Sociologie
Klára Vlachová, Kolektiv autorů
Hlavní pozornost autorky a autoři věnují sociální skupině zvané národ, sociálním emocím (národní hrdosti), které lidé k národu mají, národním předsudkům a stereotypům. Zkoumají, kdo je považován za opravdového Čecha či Češku a jaké postoje mají lidé k cizincům, kteří přicházejí pracovat a žít do České republiky. Stát, kterého jsou lidé občany nebo rezidenty, určuje jejich hospodářskou, sociální a politickou existenci. Teritoria států a jejich vnitřní uspořádání se však proměňují a spolu s tím se mění i národní a teritoriální identity lidí.
Kniha ukazuje, jak vnímali obyvatelé Československa v letech 1990–1992 společný stát a jak rozdělení československé federace hodnotí po dvaceti letech samostatnosti a po deseti letech členství v Evropské unii.
Autoři sledují, jak se Češi a další obyvatelé členských zemí Evropské unie identifikují s jejími symboly a institucemi a jak rozdílnou image má Evropská unie v jednotlivých zemích.
Vydavatelství SLON, 2016
Hasmanová Marhánková Jaroslava
Pojem „aktivní stáří“ v současnosti působí jako zaklínadlo téměř všech vládních dokumentů věnujících se problematice stárnutí, stejně tak jako populárních obrazů „obdivuhodných“ seniorů
Nakladatelství Slon, 2013
ISBN: 978-80-7419-091-9
Jeřábek Hynek a kolektiv
Knížka začíná podrobným rozborem motivací a aktivit neformální péče o seniory v českých rodinách. Výsledky prvního z výzkumných projektů seznamují se způsoby, motivy a důsledky péče v životě rodin, které se starají o seniora v domácích podmínkách. Druhým cílem knížky je seznámit čtenáře s modely mezigenerační solidarity, vyvíjenými v USA a v Evropě v letech 1976 až 2001. Snahou autorů bylo ověřit, nakolik tyto modely platí pro rodiny v České republice, a vyvinout lepší měřící nástroje pro toto zjišťování. „Jak provádět měření mezigenerační solidarity a rodinné soudržnosti?“, bylo jednou z ústředních otázek druhého výzkumného projektu. Projekt využil široký rejstřík poznávacích postupů od standardizovaného dotazování a podrobného zjišťování potřeb seniorů a pečovatelských aktivit příslušníků rodin starajících se o seniory v domácích podmínkách přes skupinové rozhovory se skupinami laických i profesionálních pečovatelů až k hloubkovým rozhovorům s pečovatelkami a pečovateli o seniory přímo v rodinách. Dalším tématem bylo srovnání rodinné a institucionální péče o seniory.
Vydavatel: SLON, 2013
ISBN:978-80-7419-117-6
kol.
Antologie textů z oboru disability studies.
Kniha nabízí nové pohledy na tělesnou a intelektuální jinakost.
"Postižení" ukazuje nikoliv jako patologický jev čekající na vyléčení a charitativní pomoc, nýbrž jako společenský vztah, který otevírá možnost pro kritickou reflexi společnosti, společenských nerovností, kulturních představ a metafor tělesné a mentální jinakosti.
Antologie představuje interdisciplinární disability studies a přináší přehled základních konceptů oboru. Zahrnuje texty, které o tělesné jinakosti a konstruktech ne/způsobilosti pojednávají také ve vztahu k dalším kategoriím sociálně produkované alterity, tj. ve vztahu k genderu, sexualitě, rase a sociální třídě.
Nakladatel: SLON, 2013
ISBN: 978-80-7419-050-6
Jahoda Marie, Lazarsfeld F.Paul, Zeisel Hans
Nezaměstnanost je naléhavým problémem dnešní doby. Má sociální, ekonomické, psychologické i zdravotní důsledky. Kniha prezentuje první velký výzkum k tomuto tématu. Patří ke klasické moderní sociálně vědecké analýze, metodicky a obsahově má příkladný význam i pro dnešní výzkum nezaměstnanosti. V terénním výzkumu byly využity kvalitativní i kvantitativní metody s cílem zachytit komplexní způsoby prožívání ztráty práce dělníků v obci Marienthal, poblíž Vídně. Použitá metoda zúčastněného pozorování je jednou z nejvýznamnějších metod etnografie. Studie podává komplexní popis psychosociálních následků dlouhodobé nezaměstnanosti pro postižené rodiny a pro celé vesnické společenství v Marienthalu. Studie známá jako „Marienthal“ se stala „klasickou“ četbou generací studentů sociologie a odvolávají se na ni jak odborníci zabývající se otázkami nezaměstnanosti, tak i sociologové studující rodinu a také zastánci měření v sociologii vyznávající kvalitativní výzkumné metody. Míru vlivu této knihy na rakouské prostředí dokládají přehledové studie nezaměstnanosti ukazující, že právě Rakousko má jednu z nejnižších úrovní nezaměstnanosti.
Vydavatel: Masarykova univerzita - rektorát, Brno, 2013
ISBN 978-80-2106-226-9
Munková Gabriela
ublikace podává přehled nejvýznamnějších teorií sociálních deviací v sociálním a kulturním kontextu doby jejich vzniku v uplynulých zhruba sto letech. Cílem autorky bylo ukázat, že tyto teorie vznikaly se snahou o řešení závažných sociálních problémů dané společnosti. Autorka se též snažila ukázat, jak se do těchto teorií promítá změna základních sociologických paradigmat, tj. přístupů k analýze společnosti a jejích problémů. Publikace je zpracována velmi přístupnou formou, a je tudíž určena především studentům vysokých škol příslušných oborů a odborné veřejnosti, ale i širšímu okruhu čtenářů se zájmem o problematiku sociálních deviací a jejich praktických dopadů.
Vydavatel Aleš Čeněk, Plzeň, 2013
ISBN 978-80-7380-398-8
Poncet-Bonissol, Yvonne
Možná každý se už setkal někdy s osobou vyvíjející na druhého nezdravý až „jedovatý“ psychický nátlak. Takové jedince psychologové označují jako „zvrácené narcistní typy“. V mnoha případech jim lze uniknout, neskončit ve vztahu s takovým člověkem. Jiná je však situace, pokud je takový člověk členem rodiny – manžel, příbuzný, působí-li na partnera nebo i na dítě. V tomto praktickém průvodci s mnoha kazuistikami dává autorka klíč umožňující rozšifrovat mluvu a chování jedinců (mužů i žen), kteří otravují vztahy v rodině a přímo ničí život. Ukazuje, jaký je způsob jejich jednání, manipulace, jak své oběti ovládají, umějí v nich vzbuzovat úzkost a hrůzu, jak si dovedou hrát s jejich pocity viny.
Nakladatelství Portál, 2012
ISBN: 978-80-262-0175-5
Sak Petr, Kolesárová Karolína
Česká společnost prochází řadou změn, k nejzávažnějším patří její stárnutí jako důsledek demografických a společenských procesů. Člověku bylo od počátku 20. století přidáno třicet let života. To je ovšem pouze vnější ukazatel. Co se však děje uvnitř prodlouženého stáří? Mění se kvalita života seniorů? Ovlivňuje proměna obsahu stáří a sociální pozice seniorů i samotnou společnost? Na tyto a další otázky hledali doc. PhDr. Petr Sak, CSc., a Mgr. Karolína Kolesárová odpovědi v sedmnácti empirických výzkumech a analytických studiích realizovaných v rámci grantu MŠMT ČR "Proměna sociálního obsahu kategorie generace seniorů". Získané poznatky se staly podkladem pro napsaní knihy o stáří a seniorech ze sociologického pohledu. Čtenář zde najde teoretické analýzy klíčových kategorií i zcela konkrétní empirické poznatky o životě současných seniorů. Autoři se věnují obecně sociální skupině seniorů, životní fázi stáří, ale osou analýz je konkrétní generace dnešních seniorů, která se na základě analýz ukázala jako historicky zcela ojedinělá. Generace narozená před druhou světovou válkou je nejvýraznějším objektem společenských změn probíhajících už od poloviny 19. století. K nejvýznamnějším změnám došlo právě za jejího života. Autoři na základě konkrétních dat a analýz popírají dobové mediální mýty politiků o stáří jako "pokaženém mládí", které zatěžuje společnost. Naopak ukazují na potenciál stáří jako vrcholu života. Empiricky dokládají nepřipravenost státu na stárnutí společnosti i pozitivní přínos přechodu na dlouhověkou společnost.
Nakladatelství Grada, 2012
ISBN: 978-80-247-3850-5
Urban Lukáš, Dubský Josef, Bajura Jan
Sociální deviace představují takové projevy lidského chování, které jsou jiné a zvláštní, případně pro jedince a společnost nebezpečné. I z tohoto důvodu poutají od nepaměti lidskou pozornost, vzbuzují v lidech silné emoce a často i pocity strachu, jejich nositelé bývají terčem různých normalizačních opatření znepokojeného okolí, které se touto cestou snaží obnovovat společenský řád. Předmětem sociologického poznání se staly v druhé polovině 19. století. Od té doby se množství vědeckých informací o nich značně rozšířilo; stejně jako katalog samotných deviací. Tato publikace je průvodcem teorií sociálně deviantního chování, související odborné terminologie a vybraných, v současné době hojně diskutovaných deviací (alkoholismus, graffiti, gamblerství, prostituce, sebevražednost, sektářství), které autoři interpretují v kontextech praxe všedního dne a českého právního řádu.
Vydavatel Aleš Čeněk, s.r.o., 2012
ISBN 978-80-7380-397-1
Jan Jandourek
Jak sám autor uvádí, smyslem této knihy je v naší chaotické době vrátit čtenáře k významům slov. Žijeme nejen v záplavě neutříděných informací, ale také v době slovníků, které vrací čtenáře k systematickému poznání.
Nakladatel: Grada, 2012
ISBN: 978-80-247-3679-2
Majerová Věra, Kostelecký Tomáš, Sýkora Luděk a kolektiv
Rozvoj a kvalita života v obcích, městech, regionech i státech jsou úzce spojeny se vztahy mezi lidmi, vzájemnou důvěrou nebo důvěrou v instituce, tedy s prvky souhrnně označovanými jako sociální kapitál. Kniha obsahuje jak dílčí analýzy různých aspektů sociálního kapitálu v Kraji Vysočina, tak syntetizující pohled na sociální kapitál v tomto regionu a jeho přínos pro regionální rozvoj. Interdisciplinární kolektiv autorů představuje rozvoj Vysočiny v geografickém, demografickém, sociálním a ekonomickém kontextu.
Nakladatelství Grada, 2011
ISBN 978-80-247-4093-5
Ivo Možný
Kniha přináší úvod do sociologického pohledu na rodinu. Vychází z autorovy monografie Sociologie rodiny (1999 a 2002), ale podstatně rozšiřuje a aktualizuje její text – a především ho orientuje jako učebnici s propracovanou didaktickou podporou.
Nakladatel: SLON, 2011
ISBN: 978-80-86429-87-8
Maurice Halbwachs
Klasická studie, dnes často uváděná v souvislosti s rozvojem tzv. historické sociologie. Francouzský sociolog ze školy E. Durkheima ukazuje, že sociální paměť není soubor libovolných vzpomínek, ale složitá sociální konstrukce určovaná rytmem velkých společenských a historických procesů.
Nakladatel: SLON, edice: KLAS;2010
ISBN: 978-80-7419-016-2
Jan Keller
Práce se zabývá proměnami sociální struktury dnešní společnosti. Autor hájí tezi, podle níž společnost přechází od pouhé nerovnosti k naprosté nesouměřitelnosti. Tuto tezi dokládá na řadě údajů a sleduje procesy, které tuto proměnu způsobují. Podává charakteristiku tří sociálních světů (elita, střední vrstvy, deklasovaní), které se od sebe prudce vzdalují a žijí v nesouměřitelných podmínkách. Zároveň je v knize popsáno, jakými způsoby společenské vědy zakrývají přechod od nerovnosti k nesouměřitelnosti. V této souvislosti autor analyzuje například pojmy sociální kapitál, sociální vyloučení a nová sociální rizika. Propojuje teorie sociální stratifikace, sociologie města, sociologie organizace a některých dalších disciplín a ukazuje, jakou hrozbu představuje sociální nesouměřitelnost pro demokracii a pro budoucnost otevřené společnosti.
Nakladatel: SLON, 2010
ISBN: 978-80-7419-031-5
Eliška Novotná
Věnujte spolu s námi pozornost vztahům ve skupinách a mezi skupinami s důrazem na "každodennost" skupinových sociálních praktik. Zasaďte poznávání sociálních skupin do kontextu mikrosociologie a sociologického vědění.
Nakladatel: Grada, edice: Sociologie; 2010
ISBN: 978-80-247-2957-2
Grace Davieová
Anglická socioložka náboženství se zaměřuje na náboženskou situaci Evropy, a to v celosvětovém kontextu. Je zjevné, že praktické ztotožnění modernizace a sekularizace, které se v Evropě považuje za samozřejmé a předpokládá se i v ostatních částech světa, je naopak čímsi svébytným, co Evropu činí výjimečným případem. Davieová zkoumá souvislosti mezi modernizací a sekularizací (respektive její nepřítomností) v Severní i Jižní Americe, v Africe a v Asii s cílem vysvětlit, zač přesně Evropa své výjimečnosti vděčí a jak bychom se jí měli snažit porozumět.
Nakladatel: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2009
ISBN: 978-80-7325-192-5
Kolektiv autorů
Třetí, zcela přepracované vydání. Co a jak měří, o čem vypovídají ukazatele porodnosti, úmrtnosti, sňatečnosti, rozvodovosti – nebo třeba naděje dožití? A jak souvisejí s takovými jevy, jako je porod, smrt, sňatek, rozvod – nebo třeba dlouhověkost? Čím vším se zabývá demografie a jak to navazuje na další obory, hlavně na sociologii (a trochu také na filozofii, antropologii, medicínu aj.)? To je první typ otázek, na které se snaží co nejstručněji, v „slovníkových“ obrysech odpovědět tato publikace. Obsahuje stručná vysvětlení základních demografických a blízce příbuzných pojmů. Druhý typ otázek se týká aplikace zmíněných pojmů na popis a analýzu reálného života společnosti. Jak se z těchto hledisek vyvíjely lidské populace od pradávna do současnosti? Jak probíhá vývoj v celém světě a speciálně v Evropě a u nás? Jaké problémy řešíme a budeme zcela jistě ještě řešit? A co tzv. demografické stárnutí a rozhodování jednotlivců, zda mít či nemít děti (také kdy a kolik) – a také rozhodování státu, zda a jak tyto procesy ovlivňovat pomocí rodinné a populační politiky? Odpovědi na tyto otázky najdou čtenáři v několika statích našich předních demografů, analyzujících historická i současná data a využívajících při tom svoji dlouholetou zkušenost vědeckou i pedagogickou. Smyslem této publikace je poskytnout začínajícím studentům (nejen) demografie výchozí, stručné informace (nejen) o demografii a odrostlejším a pokročilejším absolventům nejrůznějších oborů umožnit rychlou orientaci v pojmech, problémech a souvislostech oboru demografie.
SLON, 2009
ISBN: 978-80-7419-012-4
Ivo Možný
Kniha přináší úvod do sociologického pohledu na rodinu. Vychází z autorovy monografie Sociologie rodiny (1999 a 2002), ale podstatně rozšiřuje a aktualizuje její text – a především ho orientuje jako učebnici s propracovanou didaktickou podporou. V první části knihy (kapitoly 1 až 3) autor podává přehled o vývoji teoretického uvažování o rodině od jeho počátků v 19. století, přes stále inspirující velké teorie z poloviny minulého století až po nové, často převratné vidění rodiny a jejího otřeseného postavení na konci moderního věku.
V druhé, rozsáhlejší části (kapitoly 4 až 9) přináší systematický přehled o stavu poznání takových jevů, jako jsou fungování rodiny v systému majetkové a sociální nerovnosti, mechanismy vzájemného výběru partnerů, změny v povaze rodičovství a dětství ve vyspělých společnostech, vliv všeobecné zaměstnanosti žen na rodinné chování obou partnerů a další. V závěru této části nastiňuje probíhající diskusi o transformaci rodiny ve věku individualizace a o soudobých sociologických teoriích intimity, sexuálního chování a párových vztahů. Poslední, charakterem opět odlišnou část představuje poslední, desátá kapitola, která přináší jedinečně ucelený přehled o stavu české rodiny a o jejích dynamických přeměnách po změně politického a ekonomického systému naší společnosti.
Nakladatel: SLON, edice: Studijní texty; 2008
ISBN: 978-80-86429-87-8,
Lucie Vidovićová
Existuje věková diskriminace? Je projevem strukturně inherentním a funkčním, nebo strukturálně patologickým, a tudíž cizím a nežádoucím? Je věková diskriminace založena na samotném věku, nebo na negativních (či pozitivních) charakteristikách jemu připisovaným? Jak se liší diskriminace od diferenciace? Je ageismus ideologie nebo stereotyp, charakteristika společnosti, nebo jedince? Co je protikladem ageismu – věková uvědomělost, nebo bezvěkost? Odkud ageismus přichází, kudy, kdy a zda vůbec někdy „odejde“?
„Práce přináší pro českou odbornou i širší (např. politickou či novinářskou) veřejnost nesmírné množství cenných informací a bohatý odkazový materiál. Přináší zcela nové, nevšední pohledy na koncept stáří a stárnutí i na koncept věku jako takového.“
Nakladatel: Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity, 2008
ISBN: 978-80-210-4627-6,
Jan Bouzek
Kniha se snaží ukázat, jak je možné se domluvit i s lidmi velmi rozdílného původu, kteří pocházejí z nejrůznějších kulturních zázemí, a preferují tudíž odlišné způsoby myšlení. Vzájemná domluva je možná kdekoli na světě, dáme-li si ovšem pozor i na své vlastní jednání a chování. Interkulturní komunikace je bezpochyby lepší alternativou než válka civilizací, kterou hrozí někteří současní autoři.
Nakladatel: Triton, 2008
ISBN: 978-80-7387-043-0
1
| 2
| 3
| »