Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Teta v ošetřovatelském domě

10.1.08 | neteř Š.A.
Před třemi lety mi zemřela matka a krátce na to vážně onemocněla její sestra, moje teta. Dostala slabou mozkovou mrtvici a po krátkém pobytu na neurologickém oddělení nemocnice jí rodina zařídila pobyt v jednom z pražských ošetřovatelských domů. Tam setrvala si rok – až do své smrti.
Tetu jsem milovala a tak jsem se jí snažila v průběhu tohoto nelehkého období všelijak podporovat. Jako zdravotnická redaktorka jsem z různých zahraničních článků věděla, jak velkou pozornost věnují v podobných zařízeních vyspělých zemí kontinenci klientů. U tety jsem nepředpokláda, že bude problém – byla kontinentní a schopná v chodítku za pomoci dojít na toaletu. Tudíž mě velmi překvapilo, když jsem ji při první návštěvě zastihla v plenkových kalhotkách. Zeptala jsem se na to sestry, která přislíbila změnu. Plenkové kalhotky však teta měla při další návštěvě opět. Ale už začaly potíže. Teta, velká dáma, přestala močit. Následovalo cévkování, permanentní katétr a zánět močového měchýře.
Moje cesta vedla opět na sesternu a opět příslib: „Ano, ošetřovatelky budou tetu doprovázet na toaletu.“
Zkrátím to. Nakonec si teta na plenkové kalhotky zvykla a zařadila se tak mezi všechny ostatní plenkaté klienty. Ošetřovatelky nemusely podnikat zdlouhavé cesty na toaletu, trochu se to prodražilo a já jsem přestala docházet na sesternu. Ostatně bych se tam zase jako vždy setkala s jen úsměvem a slibem. Ale nebyl to dobrý konec.

Neteř

Reagovat na tento příspěvek

Vaše údaje
Jméno *
Email
Příspěvek do diskuze
Text příspěvku *
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: