Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


zodpovědnost

6.7.2011 | Alena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:
1: zda jsem právně zodpovědná za svou babičku 79 let, která je svéprávná, ale fyzicky nemohoucí? Má sestru žijící v Čechách a dvě děti trvale žijící v USA. Trvalé bydliště má v domě s peč.službou (ne 24hod. denně), ze kterého jí chtějí vyhodit z důvodu nezvládání osobní hygieny, mohou to? Momentálně je na pár dnů na Interně, ale do DSP, kde je "nežádoucí" jí opět vrátí. Já jsem její jediná přímá příbuzná (vnučka) a nemohu se o ní starat, ani jí jinak zabezpečit. Její osud mi není lhostejný, ale nemám finance, čas ani energii. Nikdo jiný ze zmíněných příbuzných o ní pečovat nebude.
2: Co dělat v tomto případě? Kdo se o ní musí postarat – sehnat jiné ubytování apd.? Je to obec?
3: Nehrozí mi exekuce v případě, že má babička v domově dluh a já ho nezaplatím?
Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji příjemný den,
Alena

Dům s pečovatelskou službou zajišťuje stejnou pečovatelskou službu, jako by byla babička doma - nákup, dovážku jídlu, úklid... Nezajišťuje 24 hodinou osobní péči. Toto vše bylo součástí smlouvy, kterou babička při nástupu do Domu podepsala. V dokumentaci je uvedena osoba blízká, na ni se pracovníci obracejí. Což asi budete vy. Bylo by vhodné konzultovat sociální pracovnici a s její pomocí zajistit adekvátní ústavní péči. Necháte-li babičku na pospas osudu, bude umístěna tam, kde je volno, což může být 150 km vzdálená lokalita. Právně za babičku zatím nejste zodpovědna, ale sama vnímáte, morálně.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: