Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Babička útočí

5.6.10 | Kája
Dobrý den, máme doma problém s duševně nemocnou babičkou. Bydlíme (táta,máma,já a bratr) na vesnici v rodinném domku spolu s rodiči mého otce. Co si pamatuji, tak moje babička s dědou nikdy neměli mamku rádi, a také jí to dávali patřičně najevo. Mimo jiné babička mamku stále obviňovala z nejrůznějších krádeží(sklenice, kompoty, deky, prostěradla, peníze,...). Samozřejmě to ale nebyla pravda. Muj otec společně s mojí tetou (babičky dcerou) se ji vždy pokusili umravnit. Nicméně klidový stav byl vždy jen dočasný a vše brzy začalo na novo. Babička ale přitvrzovala. Začala obviňovat maminy rodiče, neustále maminu kontrolovala, prohledávala ji tašky, bránila jí v odjezdu autem z dvora, dokonce na ni několikrát zavolala policii ČR. Toto všechno musela mamka snášet, jen aby se mohla starat o svou rodinu. V několika posledních měsících se situace značně zhoršila. Babička začala být agresivnější nejen ve verbálních urážkách (typu ty svi..ě,..), ale vůbec jí nědělalo problémy fyzicky si mamině postavit a bránit jí ve vchodu do našeho bytu. K tomu se přidaly útoky na mamky návštěvy. Prohledávání jejich tašek, urážky,... Vše vyvrcholilo tím, že si babička na mamku počkala u dveří bytu a napadla jí holí! To zlomilo nejen mamku, ale také otce, který se rozhodl k radikálním krokům. Společně s rodinou mé tety se nám ji podařilo umístit do PL v Dobřanech na léčení. Nutno dodat, že babička již dlouhá léta navštěvovala psychiatra, se kterým byl otec i teta v kontaktu, a který měl za to, že je babička a situace doma naprosto v pořádku. Po incidentu jsme prohledali babiččin pokoj a našli jsme několik velkých krabic od bot plných předepsaných prášků od psychiatra, které nikdy nebrala. Nyní je babička v PL v Dobřanech a naše rodiny (naše a tety) řeší jak naložit s babičkou, až se vrátí. Doktor v PL doporučil zbavit babičku svéprávnosti, jako jednu z cest, jak jí efektivné léčit, protože ona se dobrovolně léčit za žádnou cenu nechce. Mamka je z útoků dost roztřesená. Otec stejně jako já a bratr má o mamku strach a děsí nás představa, že by příště babička mohla použít třeba nůž. Proto uvažujeme o jejím trvalém úmístění do nějakého odborného zařízení. Rodina tety má úplně opačný postoj. Nesouhlasí s omezením svéprávnosti ani s trvalým umístěním v jiném zařízení. Prý jí máme dát ještě šanci. Vrátit ji mezi nás domů a nechat vše, ve starých kolejích, jen s pohrůžkou, že teprve při nějakém dalším útoku bude natrvalo odvezená pryč. My ale nechceme na nějaký další útok čekat. Tato neshoda citelně komplikuje napětí nejen u nás doma, ale i mezi našimi rodinami. Žádám o názor a hlavně radu někoho, kdo má v podobné problematice větší zkušenosti. Stejně tak prosím o názory a postřehy, co se zbavení resp. omezení svéprávnosti týče. Zda je to v této situaci vhodné popř. vůbec proveditelné. Zároveň budu rád za jakékoli Vaše postřehy a názory. Třeba se nám za pomoci Vašeho názoru podaří najít řešení této nepříjemné situace.
Reagovat na tento příspěvek

Vaše údaje
Jméno *
Email
Příspěvek do diskuze
Text příspěvku *
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: