Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


zbavení svéprávnosti nebo omezení, poplatek za podání žádosti či náklady s tím související

30.5.2013 | Žižková Martina

Dobrý den,
matka trpí poruchami chování celý život, ale nikdy jí to nikdo neřekl nebo spíše slyšela vždy jen to, co chce a neléčila se. Po úmrtí otce se její chování stupňuje a onemocněla parkins. chorobou a má další potíže, které jí nedovolují se o sebe postarat. Byla několikrát umístěna v nemocnici avšak na pár měsíců a pak znovu vrácena domů.Lékařům radí, jak jí mají radit, stěžuje se, neposlouchá, dělá si co chce.Nesouhlasí s umístěním do zařízení, kde by o ní bylo postaráno po celý den. Nikdo z rodiny se o ní nemůže starat celý den, všichni jsou v práci a její obstarání je psych. neúnosné a nyní už i fyzicky, protože jí neuneseme. Volá si záchranku a druhý den z nemocnice utíká a to se neustále opakuje. také objednává služby, na které nemá a někdy blouzní, protože se doma sama předávkovává léky. Vyhrožuje, že si něco udělá, když jí nenecháme doma.Nevíme si s ní rady. Přemýšlíme nad zbavením svéprávnosti nebo omezením. Kterou cestu bychom měli volit a kolik stojí podání žádosti a je k tomu potřeba spec. formulář?Mnohokrát děkuji za info a radu.

Zvažte, co očekávate od omezení způsobilosti k právním úkonům, neboť omezuje v pracovně právním vztazích, zdravotní stav neřeší. Stav by bylo vhodné probrat s ošetřujícím lékařem, zvážit nedobrovolné léčení, které je možné v případě, že její duševní stav je nebezpečný sobě a okolí.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: