jo to je stáří,kdysi to bylo automatické že se děti postarali o stařečky . A dnes? každý chce radu,žádná není. Starat se o ně,obrnit se a vydržet.

12.6.12 | Jarmila
nebo že by ta babička měla takovou spotřebu že jste si skrze ní museli vzít půjčky jak píšete? Nebo je v tom něco jiného.....

13.6.12 | ivana
To je mi líto. sama jsem zažila jak z milovaného dědečka se stal blázen který na mě vzal nůž. Řešení, honit doktory, honit sociálku aby konala, pokud to jinak nepůjde umístit do ůstavu, bohužel. Může se to jevit necitelné ale agrese se bude jen stupňovat, medikamenty se ovlivní jen do té míry, že bude jen sedět a koukat. V tom lepším případě. Přeji pevné nervy.

15.6.12 | Blanka
Rodiče, pokud jsme my byli malí,tak se o nás starali,a dnes ,když onemocněli je naší morální povinností se o ně postarat.Nevím jak drahý je nájem ,který musíte platit,ale určitě jej 2 pracující lidé mohou zaplatit,bez toho,že by museli žádat maminku o příspěvek.Jinak by bylo dobré pozvat lékařku k vám domů,pokud vaše maminka není ochotná navštívit lékaře sama.Trpělivostí , mírně ve způsobu,ale pevně ve věci samé dosáhnete zaručeně úspěchu.Berte maminku,že je nemocná,a pokud taková nebývala ,když byla zdravá,tak je její chování zaviněno jen její nemocí.Přeji vám hodně trpělivosti,určitě se dobrý výsledek dostaví,jen to nevzdávat.Blanka

15.6.12 | Káča
velmi vám rozumím, už dvacet let se staráme o moji matku, která také odmítá přispívat na provoz domácnosti, všechny nás využívá a když se jí snažíme vysvětlit, že nejsme její otroky, tak nás vyhazuje. Už nechci takto žít. Nikdo nám nechce pomoci. Doma neustále kálí, vše počůrává, plíny odmítá nosit, nechce se mýt. K nám už raději nikdo nechodí jak to tu smrdí a my jen pořád uklízíme, posluhujeme a ještě se bojíme, že nás napadne, to se i několikrát stalo. Snad se nám podaří jednou odstěhovat, chceme žít i my svůj vlastní život, ale pořád si říkáme, že se o ni musíme postarat, když už nikdo. Nepřeju tohle nikomu a kdo to nezažil nepochopí.

25.7.12 | Ivana
Paní Jarmila zřejmně nemá zkušenosti s takhle postiženým seniorem,jinak by nepsala tak jednostraně.Vydírání skrze příbuzné je opravdu jen na pevné nervy.Ten kdo to nezažil,nepochopí,prosím suďte aš budete mít zkušenost.Fraňkům bych poradila jediné,chce to hodně trpělivosti a klid,Musíte prostě přijít na to co na ni platí,to je celé ivana

25.7.12 | Renata
Dobrý den,také si dovoluji napsat,že pani Jarmila vubec neví co obnaší stararat se o človeka se stařeckou demencí.Já sama také pečuji o maminku již třéti rok je v mem bytě podotýkam a je na tom podobně.Věřím a plně chápu čím si rodina prochazi.Ale az jednou budu stát nad máminým hrobem budu mít dobrý pocit,že jsem se dokázala o mámu postarat.Držím Vám palečky a nevzdávej to s maminkou.

1.6.13 | Bára
Rada je jediná. Požádat o umístění v domově se zvláštním režimem. "Přijdete" sice o příspěvek na péči, ale budete klidní, že je o stařečky postaráno. A věřte, že dobře. Není žádná ostuda přenechat péči na zkušených a neničit si vlastní zdraví.

11.10.13 | daniela
jak vám i já se přikláním k větě,že kdo nezažil,nepochopí...Náš děda,84 let,demence.Absolutní nezájem o hygienu,paranoidní (pověsím mu nové záclony a on je jde rozstříhat,protože jsem mu je tam dala proto,aby měl míň světla apod),neustále nás obviňuje z krádeží od bot až po peníze,agresivita,hrubost,naschvály,pomluvy,nechce jíst jídlo od nás,protože lidem pak vykládá,že mu nedáme,ale jen co se za námi zavřou dveře,už má nos v hrnci.Jak ho při tom lapíme a řeknem ať si nabere,začne se vztekat a nadávat a už už zas hledá,za co by nám vynadal.Celé dny nedělá,než přemýšlí,co řekne sousedům,jenže nevědomky přemýšlí nahlas,takže mám z první ruky,jaká jsem šafářka,že už peru třetí pračku a to je ňáký vody a že jsem mu to maso,co mu dali minulý týden,dnes naschvál vyhodila,aby neměl nic...dnes a denně,ráno co ráno vstávám do tohohle pekla,dnes a denně se snažím mu vysvětlit,jak se věci maj,ale jen mě sprostě pošle někam.Běda jak se mu snažím zabránit v nějaké hlouposti (posledně cpal do kamen nádobu od plynu do zapalovačů...),hned po mě letí,co má zrovna po ruce,nebo ji chytnu loktem.V tomto já vychovávám 4 a 7leté syny,kteří neustále poslouchají,že je jejich máma zlá.Nejhorší,že je zlý i na děti,mladšího mi teď zavřel do koupelny a zhasnul,protože si moc dlouho myl ruce...Je to strašný,nenechá si nic vysvětlit,na peníze dostal trezor-zbytečná investice,stejně nevěří,že se tam nedostanu,takže mu peníze stále mizej,i když jediný klíč nosí na krku...Úřady mu přikleply krásných 800,-Kč na péči,které mi posílají na účet.Ty nervy,to že celej den z hrůzou čekáte,co zas bude,to vám nikdy nikdo nezaplatí.Doktorka mu napsala tlumící léky-ale jak mu je podat???"Dědo,to jsou vitamíny,vemte si,ať jste zdravej!"...ha ha ha "sežerte si je sama a běžte do prdele"...Do domova nechce a my ho tady taky nechat nemůžeme.A tak alespoň měsíčně platí elektriku a vodu a to by mi milá Jarmilo mohlo,abych to ještě platila já.To už bych byla opravdu jen otrok a nic z toho!!!Ne,vážně,tohle musí člověk zažít.A dnes a denně opakuji svému okolí,že ať budu vykládat ve stáří cokoliv,chci do domova důchodců a ne dělat peklo ze života svým nejbližším!!!

26.12.16 | Radek
Paní Jarmila píše a dává rady a evidentně neví o čem toto je. Něco jiného je starat se o někoho starého, co není svému okolí nebezpečný a něco jiného je starat se o někoho, kdo je agresivní a dementní. Bydlet s takovým člověkem není sranda. Pokud je agresivní a trhá inkaso nebo peníze, tak to chce nejdříve zavolat sanitku, odborně vyšetřit na psychiatrii a nastavit léčbu. existují léky, které člověka zklidní, aby nebyl agresivní atd.

 
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: