Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


vyrážka, úporné svědění a po aplikaci léku nesnesitelné pálení

26.4.2010 | Aneta

Naše 80letá babičce, která již 2 roky žije v domově důchodců(DD), má už skoro půl roku hroznou vyrážku, která nejdřív začala na trupu těla a pak se přemístila na horní část těla a hlavu (hlavně celé temeno, uši, čelo a krk).Vyrážka se nejdřív jeví jako červené hnisavé pupeny, které po čase prasknou a uschnou.Žádná léčba nepomáhá, vyzkoušelo se x mazání a mastiček, ale nic nepomohlo. DD ji dokonce poslal na specializovanou kožní kliniku ve Strakonicích, kde nejdřív hrozili, že se asi jedná o svrab,což pak nakonec vyloučili a poslali babičku v naprosto zbědovaném stavu s nějakou další nefunkční mastičkou zpět do DD. Situace je nyní tak neúnosná, že jsme poprosili DD, aby babičce vysadili všechny léky, které mají jako možné nežádoucí účinky svědění, vyrážky apod. a léky, které nejsou až tak důležité, ale cca po týdnu žádná úleva. Nejvíce to svědí v noci a když se na pokožku hlavy aplikuje jakákoliv mastička nebo třeba jen obyčejné domácí sádlo, okamžitě začne na hlavě pokožka výrazně rudnout a nesnesitelně pálit. Napadá nás, že by to mohla být nějaká alergická vyrážka na prášek na praní, který DD používá, ale potřebovali bychom poradit, jakým způsobem lze zjistit, z čeho ta vyrážka vzniká.Myslím tím, jaké vyšetření, stěr či přístroj by jasně zjistit, co je příčina. Zdá se nám, že DD, ve kterém babička žije, je již v této věci laxní a nechce s námi tento závažný problém řešit. Léky, které bere: MILURIT 300, TIAPRIDAL, LANZUL15, BETALOC 200, EUPHYLLIN 200, CERUCAL, LETROX 100, VEROSPIRON 25, FURON 40, DITHINADEN. Moc prosíme o Váš názor, děkuji Aneta Kubínová

Situaci bude vhodné probrat s praktickým lékařem domova pro seniory, jakou cestu se vydat, když nic nezabírá. Představa, že stěr nebo přístroj může zjistit, co je příčina, je poněkud nereálná. Tak jako ji na dálku řešit s psychiatrem. Přichází v úvahu znovu kožní lékař, alergolog, případně internista, ale musí babičku vidět a podívat se do dokumentace.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: