Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Starší nemocný muž

23.7.2018 | Tazatelka

Dobrý den, chci se zeptat. Mám tatínka (62), který je zdravotně indisponovaný - chodí o berlích, resp. chodí čím dál méně, protože mu to činí stále větší obtíže. Na jedno oko je slepý, na druhé vidí s velkými obtížemi. Nevím, zda trpí nějakou psychickou poruchou, ale po smrti maminky před 2 lety se duševně vrátil do dětství, není schopen uvažovat jako dospělý, neví, jaké účty je potřeba platit a u jaké pojišťovny má pojistku (ale pamatuje si, kdo hrál v jakém filmu). Nyní se o něj stará jeho matka, moje babička, protože žijí 230 km daleko od nás. Mám ještě sestru, která žije v jejich dostupnosti, ale ta se o ně, oba, absolutně nezajímá. Vím, že babička tu už dlouho být nemusí. Mě by zajímalo, zda existuje nějaká možnost, jak otce s jeho fyzickou i mentální poruchou umístit po babiččiné smrti co nejdříve někam blízko mě (Praha, východ Prahy, SČ kraj), kde na něj budou dohlížet. Je schopen se o sebe postarat, základní úkony (hygiena) zvládá sám, ale neuvaří si, nevymění ložní prádlo, neumí si dávkovat léky. Maximální limit, který jsme z mého platu a jeho důchodu hradit, je 15.000 Kč měsíčně za vše (ubytování, jídlo, péče, voda, elektřina, internet...). Můžete mi, prosím, poradit? Moc děkuji.

Konzultujte zdravotně sociální odbor v místě trvalého bydliště táty a podívejte po sociálních zařízeních, která by přicházela v úvahu. Vše najdete na internetu. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: