Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Starost o matku

28.11.2004 | Helena Beránková

Mám maminku, která špatně vidí, jinak je v pořádku, je jí 77 roků a zrak se jí zhoršil před 5 lety. Od té doby rezignovala na život. Nemohu jí donutit vůbec k ničemu, nemá o nic zájem, celý den jen sedí nebo leží, přitom by jistě zvládla alespoň umýt si nádobí nebo ohřát si jídlo. Ani tyto základní činnosti nemá zájem dělat.
Donutit ji jít na procházku je nadlidský výkon. Jsem z toho zoufalá, mám psychické problémy, protože se starám o svou rodinu a chodím do práce.
Děkuji

Zkuste probrat situaci jednak s praktickým lékařem/kou vaší maminky, má i návštěvní službu, mohla by zvážit problematiku deprese, včetně léčby. Dále s unii slabozrakých nebo Tyfloservisem, nebo obojí. Nevím, odkud pišete, kde žijete, kontakt na Tyfloservis najdete v odkazech, určitě vám najdou ve vašem regionu adresu pobočky. Pomoc je však možná jen v případě, že je žádaná postiženou samotnou, uvažte sama, zda donucení je pro vaši matku přijatelné, v případě, že by se skutečně jednalo o depresi. Toto onemocnění je léčitelné i když nespočívá jen ve farmakoterapii, ale i v psychosociálních opatřeních.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: