Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Beletrie

Pozdě

Marie Chvojková
Pozdě
Další kniha autorky úspěšného příběhu "Mám ráda babí léto" (Eroika 2002). Tentokrát autorka odhaluje mnohem více ze svého vlastního života, a příběh je tedy mnohem autentičtější. Velmi otevřené a intimní vyprávění shrnující pravdivě životní osudy dnešní osmdesátnice je poutavým obrazem měnícího se světa vnějšího i osobního, příběhem, nad nímž je možné zavzpomínat na doby dávno minulé, pochopit společenské a politické okolnosti, zasahující do života dnešní nejstarší generace – či se jen nechat unést osudy obyčejné ženy, které život přichystal nejedno úskalí… Bilancující autorka netrpí zbytečným sentimentem, její vyprávění je svěží, věcné a v mnoha ohledech skutečně pozoruhodné.

Vydalo nakladatelství Eroika, rok vydání 2006
ISBN: 80-86337-54-5

Hektorova cesta aneb hledání štěstí

François Lelord
Hektorova cesta aneb hledání štěstí
Proč tak často sníme o šťastnějším životě a nevážíme si toho, který máme? Hledáme štěstí v úspěchu nebo ve vztazích s ostatními lidmi? Závisí štěstí na osudu, okolnostech nebo na způsobu, jak na věci nahlížíme? Mladý psychiatr Hektor se vydává na cestu kolem světa, aby poznal, co je to doopravdy štěstí. Ptal se mužů, které obvykle rozesmál, a žen, které spíše rozesmutnil: "Jste šťastní?" Na konci své cesty má Hektor třiadvacet odpovědí - a ví, že není nic jednoduššího, než být šťastný. "Filozofická pohádka pro dospělé".

Vydalo nakladatelství Smart Press, rok vydání 2005
ISBN 80-903642-2-5

Nalezená minulost

Helena Epsteinová
Nalezená minulost
Poutavá biografie a působivá mnohagenerační sága o hledání pochopení osobního i dějinného. V roce 1989, po smrti své matky Franci, se Helena Epsteinová rozhodla, že probádá a znovu oživí životy tří žen svého rodu - své matky, babičky a prababičky. Autorka využívá své bohaté publicistické zkušenosti a literárně dokumentaristickou formou oživuje minulost své rodiny a spolu s ní i bohatý, složitý a dnes zaniklý svět mnohonárodnostní společnosti českých zemí.

Vydalo nakladatelství Sefer, rok vydání 2005 (druhé)
ISBN: 80-85924-44-7

Ještě jsem tady

Tereza Brdečková
Ještě jsem tady
Knižní podoba dlouholetého televizního pořadu Ještě jsem tady je výběrem z „rozhovorů s lidmi, kteří mají víc za sebou než před sebou.“ Tereza Brdečková a Zdeněk Tyc v něm představili desítky českých seniorů. Někteří jsou právem slavní, jiní jsou neprávem zapomenuti. Ale téměř všichni prožili dík bouřlivým dějinám život jinak, než si představovali­.Tereza Brdečková převedla do literární polohy pravdivé příběhy lidí, jimž se život nevyhýbal.

Vydalo nakladatelství Lidové noviny, rok vydání 2005
ISBN 80-7106-776-8

Kazisvěti našeho života

John Townsend
Kazisvěti našeho života
Kazisvěti vnášejí do vztahu řadu negativních podnětů, úvah a emocí. Na jedné straně stojí jejich tendence tlačit nás tam, kde nás chtějí mít, na druhé straně stojí naše zranitelné já.
Jak se vyrovnat s lidmi kteří nám ničí život
Tato kniha by vám měla pomoci, abyste na chování kazisvětů reagovali méně intenzivně, abyste naopak nad sebou převzali větší kontrolu. Naučíte se lépe zvládat slovní útoky kazisvětů, lépe se vypořádávat s jejich nezodpovědností, odtažitostí a podobnými vlastnostmi. Tímto prvním krokem si ote vřete bránu do světa větších změn.

Vydalo nakladatelství Návraty domů, rok vydání 2005
ISBN: 80-7255-124-8

Chvála pohybu

Miroslav Horníček
Chvála pohybu
Miroslav Horníček se na svět kolem nás díval jinak, a tak je Chvála pohybu typické horníčkovské vyprávění, kde pohyb je nejen předmětem obdivu, ale i zamyšlení, vzpomínek, úvah, kritiky… To autorovi umožňuje sledovat i jiné předměty, které s pohybem na první pohled nesouvisejí. Chvála pohybu je tedy knížkou o pohybu, o životě, mládí a o stáří, o kráse, moudrosti, o sportu i o divadle…

Vydalo nakladatelství Motto, rok vydání 2005, 2. vydání
ISBN 80-7246-193-1

Sestry vzpomínají - Příspěvek k historii ošetřovatelství

Marie Rozsypalová, Hana Svobodová, Marie Zvoníčková
Sestry vzpomínají - Příspěvek k historii ošetřovatelství
Útlá, ale svým obsahem významná publikace, přinese mladším generacím sester poučení, na mnoha místech pobavení, ale především poskytne možnost porovnat situaci v ošetřovatelském vzdělávání i praxi v době současné s dobou nedávno (pro některé ročníky však dávno) minulou. Ty dříve narozené si jistě s potěšením přečtou vyprávění svých kolegyň a vzpomenou si na své vlastní zážitky ze školy i z pracovního prostředí, na pacienty a další výrazné postavy, s kterými se na své cestě profesionálním životem potkaly. Kniha je příspěvkem k historii ošetřovatelství a výbornou pomůckou při výuce tohoto předmětu na středních, vyšších i vysokých školách. Vychází s podporou České asociace sester.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN: 80-247-1503-1

Krásná setkání

Josef Koutecký
Krásná setkání
Osobnost renesančního typu, významný lékař-onkolog Josef Koutecký (*31. srpna 1930) svou profesní dráhu podřídil vědecké a univerzitní pedagogické práci, službě lidem, a to především dětským pacientům. Paralelně s touto činností, věnuje nemalou část své životní energie výkladu a popularizaci umění, které vnímá jako nezbytný protějšek vědy
Jeho projevy, přednášky, uvádění koncertů našich mistrů a výstav českých výtvarných umělců, např. V. Kulhánka, A. Borna, J. Anderleho, V. Suchánka či jindy celé generační plejády, si v průběhu posledního čtvrtstoletí získávaly publikum a s čím dál větší naléhavostí živily v posluchačích touhu mít je zaznamenány, číst si v nich.

Vydavatel:Galén, rok vydání 2005
ISBN:8072623559

Sekundární zisky

Olga Walló
Sekundární zisky
Známá dabingová režisérka a překladatelka napsala tuto knihu na základě vlastní nedávné zkušenosti. Olga Walló má velkou vnitřní sílu a odhodlání s nemocí bojovat. Ukazuje cestu i jiným ženám s tímto onemocněním. Optimismus, činorodost a vůle překonávat obtíže jsou i samy sobě lékem - ženy takto naladěné nemoc léčbu nejen lépe snášejí, ale velmi často s rakovinou i úspěšně bojují.

Vydalo nakladatelství Gutenberg, rok vydání 2005
ISBN: 80-86349-21-7

Blázinec i v mé hlavě

Jiří Pavel
Blázinec i v mé hlavě
Syn Oty Pavla zdědil po svém otci nejen velkou část literáního talentu, ale také truchlivý díl dědičné zátěže: těžkou duševní chorobu. Psaní Jiřího Pavla přivádí k potokům a řekám, kde hledá naději a sílu dál žít... Vrací ho do lůna rodiny, z níž vyšel, do vzpomínek na mnohé pěkné chvíle, ale i do dob, kdy se mu dařilo málo nebo vůbec ne... Píše zručně a jeho vyprávění je barvité - a v nejsilnějších okamžicích voní po tátovi.

Vydalo nakladatelství Sláfka, rok vydání 2005
ISBN: 80-86631-32-X

Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Eliška Hašková-Coolidge
Pět amerických prezidentů, česká babička a já
Eliška Hašková-Coolidge sedmadvacet let pracovala pro americkou vládu, z toho osmnáct let v týmu Bílého domu, kde byl jejím prvním prezidentským šéfem J. F. Kennedy. Narodila se v Praze, jako osmiletá s rodiči emigrovala. Ve své knížce vzpomíná na svoje české kořeny, lidi, kteří ji formovali, americká studia i roky ve službách Lyndona Johnsona, Richarda Nixona, Geralda Forda a Jimmyho Cartera. Vypráví o světě vysoké washingtonské společnosti, v němž se díky svému původu, práci i sňatku pohybovala, i vztahu své rodiny k zemi, ze které vzešla.

Vydalo NLN - Nakladatelství Lidové noviny, rok vydání 2005
ISBN: 80-7106-726-1

Selský baroko

Jiří Hájíček
Selský baroko
Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice.
Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost?

Vydalo nakladatelsví: Host, rok vydání 2005
ISBN: 80-7294-164-X

Nejrychlejší babička na světě

Jaroslav Matějka
Nejrychlejší babička na světě
Čtyřicet čtyři příběhů osobností, které přetvářely a přetvářejí náš svět, byly tištěny v časopisu Víkend, příloze Hospodářských novin. Lidé, o kterých se v knize píše, jsou výjimeční. Někteří jsou tak slavní jako Paul Newman, další neznámí jako dvanáctiletý školák Ryan Hreljac. Všichni však dokázali úžasné věci. Pohlédli na svět očima jiných a rozhodli, že budou bránit ze všech svých sil ty slabší.

Vydalo nakladatelství: Mladá fronta, rok vydání 2005
ISBN: 80-204-1282-4

Psaní do schránky času

Mario Benedetti
Psaní do schránky času
Kolik je dobrého na vzpomínkách, samotě a smrti? Tolik co na vyhlídkách, společenství a životě. Co v autorově Čtení z kávy začíná, zde končí…

Vydalo nakladatelství Julius Zirkus, edice: Artigas, rok vydání 2005
ISBN: 80-903377-5-9

Jedy blaženosti

Emil Bok
Jedy blaženosti
80 letý básník, poezii pak začal znovu psát až na sklonku sedmdesátých let a publikovat po sametové revoluci (Alternativa, Tvar).
Bezpečnou průvodkyní prchavými verši této sbírky je nezvalovská paní Valérie — žena v množném čísle, heteronymní éterická bytost, která se zjevuje ve stovkách pozic, situací a zárodků příběhů a mizí podle zákonů náhody. S ní autor a jeho prostřednictvím i čtenář prožívá týdny, měsíce a roky divů: paní Valérii jednou nacházíme vprostřed houfu nahých, pištících slečenči mokrých soch, nejčastěji se zjevuje coby malá služtička, obnažená žena, případně milenka v ložnici, ale také na sebe bere podobu staré ženy a chůvy smrti…

Vydalo nakladatelství Petrov, rok vydání 2005
ISBN 80-7227-234-9

Tichý společník

Adolf Branald
Tichý společník
Nejnovější kniha doyena české literatury (nar. 1910) přináší vzpomínky na významné osobnosti, s nimiž autora pojily přátelské vztahy: Jaroslava Seiferta, Františka Hrubína, Jana Wericha, Bohumila Hrabala... Zkušený vypravěč se samozřejmě neomezuje pouze na společné osobní prožitky a příběhy, ale líčí v širších souvislostech atmosféru podstatné části kulturního života uplynulého století. Text provázejí dobové fotografie a dokumenty, dokreslující neobyčejná přátelství a neobyčejné osudy velkých postav našeho kulturního dědictví.

Vydalo nakladatelství Akademia, rok vydání 2005
ISBN 80-200-1370-9

Čerstvá zvěrstva

Jan Vodňanský
Čerstvá zvěrstva
Nejnovější sbírka poetických hříček.

Vydalo nakladatelství Mladá fronta, rok vydání 2005
ISBN: 80-204-0996-3

Erbovní povídky

Marie Kubátová
Erbovní povídky
Knihy povídek z horských krajů východních Čech i odjinud obsahuje tajemné, záhadné, humorné i kuriozní příběhy, které se otiskly do místních erbovních znamení a zanechaly hmatatelné stopy ve městech i na venkově.

Vydalo nakladatelství Šulc-Švarc, rok vydání 2005

Praha bláznivá

Lenka Reinerová
Praha bláznivá
Kniha vychází u příležitosti 89. narozenin autorky (!)
Nová kniha dokazuje, že autorka své město skutečně miluje. Prochází současnými pražskými ulicemi a s humorem, někdy i ironicky, komentuje to, co vidí, prožívá a na co vzpomíná. Město a jeho dějiny jsou zdrojem mnoha absurdních okamžiků. Překlad této knihy pořídila Olga Walló z rukopisu německého originálu Närrisches Prag, který vyjde v berlínském nakladatelství Aufbau Verlag na podzim 2005. Konečnou podobu českého vydání, jež se od německé edice částečně liší, autorizovala Lenka Reinerová na jaře 2005.
Autorem původních ilustrací v této knize je THEODORIK RŮT, žák Základní školy u sv. Štěpána ve Štěpánské ulici v Praze, který je o osmdesát let mladší než Lenka Reinerová.

Vydalo nakladatelství Labyrint, rok vydání 2005
ISBN 80-85935-46-5

Rok s Kokoliou

Jana Klusáková
Rok s Kokoliou
Další z řady knižních rozhovorů, tentokrát s Vladimírem Kokoliou, malířem, grafikem a kreslířem, prvním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, vydává známá rozhlasová redaktorka po šestileté přestávce. Vzhledem k renesanční šíři Kokoliových zájmů se rozhovor zdaleka netýká jen malování, neuhýbá však ani před tématy „šitými na tělo“. Jde o rovnocenný dialog dvou sice různých, ale v lecčem spřízněných osobností, v němž hlubší zamyšlení vyvažují jiskry ironie či nadsázky. Knihu doplňují reprodukce Kokoliových obrazů a fotografie Víta Klusáka.

Nakladatel: Petrov, rok vydání 2005
ISBN: 80-7227-238-1
« | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | .. | 21 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: