Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Stáří a ubližování okolí

9.4.2018 | Ivana

Dobrý den, mám mami starou 79 let. Celý život byla moc fajn máma.Teď ve staří je ke všem zlá. Je plná zloby.Svoji zlobu si uvědomuje a někdy se za ni omlouvá.
Je velice chytrá a výborně jí to myslí a je i jinak zdravá. Přesto jí nebaví žít příjemně. Vymýšlí si a pořád někoho pomlouvá a štve rodinu proti sobě. Zdá se,že nejvíce nesnáší svoji dceru. Nevím jak se vyrovnat s tím,že dříve milující máma dokáže být tak zlá a sobecká. Nevím jak překonat jí navštěvovat a nechat si psychicky ubližovat.
Kamarádky nesnese a pořád vyžaduje pozornost právě dcery. Jsem podnikatelka a nemám čas u mami sedět deně pět hodin.S kratšími návštěvami není spokojená.
Bydlíme spolu v dvougeneračním domě a tedy není sama. Snažím se,aby se měla dobře,ale pořád jsem hrozná a pomlouvá mě. Pak mi pláče,že mi ublížila ze zloby.
Je hrozné,že si tu zlobu uvědomuje. Jak tohle přežít psychicky? Buď si musím nechat ubližovat a nebo se mami vyhýbat stejně jako zbytek rodiny.Obě varianty jsou ale pro mě nepřijatelné. Ještě je důležité,že léta bere léky na nervy a chodí si jen pro recepty,ale myslím,že na kontroly ne. Je to věčná nespokojenost a vylévání vlastní nespokojenosti na svých blízkých. Je tedy nějaká rozumná rada?

Položte si upřímně otázku, zda maminka byla vždy laskavou a naslouchající, či tato vloha byla přítomna již dříve.
S přibývajícími lety se zvýrazňují povahové vlastnosti, bohužel ty negativní jsou pak výraznější. Zřejmě jste v rodině ten nejslabší článek a obtížně ji odmítnete. I když víte, že pomlouvá, reaguje zlobně a situace nezmění. Zkuste se domluvit (pokud se s ním znáte) s lékařem, který jí píše recepty, zda by nedoporučil i psychologickou péči. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: