Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Stařecká demence

16.11.2011 | Mátéová Irena

Dobrý den,
mojí matce je 80 let a v poslední době(cca 6měsíců) došlo ke změně v jejím chování. Asi před dvěma lety jí zemřel manžel, můj otec, a tak jsme si ji vzali na stáří k nám, abychom se o ni postarali. Je stále aktivní, co se fyzické aktivity týče, ale chování se mění den ode dne. Nepamatuje si, že byla v noci nekolikrát mimo pokoj, kde spí. Stále padá, hlavně když zakloní hlavu. Tvrdí, že se jí zatmí před očima a po pádu si ani nepamatuje, jak spadla.Chvíli je v pohodě, ale pak začne nadávat bezdůvodně, vyhrožuje, že si vezme život, začne vyvolávat rodinným příslušníkům, že ji nechceme a že jsme na ni zlí. Nám zase pomlouvá zbylou část rodiny atd.K lékaři jít odmítá, z pobytu v nemocnici má panickou hrůzu. Může za to stařecká demence, nebo je prostě jenom zlá na ostatní protože se bojí konce?
děkuji za odpověď.

Hrubá změna chování svědčí o nemoci, nikoliv o strachu z konce. Maminka nedochází k praktickému lékaři, nemá žádnu chorobu, neduh, neužívá žádné léky? S ním by bylo vhodné probrat změnu chování a možné vyšetření.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: