Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Vedlejší účinky léku Medorisper

6.12.2012 | Marie Kottasová

Dobrý den, prosím o radu. Mamince je 88 roků. Do srpna tohoto roku byla zcela soběstačná. Pak ale v noci měla podle lékařů epileptický záchvat, který měl za následek poškození mozku a nastartoval demenci. Maminka chodí o berlích, protože měla zlomené obě nohy. V poslední době například často hledá věci, které nikdy neměla, nebo má pocit že je někdo v domě, i když je tam sama. Kvůli žádosti o zvýšení příspěvku na péči jsem ji musela nechat vyšetřit psychiatričkou. Paní doktorka jí předepsala lék Medorisper. Když jsem si přečetla vedlejší účinky, dostala jsem strach. S maminkou nebydlím, docházím za ní 4x denně. Vedlejších účinků je v příbalovém letáku uvedených opravdu hodně, včetně mrtvice, takže mám strach, aby se jí něco nestalo (například aby se jí nemotala hlava a neměla ztuhlé a roztřesené svaly a nespadla, aby v noci spala apod). Prý by se ale tento stav bez tohoto léku mohl zhoršovat a pokud bych chtěla někdy dát maminku do domova pro seniory, tak ji kvůli tomu nevezmou. Maminku chci nechat doma tak dlouho, jak to půjde, ale ona je jinak zdravá a může tu být ještě třeba 10 let a mně je 63 roků, takže nevím, jak dlouho se o ni budu moci starat. Máte prosím zkušenost s tímto lékem a jeho vedlejšími účinky, případně za jak dlouho po začátku užívání tohoto léku se vedlejší účinky projeví? Děkuji za odpověď.

Ve vašem dotazu je uveden jen název léku, nikoliv dávkání. Takže není jasné, zda mamince je předepsáno 0,5 mg či 1 - 2 mg tablety a kolikrát denně, což je docela podstatné. Vedlejší účinky podávaných léků jsou popisovány v letáku vždy velmi podrobně především z forenzních důvodů, ať se jedná o Acylpyrin či Risperidon. Je v něm uvedeno, zda se jedná o časté, méně časté, či vzácné příznaky, podle toho je potřeba letáček interpretovat a zvážit pravděpodobnost vedlejších účinků. Usoudíte-li, že lék přinese víc problému, než je jeho přínos, zachováte se podle toho. Ale konzultovat by bylo vhodné především letáček a pochybnosti pro vás z něj plynoucí s ošetřující psychiatryní.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: