Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Beletrie

Čas mezi tehdy a teď

Bohumila Grögerová
Čas mezi tehdy a teď
Autorka próz (nar. 1921), rozhlasových her a překladatelka. Jedna z nejvýznamnějších osobností současné české literatury. Ve spolupráci s Josefem Hiršalem vytvořila více než 180 překladových titulů. Kniha "Čas mezi tehdy a teď" navazuje na prózu "Let let" (1979-1988), kterou napsala s Josefem Hiršalem

Vydalo nakladatelství Knihovna Jana Drdy Přibram ve spolupráci s Klokočí, rok vydání 2004
ISBN 80-86240-87-8

Ledaže

Carol Shieldsová
Ledaže
Hlavní hrdinkou románu je spisovatelka, překladatelka a matka tří dospívajících dětí Rety. Poklidný hrdinčin domácký život mezi milujícím manželem, překládáním, psaním povrchních románů a vysedáváním v kavárně s přítelkyněmi náhle naruší odchod dcery Nory z domova. Nora dává před domovem přednost žebrání na rohu torontské ulice s cedulí „Dobro“ na krku. V popisu toho, jak se Rety vyrovnává s dceřinou vzpourou.

Zajímavá je autorka sama, dlouhodobě nemocná vydala román před dvěma lety, byla nominovaná na Booker Prize. V červenci 2003 však rakovině podlehla.

Vydalo nakladatelství Mladá fronta, rok vydání 2004
ISBN 80-204-1150-X

Moje plány. Paměti architekta

Jan Sokol
Moje plány. Paměti architekta
Paměti architekta Jana Sokola (25. května 1904 - 27. září 1987) osvětlují dlouhou cestu za smyslem života, práce a víry. Volba architektury vymezila prostor ke studiu i tvoření, doba někdy pomáhala, jindy stavěla těžké překážky. O minulém pro přítomné a budoucí píše autor v první části knihy. Druhá část, Moje plány, shromáždilaarchitektovo dílo, vycházející z koncepcí zakotvených historicky, technicky i umělecky. Ideje a plány se ale často nedaly realizovat jinde než na pracovním stole. Tam přesto i drobné úlohy nalézaly váhu symbolu, v hledání přinášely pevnou oporu reality.

Vydalo nakladatelství: Triáda, rok vydání 2004
ISBN: 80-86138-63-1

KOLJA ...to neznáte mého psa!

Václav Žídek, Blanka Kubešová
KOLJA ...to neznáte mého psa!
V této publikaci najdete příběhy, které vypovídají o vzájemném vztahu mezi člověkem a jeho věrným přítelem psem. Zjistíte, jaký názor má na společný život pes a jak to vidí jeho páníček. O svých radostech, starostech, o lásce, bolesti i smrti vypráví 60 našich známých osobností a jejich psích mazlíčků. A co více! Celou knihou Vás provází a mezi jednotlivými příběhy k Vám hovoří velký vypravěč – pejsek Kolja.
Knihu je vydána ve spolupráci s Nadací na ochranu zvířat. Část výtěžku z každé prodané knihy bude věnována na útulky pro naše čtyřnohé přátele bez domova.

Vydalo nakladatelství Fraus, rok vydání 2004
ISBN 80-7238-375-2

Orinokem k přechodu

Milena Holcová
Orinokem k přechodu
Jsou čtyři a do Venezuely je přivedly profesní zájmy. Každá s sebou vleče své životní postoje, svůj humor, skepsi, ideály. Konfrontují. Občas příliš emotivně, občas trošku nefér, za všech okolností však žensky. Situace, střídané tempem jihoafrických rytmů a tropické kulisy, jim k tomu poskytují dost příležitostí. Kniha přináší chápavě ironickou výpověď o stavu ženské duše ve věku, kterému se říká "trapný". Má šanci se zabydlet na každém nočním stolku: mužům nabízí nové světy a ženám, - ženám balzám.

Vydalo nakladatelství ŠALVAR, 2. vydání 2004
ISBN 80-903011-5-0

Rozhovory s dědečkem

Klára Lukavská
Rozhovory s dědečkem
Rozhovory Kláry Lukavské s jejím dědečkem, Radovanem Lukavským.

Vydalo Karmelitánské nakladatelství, rok vydání 2004
ISBN 80-7192-829-1

Ohlížej se zvesela!

Anna Boublíková
Ohlížej se zvesela!
Laskavé, milé a úsměvné příhody zachycující „mravy předválečné Prahy“ s nepřehlédnutelnou postavou starostlivého tatínka a dalšího širokého příbuzenstva. To jsou křehké vzpomínky spisovatelky Anny Boublíkové na dětství. I když je nejcitovanější postavou knihy Jiří Guth Jarkovský se svým Společenským katechismem, nemaluje autorka prvorepublikovou Prahu výhradně růžovou barvou. I takový výlet do chudinských čtvrtí má však svou noblesu a poetiku. Častěji se ale s Annou Boublíkovou podíváme do divadla, do salonů, či na stavbu kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad. Podíváme se do časů, které dnes tak rádi pokládáme za idylické, pokojné a konejšivé.

Vydalo Karmelitánské nakladatelství, rok vydání 2004

Kdy už dědku zkapeš?

Martin Komárek
Kdy už dědku zkapeš?
Aforismy Martina Komárka budou bezesporu patřit k tomu nejvtipnějšímu na našem trhu. Nastavuje zrcadlo současné době - politice a politikům, sexu, cestování, církvím... Najdeme tu ale i přesah k nadčasovému.

Vydalo nakladatelství Práh, rok vydání 2004

Kachna v bazénu aneb 66 fejetonů o žasnutí

Rudolf Křesťan
Kachna v bazénu aneb 66 fejetonů o žasnutí
O tom, že žasnout se dá prakticky nepřetržitě a po celý život, svědčí nová sbírka "vyprávěnek" nekorunovaného krále současného českého fejetonu. Ilustracemi plnými humoru ji opět doprovodila Magdalena Křesťanová.

Vydalo nakladatelství Andrej Šťastný, rok vydání 2004

Možná že odcházíme

Balabán Jan
Možná že odcházíme
Každý z nás se někdy ocitne v situaci, která najednou znejistí vše, co dosud prožil, a před člověkem se rozevře neznámý svět. A právě v takových zlomových okamžicích nacházíme i hrdiny Balabánových povídek, Oldřicha trpícího chorobným strachem z ptáků, Editu opouštějící manžela a opuštěnou milencem, pacienty v protialkoholní léčebně a mnohé další.

Vydalo nakladatelství Host, rok vydání 2004
ISBN 80-7294-118-6

O stárnutí s úsměvem

Bruce Lansky
O stárnutí s úsměvem
Vtipné citáty na téma střední věk a stáří. Mládí jsme projásali, střední věk už máme také pomalu za sebou, a tak nezbývá, než s odvahou a s humorem vstoupit do podzimu života. S odvahou proto, že člověk nikdy neví, jestli ho v tom jeho podzimu života nečeká nějaké jarní překvapení, a s humorem proto, že jinak to nejde. Vždyť s trochou štěstí se nějakého toho loupání v kostech dožijeme všichni.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad, rok vydání 2004
ISBN 80-7021-738-3

Paní Dallowayová

Virginia Woolfová
Paní Dallowayová
Příběh londýnské padesátnice paní Clarissy Dallowayové se odehraje během jediné červnového dne roku 1923. Virginii Woolfové bylo tehdy jednačtyřicet let a do jejího dobrovolného odchodu ze života zbývalo 18 roků.
Próza inspirovala světoznámý román Hodiny a stejnojmenný oscarový film.

Vydalo nakladatelství Odeon, rok vydání 2004
ISBN 80-207-1164-3

Každá vteřina se počítá

Lance Armstrong a Sally Jenkinsová
Každá vteřina se počítá
Od vydání megabestselleru It’s Not About a Bike (Návrat do života, Triton, 2002) zažil Lance Armstrong spousty dalších napínavých „jízd“ – narodily se jeho dcery-dvojčata, časopis Sports Illustrated ho zvolil sportovcem roku a v roce 2003 dosáhl rekordního pátého vítězství v Tour. čtenáři sledovat Armstrongovu cestu od kruté diagnózy rakoviny varlat, která se rozšířila i do plic a mozku, k neuvěřitelnému vyléčení završenému vítězstvím na Tour de France v roce 1999. Nová kniha pojednává o neméně náročném životě po této zkušenosti, o touze vytěžit z každého okamžiku co nejvíc. Armstrong upřímně popisuje svůj složitý vztah k Francouzům i aféru kolem posléze vyvrácených obvinění z dopingu v jeho týmu na Tour de France. Vypráví o posledních úspěších (mimo jiné nedávno oslavil pět let od vyléčení z rakoviny) i o podílu na rekonstrukci nádherné kaple ve svém milovaném Španělsku. Kniha Každá vteřina se počítá přibližuje svět těch, kteří přežili.

Vydalo nakladatelství Triton, rok vydání 2004
ISBN 80-7254-504-3

Medicínmani a ti druzí

Pavel Pafko
Medicínmani a ti druzí
Soubor úvah a reflexí současné významné osobnosti z oboru chirurgie prof. MUDr. Pavla Pafka, DrSc., týkajících se obecných i speciálních otázek našeho života.
Výlučná namáhavá profese předpokládající přísnou vnitřní kázeň, každodenní setkávání se s hranicí života a smrti, nelítostné oscilování mezi všemocností a bezmocností, vědomí nevratnosti vykonaných kroků a zodpovědnost za ně, programový racionální i emocionální nadhled - to jsou základní skutečnosti, provázející život chirurga a za šťastných okolností také obohacující a prohlubující jeho životní obzor. S tímto vědomím jsme se prof. Pafka ptali - na jeho pojetí života, zrození, smrti, na pojetí nemoci a nemocného, na jeho chápání přátelství a kolegiality, lékařské etiky, pedagogického úkolu a dalších závažných témat, které vyplynuly z jeho reflexe současného profesního i občanského života.

Vydalo nakladatelství Lidové noviny (NLN), rok vydání 2004
ISBN 80-7106-665-6

Jak přežít své čtyřicáté narozeniny

Bill Dodds
Jak přežít své čtyřicáté narozeniny
Knížečku jsem objevila v levných knihách, je sice starší než ty, které vkládám, ale protože humorné beletrie pro starší a začátečníky nikdy není dost, činím výjimku. Navíc v textu je uvedeno plus, minus 10 či 20 let.
Jak přežít středoškolské setkání po letech a nemuset lhát o svém zaměstnání? Jak se smířit s fyzickým opotřebením svého těla?

Vydalo nakladatelství Talpress, rok vydání 2001
ISBN 80-7197-185-5

Kruh života

Lenka Vrbová
Kruh života
Román o současné rodině, kterou tvoří tři generace žen - babička, matka a dcera a jejich životní partneři.

Vydalo nakladatelství Olympia, rok vydání 2004
ISBN 80-7033-840-7

Opuštěné nádraží

Jennifer Johnstonová
Opuštěné nádraží
Anglicky píšící irská spisovatelka Jennifer Johnstonová (nar. 1930 v Dublinu) je autorkou vynikajících krátkých románů, v nichž propojuje soukromé, často velmi intimní příběhy s tragickou irskou současností. Hrdinčino sblížení se starším Angličanem, tělesně postiženým válečným veteránem, přeroste přes počáteční nedůvěru v podivnou pozdní lásku. Román Opuštěné nádraží patří k tomu nejlepšímu, co najdeme v současné irské literatuře, která rozhodně netrpí nedostatkem dobrých spisovatelů.

Vydalo nakladatelství Academia, rok vydání 2004
ISBN 80-200-1135-8

Jak chutná bolest

Richard Pachman
Jak chutná bolest
Richard Pachman - skladatel, textař, zpěvák, malíř a producent - ve své knize vzpomíná na okolnosti svého vážného úrazu, který utrpěl v roce 2000 po vypití silného louhu, i na následný boj o život

Vydalo nakladatelství Formát, rok vydání 2004
ISBN 80-86718-38-7

Radost z inteligence aneb příručka pro dočasné majitele IQ s názornými ukázkami

Jan Vodňanský
Radost z inteligence aneb příručka pro dočasné majitele IQ s názornými ukázkami
Zvu vás na putování po stopách inteligence, jejích tvořivých schopností napříč dějinami. Celá ta pouť, chvílemi možná i poněkud spletitá, bude pokusem o odpověď. Jednu jedinou z mnoha. Jako jsou miliardy očí, jsou i miliardy možných odpovědí.
Dobrodružství, které laskavý čtenář a spanilomyslná čtenářka podstoupí, bude sledovat proud myšlenek jednoho autora, totiž Jana Vodňanského. Toho, který se pohybuje na tenké hranici výkladů světa (a potažmo i lidské tvořivosti a inteligence) filozofií, spíše pak filozofiemi.

Vydalo nakladatelství Computer Press, rok vydání 2003
ISBN 80-7226-676-4

Pozdní láska

Jana Červenková
Pozdní láska
Románový příběh o lásce mezi zralou ženou a daleko starším ženatým mužem, o proměnách a zachování milostnosti v době mužovy vážné nemoci. Červenková se nebojí drsných detailů z nemocničního prostředí, ironie a sebeironie. Její ztvárnění milostného trojúhelníku je v české literatuře neobvyklé.

Vydalo nakladatelství Atlantis, rok vydání 2004
ISBN 80–7108–249–X
« | 1 | .. | 18 | 19 | 20 | 21 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: