Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


stařecká demence?

1.10.10 | DitaMohelská

Dobrý den, prosím o radu ohledně naší babičky(82 let, léčí si vysoký krevní tlak, má kardiostimulátor). Do tohoto úterý to byla naprosto aktivní, vitální žena, plně se starala o domácnost, zahradu, manžela. Každý obdivoval je činnorodost. V úterý ráno byla ještě v pohodě. Pak řekla, že ji bolí hlava a šla si odpočinout. Po probuzení byla trochu popletená, špatně pojmenovávala a nemohla si vzpomenout na některé výrazy.Říkala, že je jak přiopilá nebo jako blbec. Pohybovala se bez potíží. Měla také vysoký tlak. Měli jsme obavu, že je to mozková mrtvice. Proto jsme přovolali lékaře a ten ji pro jistotu nechal převést do nemocnice na interní oddělení. S lékařem komunikovala bez problémů, což nás hodně překvapilo. Druhý den na návštěvě byla babička v pohodě, popletla asi jen tři slova, popovídali jsme si bez potíží, doprovodila nás bez problémů k východu,nepozorovali jsme na ní nic neobvyklého.Lékaři taky nic nezjistili. Dnes na návštěve jsme byli naprosto v šoku, babička mluvila nesmysly, odpovídala nesmysly, opakovala slova. Šli jsme se zeptat lékařky, co se to děje. Ta ji orientačně neurologicky vyšetřila. Motorika byla naprosto v pořádku, ale babička vůbec nedokázala plnit její pokyny(dát si prst na nos, zavřít nebo otevřít oči. jako by jí vůbec neruzuměla). Závěr paní doktorky byl afázie. Nechala ještě provést CT vyšetření mozku, kde byla zjištěna atrofie. Konečná diagnóza je stařecká demence, která se nedá nijak léčit.
Otázek mám plnou hlavu:
Je opravdu možný takový náhlý nástup této nemoci, aniž bychom pozorovali dříve nějaké její příznaky (potíže s orientací, řečí, chováním, pohyblivostí atd.)? Není to jen nějaká přechodná porucha řečového centra?
Jaká je prognóza této nemoci? Opravdu se nedá nějak léčit nebo zmírnit? Neměli by diagnózu potvrdit i specialisté? Jak můžeme babičce pomoci my, rodina? Jak o ni máme pečovat? Je nějaká dostupná literatura?
Moc Vám děkuji za odpověď

Byla bych opatrná v hodnocení demence. K atrofii je třeba popis jejího rozsahu, vzhledem k akutním projevům bez předchozích projevům by bylo vhodnější provedení magnetické rezonance, ale těžko posuzovat "od stolu". Podstatný bude vývoj, dynamika stavu, babička bude nadále pod kontrolou neurologa. Je otázkou, jak byl krevní tlak kompenzovaný, zda tam nebyly problémy s jeho výkyvy.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: