Ostatní
kol.
Sbírka povídek a příběhů, vzpomínek a zážitků seniorů, kteří jsou klienty Domova pro seniory Tovačov a kteří se zapojili do tvorby této jedinečné knihy vzpomínek.
Nejnovější vydání: Nová Forma s.r.o., 2014
ISBN: 978-80-7453-429-4
Jaroslava Hasmanová Marhánková
Diskurz aktivního stárnutí a jeho odezvy v životech českých seniorů a seniorek
Anotace
Pojem „aktivní stáří“ v současnosti působí jako zaklínadlo téměř všech vládních dokumentů věnujících se problematice stárnutí, stejně jako oblíbených obrazů „obdivuhodných“ seniorů. Koncept aktivního stárnutí představuje seniorský věk jako období, jež má být naplněné aktivitou ať již ve formě prodlužujícího se pohybu na trhu práce, celoživotním vzděláváním nebo sportem či dalšími nově se rozvíjejícími zájmy. Tato kniha usiluje o kritické zhodnocení tohoto konceptu a zároveň o zmapování způsobů, jakými se idea aktivního stárnutí promítá do konkrétních životních stylů českých seniorů a seniorek. Autorka mapuje diskurz aktivního stárnutí pomocí analýzy dokumentů věnovaných problematice stárnutí a především prostřednictvím tříleté etnografické studie center nabízejících volnočasové aktivy pouze pro seniory. Představuje aktivní stárnutí jako techniku biomoci. Zároveň vyzdvihuje roli aktivity jako výrazného mechanismu konstrukce normativního obrazu „dobrého stáří“, který na jednu stranu slouží seniorům jako prostředek vymezení se vůči stereotypním obrazům stárnutí, na druhé straně se ale jeho prostřednictvím konstituují nové nerovnosti založené na možnosti/ochotě „aktivně stárnout“.
Nakladatel: SLON, 2014
ISBN: 978-80-7419-152-7
Lubomír Mlčoch
Monografie Ekonomie rodiny v proměnách času, institucí a hodnot je rozsáhlou studií institucionální ekonomie a křesťanské sociální etiky, která nabízí komplexní pohled na instituci rodiny ve společnosti. Popisuje ekonomii rodiny v její dlouhodobé dezintegraci, kdy byly postupně všechny funkce rodiny předávány trhu. Komparace jednotlivých modelů začíná u námi opuštěného modelu rodiny v reálném socialismu a pokračuje zkoumáním rodinné politiky Anglie, Spojených států amerických, Skandinávie, Německa, Francie a dalších evropských zemí. Ze srovnání a hodnocení dosažených výsledků rodinných politik vychází jako relativně nejuspokojivější model francouzský, nicméně i zde – jako všude v euroatlantickém okruhu – vyvstává potřeba řešit selhávání systémů, jež mají poskytovat zabezpečení na stáří. Studie dokládá, že samotná substituce dětí kapitálovými investicemi do penzijních fondů bez demografické rovnováhy nepředstavuje žádné řešení. Krizové vyústění hlavního proudu v ekonomii rodiny vede autora k otázkám filozofie poznání a bioetiky předávání života.
Nakladatel: Karolinum, 2014
ISBN: 978-80-246-2323-8
Kateřina Brzáková Beksová
Geriatrická problematika v pastorální péči se zabývá současnou aktuální tematikou stárnoucí populace z hlediska psychických, zdravotně-sociálních a spirituálně-existenciálních proměn. Poukazuje na postulát křesťanských hodnost ve veškeré péči o seniory a zároveň chce doplnit praktickou teologii o specifickou analýzu nejdůležitějších aspektů stárnutí. Filozoficko-teologicky a gerontologicky reflektuje hodnotovou orientaci seniorů včetně fenoménů důstojnosti, kvality života a mezigenerační lásky. Charakterizuje projevy stáří, zdůvodňuje předpoklady veškeré neterapeutické péče a základní východiska útěchy nemocným. Primárním motivem textu je gerontologická průprava pro duchovní. Sekundárním záměrem je humanizace pomáhajících profesí, ve kterých dosud schází základní filozoficko-teologické povědomí.
Nakladatel: Karolinum, 2014
ISBN: 978-80-246-2301-6
Olga Nešporová
Kniha O smrti a pohřbívání přináší úvodní vhled do doposud opomíjené problematiky. Věnuje se tématu smrti, představám o možné posmrtné existenci, pohřbívání a truchlení v současné české společnosti. Pro získání plastičtějšího obrazu i správných interpretací dnešního stavu autorka připomíná i starší období. Věří totiž, že bez jejich znalosti nelze současnou situaci uspokojivě vysvětlit. Kniha tak přispívá k zodpovězení mnoha aktuálních otázek: Jak se dnes Češi vyrovnávají s vlastní smrtelností? Liší se výrazně představy a postupy věřících a nevěřících osob? Věří Češi v posmrtnou existenci? Jak mrtvé pohřbíváme a co to o společnosti vypovídá? Jak se jedinci a společnost vypořádává se smutkem po smrti blízkého? Proč se rozšiřuje pohřbívání bez obřadu a o čem tento fenomén vypovídá? Vznikají nějaké nové formy pohřebních rituálů?
Nakladatel: Centrum pro studium demokracie, 2014
ISBN: 978-80-7325-320-2
Alena Křížková a Marta Vohlídalová
Živitelství představuje historicky a sociálně proměnlivý jev, který může nabývat podoby výhradního živitelství anebo spoluživitelství. Kniha se zaměřuje na praxi živitelství (ale i pečovatelství) a její vymezení z perspektivy rodičů. Autorky publikace zajímá reflexe vztahu mezi živitelstvím a péčí a vnímání důsledků určitého uspořádání rodičovských rolí pro seberealizaci a možnosti uplatnění rodičů v rodině i mimo ni. Věnují proto pozornost objasnění vzniku, reprodukce a legitimizace sociálních a genderových nerovností v rodinách s různými modely živitelství a pečovatelství. Analyzují rovněž způsob, jakým se různé modely živitelství promítají a jak zpětně ovlivňují významy přikládané placené a neplacené práci, životním šancím a možnostem uplatnění, volnému času či životní spokojenosti apod. Cílem jejich analýzy je přispět k objasnění konstrukce genderu a genderových vztahů v rodinách s dětmi předškolního či školního věku z perspektivy „dělání“ i „rozvolňování“ genderu. Text knihy vychází z analýzy kvalitativního sociologického výzkumu, do nějž byly zahrnuty jak rodiny, kde jeden z rodičů vydělával výrazně více než ten druhý, tak rodiny s relativně vyrovnanými příjmy rodičů. Výzkum se týkal také rodin praktikujících střídavou péči, neboť sdílení živitelských i jiných povinností v tomto typu rodinného uspořádání se u nás doposud nevěnovala výzkumná pozornost.
Nakladatel: SLON, 2014
ISBN: 978-80-7419-100-8
Jon Ronson
Kdo je psychopat
Co kdyby společnost nebyla postavena na racionálních základech, ale místo toho by ji pohánělo šílenství? Tato myšlenka inspirovala Jona Ronsona k dobrodružné výpravě do světa psychopatů. Kniha s názvem Kdo je psychopat je nejen zábavná, ale také otevřená a upřímná. Naleznete v ní mimo jiné také skutečné příběhy diktátorů, vrahů, zarytých popíračů útoků 11. září 2001, ředitelů gigantických firem, ale i rozhovory se špatně diagnostikovanými nevinnými.
Vydavatelství : CPress, 2014
Manfred Spitzer
Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer.
Výsledky výzkumů, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých dramaticky klesá vinou digitálních médií schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci.
V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha značný ohlas mimo jiné i ze strany rodičů a pedagogů, nicméně reakce odborné veřejnosti byly dosti kontroverzní.
Nakladatelství Host, 2014
Johns, Adrian
Je stahování z internetu něco nového? Jak stará jsou autorská práva?
Od doby, kdy se začal šířit Napster a jiné služby na sdílení souborů, se většina z nás smířila s faktem, že duševní pirátství je produktem digitální éry. Například společnost The Motion Picture Association of America uvádí, že v roce 2005 kvůli internetovému pirátství přišel filmový průmysl o 2,3 miliardy dolarů. Adrian Johns však ukazuje, že pirátství má mnohem delší a bohatší historii, než jsme si mysleli. Historii dlouho zapomenutou a málo pochopenou. Johns popisuje boje o duševní vlastnictví od dob prvních tiskových technologií v šestnáctém století až do doby internetu ve století jednadvacátém. Jeho kniha překypuje detaily a širšími souvislostmi, které přispívají k současným debatám na téma volného přístupu k informacím a jejich užívání, svobody kultury atp. Autor tvrdí, že pirátství vždy stálo v centru našich pokusů uvést v soulad kreativitu a obchod a že bývalo stimulem sociálních, technologických a duševních inovací stejně často jako jejich nepřítelem.
Nakladatelství: HOST, 2014
ISBN: 978-80-7294-711-9
Monika Kopřivová
Otevřená kniha pro zaznamenání vzpomínek vaší babičky od dětství po současnost. Babička bude moci sama nebo s vaší pomocí vyplňovat knížku a odpoví tak na celou řadu pečlivě vybraných otázek. Namátkou: čím chtěla být, když byla malá, jací byli její rodiče a prarodiče, kde si hrála, kdy potkala dědečka – svého muže, co spolu zažili, jak vnímala babička historické události, co se podle ní dnes změnilo oproti době jejího mládí… Kniha se stane pro vaší babičku zábavou a pro celou vaši rodinu cenným pokladem. Doprovodné obrázky a dobové fotografie pomáhají probouzet vzpomínky. V knížce je prostor na přidání vlastních fotografií. „Babičko, vyprávěj“ je unikátním dárkem pro všechny babičky.
2013
ISBN: 978-80-260-4866-4
Karel Pacner
Během své novinářské práce se autor seznámil se spoustou zajímavých lidí, kteří se stali jeho přáteli, a nyní sepsal jejich osudy. Mezi tyto osobnosti patří bývalí předsedové Akademie věd Rudolf Zahradník a Václav Pačes, geniální popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek, jeho někdejší kolega a později poradce prezidenta Havla Jiří Křižan, zakladatel české rozvědky Oldřich Černý, historici Antonín Klimek, Zbyněk Zeman a Jaroslav Šedivý, svého času ministr zahraničí, kolega, se kterým sledoval vypuštění prvních Američanů na Měsíc, ministr zahraničí Jiří Dienstbier, neuropatolog František Koukolík, politický vězeň generál Rudolf Pernický, dodavatel exilové literatury Zdeněk Mastník, neznámé „Wintonovo dítě“ Hanuš Weber, který udělal kariéru ve švédském rozhlase a televizi, a další více či méně známí. Je to pestrý kaleidoskop příběhů ilustrující jak někdejší komunistickou epochu, tak dobu současnou.
Vydavatelství: Academia, 2014
ISBN: 978-80-200-2315-5
Jiří Trávníček
Jiří Trávníček se už řadu let zabývá čtenářstvím. Jeho publikace, založené na kvantitativním výzkumu (Čteme? a Čtenáři a internauti), přinesly po mnoha letech konečně důležitá data o oblasti, která zůstávala stranou zájmu literární vědy. Lidé od knihy pak představují další krok v tomto směru. Nejde již o sumu dat ani o odbornou disputaci, ale o jednotlivé čtenářské životopisy konkrétních lidí (celkem jich je 33), jak je sami narátoři zaznamenali, editor zapsal a upravil.
Jsou zde zastoupeni spisovatelé (například S. Monyová, J. H. Krchovský a A. Bajaja), nakladatelé (F. Tomáš, J. Padevět, J. Říha), překladatelé (například H. Stachová či J. Pelán), editoři (M. Machovec, P. Voit), knihkupci (P. Bouda, J. Kanzelsberger), propagátoři knihy a čtení (E. Katrušáková, J. Císař), literární kritici a vědci (O. Horák, J. Med ad.) a knihovníci (H. Hanáčková, L. Kurka, T. Řehák ad.).
Každá z biografií sleduje nejen jejich individuální čtenářský vývoj (jaké knihy kdy četli, které byly ty iniciační, ke kterým se vracejí, které odvrhli, co je ovlivnilo), ale současně i jejich reflexi vlastní profese; v závěru pak dochází i na výhled do budoucna — jak bude vypadat čtenářská kultura (knihy, čtení, knihovny, knižní trh) za padesát let?
Publikace tak poskytuje sumu osobitých — čtenářských, profesních i lidských — osudů, stejně jako vhled do jednotlivých oblastí světa kolem knih. Svým způsobem je také zprávou o vývoji české knižní kultury v posledních padesáti letech… a rovněž seznamem doporučené četby „ve stavu tekutém“.
Nakladatel: Host, 2014
ISBN: 978-80-7294-967-0,
Marta Davouze
Je možné začít ve zralém věku druhý život?
Žena, která po padesátce najde lásku, o níž snila od mládí, přestěhuje se do vzdáleného místa na severozápadním okraji Francie a provdá se za muže diametrálně odlišného od toho, s nímž prožila téměř čtyřicet let. Není to román, ale humorně laděné příběhy autorky, která je navzdory cize znějícímu příjmení rodilá Češka s hlubokými kořeny v bývalé vlasti. Dlouhá léta působila jako jedna z význačných osobností v pražské kulturní sféře, byla redaktorkou, publicistkou, ředitelkou Centra Franze Kafky a organizátorkou debatních společností, vytvořila zázemí dvěma synům a jednomu příliš dokonalému manželovi…
Nyní už více než deset let šťastně žije ve starobylé usedlosti na bretaňském pobřeží, založila tu uměleckou nadaci, cestuje a díky svým zkušenostem a znalostem dokáže čtenářům nejen vtipně poodhalit zajímavosti ze svého nového domova, ale s potřebným odstupem a nadhledem též zhodnotit i české prostředí, s nímž je v každodenním kontaktu.
Nakladatelství Mladá fronta, 2013
Martin Severa
Rozhovory s osobnostmi z různých oblastí života (František Koukolík, Arnošt Goldflam, Jiří Slíva, Bohdan Pomahač, Kamila Moučková, Jan Vodňanský, Pavel Nový, Květa Fialová a další) probíhají vždy v domácím prostředí, a zpovídané osoby na sebe tak prozradí více než jinde. Známý moderátor Martin Severa se umí ptát a z odpovědí, si čtenář může „vytáhnout“ návod na to, jak zvládnout období po těžkém životním okamžiku.
Nakladatelství Mladá fronta, 2013
Geiger Arno
Veselé i truchlivé chvíle s Alzheimerem Arno Geiger vypráví o otci, kterému pomalu vynechává paměť a který se přestává orientovat v přítomnosti. Otevřeně, laskavě a radostně začíná syn znovu poznávat svého otce, chodí s ním na procházky, naslouchá jeho zdánlivě nesmyslným a často poeticky znějícím větám, vypráví o otcově minulosti i přítomnosti, o svém dětství na venkově. Úžasná, dojemná i vtipná kniha o životě, který stojí za to žít až do poslední chvíle, o životě, který se od toho našeho liší jen nepatrně, ale přesto zásadně.
Nakladatelství: Mladá Fronta, 2013
ISBN: 978-80-204-2510-2
Pernecká, Soňa; Solnička, Peter
Právo na sebeobranu v mezích zákona je základním právem všech občanů. Mnohokrát slýcháváme polemiky o tom, zda byla obrana proti útoku přiměřená či nikoliv, ale nikdo není schopen vžít se do pocitů napadeného a vlastně tak racionálně rozlišit byť elementární pocity oběti a její rozpoložení, které jí k obraně vedly. Je skvělým návodem pro všechny, kdož se nechtějí stát pouze pasivní obětí, ale naopak chtějí aktivně využít svého práva na sebeobranu.
Právo na sebeobranu je skvělá a potřebná věc, je však nutné se sebeobraně naučit a je také nutné, aby si i lidé neoplývající ' bojovými' zkušenostmi (včetně žen) mohli být vědomi toho, že lze útočníka přemoci.
Fontana, Martina
Hned na začátku knihy se dozvíme, že spotřeba cukru ve vyspělých západních zemích rok od roku roste, na hlavu je to v Evropě víc než 40 kg ročně na osobu. Potravinářskému průmyslu se daří zabránit tomu, aby se cukr stal oficiálně uznávanou látkou, na niž si lze vypěstovat závislost. Autorka vypočítává typická kritéria závislosti a seznamuje čtenáře s tím, jaká nebezpečí mu při zvýšené konzumaci cukru hrozí. Rozlišuje mezi mlsouny-závisláky, průměrnými konzumenty a askety. Čtenář se pomocí několika testů snadno dozví, do které kategorie sám patří. Se znalostí věci autorka také srozumitelně vysvětluje chemické aspekty průmyslové výroby cukru a problematiku látkové výměny, funkce hormonů inzulinu, leptinu a glukagonu, zabývá se také problematikou cukrovky (diabetes mellitus). Zkoumá také, v jakých výrobcích jsou ukryty průmyslové cukry a zabývá se výživou dětí a mladistvých a „sladkými pastmi“, které jsou nenápadně nastraženy v obchodních řetězcích. Kniha obsahuje mnoho kazuistik a příkladů, které objasňují nebezpečí, které nám při nadměrné konzumaci cukru hrozí.
Nakladatelství Portál, 2013
ISBN: 978-80-262-0481-7
Škrabáková, Ludmila
Autorka v tomto nevšedním herbáři zúročila své bohaté poznatky nasbírané v Amazonii, kde v uplynulých dvanácti letech realizovala výzkumné pobyty mezi etnickými skupinami Ocaina, Shipibo, Asháninka, Quichua (Peru), Yekuana (Venezuela) a v mestických komunitách v Peru v okolí měst Pucallpa a Iquitos a na řece Tigre. V knize najdete informace o využití jednotlivých posvátných a léčivých rostlin, jejich příběhy na pozadí lidských dějin, zajímavosti, praktické rady a návody i recepty, jak léčebné, tak kulinářské. Autorčiny originální fotografie vám dovolí poznat nejen amazonské léčivky, ale také nelehký každodenní život zdejších obyvatel.
Nakladatelství: EMINENT, 2013
ISBN: 9788072814510
Ben Goldacre
Způsobuje vakcína MMR autismus? Je homeopatie šarlatánskou pavědou? Bude vaše dítě po drahých produktech obsahujících omega -3 inteligentnější a hodnější? Můžeme věřit článkům v mediích, které začínají větou „Vědci zjistili…“? „Existují dva přesvědčivé důvody, proč si přečíst tuto knihu. Prvním je, že si vychutnáte její systematické demontování nesmyslů předkládaných nutričními odborníky, homeopaty, kosmetickými společnostmi a farmaceutickým průmyslem… A druhým je fascinující diskuse o tom, proč se necháváme tak snadno napálit. Přidejte ještě zábavnost knihy a vyjde vám jedna ze zásadních knih tohoto roku.
Nakladatelství: CPRESS, 2013
Maria Marjanska-Czernik, Barbora Buchalová
Každé dítě potřebuje babičku – malé, větší, dokonce i tak velké, že se to stydí přiznat. Vždyť babička je úžasná bytost, která má vždycky čas, bývá trpělivá, dobře vaří a umí vyprávět pohádky… Ale co děti, které ji nemají? V této knížce si malí hrdinové poradí – babičku si vypůjčí. Ale zas tak úplně jednoduché to není – potřebujete k tomu trochu odvahy i pomoc. Milé a optimistické čtení pro všechny malé čtenáře – s babičkou i bez ní.
Nakladatelství: ALBATROS, Edice: Druhé čtení, 2013
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 23 | »