Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


stařecká skleroza

10.5.2004 | Miloslava Bilkova

Ještě jeden dotaz co to je stařecká skleroza nebo roztroušená skleroza. děkuji Miloslava

Roztroušená skleróza (RS) je definována jako autoimunitní onemocnění - imunitní systém napadá vlastní tkáně organismu. Příčina není jasná. V případě RS jsou cílem útoku myelinové pochvy nervových vláken.
Nejčastějšími příznaky jsou mravenčení a snížení citlivosti, zvláště v rukou a nohách, a poruchy koordinace pohybů nebo snížená pohyblivost. Dalšími příznaky mohou být poruchy vidění špatná výslovnost a zadrhávání, zánět očního nervu, neustálá únava atp.
Stařecká skleróza je slangový nález pro tzv. vaskulární demenci. Je způsobena postižením cév, nekrózou (infarktem) v mozkové tkáni například při hypertenzi (vysokém krvním tlaku).
Onemocnění se vyskytuje ve vyšším věku a má obvykle je náhlý začátek. Narušení duševních funkcí bývá nerovnoměrné podle postižených oblastí, takže se může vyskytnout ztráta paměti, zhoršení intelektu a ložiskový neurologický nález při zachovalém náhledu a úsudku.
Jedná se o dvě naprosto odlišné choroby.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: