Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Vrácení příspěvku pečujícího během dovolené

19.7.2011 | Táňa

Dobrý den,
moje matka před 3 lety odešla do předčasného důchodu, aby se starala o svoji 83letou tchýni. Po smrti mého otce zůstala péče stále na ní, žijí spolu tedy nyní samy v jedné domácnosti. Na tchýni pobírá 8000 příspěvek za péči, tchýně jí navíc přispívá na domácnost polovinou z 10tis. důchodu. Jedna z dcer tchýně si nyní svoji matku bere na 14 dnů k sobě. Když se to tchýně dozvěděla, hned požadovala po mojí matce peníze za to, že u ní 14 dnů nebude i přesto, že jí zbývá dostatek financí z každého důchodu. Jak se k takovému požadavku postavit? Celá věc je navíc dost emocionální, protože tchýně má u matky, až na běžné neshody, které žádný takový vztah neminou, opravdu skvělou péči. Dcery tchýně nikdy ani nenabídly převzetí péče, 14 denní výpomoc je novinkou a bude probíhat pravděpodobně max. 2x ročně. Domnívám se, že by bylo možné jí dát poměrnou částku, která se neutratí za jídlo, ovšem ponechat si finance na běžný provoz domácnosti. Dceři tchýně potom nabídnout polovinu z 8tis. příspěvku na péči, ale pokud ho odmítne tak si ho ponechat a nedávat ho tchýni. Co myslíte, že je adekvátní? Problém je, že např. když byla tchýně v nemocnici, tak odmítla mé matce přispět cokoliv na chod domácnosti. Zároveň samozřejmě v té době matka nepobírala žádný příspěvek na péči. Z celého postoje tchýně vyplývá, že bere matku jako servis, což je pro matku dost zraňující. Navíc matka kvůli ní opustila práci, nemá jiné příjmy a v situaci kdy se stala náhle vdovou je vše o to horší. Zároveň není přeci možné, aby na tchýni po jejím odjezdu vždy čekal zajištěný dům bez jakéhokoliv přispění. Jaký by byl správný postup? Děkuji.

Ano, záležitost je skutečně emotivní. Ještě, jak je to vlastně s domácností vaší maminky a její tchyně, čí je byt, kdo kolik a co platí? Jak je viděti, lze roztočit neuvěřitelné kolo možných financí na oněch 14 dnů. Holt i v případné nepřítomnosti se za služby alikvotní část platí. Nabádat k velkorysosti, nevím jestli má význam, ale já bych se přiklonila k ní.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: