Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Žádost o radu

14.12.2011 | Marcela

Dobrý den,
před 14 dny zemřela naší babičce 87 let dcera a od té doby se změnil život v celé naší rodině. Babička byla rozhodnutá, že odejde ze světa dříve než její dcera (byla dlouhodobě nemocná) , bohužel se jí to nepodařilo a nyní se nám stalo následující: babička odmítá jídlo, přestala chodit (již předtím měla potíže s chůzí- chodila o berlích - teď už nemá sílu a pokud vstane, padne), v noci nespí, neustále volá někoho z dob jejího mládí, pokud přijde syn, snacha, dcera nebo já vnučka, nepoznává nás a říká nám, že se o ní nikdo nestará, ale jsme tam 24 hod. denně a neustále děláme to, co si vzpomene. V noci se nevyspíme, neustále se svléká, nadává, je zlá a má na všechny vztek, vyhrožuje nám , léky na spaní od ošetřujícího lékaře mají opačný účinek a vůbec si nevíme rady. Nechceme, aby na nás byla naštvaná, tak děláme všichni, to co ona chce, ale připadá nám, že je to čím dál horší. Nevíme, jestli jí vyhovovat nebo nastavit určitá pravidla a nechat jí třeba hodinu bez dozoru.... Babička bydlí v domě vedle mojich rodičů a nechce za žádnou cenu, aby si jí vzali k sobě.
Nemáme s tímto typem stáří vůbec žádné zkušenosti ani z okolí, tak jsem se chtěla jenom zeptat, jestli je možnost nějaké pomoci, např. placená celodenní pečovatelka, aby si rodina odpočinula, nebo nějká další pomoc, jak postupy, jak se chovat k těmto lidem a jestli nás vůbec vnímají a ona jestli vnímá to, že tímto chováním ubíjí všechny okolo sebe. Je to teprve 14 dní, ale vyčerpaní jsme již všichni a ještě teď před Vánoci je to daleko horší. Pokud existuje nějaká poradna, můžete mi prosím poslat kontakt, rádi bychom se poradili. děkuji

Dohodněte smířlivě s babičkou o její složité situace, možné pomoci a pokuste se k posouzeni stavu kontaktovat spádovou psychiatrii. Je otázkou, zda se pod tragickou události nedemaskovala demence či se nerozvíjí i deliriosni stavy.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: