Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


jak vybrat kvalitní pečovatelku aneb desatero jak na to

25.7.18 | Jindřiška
Troufám si tvrdit, že každý den se v ČR ocitne minimálně jedna rodina v situaci , kdy potřebují(poprvé) službu pečovatelky.
Mnozí jsou touto situací (např. návrat nesoběstačného příbuzného) zaskočeni a pokud se nikdy o sociální služby nezajímali ,tak (často dle velmi zvláštních kritérii-pěkný název agentury, sympatický obličej z fota aj.)vybírají pečovatelku pro domácí péči.o svého příbuzného.
Mnohé napadne otázka : Jak poznat tu NEJ?
.Všichni si totiž přejeme, aby se např. o naší maminku starala spolehlivá, empatická, zkušená, komunikativní atd. osoba.
Než začnete hledat v desítkách nabídek přečtě prosím následující ,, DESATERO"
1. ZAJÍMEJTE SE VČAS (jakmile v domácnosti své příbuzné najdete v neděli z dávkovače léků ,které jste minulou neděli naplnili každodením lékem např. na tlak, prázdné 3 ,, chlívečky" a ve spíži plesnivějící jídlo, na nic nečekejte. Hledejte osobu , která každý den přijde na hodinu dvě, dohlédne na léky , pomůže s umytím vlasů.....
2.UJASNĚTE SI CO OD PEČOVATELKY POŽADUJETE(je logické, že budete chtít, aby zajistla běžný úklid -to však není mytí lustrů ani oken, běžný nákup také není karton minerálek a 5 kompotů a 4 konzervy.Pečovatelka by měla pečovat primárně o vaši příbuznou , zajistit podání stravy, tekutin, asistovat při hygieně atd.)
3.NEBOJTE (NEBO NESTYĎTE ) SE PEČOVATELCE SDĚLIT PRAVDIVÉ INFORMACE O VAŠÍ PŘÍBUZNÉ KTERÉ SE BUDE PÉČE TÝKAT.(profesionální pečovateka by měla vědět např.jak zacházet s permanentním katetrem, nemělo by jí zaskočit to , že váš příbuzný potřebuje vyměnit plenu třeba i Xx denně.Informace o zdravotním stavu jsou mnohdy až životně důležité.Např. při určitých onemocněních se zvyšuje riziko aspirace-vdechnutí stravy a podobné je to i s dietním omezením).
4.PTEJTE SE NA ZKUŠENOSTI KTERÉ POTŘEBUJETE VE VÁMI POŽADOVANÉ PÉČI(pokud je to např. žena která pár měsíců doma pečovala o manžela po CMP nebude nejvhodnější kandidátku pro vaši příbuznou s diagnostikovanou Alz. chor. Ani státnice ze dvou jazyků pravděpodobně vaše příbuzná nevyužije)
5.ZVAŽTE CO JE SCHOPNA PEČOVTELKA FYZICKY A PSYCHICKY ZVLÁDNOUT(jedna osoba NENÍ schpna zajistit kvalitnÍ 24 hod. péči o plně imobilního klienta. Přes den se mu plně věnuje, .,, vede" domácnost atd a v noci by měla takového člověka á 2 hod polohovat - prevence dekubitů, jak dlouho toto kvalitně zvládne dělat jedna osoba s úsměvem na rtech?)
6.ZJISTĚTE ZDA JE SCHOPNA VÁM PORADIT (kvalitní pečovatelka by měla mít teoretické znalosti aby, byla schopna poradit když např. klient výrazně omezí příjem potravy -hrozí riziko malnutrice. případně při riziku dehydratace atd.)
7.PTEJTE SE NA TO JAK BY ŘEŠILA MODELOVOU KRIZOVOU SITUACI (např. v případě , že by našla vaši příbuznou v bezvědomí , jak bude postupovat , koho bude uvědomovat o této skutečnosti aj.)
8.INFORMUJTE SE, ZDA PEČOVATELKA MÁ ALESPOŇ VZDÁLENĚ NĚJAKÝ SPOLEČNÝ ZÁJEM JAKO VÁŠ PŘÍBUZNÝ (je li to např.původní profesí švadlena jistě si s vaší příbuznou která šila na dcery a vnoučata porozumí lépe než s pánem jehož koníčkem jsou navigační systémy)
9.JE SAMOZŘEJMOSTÍ ČISTÝ TRESTNÍ REJSTŘÍK A DOKLAD O VZDĚLÁNÍ ( tyto doklady je dobré požadovat při nástupu, dnes už není problém obstarat vše do hodiny. Musíme si uvědomit, že např. svoji maminku chcete svěřit někomu bezúhonnému. Jistě by vás jako dítě také nedala ,, hlídat" kdekomu)
10. ZJISTĚTE SI CENOVOU RELACI POSKYTOVANÝCH SOC. SLUŽEB V MÍSTĚ ( nabízet např.spolubydlení stravu a 65 Kč /hod je opravdu ponižující.Uvědomte si, že za opravdu kvalitní pečovatelku zaplatíte i více než je např. sazba Pečovatelské služby . Za to máte ,, záruku" že jste svoji příbuznou svěřili do dobrých rukou.)
Přeji všem které čeká výběr pečovatelky , aby měli ,, správnou ruku" a aby jim toto ,,DESATERO" usnadnilo výběr co možná nejvíce.Reagovat na tento příspěvek

Vaše údaje
Jméno *
Email
Příspěvek do diskuze
Text příspěvku *
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: