Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Zácpa u ležícího člověka

5.3.2013 | Kučerová

Dobrý den, starám se o babičku,80 let, která je sama nepohyblivá, ale s naší pomocí chodíme aspoň z postele do kuchyně.Takhle se projde 4-5x za den. Snídani, oběd, svačinu a večeři sní celou, v přiměřeném až normálním množství.Za den vypije cca 1,5 litru vody. Doteď vykonávala vyprazdňování na stoličku, na kterou jsme jí posadili, zhruba co dva až tři dny. V lednu prodělala chřipku a po antibiotikách, po kterých měla průjem, se jí stolice zastavila a v této době se sama nevyprázdní, zkoušeli jsme to všemožně, ráno na lačno jí dávám sklenici teplé vody, přes den pak kefír, nastrouhané jablka, měkčí stravu přes den, mošt,kompoty, zázvorový čaj, nic nezabírá a babička se i přes toto všechno nevyprázdní třeba i sedm dní. Pak už musíme dát šaratici, sice zabere, ale to je pak nadělení. Proto pátráme, co by jí mohlo pomoci a také nechceme, aby si střeva zvykly jenom na vyprazdňování pomocí šaratice. Nějaké lékařské vyšetření, např.kolonoskopie, vzhledem k jejímu stavu a slabému srdci není možné. Děkuji za jakoukoli radu. Kučerová

Lékařské vyšetření snad by ani nebylo potřebné. Zkuste kontaktovat přes praktického lékaře domácí home care, pozeptat se, zda mají v týmu nutričního terapeuta. Neboť ten je v dané problematice nejkompetentnější a vytvoření jídelníčku v uvedené situaci rozumí nejlépe.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: