Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Už si nevíme rady

25.7.2005 | Lada

Od loňského listopadu se starám o tchýni, která je po lehčí mozkové mrtvici, je jí 77 let. Mám na ni Péči o osobu blízkou, dostala převážnou bezmocnost. Sama se nají a je schopna po bytě sama chodit. Problém je v tom, že odmítá rozcvičit ruku, chodit, cokoliv dělat, spolupracovat při sprchování, jíst a odmítá vůbec všechno, co by znamenalo trochu se hýbat. nechce ani jíst, co uvařím, je mlsná a neustále mě prohání.Hodně zhubla a dost si na tom zakládá. Všechno, co udělám, je špatné. Jezdíme na kontroly na hematologii kvůli myelomu, jehož"diagnóza není ještě naplněna",jak tvrdí lékařky.Při poslední kontrole před lékařkou předvedla roli ubližované chudinky, kterou my nutíme do jídla, chodit, cvičit, i když ona je slabá, nemocná a ublížená. Také jí prý zakazujeme chodit s hůlkou, ačkoli ona ji chce. Řekla také, že se nás bojí...Když jsme pak přijeli domů, spokojeně se usmívala a snažila se s námi žertovně rozprávět. Lékařka z hematologie nám dávala 40-ti minutové školení, že se máme k mamince hezky chovat, abychom jí nic nedělali a byli k ní slušní.Proboha, já jsem myslela, že to nepřežiju...Nevím, co teď bude, protože něco s mojí tchýní lékařky sepisovaly a domlouvaly.Pravděpodobně nějakou stížnost. S námi se nikdo nechtěl vůbec bavit. Tchýně mi také nechce říct, co tam vlastně psaly. Já nevím, co máme dělat, v noci nespím a manžel je na infarkt.Vždycky jsem bez řečí vyměňovala tchýni plenky, sprchovala ji, když ve dne nebo i v noci neudržela stolici. Veškerý čas věnuji pouze jí, i když máme dvě dospívající děti. Jak si máme zachovat zdravý rozum a nezbláznit se?????

Zeptám se tak, jak u vašich předchůdkyň, pokladající otázky v poradně, jak jste s tchýní vycházela dříve? Jedná se o nový prvek, nebo byla vždy problematická? Proberte situaci s manželem a spolu se domluvte na společném dalším postupu. Je i otázkou, zda péče o osobu blízkou je pro vas i pro ni nejšťastnějším řešením, neboť jak popisujete, je tchýně dostatečně samostatná. Pak by se totiž u ní střídali "externisté", obědy bys byly zajištěny pečovatelskou službou a jakož i pomoc s hygienou a případný obětní beránek byste nebyla vy. Naopak mohla by si oblíbit někoho z docházejích. Zvažte i možnost, zda se mezi vámi nevyvíjí ponorková nemoc.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: