Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

8.4.2005  Jiné poruchy mozku   Jarka

Maminka prodělala před půl rokem NPB s opr. následným mineral. rozvratem. / 72 let/Po operaci imobilní a inkontinentní. Po dvou měsících cvičení jsme ji z toho trochu dostali, před operací byla úplně normální. Maminka byla stále apatická, začala mít závraté a pády, proto jsme navštívili neurologa, absolvovali jsme CT mozku kde indikována korová atrofie mozku a mozečku a periventrik. ischem. hypodenzity F bilat staršího data. Obj.na konč. bez paréz, kvadrudystaxie, MMSE 24, bez poruchy řeči, zpomalené PM tempo, subdepresivní. Dostává TANAKAN, EXELON, CIPRALEX. Maminka nemůže chodit, nemá sílu ,nevstane neudrží se na nohou kácí se, nemůže se odlepit jako od země. Někdy vyjímečně vstane a jde, ale to je nyní jen málokdy. Tatínek , který je taky nemocný /vysoká artroza kloubů/
pořád o tom mluví, a říká ji....proč to nejde chodit a včera to šlo,že celou noc nespí jestli bude mamka vstávat /on ji sám nezvládne , chodí vnučka/ pořád její stav komentuje sice to myslí dobře, ale mám obavy aby toto nebyla jedna z příčin stálého zhoršování chůze.
Na mamince vidím, že jí to vadí. Prosím v tomto o radu a jeste jakou rehabiltaci bychom meli delat, aby mohla lépe běhat. Děkuji
Vaše maminka je vážně nemocná, obávám se, že operací a následným minerálním rozvratem se manifestovala choroba, která přitomna byla, ale klinicky se neprojevovala. Nyní kvůli ní dostává Exelon. Shrnu-li, co jste napsala, tak jsou u maminky přítomny poruchy paměti, mírnějšího rázu, deprese a především problémy s chůzí a závratě, které jsou zřejmě pro vašeho tatínka zřejmě nejvíc sužující. více >>>
...

7.4.2005  POB + Možnost přivýdělku   Jan Frojda

Již rok pobírám příspěvek na POB 3712 Kč na nemocného otce. Měl bych zde mít i možnost určitého přivýdělku. Nyní se mi naskytla příležitost chodit třídit zásilky na Českou poštu ve večerních hodinách, případně o víkendech, kdy by se o otce starali další členové rodiny (manželka, dcera). Jak by měla být sepsaná pracovní smlouva, abych o příspěvek nepřišel. Platí zde stejné podmínky, jako když zaměstnávají studenty nebo důchodce?
Znovu se na tiskovou zprávu podivejte, jak je charakterizovaná POB.
...

5.4.2005  ČID   PETR

Dne 31.3.2005 jsem byl uznán část.inv. Z Čssz mi došla PRACOVNÍ REKOMANDACE kde je napsáno které práce nesmím vykonávat. Chci se zeptat kdy mi dojde vyrozumění o výši ČID nebo co mám proto udělat. Děkuji
Z téhož zdroje dostanete vyrozuměni o přiznání ČID a tím pádem i o výši. Nebývají kolem toho potíže, od uznání důchodu vám bude částka i zpětně vyplacena, aniž byste nyní pro to cokoliv udělal. Samozřejmě můžete zavolat na ČSSZ, ale z hlediska počtu zájemců o konzultaci, prosedíte u telefonu dobu, kterou můžete strávit daleko zajímavěji.
...

4.4.2005  Příspěvek na péči o osobu blízkou a jinou   Naďa Bonczková

Je mi 35 let a pobírám ČID.Starám se o 80 letou paní, jsem dcera její neteře a bydlím v rodinném domku hned vedle jejího.Teta je vdova, nemá děti ani sourozence.Jsem tedy její nejbližší příbuzná, kterou má.Její zdravotní stav vyžaduje pravidelné návštěvy lékařů, obstarávání nákupů a pomoc v domácnocti, což obstarávám já, neboť vlastním auto.Mám nárok na nějaké sociální příspěvky? Pokud ano, jaké? Děkuji.
Platí totéž, co v předchozím případě, jen jiná adresa může být problém, "hned vedle jejiho" opět je potřeba konzultovat se sociálním odborem dle místa trvalého bydliště.
...

4.4.2005  Příspěvek na péči o mentálně postiženou osobu   Věra Grimmová

Jsem v důchodu a každý den se starám o svou sestru postiženou Downovým syndromem,které je 49 let a pobírá plný invalidní důchod.Mám nárok na nějaký sociální příspěvek na péči?
Z novinek se přečtěte přispěvek o péči o osobu blizkou a obraťte se sociální odbor v místě vašeho bydliště.
...

1.4.2005  Stařecka skleroza   IIIvon

Jestliže ,se stařecká skleroza projevuje strátou paměti a nemluvností a změnou chování ,jak je to možné přibrzdit .Zdá se mi věk 62 let moc brzy ,jak lze tomu předcházet? V podstatě ,,Co s tím???,,
Je otázkou jakým způsobem a u koho bylo postižení nazváno stařeckou sklerózou a kým. Neboť takto nazvaný problém není žádnou diagnostickou jednotkou, jedná se spíše o laickou hantýrku možného postižení ve smyslu poruch paměti až demence. více >>>
...

1.4.2005  těžko na úřadech   barrie

Dobrý den, mám problémy se sociální pracovnicí a tak jsem se chtěla zeptat kde mohu zjistit co vše po mne může chtít za dokumenty a jaké jsou kompetence odboru péče o rodinu. Zkrátka zda-li jsou k nahlédnutí nějaké jejich směrnice.
Smiřlivou cestou se můžete zeptat na problém i na jiném, spádově nepřináležícím odboru péče o rodinu. Méně smířlivou cestou obrátit se na nadřizenou jmenované pracovnice k ozřejmění údajů. Leccos zjistíte i na on-line podatelnách úřadů, od toho máme internet. Volba postupu zaleží na vás.
...

30.3.2005  Poruchy chování ve stáří   Dáša

Moje maminka má 74 let. Ovdověla, Když jí bylo 25 let, potom měla druha cca 10 let, který ji opustil. Dalších 10 let byla vdaná a opět ovdověla. Od roku 1975 do roku 1980 bydlela s mou sestrou v domě po mém otci, ale pro stálé neschody se sestra odstěhovala a s mamkou se dál nestýká. Měla kamarádku v práci 20 let, ale kvůli pomluvám se s ní dnes opět nestýká. Před 10-ti lety se přestala stýkat i s vlastní sestrou, protože si nechtěla od ní nechávat dělat věnec na hrob. Protože náš dům přepsala v průběhu let rovným dílem na mě a moji sestru, kontaktovala mě moje sestra před dvěma lety s tím, že chce dům prodat (i s mamkou), protože potřebuje peníze. Nechtěla jsem, aby byl náš dům prodán a mamka se pak musela někam stěhovat a tak jsem sestru vyplatila a mamce zůstalo na domě věcné břemeno - doživotní užívání bytu ve druhém podlaží a společné uživání společných prostor. Navštěvovala jsem mamku uplynulých 25 let každé pondělí a čtvrtek, když bylo potřeba něco zařídit či přenést, udělala jsem to. Jinak je mamka fyzicky v pořádku a dokáže se o sebe sama postarat. Bohužel v současné době se moje dcera chtěla osamostatnit a tak jsem jí povolila, aby se nastěhovala do domu k mamce - do bytu v přízemí s tím, že bude spolu s babičkou užívat garáž, protože přítel mé dcery jezdí 20km do práce a je nutné, aby měl kde parkovat auto, jinak by mu v uplynulé zimě hrozilo, že do práce nepřijede včas. S touto situací moje mamka nesouhlasí, chce užívat veškeré společné prostory i nadále sama a došlo to tak daleko, že se mnou nemluví, nezdraví mě a musela jsem jí vrátit i klíče od jejího bytu. Já bydlím ve vedlejší obci, ale byla jsem na mamce dosud dost psychycky vázaná, těžce to nesu a nevím, jak se mám zachovat, protože bez garáže by dcera nemohla v domě s přítelem bydlet a protože užívá garáž, mamka se mnou už od 8.1.2005 nemluví. S mou dcerou a synem babička mluví, tak ji navštěvují oni, abych alespoň věděla, že je v pořádku, ale tato situace mě velmi bolí. Jak dál?
Je skutečně velmi bolestné přihlížet situaci, která tak ji vidíte, nemá řešení. Ale i lidi, které máme velmi rádi, mají i své nedobré vlastnosti, kvůli nimž obtížně vycházejí s okolím. Sami je nevnímají, jsou k nim nekritičtí, osočují okolí a ti pak trpí. Maminka byla svou povahou, dejme tomu složitější, zkuste při veškeré lásce k ní, přiznat si i negativa. více >>>
...

23.3.2005  Návaly   Zlata

Mám stejný problém jako Iva z 24.6.04
Je mi 26 let a možná 6 let trpím na návaly horka je mi to velmi nepříjemné a vůbec nevím co s tím.Mám dvouletého syna,po porodu se vše zlepšilo nyní se mi návaly začínají vracet. Užívám od porodu Logest.
Nevím kam se obrátit má praktická dr. nejeví o tento můj problém zájem .
Předem děkuji za odpověď Volná
Měla byste se obrátit na svého gynekologa, případně internistu - endokrinologa, kteří jsou pro uvedenou problematiku kompetentnější. Naše poradna je zaměřena na problematiku rodinných příslušníků starající se o starší, těžce nemocné, coz jak čtu, neni váš problém.
...

23.3.2005  Příspěvek na osobu blízkou + ČID   N.K.

Dobrý den.
Jistá osoba pobírá ČID ve výši 4400,-Kč. V současnosti se stará o svoji maminku, která je nemohoucí a má nad 80 let. Příspěvek na osobu blízkou zatím nepobírá. Další jiný příjem nemá. Pokud by zažádala o tento příspěvek (3776,-Kč), bral by se jako přivýdělek ČID? Pokud ano, krátila by se částka důchodu, příspěvku nebo by již neměla nárok na ČID? Děkuji
Pokud má jen částečný invalidní důchod, může příspěvek při péči o osobu blízkou pobírat bez krácení důchodu. (to neplatí pro všechny ostatní důchody). Rozhodně se vyplatí si zažádat, jelikož je tato péče braná jako "odpracované roky".

Odpovídá Kateřina Dušková, Asociace pečovatelské služby ČR, Praha

...

23.3.2005  životní minimum   jana ženíšková

jsem na m.d..mám celkem 3 děti ve vl.péči,16,13 a 5 měsíční.jsem rozvedená,a žiji s přítelem,otcem miminka a dětmi.přítel podniká,jeho příjem vykazuje dle d.p. 7500,já pobírám mateř. a příspěvky na děti celkem 8000,a výživné na děti mám 2000.celkem cca 17500kč.chtěla bych se zeptat zdali mám nárok např. na příspěvek na bydlení a pod. nejsem extrémě náročná,ale nějakou pomoc bych uvítala.děkuji za odpověd,s pozdravem ženíšková j.
Bylo by vhodné, abyste se obrátila s vašim zcela konkrétním dotazem na odbor sociálních věcí v místě vašeho trvalého bydliště, kde zároveň byste dostala i další instrukce. Navic naše poradna je zaměřena na péči o starší nemocné rodinné příslušníky.
...

12.3.2005  Borůvka   Jan

Vážení, hledám informace kde se dá a tak jsem objevil tento server, možná jste na podobné otázky už odpovídali tisickrát a tak se předem omlouvám.
Mám problémy s péči o svou matku. Je ročník 1950, léči se na psychiatrii pro paranoidně depresivní psychozu způsobenou částečnou fyziologickou dysfunkcí mozku, prodělala i operaci mozku. V nedávné době její lékařka rozšířila soubor diagnoz už i na smíšenou demenci.
Já se starám o mámu už přes tři roky a to denně. Musím vařit, nakupovat, uklízet a tad. Ale už to přestávám zvládat. Máma mě neposlouchá, dělá si co chce, toulá se po Praze, začala konzumovat alkohol a to ve velké míře. nechci ji uvazovat k posteli, ale namám prostě "páku" abych ji udržel doma.
Máma teď čeká na nástup na další operaci a prodělává vážně respirační potíže. Nechápe že by měla zůstat v posteli, pít tekutiny, brát kapky. Prostě už nic. Není s ní spolupráce žádná. A tak vás žádám o radu, co podniknout, na koho se obrátit atd.
V poslední době jsem už i začal zvažovat sehnání nějakého ústavu. Ale jakmile se o tom někde zmíním, tak jsem hend za sobeckého synka, který vůbec nemyslí na vlastní mámu. Ale já v neposlední řadě nechci zapomenout ani na sebe a na mé osobní potřeby.
Žádám vás proto o zaslání několika málo rad kam se obrátit s žádosti o pomoc.

Děkuji předem.

Jan Borůvka, Praha
Prosím, pane Jane zadejte svůj dotaz spíše do diskuze. Jak váš nešťastný dotaz čtu, rád byste znal odpovědi raději těch, kteří maji podobnou zkušenost. Z mého hlediska je potřeba domluvit s ošetřujícím psychiatrem vaši maminky o dalším postupu.
...

8.2.2005  organický psychosyndrom a péče   Bohumila Miškovská

Můj otec (69 let) pečuje o matku, jeho manželku, která prodělala krvácení do moyku (prasklá výdut), operaci dvou dalších výdutí a trvalý odvod mozkomíšního moku. Po všech těchto událostech, má těžce poškozený mozek a má diagnozu: organïcký psychosyndrom. Což se projevuje jejím velkým neklidem, strachem, pořád chce navštěvovat lékaře, brát další a další léky, navíc nemůže komunikovat - nemluví, často pláče. Můj otec podle mého péči (ani ya pomoci mě a bratra) nezvládá, jednak v komunikaci s maminkou (často se na ní zlobí, nadává atd.) Existuje pro něho nějaké školení, jak má s matkou komunikovat, jednat?
Děkuji
Z vašeho dotazu není jasné, odkud jste. Tatínek, jak se zdá, zatím nepřijal fakt maminčiny nemoci, jejího postižení a jedná s ní jako zdravou. Proto samotné školení komunikace nepomůže. Stává se to i v případech matek vůči dospělým postiženým dětem, se snahou "vychovávat", případně i trestat. Skutečně na prvním místě je u táty emocionální přijetí choroby maminky. více >>>
...

7.2.2005  Proleženiny   Milan Šotka

Vážená p.doktorko,
Maminka ,stáří 55 let je po operaci páteře,ledviny(byl odstraněn rakovinový nádor),a akutního zánětu slepého střeva upoutána již 3/4 roku a již min.1/2 roku bojují lékaři s vysokým stupněm proleženin a dekubitů,dnes již takřka denně dostává transfuze krve.Věříme že lékaři v Kutné Hoře dělají možné i nemožné,ale přesto se nehodláme smířit s tímto stavem,tak hledáme pomoc např. u Vás.
Za případnou radu či odkaz na nějakého specialistu předem děkuji
Šotka Milan
Z vašeho dotazu neni jasné, kde vlastně maminku máte, zřejmě je nadále hospitalizovaná. Nedřív by bylo vhodné probrat stav kolem tvoby dekubitů maminky s ošetřujícím personálem t.j. s lékařem i sestrami. Některé velmi vážné stavy jsou vzhledem k zhoršenému krevnímu oběhu spojené s tvorbou proleženin, skutečně mohou vznikat i během dne i v mladším věku. více >>>
...

7.2.2005  Pomoc při umístění osoby s demencí   Ivana

Pracuji na úseku pečovatelské služby a v zařízení DPS máme klientku, která trpí alzheimerovou chorobou. Snažíme se jmenovanou umístit do nějakého ústavního zařízení, ale bezvýsledně. Ve všech zařízeních na jmenované chtějí za l den pobytu poplatech 350,-Kč, nebo je tříletá čekací doba.Klientka je již v takovém stavu, který neodpovídá pečovatelské službě.Syna má alkoholika a jiné příbuzné nemá.Důchod činí kolem 7 500 kč. Za jajoukoliv informaci děkujeme.
Uvedená sazba se týká za den pobytu v soukromých zařízeních. Kontaktujte státní zařízení - bylo by vhodné informovat se o domovech důchodců vzdálenějšími, mimo velká města, kde není delší čekací lhůta, jak jsou na tom s místy a zda mají stanici takto profilovanou. Platba je nižší, cena např. 6000 Kč /měsíc rozhodně neodpovídá celodenní komplexní péči se stravou a ubytováním. více >>>
...
« | 1 | .. | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | .. | 180 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: