Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


týrání babičky

2.11.2010 | špringerová

Dobrý den, máme problém s manželovými rodiči. Asi tři roky je děda na babičku zlý, sprostý a neustále ji obviňuje z nevěry.Je mu 82 let a babičce 78. On si neustále vymýšlí, že mu babička byla celý život nevěrná. Víme na 100%, že nic z toho není pravda. Celý život pracovali v jedné kanceláři, u stejného podniku pracoval i manžel a spousta známých.Všichni babičku znají jako hodnou, milou paní, která byla vždy pod "pantoflem". Děda musel mít vždy pravdu a všude babičku jen okřikoval a ponižoval. Ale na to ona byla zvyklá. Co se ale dějě teď, to jí ničí. On ji nenechá ani vyspat, neustále mele dokola, co dělala dřív. Vymýšlí si úplné pitomosti. Ona se mu to snaží vysvětlova a jen u toho brečí.Nikdo k nim už nechce chodit na návštěvy, protože on všem vykládá ty svoje výmysly a je u toho sprostý a nechutný. Byla jsem s babičkou u psychiatra, ten jí dal prášky na uklidění. Dědovi o tom babička řekla a on, že tam pojede, aby se u doktora ospravedlnil, protože ho babička určitě pomluvila. Lékař mu dal prášky a on je nebere, protože je nepotřebuje. Potřebujeme je prý mi všichni okolo. Nejhorší je, že si myslíme, že už babičku i uhodil. Ona to ale nechce přiznat. Všichni jí radí, ať od něho odejde alespoň na chvíli.Ona se asi bojí, že už by se nemohla vrátit.Teď byly dušičky a on jí zakázal pozvat domů příbuzné. Byli tedy u nás a ona s nima. Zase teď má zle, že byla pryč a opět ji podezírá, že byla nevěrná?! Manžel se snaží maminku chránit a dává otci jasně najevo, že s ním nesouhlasí. Ale není to nic platné.Nevíme jak ji poci, ztrácí se před očima.Někde jdem četla, že tohle chorobné vymýšlení a překrucování skutečností je nějaká duševní nemoc, ale nemůžu teď zjistit, jak se jmenuje.Můžete nám napsat svůj názor jak postupovat? Je vůbec nějaká šance babičce pomoci?

Jak sama píšete "Všichni babičku znají jako hodnou, milou paní, která byla vždy pod "pantoflem". Děda musel mít vždy pravdu a všude babičku jen okřikoval a ponižoval. Ale na to ona byla zvyklá." Situace nabrala obrátek, jenže jak vidíte, děda léky brát nebude. Stála by babička o rozstěhování? Byla by ochotna jej, ač ji ponižuje, týrá, opustit? Přestěhovat se? Když celý život podřídila jeho chování? Když by souhlasila, máte řešení.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: