Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

28.6.05  příspěvek na auto   Denisa

mam dite po mozkove obrne,cili tezce zdravotne postizene s prukazkou ztp-p.Pred 2ma roky jsme dostali na neho príspevek na auto ve visi 100tisic,vzhledem k tomu,ze jsme si vybrali auto,ktere bylo drive bourane,tak je dnes v havarijnim stavu,ale prez to nam ho vzali na protiucet na leasing na auto nove,ale jedno jsem nedomyslela a to,zda to nebude vadit socialce a bude schopna nam prepsat toto nove avto na meho syna,nebo zda bude chtit vratit penize a jestli ano,tak v jake vísi.Moc dekuji za odpoved a moc vás prosím,zda by mohla být brzy,abych věděla co mám dělat,nerada bych,aby z toho vznikly nějaké potíže.Ještě jednou moc děkuji.
Je mne moc líto, ale nerozumim moc vaší otázce, bez ohledu na pravopisné chyby. Navíc naše poradna je zaměřena na pečující o starší postižené nemocné, což je v textu zdůrazněné. Auto v současnosti havarijním stavu, zakoupenené jako nové není vhodné řešit s lékařem, naše poradna není takto profilovaná.
...

28.6.05  Pocení   Ivana

Dobrý den, chtela bych se zeptat - přítel má zvláštní problém s pocením. Vůbec se nepotí v podpaží nebo jinde na těle, ale jen na hlavě a to téměř při všem - při jídle, při práci nebo i u sledování televize - na nose, čele, bradě mu stojí pot, který setře a v momentě je tam znovu, jako by se z něho ta voda odpařovala. Teď v létě ho to hodně trápí, poraďte, co by mohlo být příčinou? Děkuji, Ivana
Je otázkou, zda poceni v horku trápí skutečně i vašeho přítele, v případě, že by jej problém tížil, určitě by navštívil praktického lékaře.
...

21.6.05  Čtvrtletní poplatky   Sladký

Vážení,
chtěl jsem se Vás dotázat, bylo-li by možné platit poplatek za rozhlasový přijímač ne měsíčně, ale např. čtvrtletně, lépe ročně. Informoval jsem se na mé poště, kde mi sdělili, že toto mám řešit přímo s Vámi .

S pozdravem a v očekávání na odpověď J. Sladký, Plzeň.
Váš dotaz nesouvisí s problematikou naší poradny.
...

20.6.05  Statut Nového domova pro seniory   Mgr. Hana Polednová

Vážená paní doktorko, chystáme se od července tohoto roku zprovoznit Nový domov pro seniory na Svatém Kopečku. Jedná se o poskytování asistence a pečovatelské služby obyvatelům v samostatných bytech zvláštního určení, včetně péče v době plné bezmocnosti, na dožití. Jsme nezisková, církevní organizace a nevíme, jaký statut, který by české právo znalo, Novému domovu přidělit. Jedná se vlastně o nájemní byty, kde bude poskytována výše uvedená služba. samozřejmě nám jde i o dotaci, aby senoři enbyli příliš znevýhodněni oproti seniorům v ÚSP-DD,Penzionech.Díky, že se námi budete zabývat.
Vážená paní magistro, když zvažuji o vašich poskytových službách, tak je poskytujete, jak relativně samostatným seniorům, což by odpovídalo DPS, tak zcela nesoběstačným, což by odpovídalo DD. Zkuste mi napsat, na základě čeho, jaké postižení seniorů vede k získání nájemního bytu, probraly bychom problém s právníkem. více >>>
...

16.6.05  Problemy s usi   Lenka

Znicehonic jsem rano objevila, ze se mi na horni strane usi delaji jakesi tmave cervene az fialove skvrny. Nevim z ceho to je, nic noveho jsem nepouzivala. Jsem z toho dost vydesena. Prosim poradte.
Zkuste nejdřív konzultovat svého praktického lékaře, zřejmě vás pošle dál, ať už na interní či kožní oddělení.
...

12.6.05  dotaz   Bohdana Stachová

Vážená paní doktorko,
můj syn má opravdu stále větší bolesti hlavy. Podstoupil vyšetření ( MR a CT mozku), krev je O.K., ale i když se léčí na paranoidní schizofrenii, nemyslím si, že by měl trpět jako kůň.
Přestává věřit doktorům, mně, přátelům. Prášky i injekce lékařů pravidelně bere, nekouří a nepije, drogy nikdy nebral. Sám si zašel na přeléčení v měsíci listopadu 2004 do PL.
Je možné, aby měl tak veliké bolesti hlavy, že má doslova helmu začínající na temeni hlavy, trne mu čelist, cítí i lícní svaly, tato bolest začínala po nějaké fyzické námaze(hrál do roku 2003 hokej od malička, dnes je součástí jeho každodenního života. Dopoledne po večerní dávce léků není schopen pro bolesti hlavy mluvit, pracovat, normálně fungovat.
Je možné, aby jako jediný z léčebny měl stále sluchové halucinace? Není žádný simulant, má IQ 130, svou nemohoucnost si plně uvědomuje. Je možné. aby poruchy myšlení spojené s bolestmi způsobila jiná tělesná vada než je jeho před léty stanovená diagnóza. Poradíte nám ?
Mgr. Bohdana Stachová

Ps: Na schizofrenii se léčí od roku 2000, bez žádného pokroku.
Vážné onemocnění syna vás pochopitelně sužuje a trápí. Ale dlouhodobě sluchové halucinace nemá v léčebně jen váš syn, není jediný. Duševní choroba si nevybírá, týká se všech, bez ohledu na intelekt. Bolest hlavy a její interpretaci je potřeba probrat s ošetřujícím lékařem vašeho syna, naše poradna se schizofrenii nevěnuje, naše poradna je zaměřena na pečující starající se o staršího těžce více >>>
...

11.6.05  narok na lazně   IRENA DUDKOVA

Prosím o radu,maminka prodělala mozkovou mrtvici.V nemocnici ji bylo doporučeno,že bezprostředně po mrtvici ma dvakrát nárok na stejné lázně.Tento nárok má,v případě že tyto lázně vybere do dvou let od prodělání mrtvice.Jednou v těchto lázních byla a to vloni.Letos by ráda opět do těchto lázni jela znovu.Pojištovna ovšem zamítla její žádost s odůvodněním,že je již přeléčena i když potíže přetrvávají.Byla by jste tak hodná a poradila co má dělat ,popřípadě kde bych se mohla dovědět více informací ohledně práv a nároku pojištěnce?Jedná se o pojištěnce Revírní bratrské pokladny.Předem děkuji za pomoc.S pozdravem Irena Dudková.
Zkuste se obrátit na vedení Revírní bratrské pokladny, (mají stránky na internetu). S výhodu by bylo kontaktovat sdružení po CMP (jsou našich stránkách v odkazech), s jakými možnosti rehabilitace mají zkušenost a kde. I mimo lázní, neboť, jak píšete, potíže přetrvávají. více >>>
...

10.6.05  neuroborelióza   jana

je neuroborelióza přenosná z partnera na partnera?(sliny,spermie),dá se zcela vyléčit?A když už člověk trpí organickým psychosyndromem,dá se mu ještě nějak pomoci?Dá se to vyléčit?A když ještě do toho trpí roztroušenou sklerózou? Nebo ho čeká jen demence a smrt-je mu 29
Neuroborelióza je vyléčitelná. Organický psychosyndrom je obecný pojem a záleží na tom, jaká je jeho příčina, podle toho je jeho léčitelnost či ovlivnitelnost. U roztroušené sklerózy je její průběh zmírnitelný. Otázky je potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, pokud jste partnerka nemocného, která se o něj stará.
...

9.6.05  kvalifikace tyrani   Loucka

Dobry den-jsem zenaty a mame 2 deti, o ktere se strame. 1 dite je manzelky za svobodna. Vsechny deti dostavaji darky, jezdime na dovolene atd.
Dite manzelky si od mala chce jit "svou cestou", posloucha jen manzelku, mne si zrejme nevazi. Jednou jsem se neudrzel a vratil ji pohlavek za odmlouvani a nadavky vuci mne. S vedomim manzelky to dcera druhy den nahlasila u lekarky, ktera to kvalifikovala jako "tyrani sverene osoby", ackoliv nebylo zjisteni urazu.
Nyni mne vysetruji a hrozi mi soud mozna i s odnetim svobody. Co mne ceka, co mohu delat - zasahne to vsechny okolo!
Z vašeho příspvěku není jasné, jak je kdo starý, kolik je let nevlastní dceři. Ale jedno je jasné, nelze řešit omlouvání a nadávky vůči vaší osobě fackami. Situace bude jistě složitější, kromě rodinné poradny, s kterou by bylo vhodné řešit vztahový problém, vám nezbude nic jiného, než konzultace s právníkem.
...

9.6.05  Péče o babičku   Jana

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli je možno při starání se o nemocnou maminku brát nějaký příspěvek finanční a kde o toto požádat,maminka vyžaduje pěčlivou péči a memohu se tedy plně věnovat svému zaměstnání.
Děkuji.
Podívejte se pozorně na předchozí příspěvky, navíc v novinkách je podrobný rozklad příspěvku péče o osobu blízkou. V Přiručce pečovetele detailní rozbor jak, kdy a kde žádat.
...

2.6.05  závratě   šárka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Je mi 27 let. Už několik měsíců trpím závratěmi. Byla jsem vyšetřena na očním, kde mi řekli, že z jejich hlediska je vše v pořádku. Z neurologie mě odeslali na CT mozku, které bylo také v pořádku. Dali mi na užívání horčík a Arlevert. Mám pocit, že mi ale vůbec nepomáhá. Závratě po něm neustoupily. Někdy jsou sice dny, kdy je mi lépe, ale většinou se pořád motám. Nejsilnější jsou závratě při chůzi. Je mi divné, že mi moje lékařska nevzala třeba krev. Prosím poraďte mi na koho bych se mohla obrátit nebo jak dále postupovat? Z čeho by ty závratě mohly být? Chtěla bych se zase cítit normálně. Momentálně mě to dost omezuje. Jsem ráda, že nějak dojdu do práce a zpět. Děkuji za odpověď.
Dotaz nepatří do naší poradny, nesouvisí s péči o staršího rodinného přislušníka. Ale přesto odpovím, navštivte specialistu v ORL, závratě jsou v jeho kompetenci.
...

26.5.05  vředy   PKDK

Dobrý den,chci vás poprosit zda-li mi mužete poradit se zdravotním problémem.Na vnitřní straně stehen se mi tvoří něaké vřídky,někdy menší,někdy i o něco větší.Zkoušel jsem to vymáčknout a vylezl z toho hniz a pak krev.Když to lehce zmáčknu tak je to cítit jako něaká tvrdá bulka.Občas se ta bulka uděla,ale pak zase zmizí.Trvá to už delší dobu,nevím vubec co to je a mám z toho strach.Určitě budu muset navštívit kožního lékaře,ale chtěl bych vás požádat o něaký předběžný názor.Děkuji
Teoretizování a předběžný názor nemá význam. Navštivte kožního lékaře.
...

25.5.05  Péče o blízkou osobu s jiným trvalým bydlištěm   Marcela Brabencová

Dobrý den,mám dotaz za moji maminku, která se stará o svou maminku, která je po 5 mozkových příhodách zbavena svéprávnosti.Maminka jezdí za babičkou 3 - 4 x týdně, je to jiný okres, vzdálenost asi 30 km a protože je maminka ve starobním důchodu, bylo jí sděleno, že nemá na žádný příspěvek na jízdy za babičkou nárok. Chceme si jen ověřit, jestli opravdu není žádná šance, důchod
maminky není vysoký, doprava je celkem drahá a bez její péče, kdy babičce nakupuje, vaří, uklízí,stará se o její hygienu by babička nikdy nemohla být sama v bytě. Pokud věnujete čas našemu dotazu a odpovíte nám, budeme Vám moc vděčni. Za Vaši odpověď Vám předem moc děkuji a přeji Vám hodně zdraví a pohody.
Zbaveni svéprávnosti je právní úkon, nic nevypovídá o možnosti příspěvku. Má babička přiznanou bezmocnost? Příspěvek za péči o osobu blízkou skutečně neodpovídá pomoci 3x týdně a z vašeho popisu není jasná ani míra postižení babičky. Ale možná by maminka mohla požádat o fakultativní dávku na příspěvek na benzín. více >>>
...

25.5.05  Organický psychosyndrom   Marcela Palásková

Můj druh (63) prodělal před 3 lety těžkou autohavárii s polytraumatem - kontuze plic, pneumothorax, st. p. drenáži a UPV, kontuze mozku - st. p. neurochirurg. evakuaci a revizi pro pneumocephalus, hygroma subduralis, organický poúrazový psychosyndrom. Je plně soběstačný, všechny nejdůležitější mozkové funkce zůstaly u něj zachovány, ale povahově se stal téměř nesnesitelným. Je velmi konfliktní, agitovaný a v klidu se s ním nedá naprosto o ničem hovořit, natož se na něčem konkrétním dohodnout. Vůbec si nevím rady, jak dál, cítím se nesmírně unavena jeho neustálými slovními výpady vůči mojí osobě, urážkami, ponižováním apod. Kladu si otázku, zda vina není i na mě, že nedokážu vhodně reagovat a jednat s člověkem s tímto zdravotním postižením a jestli snad svým chováním, o kterém mám pocit, že je zcela normální, svého druha nevědomky nepopouzím rovnou proti sobě. Sama též nejsem zdravá, je mi 55 roků a již 30 roků se léčím s průduškovým astmatem a 2. rokem s diabetem. Stále ještě pracuji, ale doma bych velmi potřebovala klid, který nemám. Můj druh myslím také touží po klidu, ale jak mě vidí, vzplane okamžitě hněvem, nadává mi, křičí na mě atd. Mě se v tomto ovzduší nelásky velmi špatně daří, moje dechové potíže se i při masivní léčbě stále zhoršují, cukrovku se též nedaří vhodně kompenzovat. Prosím, poraďte mi, vede-li z tohoto začarovaného kruhu nějaká rozumná cesta. Bydlíme na vesnici poblíž Znojma, já pracuji v Brně, kde mám syna, u něhož 2-3x v týdnu přespím, abych nemusela denně dojíždět do práce.
Za odpověď předem moc děkuji.
Myslím, že velmi výstižně popisujete diagnózu "Poruchy osobnosti a poruchy chování vyvolané onemocněním, poškozením nebo dysfunkcí mozku". Těžko si můžete klást za vinu, že pouze svým jednáním popuzujete. Je otázkou, zda své neshody vůči okolí vnímá, či jak jak je chápe, vůči komu reaguje nesnesitelně kromě vás, s kým je v kontaktu. více >>>
...

25.5.05  vyrustek?   petra krivankova

Ziji jiz 7 let v americe..zhruba pred 3 lety jsem si nasla malou kulicku mezi krkem a ramenem...Kulicka se doposud nezvetsuje ale nyni se mi udelala mala hrcka u tepny pod uchem na me prave strane..Byla jsem u doktora, ktery me poslal na specialni rentgen celeho krku. Vysledky jeste nejsou znami, ale rada bych slysela prosim Vas nazor, bojim se, ze to muze byt rakovina. Je mi 25 let. Prosi mohla by jste mi odpovedet co nejdrive? mnohokrat Vam dekuji.....
Jistě uznáte, že otázka nesouvisi s problematikou naší poradny. Navíc těžko na dálku dávat pravděpobnostní odpovědi. Do konce tydne budete znát věrohodnější výsledek rtg vyšetření.
...
« | 1 | .. | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | .. | 167 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: