Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Starosti s dědou

10.3.2012 | Katka

Náš děda 80let, se již několik let léči s alzheimerovou chorobou. Stará se o něj naše babička 74let. Přesto, že byl celý život klidný a vyrovnaný, nyní je z něj agresivní člověk se sklony k násilí. S touto chorobou se léčí na neurologii, protože na psychiatrii by ho nikdo nedostal a dokonce ani babička se nechce jít nikam poradit, protože věří, že pokud půjde za psychologem či psychiatrem bude všem za blázna, nedokážu ji k tomuto kroku přimět, již několik let. Dědu se nám nikomu v rodině nedaří přimět ho k osobní hygieně, která je nyní zapotřebí více, než dříve. Trpí teď infekcí močových cest, která je jistě též způsobena špatnou hygienou, ale odmítá plenkové kalhotky a nechce se ani mýt. Pokud ho někdo dlouho přemlouvá, je sto přikročit k fyzickému nasilí. Máme dědečka moc rádi a nechceme jej umístit nikam do ústavní péče, ale zároveň je tato situace nezvladatelná a nevíme si rady. Myslím si, že se s podobnou situací nepotýkáme sami, proto Vás prosím o radu.

Dědeček je nemocný, trpí demencí, která proměňuje osobnost, často se objevuje agresita provázená i brachiální agresí. Ve všech podobných dotazech v odpovědi odkazuji na praktického lékaře, který může v základní medikaci ke zmírnění problematiky pomoci. V případě, že se však bude domnívat, že toto přesahuje jeho kompetenci a doporučí psychiatra nebo neurologa, tak bude potřeba navštívit někoho z uvedených odborníků.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: