Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Žádost

3.4.2013 | Alena Tesařová

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Před 14-dny byl můj 79letý otec propuštěn z nemocniční péče z důvodu plicní infekce. Vrátil se nám po 4 měs. ležící, nepohyblivý a s plenami. Dcerka se stará o 2 -letého divokého syna a i přes zrazování okolí, že péče bude velmi psychicky a fyzicky náročná svolila,že bude dědu ošetřovat a zkusí to. Vidím však na ní, že je v těžkém stresu. Dědeček vůbec nespolupracuje, několikrát denně převléká postel, přebaluje jej, vaří a krmí. Často ji ráno brzy budí a vyžaduje pozornost a péči. Zvedání a přemísťování nezvládá ,jen za pomoci přítele. Dědeček stále leží na lůžku, nebaví se s ní a nechce být aktivní. Má velmi mnoho diagnóz- je po operaci tumoru v ledvině, má vysoký krevní tlak, výduť aorty, po operaci kyčelního kloubu, operaci zprůchodnění krčních tepen a mozkových mrtvicích, má nepohyblivou levou ruku a nevidí na jedno oko. Já se po práci snažím dceři pomáhat, ale i já jsem vyčerpaná, nespím a trápím se i za dceru. Dcerka nemůže nikam odejít, je stále doma. Je horší, jak v nemocnici. Má v nás nepřátele. Za nic nepoděkuje, neusměje se.Promiňte, že tak zmateně píši, ale měli jsme tak pozitivní plány a teď jsme ve velkém stresu.Nevím, co máme dělat. Přeji krásný den, Alena Tesařová

Zkuste se domluvit s praktickým lékaře, jak dál. V případě, že chcete dál pokračovat v péči domácím prostředí, lze s pomocí domácí zdravotní péče Home care, disponuje i přiměřenými technickými pomůckami. Nákupy, obědy a úklid může zajistit pečovatelská služba, tu zaplatíte z příspěvku na péči. Nezvládnete-li péči, domluvíte s praktickým lékařem překlad na LDN. Psychika těžce nemocného se mění, není už schopen se za vaši péči poděkovat. Je to pro blízké velmi těžká situace, velmi psychicky náročná, kdy oscilující v člověku pocity viny a zloby. Ať se rozhodnete pro kteroukoliv cestu, tak se v dané situaci jedná o správnou.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: