Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Začněte ještě DNES

7.1.14 | Dagmar
rozumím Kdo má větší šanci na to udržet strašáka Alzheimera pod kontrolou? Bojíte se Alzheimera? Dá se ochránit před demencí? Zelený čaj, káva, losos, ovoce, vitamíny, minerály a co všechno dokáže ochránit mozek před demencí? Tisíce článků na toto téma. Ale co opravdu funguje?
Očekává se až čtyřnásobný nárůst dementních pacientů do roku 2050 /např. již před 10 lety bylo cca 65000 pacientů s touto diagnózou v České republice. / Alzheimerova choroba vede k postupné demenci a mnohdy nedůstojnému konci života člověka. V současné době bohužel není na světě prokazatelná účinná léčba, ale tu a tam se objevující povzbudivé zprávy o léčebném pokroku. Je prokázané, že existují látky s preventivními účinky, které tělo a hlavně mozek potřebuje. Co dále kromě výživy a pitného režimu. Ten kdo má zájem, aby jeho paměť slušně fungovala co nejdéle, má recept ve vlastních rukou. Nevěříte?
Mám to štěstí, potkávat ve svém životě aktivní lidi přes devadesát. Když jsem se stala dobrovolným společníkem seniorů, první dáma, se kterou jsem se seznámila, oslavila právě 100 let. Na ní mě zaujalo, že denně cvičila jógu prstů.
Další se zajímá naprosto o vše tzv. doma i ve světě. Politika, kultura, historie, geografie, vztahy mezi královskými rodinami… V lednu oslaví 92 a zeptejte se jí na co chcete. A světe div se; ještě letos zpracovala daňové přiznání pro synovce. Jiná dáma mne odzbrojila, když jsem se od ní, tenkrát čerstvé devadesátnice, poprvé dozvěděla co to je geocaching. Tato dáma miluje hudbu, zpěv, výtvarné umění, různé ruční práce. Ráda zpívá a má ráda lidi. V neposlední řadě znám dámu, která denně luští křížovky a rébusy, sleduje soutěžní pořady, čte knihy a nemá problém s rozhodnutím, zda se sbalí a nechá se převést 600 km na návštěvu či na svatbu. Co mají tyto dámy „přesdevadesát“ společného? Jsou AKTIVNÍ a neděsí se změny. Udržují dobré mezilidské vztahy a pravidelný styk s přáteli. Denně něco řeší, denně zaměstnávají mozek, umí se pochválit a jsou si vědomé, že život je boj, který stojí za to. Jistěže znám také pasivní lidí a bohužel mnohem mladší, které by „moje dámy“ lehce porazily na celé čáře. Ale je to jejich volba, když se rozhodli nic již neměnit, všechno předem odsoudit, umí jen kritizovat a závidět…
Neschopnost vzpomenout si na nedávné události, porucha plynulého vyjadřování, ztráta paměti, ukládání věcí na jiná místa, problémy s abstraktivním myšlením, ztráta zájmu o koníčky či o zaměstnání, ztráta iniciativy…JAK bojovat proti těmto strašákům? Měla jsem štěstí, že jsem poznala lidi, kteří učí ostatní jak na to. Jak vyzrát na toho Alzheimera. Jak trénovat paměť a kognitivní funkce. Trénování paměti je povinnost každého, kdo si chce zachovat zdravý rozum. Je jedno zda se nechá inspirovat odborníky a zapojí se do nějaké skupiny nebo si najde vlastní cestu; studium nového jazyka, křížovky, deskové hry, rébusy, hádanky, soutěže, četba, psaní…Důležité je TO dělat:
pravidelný POHYB těla i mozku, aktivní styk s přáteli a s rodinou. Dopřát si vyváženou stravu- živit mozek tím, co podporuje jeho činnost. Mít chuť najít si zábavu, hobby, aktivity, mít pro co ŽÍT, těšit se z každého dne?

Reagovat na tento příspěvek

 

8.1.14 | Marta
Jak říkají Slováci - Zvonkajšku to naozaj tak vyzerá,ale bojím se,že tak jednoduché to opravdu není.Udržet se znamená nutnost se snažit,ale ne vždycky má úsilí takové výsledky. Namátkou : byli Jiří Cízler,Rudolf Cortéz nebo prezident Ronald Reagan příkladem pasivity a pohodlí ??

 
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: