Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Historie

Dějepis v souvislostech

Jiří Martínek
Dějepis v souvislostech
Věděli jste, že když Johanka z Arku stanula v čele francouzských vojsk, zuřily v Čechách husitské války? Napadlo vás, že když v Anglii psal Shakespeare své hry, hostil v Praze Rudolf II. slavné astronomy Johanna Keplera a Tychona Brahe?
Tušili jste, že ve stejné době, kdy rakousko-uherskému trůnu vévodila císařovna Marie Terezie, Rusku vládla jiná slavná žena, carevna Kateřina Veliká? Tyto a mnohé další události, které jste až dosud vnímali samostatně, se vám konečně propojí. Autor mapuje historické dění probíhající současně v Čechách a v dalších evropských zemích svěžím a moderním způsobem, s ohledem na to, aby kniha čtenáře zaujala a bavila. Samozřejmostí je bohatý obrazový materiál, přehledné časové osy a pestré dobové zajímavosti.

Nakladatelství: Fragment, 2016

Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře

Eva Večerková
Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře
Publikace podává ucelený etnologický a kulturně historický pohled na lidové obyčeje a slavnosti v českých zemích, vázané na roční období a data v kalendáři. Výroční obyčeje jsou mnohovrstevnaté kulturní jevy dlouhého trvání. Výrazně je proměnilo křesťanství, které je připoutalo k církevnímu kalendáři a jeho svátkům a překrylo staré mýty a rituály z archaických pohanských dob. Proměnlivá soustava obyčejové tradice se měnila s dobou a s novými hospodářskými vazbami, životním způsobem lidí a nakonec i s cílenými snahami o zachování projevů lidové kultury. Kniha předkládá plastický obraz výročních obyčejů v časových proměnách a v regionální rozrůzněnosti se zaměřením na venkovské společenství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Seznamuje s obyčeji o Velikonocích a Svatodušních svátcích, při Památce zemřelých, v adventu a v období Vánoc a Nového roku, představuje staré a nové tradice v předjaří o masopustu, při stavění májí a pálení obřadních ohňů v podletí a v čase letního slunovratu, při oslavách sklizně a posvícení v období léta přecházejícího do podzimu, přibližuje zvyky, které se připoutaly k svátkům křesťanských světců.

Nakladatelství Vyšehrad, 2016

Jménem republiky!

Bláhová Ivana a kolektiv
Jménem republiky!
Během politických procesů první poloviny 50. let minulého století bylo odsouzeno kolem 27 000 mužů a žen, z toho více než 200 bylo odsouzeno k trestu smrti. První poprava byla uskutečněna již v lednu 1949, tedy necelý rok poté, co se Komunistická strana Československa chopila veškeré moci ve státě.
Na osmi vybraných případech autoři dokumentují řadu různých podob komunistické perzekuce. Politické procesy nedolehly drtivě jen na samotné odsouzené, ale postiženy byly i jejich rodiny, které trpěly stigmatizací, zákazy studia, znemožněním vykonávat odpovídající zaměstnání apod. Oběti samotné častokrát přišly o nejhezčí část svého života, o mládí, o své rodiny. Je smutnou skutečností, že ve většině případů se jednalo o skutečné osobnosti, o elitu národa, která se nepoddala diktátu komunistické totality. I dnes lze z těchto příběhů čerpat nesmírnou inspiraci. Jde často o příklady mimořádné lidské odvahy a pevnosti charakteru.
Tato kniha přináší čtenářům osm tragických případů komunistické zvůle, osm justičních kauz první poloviny 50. let uplynulého století. Osm případů, které se již nikdy nesmí opakovat.

Nakladatel: Auditorium, 2016

Dějiny medicíny od starověku po současnost

Roy Porter
Dějiny medicíny od starověku po současnost
Kniha se věnuje především medicíně západní od starověku po současnost, ovšem pro srovnání nabízí stručný vhled do tradic medicíny východní (arabské, čínské a indické); ve zkratce také připomíná hlavní proudy a představitele novověké alternativní medicíny. Potřeba pochopit, proč a jak nemoci vznikají, jak se před nimi chránit a jak lidské tělo přesně funguje, přinesla revoluci v postavení i možnostech medicíny a zásadně změnila náš život oproti minulým staletím. Na tomto základě popisuje Porter celý vývoj lékařské vědy – od prvních objevů v oblasti anatomie a fyziologie až po vznik specializací jako psychiatrie, neurologie, endokrinologie, bakteriologie či genetika. Kromě vědeckých objevů sleduje také zdokonalování lékařské praxe – ambulantní i klinické, rozvoj veřejného zdravotnictví od prvních nemocnic a prvních snah zabraňujících šíření epidemií až po vznik důmyslných zdravotnických systémů a jejich financování na počátku 20. století. V závěrečných kapitolách knihy otevírá Roy Porter etické otázky současné medicíny: zredukování člověka na pouhý soubor orgánů, marnou snahu zachovat si „věčné mládí“ a uniknout smrti, bolestnou skutečnost osamělého umírání v nemocnicích a problém eutanazie.

Nakladatel: Prostor, 2015 /2016/

Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře

Eva Večerková
Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře
Publikace podává ucelený etnologický a kulturně historický pohled na lidové obyčeje a slavnosti v českých zemích, vázané na roční období a data v kalendáři. Výroční obyčeje jsou mnohovrstevnaté kulturní jevy dlouhého trvání. Výrazně je proměnilo křesťanství, které je připoutalo k církevnímu kalendáři a jeho svátkům a překrylo staré mýty a rituály z archaických pohanských dob. Proměnlivá soustava obyčejové tradice se měnila s dobou a s novými hospodářskými vazbami, životním způsobem lidí a nakonec i s cílenými snahami o zachování projevů lidové kultury. Kniha předkládá plastický obraz výročních obyčejů v časových proměnách a v regionální rozrůzněnosti se zaměřením na venkovské společenství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Seznamuje s obyčeji o Velikonocích a Svatodušních svátcích, při Památce zemřelých, v adventu a v období Vánoc a Nového roku, představuje staré a nové tradice v předjaří o masopustu, při stavění májí a pálení obřadních ohňů v podletí a v čase letního slunovratu, při oslavách sklizně a posvícení v období léta přecházejícího do podzimu, přibližuje zvyky, které se připoutaly k svátkům křesťanských světců. Čtenář je uváděn do tematicky rozsáhlé oblasti obyčejů v koloběhu ročních období a svátků a slavností církevního a občanského roku. Autorka využívá poznatků z písemných pramenů a literatury převážně z 19. a 20. století a z vlastních výzkumů, jež přinášejí svědectví o současné podobě obyčejové tradice. Vedle pramenů písemné povahy jsou v publikaci využity jako pramenné zdroje obrazová dokumentace a artefakty hmotné povahy. Kniha není jen historickou reminiscencí, ale představuje rovněž živou tradici sváteční kultury našich současníků založenou na přímých kontaktech lidí a na jejich aktivní účasti, a to i jako protipól k masové kultuře šířené prostředky technické komunikace. Spojuje kulturní dědictví i sváteční současnost.

Nakladatelství Vyšehrad, 2016, únor

Mýty a omyly světových dějin

Bernd Ingmar Gutberlet
Mýty a omyly světových dějin
Renomovaný historik Bernd Gutberlet se v této knize věnuje původu a pravdivosti nejrůznějších mýtů a legend světových dějin – a jak je jeho zvykem, vždy napínavě a poutavě. Historie je živější, než si myslíme. A nejen proto, že nabízí spoustu látky pro filmy a knihy. Historie je živá i proto, že domnělé dějinné skutečnosti se musí vždy znovu revidovat. Opravdu si Vandalové zaslouží svou nelichotivou pověst nekulturních ničitelů? Skutečně předpověděli Mayové konec světa? Je pravda, že antikoncepční pilulka rozpoutala sexuální revoluci? OMYL!

Nakladatel: Knižní klub, 2015

Přišel befel od císaře pána

Kamen Jiří, Horáková Pavla,
Přišel befel od císaře pána
Unikátní kompozice z deníků, pamětí a korespondence českých vojáků z první světové války, doplněná svědectvími jejich příbuzných v zázemí a deníkem novináře Jana Herbena. Hlavní dějový proud knihy tvoří dosud neobjevené osudy devíti vojáků, jejichž příběhy zasahují do několika válečných let na různých frontách. Z jejich osobitého líčení vojenského života se dozvídáme nejen o klíčových událostech jednotlivých válečných let, třeba o sarajevském atentátu, mobilizaci, výcviku, odchodu do pole, důležitých bitvách, zakládání dobrovolných jednotek, vyhlášení Československa, návratu z legií, ale také o stravování na frontě, poznávání cizích kultur, zavádění nových zbraní, zapojení zvířat do válečných operací, o nemocech a zraněních, milostných vztazích ve válečné vřavě, o dezinformační kampani s francouzským zlatem, špionážních aférách a o procesech s velezrádci, budoucími československými politiky. Texty ilustrují autentické fotografie, pohlednice, korespondenční lístky, kresby a reprodukce rukopisů a tištěných dokumentů. Kniha, chronologicky členěná podle válečných roků, navazuje na úspěšný dvacetidílný pořad Polní pošta vysílaný Českým rozhlasem na stanici Vltava v roce 2014, kdy od vypuknutí první světové války uběhlo sto let.

Nakladatel: Argo, 2015

Colloredo-Mansfeldský palác na Starém Městě pražském

Pavel Vlček
Colloredo-Mansfeldský palác na Starém Městě pražském
Drobná publikace ve formátu kapesního průvodce nabízí nejširší laické i odborné veřejnosti shrnutí poznatků o stavebním vývoji a proměnách významného pražského staroměstského barokního paláce. Specialista na barokní architekturu, prof. Pavel Vlček, pečlivě v kompaktním textu zevrubně líčí dějiny objektu v širším historickém a společenském kontextu, podává funkční i stylovou analýzu paláce a v závěru přehledně provádí zájemce stavbou. Na konci je připojen odkaz na podstatné prameny a literaturu, jež mohou zájemci využít k dalšímu studiu.

Nejnovější vydání: Artefactum / Ústav dějin umění Akademie věd, 2015

13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají

Amy Morin
13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají
Učiňte velkou životní změnu. Neopakujte stále stejné chyby. Vystupte ze svých stereotypů. Odstartujte lepší budoucnost. Máte sklon si v případě neúspěchu hledat výmluvy? Bojíte se samoty? Když doma něco děláte, pustíte si rádio nebo televizi, abyste nebyli tak sami? Myslíte občas na to, že kdybyste v minulosti něco udělali jinak, byl by teď váš život lepší? Pokud patříte mezi ty, kdo odpoví „ano“ na některou z těchto otázek, pak vězte, že nikdy není pozdě na změnu k lepšímu. Znásobíte-li svou mentální sílu, lépe zvládnete vypjaté situace a budete celkově spokojenější. Zvýšení mentální síly vám pomůže naplno rozvinout potenciál, ať už toužíte být skvělým rodičem, zlepšit fungování v práci anebo sportovní výkonnost.

vydavatelství BizBooks , 2015

Největší lži historie aneb... Jak se falšovaly dějiny

Frank Fabian
Největší lži historie aneb... Jak se falšovaly dějiny
Mnozí badatelé dnes vynakládají nepředstavitelné úsilí, aby se dostali na stopu historické „pravdě“. To má za následek, že se dějiny musí často kompletně přepisovat. Dnes už toho víme víc o metodách padělatelů, kteří byli tak rafinovaní a prohnaní, že nad tím musíme žasnout ještě dnes. Zfalšovány byly části bible, části islámského náboženství, přičemž existovaly celé padělatelské kanceláře, které se zabývaly dodatečným paděláním spisů, textů a dokumentů velkých náboženských vůdců nebo panovníků. Několik nehorázných podvrhů odhaluje tato kniha z pera autora řady bestsellerů, která vychází poprvé v české verzi.

Nakladatel: AOS Publishing, 2015

Velmistři špionáže

Karel Pacner
Velmistři špionáže
Vyzvědět úmysly svých skutečných nebo jen potenciálních nepřátel je vlastní všem vládám a vládcům, států totalitních stejně jako demokratických režimů. Špionáž je součástí světových dějin od nepaměti a v bouřlivém 20. století s rozvojem techniky i civilizace samé dostaly i tajné služby moderní podobu.
Karel Pacner odkrývá tajemství špionážních operací, zákulisí tajných služeb a přináší nová fakta a nové souvislosti světových dějin moderní historie. I známé historické události se mohou jevit na pozadí rozkrytých operací tajných služeb v jiném světle! A tyto příběhy jsou skutečné a mnohdy napínavější a spletitější, než jaké by si dokázali vymyslet autoři špionážních románů.

Vydavatelství Plus, 2015

Prototyp zrady - Životní příběh Augustina Přeučila

Němeček Jan, Němečková Daniela
Prototyp zrady - Životní příběh Augustina Přeučila
Příběh programové zrady – tak by se daly nazvat osudy Augustina Přeučila, československého pilota, který z příkazu gestapa odešel v roce 1939 do exilu. Zamířil nejprve ke vznikající československé vojenské jednotce do Polska, na prahu války odjel do Francie a později do Velké Británie, odkud jako příslušník RAF dezertoval. Ulétl s britským stíhacím letounem a s cennými informacemi zpět do nacisty okupované Evropy. V Protektorátu Čechy a Morava pak působil až do konce války jako placený konfident ve službách gestapa. V dějinách našeho odboje není tak specifický případ zrady. Proto ani poválečný trest za Přeučilovy zločiny při přelíčení před mimořádným lidovým soudem nemohl znít jinak než – smrt.
Téma rozšiřují příběhy dalších konfidentů, původně vojáků naší zahraniční armády – Antonína Vašíře, Viliama Gerika a Karla Čurdy.

Nakladatel: Epocha, 2015

Doba z druhé ruky - Konec rudého člověka

Světlana Alexijevičová
Doba z druhé ruky - Konec rudého člověka
Kniha nabízí hlubokou sondu do ruské společnosti a pomáhá porozumět jejímu současnému vývoji. Čtenáře nutí zamyslit se, co je to Rusko a proč je neschopné rychlejší modernizace. Proč se obliba autokrata Putina pohybuje kolem 85 % a proč 70 % Rusů považuje Stalina za velkého muže. Je to kniha o tom, proč je velkoruský šovinismus nejen stále živý, ale, žel bohu, i stále militantnější.

Vydavatel: Pistorius & Olšanská, 2015

Neznámí hrdinové: O české statečnosti

Adam Drda
Neznámí hrdinové: O české statečnosti
Příběhy obyčejných lidí, kteří se dostali do konfliktu s totalitní mocí, ať již nacistickou či komunistickou, jsou mnohdy napínavější než kdejaký thriller. Některé pohnuté osudy těchto neznámých nebo zapomenutých hrdinů 20. století znáte z cyklu České televize „Neznámí hrdinové“ jiné nedávno objevené portréty, jsou však poprvé publikovány právě v této knize! Příběh Rudolfa Vrby, který spolu s Alfredem Wetzlerem uprchl z Osvětimi, aby informoval svět o Šoa Příběh Karla Kukala, který spolu s dalšími politickými vězni utekl z trestaneckého pracovního tábora Příběh Václavy, Marie a dalších členů rodiny Nebeských, okradené o statek a vyhnané z domova Příběh Rudolfa Bělohoubka, jemuž rozvášnění „mstitelé“ na sklonku války zabili rodiče …a další osudy ve střetu s dějinami.

Vydavatel: EDICE ČT, 2015

Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice

neuveden
Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice
Jedinečná publikace vychází k 800. výročí narození svaté Anežky Přemyslovny, které připadlo na rok 2011. Jedná se o „katalog“ k výstavě „Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice“, kterou pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií v Klášteře sv. Anežky České. Zároveň představuje první ucelený projekt představující tuto významnou osobnost široké české veřejnosti.
Úvodní statě publikace jsou věnovány jak osobnosti samotné sv. Anežky České, tak dějinám Anežského kláštera, procesu svatořečení i okolnostem, se kterými je Anežčina postava nerozlučně spjata v dějinách našeho národa.
Dále představuje na 300 exponátů, které se na výstavě objevily v textech našich předních odborníků doplněných o bohatou fotografickou dokumentaci.

Nakladatelství: Arcibiskupství pražské
Rok vydání: 2012, vloženo 2015

Kdybych tě znovu volal, neotáčej se

Zdeněk Vyhlídal
Kdybych tě znovu volal, neotáčej se
Jméno Jana Opletala spojuje v českých dějinách 28. říjen se 17. listopadem a zůstává symbolem hrdého vzdoru proti okupantům. Čtyřiadvacetiletý Opletal, který v roce 1939 podlehl zraněním po brutálním zásahu nacistů proti demonstrujícím studentům, je považován za první československou oběť druhé světové války. O půl století později se v listopadu 1989 stala připomínka Opletalovy památky jedním z impulzů ke svržení komunistického režimu v tehdejším Československu. Kdo ale vlastně byl, onen Jan Opletal, který pocházel z Moravy, studoval v Praze medicínu a přátelé i jeho dívka Marie mu říkali Jenda? Příběh posledních měsíců Opletalova života a líčení překotného dění po jeho smrti si zvolil jako téma svých knih badatel a spisovatel Zdeněk Vyhlídal. Podrobné faktografické zpracování událostí podzimu 1939 zúročil i tentokrát i v beletrizované podobě. „Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej…“ volal umírající Jam Opletal na svoji sestru i maminku, v nemocnici v okamžiku, kdy věděl, že chvíle posledního rozloučení musí jednou skončit, tak jako končí život sám. Věříme, že Opletalův příběh osloví nejen zájemce o moderní českou historii, ale všechny čtenáře, kterým není lhostejný zmařený osud, ať již jednotlivce či celého národa.

Nakladatel: Plus, 2015

České milenky nacistů

Václav Miko
České milenky nacistů
Milenky nacistů, agentky tajných služeb a konfidentky gestapa, takto se dá shrnout obsah této knihy. Autor líčí neobvyklé životní osudy českých žen, které si v období protektorátu Čechy a Morava začaly s Hitlerovými muži, a vrhly tak na sebe cejch nacistických milenek. Některé se dokonce snížili k tomu, že gestapu – tajné nacistické policii, donášely či s nimi aktivně spolupracovaly. Jednotlivé osudy jsou rozmanité a některé nejen překvapí, ale i zarazí. Zatímco si ke svému mladému tělu Adina Mandlová připouštěla jednoho milence za druhým, dokázala v posledních 37 letech svého života vést spokojený vztah s proslulým homosexuálem a ještě k tomu roznítit český národ za její pletky s nacisty. Protagonistky této knihy přinášejí řadu překvapujících skutečností a nečekaných souvislostí. Nebyly jen krásné a vyzývající, ale některé také nebezpečné a nevyzpytatelné.

Nakladatel: Petrklíč, 2015

Středověk v nás

Martin Nodl
Středověk v nás
Autor se v této esejisticky pojaté práci zamýšlí nad jen zdánlivou moderností současného světa. Na příkladech středověkého a současného vnímání času, prostoru, prožívání dětství a stáří, eschatologie, vztahu k penězům, k uzavírání manželství, k migracím na větší vzdálenosti i uvnitř města ukazuje, jak mnoho mají lidé současnosti společného s lidmi středověku, jak se v mnoha ohledech jen zdánlivě změnily každodenní mody lidského chování a myšlení.
Mimo to si detailně všímá stále rostoucí dohlížitelské role státu, jenž člověka současnosti v mnoha ohledech zbavuje dřívější svobody, stejně jako ho ve svobodném uvažování omezují společenské stereotypy a předsudky.

Nakladatelství Argo, 2015

Retro ČS 2

Michal Petrov
Retro ČS 2
Retro ČS číslo 2 navazuje na stejnojmennou publikaci, která vyšla v r. 2013, a věnuje se odívání, obouvání, bydlení a elektronice. Prohrabejte spolu s autorem po letech znovu svou školní aktovku, oblečte své vysněné džíny z Tuzexu, pořiďte první nahrávku na vytoužený kazetový magnetofon. A pokud jste nic z toho nezažili, nahlédněte alespoň do života svých rodičů či prarodičů.

Nakladatel: Jota, 2015

Tajemství Karla IV. - Čeští panovníci ve světle antropologicko-lékařských zkoumání

Jiří Ramba
Tajemství Karla IV. - Čeští panovníci ve světle antropologicko-lékařských zkoumání
Doc. MUDr. Jiří Ramba, DrSc. se v roce 1982 stal spolupracovníkem prof. E. Vlčka a podílel se na antropologicko-lékařském vyšetřování lebek historických osobností českých dějin. V této publikaci soustředil výsledky svých zkoumání ostatků Přemysla Otakara II., Karla IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad, Rudolfa II. a jeho mladší sestry Eleonory. Těžiště knihy však je především v Rambově objevné studii o Karlovi IV., konkrétně o jeho záhadném onemocnění na přelomu let 1350-1351, kdy císař dočasně ochrnul. Autor v ní přichází se zajímavou a medicínsky logicky vyargumentovanou hypotézou, že k tomuto těžkému úrazu, jehož okolnosti se panovníkovi podařilo celkem úspěšně utajit, došlo nikoli u nás, ale v Itálii.

Nakladatel: Akropolis, 2015
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 12 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: